Dane CKE z matury 2026 · 70 liceów

Ranking liceów warmińsko-mazurskie 2026 · wyniki matury CKERanking liceów w województwie warmińsko-mazurskim 2026

W rankingu jest 70 liceów z Warmii i Mazur, a jedno z nich jest w pierwszej setce Polski: Uniwersyteckie XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie, z wynikiem 85,8% z trzech obowiązkowych matur. Trzecie w województwie jest liceum z Kętrzyna, a piąte z Ostródy.

Zobacz ranking70 liceów, z wyszukiwarką
Matura 2026 Warmińsko-mazurskie

Pierwsza piątka w województwie

  1. 1Uniwersyteckie XII LO im. Marii i Georga DietrichówOlsztyn · 74. w Polsce85,8%wynik ogólny
  2. 2I LO im. Adama MickiewiczaOlsztyn · 128. w Polsce83,8%wynik ogólny
  3. 3I LO im. Wojciecha KętrzyńskiegoKętrzyn · 196. w Polsce81,9%wynik ogólny
  4. 4II LO im. Konstantego Ildefonsa GałczyńskiegoOlsztyn · 205. w Polsce81,7%wynik ogólny
  5. 5Salezjańskie LO im. św. Dominika SavioOstróda · 278. w Polsce79,8%wynik ogólny
Wynik ogólny: średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Ranking liceów w województwie warmińsko-mazurskim: wszystkie licea

Tabela zawiera wszystkie licea województwa z co najmniej 20 zdającymi z każdego egzaminu obowiązkowego. Wpisz Elbląg, Ełk albo Giżycko, a zostaną tylko tamtejsze szkoły. Środkowe liceum województwa ma wynik ogólny 65,1%, a środkowe w Polsce 67,7%.

70 liceów

Wszystkie licea z rankingu: miejsce w województwie, wynik ogólny (średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, matura 2026), wyniki tych egzaminów, matematyka rozszerzona, liczba zdających i miejsce w Polsce. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
#LiceumWynik ogólnyPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RZdającychMiejsce w Polsce
1Uniwersyteckie XII LO im. Marii i Georga DietrichówOlsztyn85,8%77,4%85,1%94,9%63,6%12474
2I LO im. Adama MickiewiczaOlsztyn83,8%75,1%81,2%95,2%46,5%126128
3I LO im. Wojciecha KętrzyńskiegoKętrzyn81,9%77,7%77,7%90,2%44,1%139196
4II LO im. Konstantego Ildefonsa GałczyńskiegoOlsztyn81,7%68,0%82,5%94,5%48,5%199205
5Salezjańskie LO im. św. Dominika SavioOstróda79,8%64,5%81,9%92,9%49,8%29278
6II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Kazimierza JagiellończykaElbląg78,3%62,2%79,4%93,1%50,0%205358
7II LOEłk78,1%65,0%78,4%90,9%46,5%205367
8I LO im. Stefana ŻeromskiegoEłk77,2%63,2%78,0%90,4%51,5%180418
9IV LO im. Marii Skłodowskiej-CurieOlsztyn74,9%65,1%68,4%91,2%39,7%185541
10I LO im. Juliusza SłowackiegoElbląg74,8%58,5%75,7%90,3%45,3%200547
11I LO im. Obrońców WesterplatteMrągowo74,5%68,5%67,9%87,1%39,7%110570
12LOSzczytno74,5%64,3%72,5%86,6%51,8%173571
13I LO im. Wojciecha KętrzyńskiegoGiżycko74,2%66,9%69,8%85,9%44,8%118591
14LO nr I im. Jana BażyńskiegoOstróda73,8%64,7%70,2%86,5%30,6%152611
15LO im. Stefana ŻeromskiegoBartoszyce73,4%69,2%66,6%84,3%28,6%123636
16I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stefana ŻeromskiegoDziałdowo73,3%68,0%68,2%83,6%35,6%107644
17XI LOOlsztyn72,6%66,0%64,1%87,6%18,8%272674
18Katolickie LO im. św. Jana Pawła IIBiskupiec72,4%67,3%60,1%89,7%–20686
19Publiczne LO Zakonu PijarówElbląg72,2%66,5%66,9%83,2%27,4%22695
20V LO im. Wspólnej EuropyOlsztyn71,9%62,8%65,5%87,6%33,0%213708
21III LO im. Jana Pawła IIElbląg70,8%58,1%67,7%86,7%33,5%162759
22XIII LO Katolickie im. Świętej RodzinyOlsztyn70,6%58,2%67,6%86,0%39,3%69769
23II LO im. Jana Pawła IIDziałdowo70,3%60,7%66,7%83,4%29,5%128791
24LO w ZSONidzica70,0%58,1%70,1%81,8%50,3%100810
25I LO im. Stefana ŻeromskiegoIława70,0%56,0%68,7%85,2%36,5%226812
26I LO w ZSO im. Kazimierza Jagiellończyka w Lidzbarku WarmińskimLidzbark Warmiński69,3%57,8%68,1%82,0%43,6%107852
27II LOPisz69,2%63,1%63,2%81,2%20,5%72857
28LO im. Jana Pawła IIGołdap68,3%61,9%61,6%81,2%26,3%80893
29Katolickie LOLidzbark Warmiński67,8%59,6%60,9%82,9%–41913
30LONowe Miasto Lubawskie67,5%69,0%61,1%72,5%52,4%169931
31I LO im. Bojowników o Polskość MazurPisz67,2%65,2%58,0%78,5%19,1%122946
32I LO im. Jana KochanowskiegoOlecko66,9%68,0%55,5%77,2%22,0%95970
33III LO im. Mikołaja KopernikaOlsztyn66,6%58,3%57,1%84,5%23,0%161979
34Akademicki Zespół Placówek Oświatowych - LOFijewo65,5%56,5%57,5%82,3%–201028
35LO nr II im. Leona KruczkowskiegoMorąg65,2%60,0%60,9%74,7%11,1%771036
36LO im. Feliksa NowowiejskiegoBraniewo65,0%54,8%59,0%81,4%41,4%1201045
37LO im. Mirona Sycza z Ukraińskim Językiem NauczaniaGórowo Iławeckie64,9%54,4%62,5%77,7%–301051
38LO im. Władysława BroniewskiegoLubawa64,3%54,9%56,6%81,3%18,0%591082
39LO im. gen.mariusza ZaruskiegoWęgorzewo62,7%55,3%58,2%74,4%48,0%951169
40VI LO im. Gabriela NarutowiczaOlsztyn62,3%57,1%52,7%77,1%–1161181
41LO im. Komisji Edukacji NarodowejBiskupiec62,2%55,8%51,5%79,4%18,5%641185
42LO z oddziałami dwujęzycznymi im. K. K. BaczyńskiegoLidzbark61,5%54,8%57,2%72,6%–591218
43I LO im. Jacka KaczmarskiegoOlsztynek61,1%58,5%49,9%74,7%–311240
44X LO Mistrzostwa SportowegoOlsztyn59,9%51,4%56,8%71,4%–441305
45I LO im. Bohaterów GrunwalduPasłęk59,2%49,5%52,9%75,1%32,8%771328
46II LO im. Gustawa GizewiuszaGiżycko59,1%49,5%51,0%76,9%8,9%1391330
47LO im. Bojowników o Polskość WarmiiOrneta59,1%45,7%54,5%77,0%38,3%431332
48VII LOOlsztyn58,7%54,9%41,6%79,6%–651349
49LOGórowo Iławeckie58,3%48,6%55,1%71,0%–491365
50IV LO im. Komisji Edukacji NarodowejElbląg58,2%55,4%48,2%71,0%8,7%1041367
51LOSzczytno57,9%58,0%49,4%66,2%–401392
52LO im. bp. Jana ChrapkaRybno56,7%41,1%55,8%73,1%–201433
53LOBartoszyce56,0%52,3%47,8%68,0%–511456
54I LO Cn-B im. Polskich SpadochroniarzyKętrzyn55,7%56,5%42,9%67,8%–411465
55II LOKętrzyn54,8%52,9%43,0%68,4%–271499
56LO Cn-B im. CichociemnychOlsztyn53,9%49,2%46,2%66,4%–551532
57LO w ZS Zawodowych i OgólnokształcącychNidzica52,2%48,1%42,8%65,7%–481585
58LO nr IIOstróda49,1%40,8%38,5%67,9%–241677
59II LO w ZS Ekonomicznych i TechnicznychPasłęk48,4%38,8%47,3%59,0%–261690
60VI LO im. Polskich Olimpijczyków w ZS SportowychEłk48,2%48,3%38,2%58,2%–501694
61LO dla Młodzieży Centrum Edukacji Mundurowej im. mjr. Władysława RaginisaEłk47,4%34,5%43,2%64,4%–571710
62LO im. 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana BatoregoBraniewo46,0%40,1%38,1%59,7%–341730
63IX LO z oddziałami integracyjnymiOlsztyn44,4%45,8%26,0%61,4%–501746
64LO Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku z SiedzibąGiżycko43,9%41,9%32,2%57,8%–201751
65LO nr I w ZS Zawodowych i OgólnokształcącychMorąg43,7%32,1%42,4%56,5%–301753
66LODobre Miasto43,6%42,5%29,1%59,2%–471755
67LO OskarOlsztyn42,1%40,3%25,2%60,9%–521774
68I LO Cn-B im. Polskich SpadochroniarzyIława41,9%33,5%33,3%58,8%–591775
69LO Teb EdukacjaOlsztyn35,4%37,5%22,3%46,5%–201825
70LO Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku z SiedzibąEłk34,2%40,8%19,7%42,0%–221830

Licea w Olsztynie i w innych miastach województwa

Olsztyn ma 15 liceów w rankingu, a połowa z nich ma powyżej 66,6%. W Kętrzynie najlepsze jest I LO im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie (81,9%), w Elblągu II LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu (78,3%), a w Ełku II LO w Ełku (78,1%). Salezjańskie LO im. św. Dominika Savio w Ostródzie awansowało z 694. miejsca w Polsce w 2025 roku na 278.

Miejscowości, w których są co najmniej trzy licea z rankingu: najlepsze liceum i środkowy wynik ogólny (połowa liceów w tej miejscowości ma wynik niższy).
MiejscowośćLiceówNajlepsze liceumWynik ogólnyMiejsce w województwieŚrodkowy wynik
Olsztyn15Uniwersyteckie XII LO im. Marii i Georga Dietrichów85,8%166,6%
Elbląg5II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka78,3%672,2%
Ełk5II LO78,1%748,2%
Kętrzyn3I LO im. Wojciecha Kętrzyńskiego81,9%355,7%
Ostróda3Salezjańskie LO im. św. Dominika Savio79,8%573,8%
Giżycko3I LO im. Wojciecha Kętrzyńskiego74,2%1359,1%

Najlepsze licea w województwie warmińsko-mazurskim z przedmiotów rozszerzonych

Uniwersyteckie XII LO w Olsztynie prowadzi w województwie z matematyki rozszerzonej (63,6%), biologii (70,6%) i fizyki (68,4%). Z angielskiego najlepsze jest I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie (87,9%), a z chemii II LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu (67,1%).

  1. 1Uniwersyteckie XII LO im. Marii i Georga DietrichówOlsztyn63,6%75 os.
  2. 2LONowe Miasto Lubawskie52,4%23 os.
  3. 3LOSzczytno51,8%46 os.
  4. 4I LO im. Stefana ŻeromskiegoEłk51,5%91 os.
  5. 5LO w ZSONidzica50,3%44 os.
  6. 6II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Kazimierza JagiellończykaElbląg50,0%105 os.
  7. 7II LO im. Konstantego Ildefonsa GałczyńskiegoOlsztyn48,5%99 os.
  8. 8LO im. gen.mariusza ZaruskiegoWęgorzewo48,0%27 os.
  9. 9II LOEłk46,5%89 os.
  10. 10I LO im. Adama MickiewiczaOlsztyn46,5%75 os.
  11. śr.Średnia województwawszystkie szkoły30,0%2787 os.

Matura z matematyki rozszerzonej 2026: 10 liceów z najwyższą średnią spośród 31, w których pisało co najmniej 20 osób.

Warmińsko-mazurskie na tle Polski: matura 2026 we wszystkich szkołach

Tabela obejmuje wszystkie szkoły z województwa, także technika. Warmińsko-mazurskie ma najniższe w Polsce średnie z matematyki rozszerzonej (30,0%), biologii (37,5%) i chemii (35,0%), a z fizyki (36,1%) i polskiego podstawowego (55,2%) jest przedostatnie.

Średni wynik procentowy matury 2026 we wszystkich szkołach województwa (licea i technika) i w całej Polsce, różnica w punktach procentowych i miejsce województwa wśród 16. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
PrzedmiotWojewództwo 2026Polska 2026RóżnicaMiejsce na 16Województwo 2025
Polski, poziom podstawowy55,2%58,9%−3,71553,9%
Matematyka, poziom podstawowy56,6%59,0%−2,51357,3%
Angielski, poziom podstawowy75,9%78,4%−2,41475,3%
Matematyka, poziom rozszerzony30,0%37,1%−7,11625,9%
Angielski, poziom rozszerzony67,5%69,2%−1,71462,3%
Biologia, poziom rozszerzony37,5%40,7%−3,21643,6%
Chemia, poziom rozszerzony35,0%40,8%−5,71636,9%
Fizyka, poziom rozszerzony36,1%41,8%−5,71547,0%
Polski, poziom rozszerzony33,8%43,9%−10,01638,3%
Geografia, poziom rozszerzony35,7%40,6%−4,91635,3%
Historia, poziom rozszerzony41,8%47,2%−5,41438,6%
Informatyka, poziom rozszerzony32,7%39,7%−7,01634,3%

Co z tego wynika dla rodzica? Na Warmii i Mazurach najlepsze licea są w Olsztynie, ale średnie z przedmiotów rozszerzonych są najniższe w kraju. Uczeń, który zdaje biologię i chemię pod medycynę albo matematykę pod politechnikę, konkuruje na studiach z kandydatami z województw, gdzie te przedmioty wypadają dużo lepiej, więc dodatkowa praca daje mu najwięcej.

Rankingi liceów w innych województwach

Ranking całej Polski, z pierwszą setką i najlepszym liceum każdego województwa, jest na stronie Ranking liceów 2026.

Trustpilot, stan na 27.10.2026

Co piszą rodzice i uczniowie

Na Trustpilot mamy 16 opinii, 15 z nich na pięć gwiazdek. Poniżej sześć, każdą przeczytasz w całości pod linkiem.

Moje dziecko nareszcie rozumie matematykę

Moje dziecko nareszcie rozumie matematykę. I, co najważniejsze, chce ją zrozumieć. Egzamin zaliczeniowy zdany, i to dobrze. Pani Zosia - najlepszy nauczyciel. […] Po każdych zajęciach feedback dla rodzica, zadania domowe. […] Dodatkowym atutem jest spotkanie online z rodzicem i dzieckiem po lekcji próbnej- rozmowa na temat wiedzy i potrzeb ucznia i dostosowanie planu nauki na czas trwania korepetycji.

Idealne tempo, świetne omawianie, polecam!

Korepetycje z rozszerzonej biologii miałam dopiero dwa razy a już jestem zadowolona i pewna że będzie mi się świetnie pracowało. Materiał jest omawiany przez Panią Gabrielę dynamicznie i konkretnie, jednak nie brakuje czasu na pytania czy przedstawienia danej rzeczy jeszcze raz na spokojnie. […] Po zajęciach również udostępniane są notatki oraz zadania z materiału z lekcji co uważam za bardzo dobrą powtórkę. Polecam!!!

Jestem zadowolona z zajęć z Panem Arturem

Jestem zadowolona z zajęć z Panem Arturem. Elastyczne podejście do zajęć. Syn chętnie korzysta z lekcji. Pan Artur potrafi szybko dotrzeć do sedna problemu i przełożyć to na logikę nastolatka.

KSKatarzyna Szymala23 października 2026Trustpilot

Matura 2027

Syn przygotowuje się już od połowy 3 klasy. Zajęcia są prowadzone w sposób jasny i dostosowany do wymagań matury. Dzięki wiedzy i cierpliwości pani Wiktorii nawet trudne zagadnienia stają się zrozumiałe, […] a arkusze maturalne wydają się łatwiejsze.

Jako maturzystka jestem bardzo zadowolona

Jako maturzystka jestem bardzo zadowolona ze współpracy. Duży plus za indywidualne podejście i świetną organizację. Zajęcia są dostosowane do mojego poziomu pomagają mi lepiej zrozumieć materiał i WIDZĘ POSTĘPY!! Gorąco polecam 🤩🤩

Syn zaczął korepetycje od sierpnia

Syn zaczął korepetycje od sierpnia. Firma bardzo dobrze zorganizowane. Jasne zasady współpracy. Korepetycje odbywają się zgodnie z planem. Praca korepetytorów profesjonalna. Syn bardzo zadowolony z korepetycji z chemii z Julią oraz z biologi z Anną.

Pytania o licea w województwie warmińsko-mazurskim

Które liceum jest najlepsze w województwie warmińsko-mazurskim?
Uniwersyteckie XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie, z wynikiem ogólnym 85,8%, siedemdziesiąte czwarte w Polsce. Drugie jest I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie (83,8%), a trzecie I LO im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie (81,9%).
Jakie jest najlepsze liceum w Elblągu?
II LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu ma wynik ogólny 78,3%, szósty w województwie, i najwyższą w województwie średnią z chemii rozszerzonej: 67,1%.
Ile liceów z Warmii i Mazur jest w pierwszej setce w Polsce?
Jedno: Uniwersyteckie XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie, na 74. miejscu.
Gdzie na Warmii i Mazurach najlepiej zdaje się biologię?
W Uniwersyteckim XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie: 70,6% średnio z biologii rozszerzonej. Średnia wszystkich szkół z województwa to 37,5%, najmniej w Polsce.
Skąd są dane i jak liczymy ranking?
Z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji. To oficjalne wyniki CKE z terminu głównego 2026: liczba zdających i średni wynik procentowy każdej szkoły. Średnią Polski liczymy z tych samych danych, ważąc województwa liczbą zdających. Wynik ogólny liceum to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. W rankingu są licea, w których każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób, bez techników i szkół dla dorosłych.
Ile kosztują korepetycje przed maturą albo egzaminem ósmoklasisty?
Lekcja kosztuje od 79 zł do nieco ponad 120 zł, zależnie od poziomu, czyli podstawówki, liceum albo matury rozszerzonej, i od liczby zajęć. Dokładną kwotę podaje koordynator po bezpłatnej lekcji próbnej. Lekcje odbywają się online, więc nie ma znaczenia, w której miejscowości uczeń mieszka.

Aktualizacja: 28 października 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026 w PolsceProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.

Na pierwszej lekcji sprawdzimy, gdzie dziecko traci punkty

40 minut z korepetytorem na zadaniach z arkuszy CKE, bez płatności. Po lekcji umawiamy krótką rozmowę z rodzicem: mówimy, co wyszło, i proponujemy plan. Jeśli nie pasuje, po prostu nie kontynuujesz. Zero ryzyka, zero zobowiązań!