Dane CKE z matury 2026 · 203 liceów

Ranking liceów śląskie 2026 · wyniki matury CKERanking liceów w województwie śląskim 2026

W rankingu są 203 licea ze Śląska, z czego 9 w pierwszej setce Polski. W żadnym innym województwie czołówka nie jest tak rozproszona: pierwsza piątka to szkoły z Gliwic, Katowic, Bielska-Białej, Rybnika i Sosnowca. Prowadzi Akademickie LO Politechniki Śląskiej w Gliwicach z wynikiem 88,2% z trzech obowiązkowych matur.

Zobacz ranking203 liceów, z wyszukiwarką
Matura 2026 Śląskie

Pierwsza piątka w województwie

  1. 1Akademickie LO Politechniki ŚląskiejGliwice · 31. w Polsce88,2%wynik ogólny
  2. 2III LO im. Adama MickiewiczaKatowice · 36. w Polsce87,9%wynik ogólny
  3. 3V LOBielsko-Biała · 49. w Polsce87,2%wynik ogólny
  4. 4II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. A. F. ModrzewskiegoRybnik · 50. w Polsce87,1%wynik ogólny
  5. 5IV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stanisława StaszicaSosnowiec · 54. w Polsce87,0%wynik ogólny
Wynik ogólny: średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Ranking liceów w województwie śląskim: wszystkie licea

Tabela pokazuje wszystkie licea województwa z co najmniej 20 zdającymi z każdego egzaminu obowiązkowego. Wpisz Częstochowa, Tychy albo Zabrze, a zostaną tylko tamtejsze szkoły. Środkowe śląskie liceum ma wynik ogólny 67,1%, prawie tyle, co środkowe w Polsce (67,7%).

203 liceów

Wszystkie licea z rankingu: miejsce w województwie, wynik ogólny (średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, matura 2026), wyniki tych egzaminów, matematyka rozszerzona, liczba zdających i miejsce w Polsce. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
#LiceumWynik ogólnyPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RZdającychMiejsce w Polsce
1Akademickie LO Politechniki ŚląskiejGliwice88,2%74,6%94,0%96,1%61,7%4631
2III LO im. Adama MickiewiczaKatowice87,9%79,8%87,2%96,5%63,4%13836
3V LOBielsko-Biała87,2%70,7%94,4%96,5%66,0%13449
4II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. A. F. ModrzewskiegoRybnik87,1%77,3%90,5%93,6%61,4%16250
5IV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stanisława StaszicaSosnowiec87,0%75,2%89,6%96,3%72,1%16854
6VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie z oddziałami dwujęzycznymiKatowice86,6%73,0%91,3%95,5%65,5%16863
7Akademickie LO Politechniki ŚląskiejRybnik86,2%76,3%88,2%94,2%55,8%5071
8II LO im. Marii Konopnickiej z oddziałami dwujęzycznymiKatowice84,9%74,9%84,5%95,3%58,6%25896
9I LO Dwujęzyczne im. Edwarda DembowskiegoGliwice84,9%71,0%87,3%96,3%67,1%11097
10Uniwersyteckie I LO im. Juliusza SłowackiegoChorzów83,0%66,3%86,8%96,0%63,1%175152
11I LO im. Mikołaja KopernikaBielsko-Biała82,9%68,2%85,2%95,4%60,2%277158
12IV LO im. Generała Stanisława Maczka z oddziałami dwujęzycznymiKatowice82,9%71,8%82,1%94,6%42,6%139162
13ZS Medycznych i Ogólnokształcących im. Hanny Chrzanowskiej - LO nr VIIIBielsko-Biała82,8%75,5%78,4%94,6%42,9%228163
14II LO im. Stanisława StaszicaTarnowskie Góry82,7%66,5%85,6%96,0%58,9%159165
15IV LO im. Orląt LwowskichGliwice82,7%77,7%78,9%91,6%43,5%197166
16II LO im. Romualda TrauguttaCzęstochowa82,2%70,8%81,2%94,7%53,0%134178
17LO Zgromadzenia Córek Bożej MiłościBielsko-Biała82,2%77,4%76,7%92,5%–35185
18I LO im. Leona KruczkowskiegoTychy82,0%71,1%80,9%93,9%47,4%189191
19Dwujęzyczne LO im. Władysława KopalińskiegoBielsko-Biała81,9%70,2%79,8%95,6%–29195
20V LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Andrzeja StrugaGliwice81,6%70,4%81,0%93,5%48,1%212210
21Publiczne LO Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji KatowickiejChorzów81,6%65,6%84,9%94,3%59,3%32213
22II LO im. Mikołaja KopernikaCieszyn81,5%75,1%77,2%92,2%50,7%180218
23II LO im. Czesława MiłoszaJaworzno81,3%82,6%70,9%90,4%37,6%106231
24ZSO im. Stefana Żeromskiego - III LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stefana ŻeromskiegoBielsko-Biała80,9%68,7%80,6%93,3%52,6%187241
25IX LO im. Cypriana Kamila NorwidaCzęstochowa80,8%69,8%79,6%93,1%57,2%211245
26II LO im. Stefana ŻeromskiegoDąbrowa Górnicza80,6%64,1%85,6%92,2%64,0%165249
27I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Powstańców ŚląskichRybnik80,1%68,4%79,0%92,8%38,1%252268
28I LO im. Mikołaja Kopernika z oddziałami dwujęzycznymiKatowice79,9%71,7%76,0%92,1%40,3%177271
29I LO im. 14 Pułku Powstańców ŚląskichWodzisław Śląski79,7%73,8%76,1%89,1%46,4%275282
30I LO im. Juliusza SłowackiegoCzęstochowa79,6%73,1%75,1%90,5%31,0%186285
31I LO im. Bolesława ChrobregoPszczyna79,5%70,5%76,8%91,3%35,8%164287
32I LO im. Karola MiarkiŻory79,2%71,0%74,5%92,2%42,0%172301
33I LO im. Antoniego OsuchowskiegoCieszyn79,1%69,2%75,6%92,4%44,1%174308
34LO In AltumKatowice79,0%64,2%80,0%93,0%–20313
35I LO im. Stefanii SempołowskiejTarnowskie Góry79,0%68,7%76,0%92,3%44,7%173315
36II LO im. Heleny MalczewskiejZawiercie79,0%71,9%76,1%88,9%41,7%198318
37II LOLubliniec78,3%79,6%65,9%89,4%–34354
38III LO z oddziałami dwujęzycznymiZabrze78,1%68,2%73,6%92,6%42,3%208365
39III LO im. dra Władysława BiegańskiegoCzęstochowa78,1%65,9%75,1%93,2%42,3%173372
40II LO z oddziałami integracyjnymi im. Cypriana Kamila NorwidaTychy78,0%70,3%72,0%91,8%34,9%117375
41II LO im. Adama MickiewiczaRacibórz77,8%70,2%76,8%86,4%46,2%182381
42I Społeczne LO im. Stanisława Konarskiego STOKatowice77,6%70,8%71,5%90,7%49,2%33391
43III LO im. Orła BiałegoJaworzno77,4%74,1%65,5%92,5%63,3%60409
44V LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana ZamoyskiegoDąbrowa Górnicza77,3%64,4%73,4%94,0%41,5%163416
45I LO im. Jana SmoleniaBytom77,1%71,4%71,6%88,4%44,0%187423
46VII LO im. Mikołaja KopernikaCzęstochowa77,0%69,6%72,4%88,8%40,0%229432
47I LO im. Karola MiarkiMikołów76,8%68,5%72,3%89,6%39,9%207436
48LO Towarzystwa EwangelickiegoCieszyn76,6%65,3%74,0%90,6%42,6%61445
49Liceum Ogólnokształacące im. prof. Zbigniewa ReligiGilowice76,3%72,5%73,3%83,1%40,6%76464
50IV LO im. Bolesława ChrobregoBytom76,2%71,4%67,9%89,3%36,5%186469
51LO FilomataGliwice76,1%63,9%71,9%92,5%45,8%47480
52II LO im. ks. prof. Józefa TischneraŻory76,0%66,8%68,5%92,7%30,2%88482
53IX LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Wisławy SzymborskiejSosnowiec76,0%67,8%69,5%90,5%40,0%178485
54IV LO im. Komisji Edukacji NarodowejBielsko-Biała75,9%67,7%72,7%87,2%35,5%204488
55II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Emilii PlaterSosnowiec75,9%66,3%70,1%91,2%44,8%212489
56LO Katolickiego Towarzystwa KulturalnegoBielsko-Biała75,8%64,7%69,5%93,4%44,1%50491
57II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Gustawa MorcinkaRuda Śląska75,4%67,5%70,9%87,7%43,2%138515
58IV LO im. Henryka SienkiewiczaCzęstochowa75,1%70,1%66,6%88,7%32,0%262527
59Prywatne LO im. Melchiora Wańkowicza z oddziałami międzynarodowymiKatowice74,6%66,8%67,1%89,9%–32563
60I LO im. Jana KasprowiczaRacibórz74,6%67,7%71,4%84,7%32,5%137564
61I LO im. Tadeusza KościuszkiMysłowice74,5%65,4%71,0%87,0%46,4%230574
62I LO im. Waleriana ŁukasińskiegoDąbrowa Górnicza74,3%62,2%71,2%89,5%44,8%204580
63III LOCieszyn74,3%73,8%64,2%84,9%33,2%77581
64Katolickie LO im. ks. Jana TwardowskiegoZabrze74,3%63,6%69,0%90,3%40,7%33582
65IV LOJastrzębie-Zdrój74,3%71,8%66,4%84,6%41,0%121584
66I LO im. Tadeusza KościuszkiJaworzno74,0%63,2%71,7%87,3%55,1%121595
67II LO im. Walerego WróblewskiegoGliwice73,7%65,4%65,8%89,9%21,1%206622
68X LO im. I. J. Paderewskiego AkademickieKatowice73,5%70,1%62,1%88,2%26,8%106632
69I LO im. prof. Zbigniewa ReligiZabrze73,5%66,5%64,7%89,2%31,7%166633
70VI LO im. Janusza KorczakaSosnowiec73,5%69,0%62,2%89,2%34,0%155634
71Katolickie LO im. Bł. ks. Emila SzramkaKatowice73,3%71,8%64,0%84,3%31,9%46637
72IV LO im. Mikołaja KopernikaRybnik73,2%71,8%61,1%86,8%14,9%140646
73II LO z oddziałami dwujęzycznymi i integracyjnymi im. ks. prof. Józefa TischneraWodzisław Śląski72,9%68,6%64,0%86,1%33,9%178657
74I LO im. Jana ŚniadeckiegoSiemianowice Śląskie72,6%68,7%64,5%84,6%35,1%126669
75III LO w ZS nr 1Pszczyna72,4%65,0%68,1%84,3%33,5%149681
76I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stefana ŻeromskiegoZawiercie72,3%72,3%62,9%81,7%23,5%204689
77Publiczne LO Sióstr Urszulanek Unii RzymskiejRybnik72,2%65,7%67,7%83,4%34,2%73692
78I LO im. M. KopernikaŻywiec72,1%64,2%66,3%85,8%41,8%248701
79LO Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja RejaBielsko-Biała72,1%68,4%58,7%89,1%–35703
80Salezjańskie Publiczne LOŚwiętochłowice71,9%75,6%59,7%80,5%38,4%46709
81LO im. K. K. BaczyńskiegoKozy71,6%67,2%62,9%84,7%–52715
82LO im. Marii Skłodowskiej-CurieCzechowice-Dziedzice71,5%68,3%62,0%84,3%42,5%103723
83Niepubliczne LO CogitoŻywiec71,4%65,6%63,8%84,9%28,5%57729
84LO Towarzystwa Salezjańskiego z oddziałami dwujęzycznymi i z oddziałami integracyjnymi w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-WychowawczymTarnowskie Góry71,0%61,7%64,4%86,8%–44752
85LO Mistrzostwa Sportowego Bts RekordBielsko-Biała70,9%66,0%63,2%83,5%–38754
86I LO w ZS im. Ignacego Jana Paderewskiego w Knurowie, z Siedzibą przyKnurów70,7%65,3%62,8%84,0%41,2%96766
87IV LOTychy70,3%66,0%60,8%84,3%30,4%214786
88III LO im. Stefana BatoregoChorzów70,3%54,6%67,8%88,5%22,4%205788
89LO im. mjr.h. SucharskiegoMyszków70,3%64,5%63,6%82,8%42,7%198790
90III LO im. Kazimierza KosińskiegoKłobuck70,2%64,8%66,3%79,6%29,7%130796
91LO im. prof. Mariana ZembaliKrzepice69,9%66,4%64,2%78,9%20,4%117820
92I LO im. Adama MickiewiczaRuda Śląska69,8%64,4%64,3%80,7%34,9%123823
93LOPawłowice69,6%56,8%70,1%82,0%37,2%90834
94I LO im. Adama MickiewiczaLubliniec69,4%64,0%65,1%79,0%32,7%152847
95I Społeczne LO im. Zbigniewa Herberta STOCzęstochowa69,3%57,2%63,5%87,2%53,8%63849
96III LO im. Jana Pawła IIRuda Śląska69,3%61,2%62,3%84,3%30,6%172851
97Katolickie LO Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Brata AlbertaDąbrowa Górnicza68,9%65,0%54,3%87,5%–24872
98LO im. Powstańców ŚląskichBieruń68,6%58,3%65,9%81,5%31,5%159885
99II LO im. Adama AsnykaBielsko-Biała67,6%62,6%56,3%83,9%14,1%187926
100LO im. Powstańców ŚląskichRadzionków67,5%61,6%59,9%81,0%28,6%107934
101V LO im. Adama MickiewiczaCzęstochowa67,1%65,4%55,2%80,8%20,6%219954
102I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stanisława StaszicaJastrzębie-Zdrój67,1%58,7%58,5%84,0%26,3%179957
103LO im. Marii Skłodowskiej-CurieKoziegłowy66,6%61,9%59,2%78,8%–34981
104LOSiewierz66,2%62,8%55,1%80,8%–27998
105Publiczne LO Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika SavioZabrze65,8%54,3%59,1%83,9%45,1%531011
106VII LO im. Harcerzy Obrońców Katowice z oddziałami dwujęzycznymiKatowice65,7%58,4%53,8%84,8%16,4%1331017
107V LO im. Władysława BroniewskiegoKatowice65,6%64,5%54,1%78,1%–461022
108III LO im. Stanisława WyspiańskiegoTychy65,2%59,8%52,0%83,8%12,8%1461039
109LO Mistrzostwa Sportowego NobilitoCzęstochowa65,1%49,4%67,7%78,2%–351042
110LO im. Marii KonopnickiejMilówka64,9%64,8%57,3%72,7%32,2%741049
111I LO im. Mikołaja KopernikaBędzin64,8%56,5%55,7%82,1%18,4%1641058
112ZSKoniecpol64,5%54,5%61,5%77,4%15,1%531071
113Diecezjalne LORacibórz64,2%57,5%53,6%81,4%–201088
114II LO im. Wojciecha Kilara w ZSO nr 5Zabrze63,9%58,8%55,0%78,0%47,4%701099
115III LO im. C. K. NorwidaBędzin63,9%64,6%47,1%80,1%–621102
116XII LO w ZS Sportowych im. Janusza Kusocińskiego w ZabrzuZabrze63,9%56,8%63,0%71,9%–311104
117VIII LO Samorządowe im. gen. Józefa SowińskiegoCzęstochowa63,8%58,1%53,0%80,2%12,2%2031113
118LO im. Romana CzerneckiegoSzczekociny63,6%77,0%44,8%69,2%–281119
119Niepubliczne LO Fundacji Królowej Świętej JadwigiKoszarawa63,2%57,2%52,1%80,3%28,2%561146
120I LO im. Króla Jana III SobieskiegoPiekary Śląskie63,0%57,7%55,1%76,0%41,4%841152
121III LO - Szkoła SportowaŻywiec62,7%59,8%57,5%70,6%–1061168
122II LO im. Stefana ŻeromskiegoBytom62,7%64,0%44,3%79,6%–531170
123XII LOCzęstochowa62,4%64,0%50,5%72,5%11,3%1141177
124LO im. Królowej Elżbiety z PilczyPilica62,2%67,2%49,5%69,9%21,9%691187
125II LO im. Rotmistrza Witolda PileckiegoMikołów62,2%57,3%52,9%76,3%11,0%1411189
126VIII LO w ZSO nr 14Zabrze62,1%61,2%45,1%80,0%–651191
127Katolickie LO Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Matki Bożej JasnogórskiejCzęstochowa62,0%57,4%57,2%71,5%–431196
128IV LO im. Marii Skłodowskiej-CurieChorzów61,8%52,8%49,9%82,7%5,7%1111207
129LO Mistrzostwa Sportowego Rks RakówCzęstochowa61,7%49,6%61,7%74,0%–251212
130III LO z oddziałami mistrzostwa Sportowego im. Zbigniewa HerbertaŻory61,5%56,1%51,5%76,9%–1211219
131LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Wisławy SzymborskiejBielsko-Biała61,5%51,4%44,7%88,3%–351221
132VII LO w ZS nr 10 im. prof. Janusza GroszkowskiegoZabrze61,1%63,2%45,5%74,6%–471236
133VI LO z oddziałami integracyjnymi w ZSO im. Armii Krajowej w Bielsku-BiałejBielsko-Biała61,0%59,6%46,9%76,6%–1151241
134Katolickie LO Spsk im. kard. Stefana WyszyńskiegoZawiercie60,8%63,5%39,4%79,6%–231252
135II LO im. Jana MatejkiSiemianowice Śląskie60,8%59,6%42,7%80,0%–971255
136II LOJastrzębie-Zdrój60,6%49,1%56,4%76,4%–731266
137II LO im. Stanisława WyspiańskiegoBędzin60,5%56,8%46,0%78,7%–1151271
138LO Teb EdukacjaTychy60,1%63,6%41,6%75,0%–201294
139XVI LO im. Dziewięciu Górników z WujkaKatowice59,9%52,0%50,2%77,6%–431302
140VII LOGliwice59,9%54,0%49,2%76,6%10,4%1541303
141VIII LO z oddziałami integracyjnymiGliwice59,7%55,0%50,3%73,7%–1201316
142III LOSiemianowice Śląskie59,7%53,3%47,9%77,7%–551318
143ZS Mistrzostwa Sportowego - IX LO Mistrzostwa Sportowego im. Miłośników Ziemi ŚląskiejChorzów59,5%52,0%56,1%70,4%–401320
144V LO Mistrzostwa Sportowego im. Kamili SkolimowskiejBytom58,8%50,4%57,2%68,7%17,4%601347
145I LO im. Pawła StalmachaWisła58,3%53,6%46,8%74,4%–721364
146Niepubliczne LO MaranathaKnurów58,2%54,7%39,5%80,4%–381371
147Szkoła Mistrzostwa Sportowego Radzionków Niepubliczne LORadzionków58,1%47,6%59,5%67,1%–281378
148VI LO im. Jana DługoszaKatowice57,9%51,4%43,4%78,8%14,6%1131391
149ZS - LO im. Wilhelma SzewczykaCzerwionka-Leszczyny57,8%57,2%43,1%73,0%–481396
150LO im. Marii Konopnickiej w ZS im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach, z Siedzibą przyPyskowice57,8%62,3%43,1%67,8%–211398
151VI LOTarnowskie Góry57,6%53,5%47,8%71,5%–641406
152II LO im. Powstańców ŚląskichMysłowice57,1%58,8%43,6%68,9%–991416
153ZS Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 im. Jędrzeja Śniadeckiego - VII LO Mistrzostwa SportowegoChorzów57,1%44,9%55,2%71,1%–761417
154I LO im. Jana KochanowskiegoŚwiętochłowice57,0%54,1%40,7%76,2%–601423
155IV LOPszczyna56,9%63,7%42,2%64,8%–1061427
156LO Mistrzostwa SportowegoKatowice56,8%43,4%52,9%74,2%20,4%681429
157V LO z oddziałami integracyjnymi im. Jerzego Kukuczki w Zespole Szkól nr 3 RybnikuRybnik56,7%57,8%44,0%68,4%13,1%1631432
158I LOKłobuck56,6%57,5%54,2%58,1%–241434
159IV LO im. Herberta Clarka HooveraRuda Śląska56,6%56,2%44,6%69,1%–461436
160Akademickie LODąbrowa Górnicza56,0%43,0%49,1%75,9%–471457
161LO SportoweDąbrowa Górnicza55,9%45,2%51,1%71,3%–561461
162LO Mistrzostwa SportowegoŻywiec55,8%46,5%48,5%72,4%–261462
163III LO z oddziałami sportowymi im. rtm. Witolda PileckiegoWodzisław Śląski55,6%57,1%45,3%64,5%–321468
164X LO im. Powstańców ŚląskichBytom55,3%41,5%48,4%76,0%20,7%721481
165LO Szkoła Mistrzostwa Sportowego Szczyrk z SiedzibąBuczkowice55,3%54,3%47,0%64,5%–251484
166I LOSkoczów54,8%59,6%42,0%62,9%–671496
167XIV LO im. Mjr Henryka SucharskiegoKatowice54,8%50,3%45,3%68,8%–671500
168LO Mistrzostwa SportowegoRacibórz54,6%53,9%45,0%65,0%8,5%561505
169VII LO im. Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoSosnowiec54,3%58,1%36,9%67,9%12,4%1521517
170LO Teb EdukacjaCzęstochowa54,3%54,2%38,5%70,1%–801518
171LO im. Tadeusza Kościuszki Studium Przedsiębiorczości MagoBielsko-Biała54,2%46,6%45,2%70,8%–671524
172IV LO im. Mikołaja RejaZabrze54,2%49,3%39,7%73,4%–601525
173LO im. Noblistów PolskichRydułtowy53,9%52,6%40,8%68,5%–701533
174LO AnimatorGliwice53,8%50,6%35,2%75,8%–431534
175Katolickie LO im. św. Melchiora GrodzieckiegoCieszyn53,7%48,8%46,5%65,7%–401541
176III LO im. prof. Zbigniewa ReligiLubliniec53,1%54,5%35,1%69,9%–261554
177II LO im. Juliusza LigoniaChorzów53,0%40,6%43,0%75,5%–391556
178III LO Mistrzostwa Sportowego im. Bolesława PrusaSosnowiec53,0%52,3%43,5%63,1%–1091559
179LOŁazy52,9%54,7%36,4%67,6%–231561
180III LO im. Wincentego StyczyńskiegoGliwice52,8%47,8%42,3%68,3%–661564
181IX LO w Zabrzu w Centrum EdukacjiZabrze52,5%50,0%37,7%69,6%–651576
182LO Mistrzostwa Sportowego BbtsBielsko-Biała52,4%40,7%49,1%67,6%–451577
183V LO Mistrzostwa SportowegoJastrzębie-Zdrój52,0%42,5%46,7%66,8%–201588
184II LO im. Mikołaja Kopernika w ZS Zawodowych nr 2, z Siedzibą przyKnurów51,8%56,7%35,3%63,2%–641593
185LO im. rtm. Witolda PileckiegoWojkowice51,3%54,1%35,0%64,8%–821610
186ZS im. T. Kościuszki LOŻarki50,9%55,5%36,2%60,9%13,9%721622
187II LO z oddziałami integracyjnymi im. Mikołaja RejaŚwiętochłowice50,9%54,5%34,5%63,6%–271623
188II LOPiekary Śląskie50,1%47,7%37,4%65,1%–471648
189LOKamienica Polska49,9%55,2%38,9%55,7%–251652
190III LO im. Generała Władysława AndersaDąbrowa Górnicza49,5%42,8%39,1%66,5%–1371666
191XV LO im. rtm. Witolda PileckiegoKatowice48,9%48,8%32,8%65,3%–481678
192VII LOBytom48,5%50,3%31,4%63,8%–691688
193LO im. Marii Skłodowskiej CurieCzeladź47,9%50,8%34,2%58,7%–271698
194III LO im. Stanisława WyspiańskiegoJastrzębie-Zdrój47,7%47,0%37,1%59,0%–1151704
195LO im. Wojciecha Korfantego w Rybniku Zakładu Doskonalenia Zawodowego w KatowicachRybnik46,9%39,6%40,1%61,0%–581716
196LO im. Wisławy Szymborskiej w Częstochowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w KatowicachCzęstochowa44,0%36,6%35,2%60,1%–361750
197V LOŻywiec43,0%42,2%34,1%52,7%–621763
198Społeczne LO Stowarzyszenia Rodziców i NauczycieliŻory41,5%34,9%31,2%58,6%–311778
199LO Ośrodka Edukacji SokratesBielsko-Biała41,2%44,9%26,8%52,0%–461781
200LO im. Mikołaja KopernikaPoręba40,3%32,9%25,4%62,6%–251794
201Prywatne LO im. M. Skłodowskiej-Curie Fundacji Serce SzkoleDąbrowa Górnicza40,2%30,7%21,2%68,6%–431799
202LO w Bytomiu Zakładu Dosknalenia Zawodowego w KatowicachBytom36,7%35,3%22,5%52,4%–311817
203LO im. Orląt Lwowskich w Tychach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w KatowicachTychy35,8%31,1%27,2%49,1%–361821

Licea w Katowicach i w innych miastach Śląska

Najwięcej liceów w rankingu mają Katowice (17), Bielsko-Biała (16) i Częstochowa (15). Z miast, które mają co najmniej 10 liceów, najwyżej wypadają Gliwice: połowa gliwickich liceów ma więcej niż 74,9%. W Częstochowie najlepsze jest II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie (82,2%), w Tychach I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach (82,0%), a w Zabrzu III LO z oddziałami dwujęzycznymi w Zabrzu (78,1%).

Miejscowości, w których są co najmniej trzy licea z rankingu: najlepsze liceum i środkowy wynik ogólny (połowa liceów w tej miejscowości ma wynik niższy).
MiejscowośćLiceówNajlepsze liceumWynik ogólnyMiejsce w województwieŚrodkowy wynik
Katowice17III LO im. Adama Mickiewicza87,9%273,5%
Bielsko-Biała16V LO87,2%374,0%
Częstochowa15II LO im. Romualda Traugutta82,2%1667,1%
Gliwice10Akademickie LO Politechniki Śląskiej88,2%174,9%
Zabrze10III LO z oddziałami dwujęzycznymi78,1%3863,9%
Dąbrowa Górnicza8II LO im. Stefana Żeromskiego80,6%2662,5%
Rybnik7II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. A. F. Modrzewskiego87,1%473,2%
Chorzów7Uniwersyteckie I LO im. Juliusza Słowackiego83,0%1061,8%
Bytom7I LO im. Jana Smolenia77,1%4558,8%
Sosnowiec6IV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica87,0%574,7%
Tychy6I LO im. Leona Kruczkowskiego82,0%1867,8%
Cieszyn5II LO im. Mikołaja Kopernika81,5%2276,6%
Jastrzębie-Zdrój5IV LO74,3%6560,6%
Żywiec5I LO im. M. Kopernika72,1%7862,7%
Tarnowskie Góry4II LO im. Stanisława Staszica82,7%1475,0%
Żory4I LO im. Karola Miarki79,2%3268,7%
Racibórz4II LO im. Adama Mickiewicza77,8%4169,4%
Ruda Śląska4II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Gustawa Morcinka75,4%5769,5%
Jaworzno3II LO im. Czesława Miłosza81,3%2377,4%
Wodzisław Śląski3I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich79,7%2972,9%
Pszczyna3I LO im. Bolesława Chrobrego79,5%3172,4%
Zawiercie3II LO im. Heleny Malczewskiej79,0%3672,3%
Lubliniec3II LO78,3%3769,4%
Siemianowice Śląskie3I LO im. Jana Śniadeckiego72,6%7460,8%
Świętochłowice3Salezjańskie Publiczne LO71,9%8057,0%
Knurów3I LO w ZS im. Ignacego Jana Paderewskiego w Knurowie, z Siedzibą przy70,7%8658,2%
Będzin3I LO im. Mikołaja Kopernika64,8%11163,9%

Najlepsze licea w województwie śląskim z przedmiotów rozszerzonych

IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu prowadzi w województwie z matematyki rozszerzonej (72,1%) i fizyki (73,2%). III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach ma najlepszą biologię (80,5%, czwarty wynik w Polsce) i chemię (75,4%). Z angielskiego rozszerzonego prowadzi V LO w Bielsku-Białej (91,8%).

  1. 1IV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stanisława StaszicaSosnowiec72,1%97 os.
  2. 2I LO Dwujęzyczne im. Edwarda DembowskiegoGliwice67,1%64 os.
  3. 3V LOBielsko-Biała66,0%127 os.
  4. 4VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie z oddziałami dwujęzycznymiKatowice65,5%146 os.
  5. 5II LO im. Stefana ŻeromskiegoDąbrowa Górnicza64,0%70 os.
  6. 6III LO im. Adama MickiewiczaKatowice63,4%54 os.
  7. 7Uniwersyteckie I LO im. Juliusza SłowackiegoChorzów63,1%70 os.
  8. 8Akademickie LO Politechniki ŚląskiejGliwice61,7%43 os.
  9. 9II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. A. F. ModrzewskiegoRybnik61,4%116 os.
  10. 10I LO im. Mikołaja KopernikaBielsko-Biała60,2%144 os.
  11. śr.Średnia województwawszystkie szkoły34,1%8818 os.

Matura z matematyki rozszerzonej 2026: 10 liceów z najwyższą średnią spośród 81, w których pisało co najmniej 20 osób.

Śląskie na tle Polski: matura 2026 we wszystkich szkołach

Tabela obejmuje wszystkie szkoły z województwa, z technikami. Śląskie jest w środku stawki: czwarte z angielskiego podstawowego (79,3%), szóste z biologii (40,5%), ale jedenaste z matematyki rozszerzonej (34,1%) i z fizyki (39,3%), a trzynaste z angielskiego rozszerzonego (67,6%).

Średni wynik procentowy matury 2026 we wszystkich szkołach województwa (licea i technika) i w całej Polsce, różnica w punktach procentowych i miejsce województwa wśród 16. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
PrzedmiotWojewództwo 2026Polska 2026RóżnicaMiejsce na 16Województwo 2025
Polski, poziom podstawowy59,1%58,9%+0,2760,2%
Matematyka, poziom podstawowy58,0%59,0%−1,0859,3%
Angielski, poziom podstawowy79,3%78,4%+0,9479,1%
Matematyka, poziom rozszerzony34,1%37,1%−3,01129,4%
Angielski, poziom rozszerzony67,6%69,2%−1,61362,7%
Biologia, poziom rozszerzony40,5%40,7%−0,2646,9%
Chemia, poziom rozszerzony39,0%40,8%−1,71140,6%
Fizyka, poziom rozszerzony39,3%41,8%−2,51148,2%
Polski, poziom rozszerzony42,8%43,9%−1,1847,9%
Geografia, poziom rozszerzony41,3%40,6%+0,8342,0%
Historia, poziom rozszerzony47,4%47,2%+0,1445,8%
Informatyka, poziom rozszerzony37,1%39,7%−2,61043,7%

Co z tego wynika dla rodzica? Na Śląsku dobre liceum jest w zasięgu dojazdu z wielu miast, bo czołówka nie skupia się w jednym miejscu. Matematyka rozszerzona wypada jednak w województwie słabo, więc uczeń, który celuje w politechnikę, powinien sprawdzić wynik swojej szkoły z tego przedmiotu w zakładkach powyżej.

Rankingi liceów w innych województwach

Ranking całej Polski, z pierwszą setką i najlepszym liceum każdego województwa, jest na stronie Ranking liceów 2026.

Trustpilot, stan na 27.10.2026

Co piszą rodzice i uczniowie

Na Trustpilot mamy 16 opinii, 15 z nich na pięć gwiazdek. Poniżej sześć, każdą przeczytasz w całości pod linkiem.

Moje dziecko nareszcie rozumie matematykę

Moje dziecko nareszcie rozumie matematykę. I, co najważniejsze, chce ją zrozumieć. Egzamin zaliczeniowy zdany, i to dobrze. Pani Zosia - najlepszy nauczyciel. […] Po każdych zajęciach feedback dla rodzica, zadania domowe. […] Dodatkowym atutem jest spotkanie online z rodzicem i dzieckiem po lekcji próbnej- rozmowa na temat wiedzy i potrzeb ucznia i dostosowanie planu nauki na czas trwania korepetycji.

Idealne tempo, świetne omawianie, polecam!

Korepetycje z rozszerzonej biologii miałam dopiero dwa razy a już jestem zadowolona i pewna że będzie mi się świetnie pracowało. Materiał jest omawiany przez Panią Gabrielę dynamicznie i konkretnie, jednak nie brakuje czasu na pytania czy przedstawienia danej rzeczy jeszcze raz na spokojnie. […] Po zajęciach również udostępniane są notatki oraz zadania z materiału z lekcji co uważam za bardzo dobrą powtórkę. Polecam!!!

Jestem zadowolona z zajęć z Panem Arturem

Jestem zadowolona z zajęć z Panem Arturem. Elastyczne podejście do zajęć. Syn chętnie korzysta z lekcji. Pan Artur potrafi szybko dotrzeć do sedna problemu i przełożyć to na logikę nastolatka.

KSKatarzyna Szymala23 października 2026Trustpilot

Matura 2027

Syn przygotowuje się już od połowy 3 klasy. Zajęcia są prowadzone w sposób jasny i dostosowany do wymagań matury. Dzięki wiedzy i cierpliwości pani Wiktorii nawet trudne zagadnienia stają się zrozumiałe, […] a arkusze maturalne wydają się łatwiejsze.

Jako maturzystka jestem bardzo zadowolona

Jako maturzystka jestem bardzo zadowolona ze współpracy. Duży plus za indywidualne podejście i świetną organizację. Zajęcia są dostosowane do mojego poziomu pomagają mi lepiej zrozumieć materiał i WIDZĘ POSTĘPY!! Gorąco polecam 🤩🤩

Syn zaczął korepetycje od sierpnia

Syn zaczął korepetycje od sierpnia. Firma bardzo dobrze zorganizowane. Jasne zasady współpracy. Korepetycje odbywają się zgodnie z planem. Praca korepetytorów profesjonalna. Syn bardzo zadowolony z korepetycji z chemii z Julią oraz z biologi z Anną.

Pytania o licea w województwie śląskim

Które liceum jest najlepsze w województwie śląskim?
Akademickie LO Politechniki Śląskiej w Gliwicach, z wynikiem ogólnym 88,2%, trzydzieste pierwsze w Polsce. Drugie jest III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach (87,9%), a trzecie V LO w Bielsku-Białej (87,2%).
Jakie jest najlepsze liceum w Katowicach?
III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach, z wynikiem ogólnym 87,9% i 36. miejscem w Polsce. Drugie w Katowicach jest VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach (86,6%).
Ile liceów ze Śląska jest w pierwszej setce w Polsce?
Dziewięć, z pięciu miast: trzy z Katowic, po dwa z Gliwic i Rybnika oraz po jednym z Bielska-Białej i Sosnowca. Ostatnie z nich, I LO Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach, jest na 97. miejscu.
Gdzie na Śląsku najlepiej zdaje się matematykę rozszerzoną?
W IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu: 72,1% średnio przy 97 zdających. Średnia wszystkich szkół z województwa to 34,1%.
Skąd są dane i jak liczymy ranking?
Z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji. To oficjalne wyniki CKE z terminu głównego 2026: liczba zdających i średni wynik procentowy każdej szkoły. Średnią Polski liczymy z tych samych danych, ważąc województwa liczbą zdających. Wynik ogólny liceum to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. W rankingu są licea, w których każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób, bez techników i szkół dla dorosłych.
Ile kosztują korepetycje przed maturą albo egzaminem ósmoklasisty?
Lekcja kosztuje od 79 zł do nieco ponad 120 zł, zależnie od poziomu, czyli podstawówki, liceum albo matury rozszerzonej, i od liczby zajęć. Dokładną kwotę podaje koordynator po bezpłatnej lekcji próbnej. Lekcje odbywają się online, więc nie ma znaczenia, w której miejscowości uczeń mieszka.

Aktualizacja: 28 października 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026 w PolsceProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.

Na pierwszej lekcji sprawdzimy, gdzie dziecko traci punkty

40 minut z korepetytorem na zadaniach z arkuszy CKE, bez płatności. Po lekcji umawiamy krótką rozmowę z rodzicem: mówimy, co wyszło, i proponujemy plan. Jeśli nie pasuje, po prostu nie kontynuujesz. Zero ryzyka, zero zobowiązań!