Dane CKE z matury 2026 · 38 liceów

Ranking liceów opolskie 2026 · wyniki matury CKERanking liceów w województwie opolskim 2026

W rankingu jest 38 liceów z Opolszczyzny i żadne nie weszło do pierwszej setki Polski. Prowadzi Publiczne LO nr V w Opolu z wynikiem 83,9% z trzech obowiązkowych matur. Mimo to środkowe liceum województwa wypada lepiej niż środkowe w całym kraju.

Zobacz ranking38 liceów, z wyszukiwarką
Matura 2026 Opolskie

Pierwsza piątka w województwie

  1. 1Publiczne LO nr VOpole · 127. w Polsce83,9%wynik ogólny
  2. 2Publiczne LO nr II z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii KonopnickiejOpole · 184. w Polsce82,2%wynik ogólny
  3. 3Publiczne LO nr III z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-CurieOpole · 291. w Polsce79,4%wynik ogólny
  4. 4Katolickie LO Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół KatolickichNysa · 427. w Polsce77,0%wynik ogólny
  5. 5Publiczne LO nr VIII im. Aleksandra KamińskiegoOpole · 441. w Polsce76,7%wynik ogólny
Wynik ogólny: średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Ranking liceów w województwie opolskim: wszystkie licea

Tabela zawiera wszystkie licea województwa z co najmniej 20 zdającymi z każdego egzaminu obowiązkowego. Wpisz Nysa, Brzeg albo Kędzierzyn-Koźle, a zostaną tylko tamte szkoły. Środkowe opolskie liceum ma wynik ogólny 68,5%, a środkowe w Polsce 67,7%.

38 liceów

Wszystkie licea z rankingu: miejsce w województwie, wynik ogólny (średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, matura 2026), wyniki tych egzaminów, matematyka rozszerzona, liczba zdających i miejsce w Polsce. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
#LiceumWynik ogólnyPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RZdającychMiejsce w Polsce
1Publiczne LO nr VOpole83,9%75,3%83,3%93,1%53,7%156127
2Publiczne LO nr II z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii KonopnickiejOpole82,2%70,2%83,0%93,4%54,3%222184
3Publiczne LO nr III z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-CurieOpole79,4%66,8%79,4%92,2%52,5%95291
4Katolickie LO Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół KatolickichNysa77,0%62,8%77,9%90,4%45,8%21427
5Publiczne LO nr VIII im. Aleksandra KamińskiegoOpole76,7%68,8%71,4%89,7%34,5%173441
6Publiczne LO nr I im. Mikołaja KopernikaOpole76,5%64,5%75,1%89,9%49,0%217449
7I LO im. Adama MickiewiczaPrudnik74,6%65,7%71,7%86,5%33,7%127561
8LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Władysława BroniewskiegoStrzelce Opolskie74,4%65,4%73,1%84,5%40,4%175578
9I LO im. Jana III Sobieskiego CarolinumNysa73,9%67,5%66,2%88,0%28,0%240605
10II LO im. Mikołaja KopernikaKędzierzyn-Koźle73,1%62,8%69,0%87,5%38,1%156651
11I LO im. Lotników PolskichOlesno72,5%63,0%73,6%80,9%47,2%111679
12II LO im. Zbigniewa HerbertaBrzeg71,8%53,8%72,4%89,2%59,3%108713
13I LO im. Bolesława ChrobregoBrzeg71,2%59,9%67,4%86,2%35,0%96742
14II LONysa70,1%63,3%62,0%85,1%28,8%182801
15I LO im. Jarosława IwaszkiewiczaNamysłów70,0%57,2%70,9%82,0%40,5%161809
16I LO im. Henryka SienkiewiczaKędzierzyn-Koźle69,7%64,2%60,1%84,9%17,3%188825
17I LO im. Powstańców ŚląskichPraszka69,1%60,4%60,3%86,8%–22860
18ZS im. Szarych SzeregówWołczyn68,9%60,6%58,4%87,8%24,2%33873
19I LOKluczbork68,8%62,4%61,9%82,2%33,1%211879
20I LO im. A. MickiewiczaGłubczyce68,2%62,2%59,6%82,8%26,8%127894
21Społeczne LO STOKluczbork68,0%60,3%57,7%86,0%–25904
22Katolickie LO Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Stanisława KostkiOpole67,6%65,3%60,2%77,3%–24929
23Publiczne LO im. Powstańców Śląskich z oddziałami dwujęzycznymiDobrzeń Wielki67,0%59,7%58,7%82,6%28,2%27963
24Niepubliczne LOGłuchołazy65,6%61,1%58,4%77,2%–241023
25LOKrapkowice63,3%56,6%52,6%80,9%–971141
26LO im. Mieszka IZawadzkie61,7%63,3%50,3%71,4%–291215
27Publiczne LO nr IX im. Generała Władysława AndersaOpole61,3%49,4%58,6%76,0%24,1%1171225
28Publiczne LO nr VI im. gen. Leopolda Okulickiego NiedźwiadkaOpole60,2%58,9%46,0%75,6%20,4%1421286
29Publiczne LO Zespołu SzkółTułowice59,7%56,6%52,1%70,4%–221317
30II LO im. gen. Józefa BemaKluczbork58,8%48,1%58,6%69,7%–281344
31LO im. Bohaterów Powstań ŚląskichGrodków54,3%45,7%47,7%69,5%–301516
32Społeczne Językowe LO im. Alberta Einsteina Wolnego Stowarzyszenia Regionu OpolskiegoOpole54,2%36,3%39,4%86,9%–241521
33II LOOlesno50,2%43,5%43,2%63,9%–241643
34II LO im. Stefanii SempołowskiejPrudnik48,7%48,2%33,7%64,2%–511681
35LO im. Adama MickiewiczaDobrodzień47,1%45,0%35,5%60,6%–241713
36LOOtmuchów46,0%50,5%26,0%61,4%–321731
37Publiczne LO Zespołu Szkół im. Józefa WarszewiczaPrószków44,5%45,0%28,3%60,2%–951745
38Niepubliczne LO MedykNysa40,9%35,2%29,2%58,3%–231787

Licea w Opolu, Nysie i w innych miastach

Opole ma 9 liceów w rankingu i trzy pierwsze miejsca w województwie, a połowa opolskich liceów ma więcej niż 76,5%. W Nysie najlepsze jest Katolickie LO Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Nysie (77,0%), czwarte w województwie, a w Prudniku I LO im. Adama Mickiewicza w Prudniku (74,6%).

Miejscowości, w których są co najmniej trzy licea z rankingu: najlepsze liceum i środkowy wynik ogólny (połowa liceów w tej miejscowości ma wynik niższy).
MiejscowośćLiceówNajlepsze liceumWynik ogólnyMiejsce w województwieŚrodkowy wynik
Opole9Publiczne LO nr V83,9%176,5%
Nysa4Katolickie LO Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich77,0%472,0%
Kluczbork3I LO68,8%1968,0%

Najlepsze licea w województwie opolskim z przedmiotów rozszerzonych

Publiczne LO nr II im. Marii Konopnickiej w Opolu prowadzi w województwie z biologii (65,8%), fizyki (49,4%) i angielskiego (84,9%). Z chemii najlepsze jest Publiczne LO nr V w Opolu (60,2%), a z matematyki rozszerzonej II LO im. Zbigniewa Herberta w Brzegu (59,3%).

  1. 1II LO im. Zbigniewa HerbertaBrzeg59,3%38 os.
  2. 2Publiczne LO nr II z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii KonopnickiejOpole54,3%106 os.
  3. 3Publiczne LO nr VOpole53,7%60 os.
  4. 4Publiczne LO nr III z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-CurieOpole52,5%61 os.
  5. 5Publiczne LO nr I im. Mikołaja KopernikaOpole49,0%59 os.
  6. 6I LO im. Lotników PolskichOlesno47,2%40 os.
  7. 7I LO im. Jarosława IwaszkiewiczaNamysłów40,5%55 os.
  8. 8LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Władysława BroniewskiegoStrzelce Opolskie40,4%60 os.
  9. 9II LO im. Mikołaja KopernikaKędzierzyn-Koźle38,1%57 os.
  10. 10I LO im. Bolesława ChrobregoBrzeg35,0%37 os.
  11. śr.Średnia województwawszystkie szkoły31,5%1735 os.

Matura z matematyki rozszerzonej 2026: 10 liceów z najwyższą średnią spośród 18, w których pisało co najmniej 20 osób.

Opolskie na tle Polski: matura 2026 we wszystkich szkołach

Tabela obejmuje wszystkie szkoły z województwa, także technika. Opolskie wypada słabo z przedmiotów rozszerzonych: fizyka (31,2%) jest ostatnia w Polsce, a matematyka (31,5%), biologia (37,6%) i chemia (36,3%) przedostatnie. Lepiej idzie angielski podstawowy (77,5%), dziewiąty.

Średni wynik procentowy matury 2026 we wszystkich szkołach województwa (licea i technika) i w całej Polsce, różnica w punktach procentowych i miejsce województwa wśród 16. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
PrzedmiotWojewództwo 2026Polska 2026RóżnicaMiejsce na 16Województwo 2025
Polski, poziom podstawowy55,8%58,9%−3,11457,3%
Matematyka, poziom podstawowy56,7%59,0%−2,31258,6%
Angielski, poziom podstawowy77,5%78,4%−0,9976,6%
Matematyka, poziom rozszerzony31,5%37,1%−5,61530,1%
Angielski, poziom rozszerzony66,5%69,2%−2,71562,5%
Biologia, poziom rozszerzony37,6%40,7%−3,21545,6%
Chemia, poziom rozszerzony36,3%40,8%−4,41539,8%
Fizyka, poziom rozszerzony31,2%41,8%−10,61641,9%
Polski, poziom rozszerzony37,4%43,9%−6,51342,9%
Geografia, poziom rozszerzony37,2%40,6%−3,31336,5%
Historia, poziom rozszerzony44,2%47,2%−3,01343,2%
Informatyka, poziom rozszerzony33,0%39,7%−6,61437,3%

Co z tego wynika dla rodzica? Opolskie licea są równe: nie ma tu szkół z czołówki, ale przeciętne liceum wypada lepiej niż w kraju. Słabe są przedmioty rozszerzone, od których zależy rekrutacja na medycynę, politechnikę czy ekonomię. Uczeń, który je zdaje, potrzebuje zwykle więcej pracy, niż daje mu sama szkoła.

Rankingi liceów w innych województwach

Ranking całej Polski, z pierwszą setką i najlepszym liceum każdego województwa, jest na stronie Ranking liceów 2026.

Trustpilot, stan na 27.10.2026

Co piszą rodzice i uczniowie

Na Trustpilot mamy 16 opinii, 15 z nich na pięć gwiazdek. Poniżej sześć, każdą przeczytasz w całości pod linkiem.

Moje dziecko nareszcie rozumie matematykę

Moje dziecko nareszcie rozumie matematykę. I, co najważniejsze, chce ją zrozumieć. Egzamin zaliczeniowy zdany, i to dobrze. Pani Zosia - najlepszy nauczyciel. […] Po każdych zajęciach feedback dla rodzica, zadania domowe. […] Dodatkowym atutem jest spotkanie online z rodzicem i dzieckiem po lekcji próbnej- rozmowa na temat wiedzy i potrzeb ucznia i dostosowanie planu nauki na czas trwania korepetycji.

Idealne tempo, świetne omawianie, polecam!

Korepetycje z rozszerzonej biologii miałam dopiero dwa razy a już jestem zadowolona i pewna że będzie mi się świetnie pracowało. Materiał jest omawiany przez Panią Gabrielę dynamicznie i konkretnie, jednak nie brakuje czasu na pytania czy przedstawienia danej rzeczy jeszcze raz na spokojnie. […] Po zajęciach również udostępniane są notatki oraz zadania z materiału z lekcji co uważam za bardzo dobrą powtórkę. Polecam!!!

Jestem zadowolona z zajęć z Panem Arturem

Jestem zadowolona z zajęć z Panem Arturem. Elastyczne podejście do zajęć. Syn chętnie korzysta z lekcji. Pan Artur potrafi szybko dotrzeć do sedna problemu i przełożyć to na logikę nastolatka.

KSKatarzyna Szymala23 października 2026Trustpilot

Matura 2027

Syn przygotowuje się już od połowy 3 klasy. Zajęcia są prowadzone w sposób jasny i dostosowany do wymagań matury. Dzięki wiedzy i cierpliwości pani Wiktorii nawet trudne zagadnienia stają się zrozumiałe, […] a arkusze maturalne wydają się łatwiejsze.

Jako maturzystka jestem bardzo zadowolona

Jako maturzystka jestem bardzo zadowolona ze współpracy. Duży plus za indywidualne podejście i świetną organizację. Zajęcia są dostosowane do mojego poziomu pomagają mi lepiej zrozumieć materiał i WIDZĘ POSTĘPY!! Gorąco polecam 🤩🤩

Syn zaczął korepetycje od sierpnia

Syn zaczął korepetycje od sierpnia. Firma bardzo dobrze zorganizowane. Jasne zasady współpracy. Korepetycje odbywają się zgodnie z planem. Praca korepetytorów profesjonalna. Syn bardzo zadowolony z korepetycji z chemii z Julią oraz z biologi z Anną.

Pytania o licea w województwie opolskim

Które liceum jest najlepsze w województwie opolskim?
Publiczne LO nr V w Opolu, z wynikiem ogólnym 83,9% i 127. miejscem w Polsce. Drugie jest Publiczne LO nr II im. Marii Konopnickiej w Opolu (82,2%), a trzecie Publiczne LO nr III im. Marii Skłodowskiej-Curie, też z Opola (79,4%).
Jakie jest najlepsze liceum w Nysie?
Katolickie LO Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Nysie, z wynikiem ogólnym 77,0%, czwarte w województwie.
Czy jakieś liceum z Opolszczyzny jest w pierwszej setce w Polsce?
Nie. Najwyżej jest Publiczne LO nr V w Opolu, na 127. miejscu. W 2025 roku najlepsze w województwie było II LO im. Zbigniewa Herberta w Brzegu.
Gdzie na Opolszczyźnie najlepiej zdaje się matematykę rozszerzoną?
W II LO im. Zbigniewa Herberta w Brzegu: 59,3% średnio. Średnia wszystkich szkół z województwa to 31,5%, przedostatni wynik w Polsce.
Skąd są dane i jak liczymy ranking?
Z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji. To oficjalne wyniki CKE z terminu głównego 2026: liczba zdających i średni wynik procentowy każdej szkoły. Średnią Polski liczymy z tych samych danych, ważąc województwa liczbą zdających. Wynik ogólny liceum to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. W rankingu są licea, w których każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób, bez techników i szkół dla dorosłych.
Ile kosztują korepetycje przed maturą albo egzaminem ósmoklasisty?
Lekcja kosztuje od 79 zł do nieco ponad 120 zł, zależnie od poziomu, czyli podstawówki, liceum albo matury rozszerzonej, i od liczby zajęć. Dokładną kwotę podaje koordynator po bezpłatnej lekcji próbnej. Lekcje odbywają się online, więc nie ma znaczenia, w której miejscowości uczeń mieszka.

Aktualizacja: 28 października 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026 w PolsceProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.

Na pierwszej lekcji sprawdzimy, gdzie dziecko traci punkty

40 minut z korepetytorem na zadaniach z arkuszy CKE, bez płatności. Po lekcji umawiamy krótką rozmowę z rodzicem: mówimy, co wyszło, i proponujemy plan. Jeśli nie pasuje, po prostu nie kontynuujesz. Zero ryzyka, zero zobowiązań!