Dane CKE · termin główny 2026 · podlaskie

Edukacja w Białymstoku: wyniki egzaminów 2026

Białostoccy ósmoklasiści napisali angielski na 80,8%, przy 72,6% w Polsce, najwyżej w województwie podlaskim. Na maturze miasto też jest nad krajem, ale z małą przewagą: angielski podstawowy wyszedł na 80,0% (Polska 78,4%), a rozszerzony na 70,8% (Polska 69,2%).

  • 2793ósmoklasistów
  • 4606maturzystów
  • 25 + 12licea + technika
Wyniki 2026 Białystok, województwo, Polska

Angielski: podstawówka i matura

Angielskiegzamin ósmoklasisty, 2845 os.+8,2
Białystok80,8%
Województwo71,9%
Polska72,6%
Angielskimatura podstawowa, 4427 os.+1,6
Białystok80,0%
Województwo77,1%
Polska78,4%
Angielskimatura rozszerzona, 3310 os.+1,6
Białystok70,8%
Województwo67,9%
Polska69,2%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Białegostoku i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Białystok · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Angielski w Białymstoku: duża przewaga nad Polską w podstawówkach, niewielka na maturze

Ósmoklasiści z Białegostoku napisali w tym roku egzamin z angielskiego średnio na 80,8%. Średnia Polski wyniosła 72,6%. Na maturze białostockie szkoły też są nad krajem, ale różnica jest dużo mniejsza: z angielskiego podstawowego mają 80,0% przy 78,4% w Polsce, a z rozszerzonego 70,8% przy 69,2%.

Tak wynika z wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury 2026, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Średnie miasta obejmują wszystkie białostockie szkoły.

Podstawówki najlepsze na Podlasiu

Egzamin z angielskiego pisało w Białymstoku 2845 ósmoklasistów. Ich średnia jest o 3,3 punktu wyższa niż rok wcześniej (77,5%). W całej Polsce wynik też poszedł w górę, z 69,7%. Z angielskiego Białystok jest pierwszy wśród 17 powiatów i miast województwa podlaskiego, przy średniej województwa 71,9%. W 2025 roku miasto również było pierwsze w województwie.

Najwyższą średnią z angielskiego wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi ma SP nr 53 z oddziałami dwujęzycznymi w ZSO nr 2: 97,2% przy 80 uczniach. Za nią jest Prywatna SP nr 1 (96,8%), a dalej SP nr 6 im. Jarosława Iwaszkiewicza (90,2%) i SP nr 1 im. Juliusza Słowackiego (87,5%). Na drugim końcu listy jest SP nr 21 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w ZSP nr 9 z wynikiem 67,2%.

Matura: przewaga 1,6 punktu

Angielski podstawowy pisało w Białymstoku 4427 maturzystów, a rozszerzony 3310. Z podstawowego miasto jest pierwsze w województwie, tak samo jak rok wcześniej, a z rozszerzonego drugie. W obu przypadkach przewaga nad Polską wynosi 1,6 punktu.

Średnia z angielskiego rozszerzonego wzrosła z 66,0% do 70,8%. Wzrost w całym kraju był podobny, z 64,1% do 69,2%. Z angielskiego podstawowego wynik miasta prawie się nie zmienił: rok wcześniej było to 79,7%.

Rozszerzenie w górę w dużych liceach

Najwyższe wyniki z angielskiego rozszerzonego mają I LO im. Adama Mickiewicza (90,6% przy 143 zdających) i II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej ZSO nr 2 (89,7% przy 108). W obu szkołach rok wcześniej średnia była niższa: 84,2% i 83,7%.

W VI LO im. Króla Zygmunta Augusta rozszerzenie pisało 236 maturzystów, a średnia wzrosła z 77,3% do 86,0%. VIII LO im. Króla Kazimierza Wielkiego poprawiło wynik z 65,1% do 75,1%, a X LO im. Wisławy Szymborskiej z 65,3% do 73,2%. W XI LO im. Rotmistrza Witolda Pileckiego angielski rozszerzony wyszedł na 79,6%, rok wcześniej na 72,9%. W V LO im. Jana III Sobieskiego pisało go 148 osób, ze średnią 67,5%, a rok wcześniej 60,7%.

Z techników najwyżej jest Technikum Elektryczne im. prof. Janusza Groszkowskiego. Angielski podstawowy pisało tam 248 osób, ze średnią 87,0%, a rozszerzony 211 osób, ze średnią 76,8%. Z angielskiego podstawowego to więcej niż w IV LO im. Cypriana Kamila Norwida (86,6%). W Technikum Handlowo-Ekonomicznym im. Mikołaja Kopernika angielski rozszerzony pisało 79 osób, a średnia wzrosła z 55,1% do 60,7%.

Z angielskiego podstawowego najwyższe średnie mają I LO im. Adama Mickiewicza (95,8%) i II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej ZSO nr 2 (94,2%). W VI LO im. Króla Zygmunta Augusta i III LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ten egzamin pisało po 283 maturzystów, ze średnimi 92,8% i 91,6%.

Historia najwyżej w regionie

Z innych przedmiotów rozszerzonych Białystok wyróżnia historia. Pisało ją 196 maturzystów, a średnia wyniosła 56,4%, najwięcej w województwie i o 9,2 punktu więcej niż w Polsce. Z informatyki rozszerzonej miasto ma 48,2%, także pierwszy wynik na Podlasiu. Najwyższą średnią z historii ma II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej ZSO nr 2: 86,0% przy 20 zdających.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Białymstoku

Białystok na tle województwa i Polski

Matematyka2793 os. w 2026+7,6
Białystok62,3%
Województwo54,5%
Polska54,8%
w 2025: 59,8% · 1. miejsce na 17 w województwie
Polski2797 os. w 2026+3,3
Białystok68,1%
Województwo63,1%
Polska64,8%
w 2025: 65,9% · 1. miejsce na 17 w województwie
Angielski2845 os. w 2026+8,2
Białystok80,8%
Województwo71,9%
Polska72,6%
w 2025: 77,5% · 1. miejsce na 17 w województwie
  1. 1ZSO nr 2 w Białymstoku SP nr 53 z oddziałami dwujęzycznymi92,3%76 os.
  2. 2Społeczna SP nr 3 z oddziałami dwujęzycznymi Białostockiego TO79,8%26 os.
  3. 3Katolicka SP im. Matki Bożej Miłosierdzia74,0%33 os.
  4. 4SP nr 10 im. Izabeli Branickiej73,0%45 os.
  5. 5ZSP nr 6 w Białymstoku SP nr 42 im. Błogosławionego ks. Michała Sopoćki71,7%60 os.
  6. 6SP nr 28 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego70,5%54 os.
  7. 7SP nr 50 z oddziałami integracyjnymi im. Świętej Jadwigi Królowej Polski70,2%98 os.
  8. 8SP nr 1 im. Juliusza Słowackiego70,2%68 os.
  9. 9Prywatna SP nr 169,2%27 os.
  10. 10SP nr 26 im. Stanisława Staszica69,0%60 os.
  11. śr.Średnia miasta62,3%2793 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Białymstoku, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 43.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Białymstoku z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 43, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
ZSO nr 2 w Białymstoku SP nr 53 z oddziałami dwujęzycznymi92,3%85,7%97,2%91,7%76
Społeczna SP nr 3 z oddziałami dwujęzycznymi Białostockiego TO79,8%80,8%94,0%84,9%26
Prywatna SP nr 169,2%77,4%96,8%81,1%27
Katolicka SP im. Matki Bożej Miłosierdzia74,0%71,6%87,5%77,7%33
ZSP nr 1, SP nr 16 im. Tadeusza Kościuszki66,0%77,7%88,4%77,4%58
SP nr 28 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego70,5%73,1%86,8%76,8%54
SP nr 1 im. Juliusza Słowackiego70,2%72,5%87,5%76,7%68
SP nr 10 im. Izabeli Branickiej73,0%76,0%81,1%76,7%45
ZSP nr 6 w Białymstoku SP nr 42 im. Błogosławionego ks. Michała Sopoćki71,7%70,4%83,2%75,1%60
ZSO Mistrzostwa Sportowego nr 1, SP nr 22 z oddziałami mistrzostwa sportowego im. Marii Konopnickiej65,2%71,1%87,0%74,4%30
Średnia miasta, wszystkie szkoły62,3%68,1%80,8%70,4%2793

Licea i technika w Białymstoku: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Białymstoku, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (54 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (40 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Akademickie LO Politechniki Białostockiejliceum5372,9%95,2%95,8%66,1%53 os.88,0%2025: 87,3%1. w woj.35. w Polsce
I LO im. Adama Mickiewiczaliceum20675,3%90,2%95,8%72,8%117 os.87,1%2025: 86,9%2. w woj.51. w Polsce
II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej ZSO nr 2liceum18476,6%90,0%94,2%69,5%102 os.86,9%2025: 87,6%3. w woj.58. w Polsce
III LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiegoliceum29571,2%84,6%91,6%62,1%151 os.82,5%2025: 82,2%4. w woj.174. w Polsce
VI LO im. Króla Zygmunta Augustaliceum28761,5%85,2%92,8%55,0%185 os.79,8%2025: 80,8%7. w woj.276. w Polsce
I Społeczne LOliceum4762,7%79,6%89,6%–77,3%2025: 83,9%9. w woj.414. w Polsce
XI LO im. Rotmistrza Witolda Pileckiegoliceum23163,7%74,5%90,5%38,4%91 os.76,3%2025: 79,2%11. w woj.465. w Polsce
IV LO im. Cypriana Kamila Norwidaliceum29163,9%77,0%86,6%54,4%130 os.75,8%2025: 78,4%13. w woj.490. w Polsce
Technikum Elektryczne im. prof. Janusza Groszkowskiegotechnikum25053,5%80,5%87,0%32,0%207 os.73,7%2025: 78,7%1. w woj.35. w Polsce
VIII LO im. Króla Kazimierza Wielkiegoliceum27362,4%71,0%87,1%32,9%123 os.73,5%2025: 71,1%15. w woj.628. w Polsce
Liceum Infotechliceum3561,2%66,4%90,4%–72,7%2025: 68,3%–
II Społeczne LO im. Jana Pawła IIliceum5661,7%63,0%84,5%–69,7%2025: 67,3%20. w woj.826. w Polsce
X LO im. Wisławy Szymborskiejliceum20859,5%63,3%83,8%29,1%32 os.68,9%2025: 64,9%24. w woj.876. w Polsce
Katolickie LO im. Matki Bożej Miłosierdzialiceum3862,0%62,3%78,8%–67,7%2025: –25. w woj.917. w Polsce
Technikum Programistyczne Infotechtechnikum4950,0%64,5%88,0%25,2%24 os.67,5%2025: 67,6%2. w woj.115. w Polsce
Liceum Mistrzostwa Sportowego Jagiellonialiceum3056,7%62,3%77,2%–65,4%2025: 71,5%–
VII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczanialiceum19956,4%53,5%84,2%–64,7%2025: 67,5%31. w woj.1064. w Polsce
V LO im. Jana III Sobieskiegoliceum21053,5%60,5%78,8%19,8%62 os.64,3%2025: 67,1%32. w woj.1080. w Polsce
Akademickie Medyczne LOliceum3256,8%60,9%72,9%–63,6%2025: –33. w woj.1128. w Polsce
Technikum Mechaniczne im. św. Józefatechnikum7156,1%62,6%69,5%–62,7%2025: 60,1%5. w woj.245. w Polsce
XIII LO ZSO Mistrzostwa Sportowego nr 1liceum13252,8%53,6%77,6%24,3%40 os.61,3%2025: 64,1%35. w woj.1224. w Polsce
Technikum Handlowo-Ekonomiczne im. Mikołaja Kopernikatechnikum11752,9%57,2%71,3%15,1%25 os.60,5%2025: 61,1%8. w woj.336. w Polsce
Technikum Budowlano-Geodezyjne im. Stefana Władysława Bryłytechnikum13743,0%58,9%66,0%17,2%37 os.56,0%2025: 58,6%16. w woj.622. w Polsce
Technikum nr 6 z oddziałami integracyjnymi w Białymstoku Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z oddziałami integracyjnymi im. Stanisława Staszicatechnikum13252,6%43,0%70,8%–55,5%2025: 58,4%17. w woj.660. w Polsce
XIV LO im. Ryszarda Kaczorowskiegoliceum14647,2%46,8%65,9%–53,3%2025: 56,7%43. w woj.1550. w Polsce
Technikum nr 3 im. gen. Władysława Andersatechnikum5544,5%49,7%62,6%–52,3%2025: 53,5%23. w woj.873. w Polsce
LO nr 1liceum2044,1%39,4%72,8%–52,1%2025: –44. w woj.1587. w Polsce
Technikum Zawodowe nr 1 ZSO i Technicznychtechnikum7646,7%33,7%73,8%–51,4%2025: 49,8%24. w woj.927. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum4644,8%33,8%75,3%–51,3%2025: 46,5%25. w woj.940. w Polsce
LO Integracyjne w Białymstoku Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z oddziałami integracyjnymi im. Stanisława Staszicaliceum2145,6%34,8%67,9%–49,4%2025: –46. w woj.1670. w Polsce
I LO Cn-B im. Polskich Spadochroniarzyliceum3854,1%34,0%56,7%–48,2%2025: 46,4%48. w woj.1693. w Polsce
XVII LOliceum2843,9%40,4%59,9%–48,0%2025: –49. w woj.1696. w Polsce
Technikum nr 4technikum12943,1%39,3%58,3%–46,9%2025: 47,6%31. w woj.1152. w Polsce
Technikum Gastronomicznetechnikum4836,3%39,1%58,5%–44,6%2025: 51,6%33. w woj.1244. w Polsce
IX LO im. Generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego ZSO i Technicznychliceum10741,7%32,1%58,0%–43,9%2025: 44,8%52. w woj.1752. w Polsce
Technikum nr 2 w Białymstoku Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. kpt. Władysława Wysockiegotechnikum3737,5%25,0%48,1%–36,9%2025: 45,0%38. w woj.1357. w Polsce
LO Centrum Szkół Mundurowychliceum4833,5%24,1%42,1%–33,2%2025: 32,3%54. w woj.1833. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (12)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Białegostoku w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO Zaoczne dla Dorosłychliceum49
III LO dla Dorosłych im. Henryka Sienkiewiczaliceum36
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Witolda Lutosławskiegoszkoła ponadpodstawowa24
Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowegotechnikum19
Zaoczne LO dla Dorosłych Cosinus Plusliceum19
LO TEB Edukacjaliceum18
LO dla Dorosłych Żakliceum17
Autorska Szkoła Klanzy - LOliceum16
Branżowa Szkoła II stopnia nr 4szkoła branżowa II stopnia13
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1 im. prof. Janusza Groszkowskiegoszkoła branżowa II stopnia10
Branżowa Szkoła II stopnia nr 5 w Białymstoku Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 im. gen. Ignacego Prądzyńskiegoszkoła branżowa II stopnia7
Branżowa Szkoła II stopnia nr 2 im. św. Józefaszkoła branżowa II stopnia6

Białystok na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Białegostoku (miasto na prawach powiatu), województwa podlaskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty62,3%59,8%+2,554,5%54,8%+7,61. z 172793
Polski, egzamin ósmoklasisty68,1%65,9%+2,263,1%64,8%+3,31. z 172797
Angielski, egzamin ósmoklasisty80,8%77,5%+3,371,9%72,6%+8,21. z 172845
Polski, matura podstawowa56,9%57,8%−0,955,8%58,9%−2,07. z 174606
Matematyka, matura podstawowa63,8%66,3%−2,660,8%59,0%+4,83. z 174605
Angielski, matura podstawowa80,0%79,7%+0,377,1%78,4%+1,61. z 174427
Matematyka, matura rozszerzona43,1%37,3%+5,939,3%37,1%+6,02. z 151602
Angielski, matura rozszerzona70,8%66,0%+4,867,9%69,2%+1,62. z 163310
Polski, matura rozszerzona32,5%42,5%−9,936,4%43,9%−11,312. z 15752
Biologia, matura rozszerzona46,7%52,7%−6,042,7%40,7%+6,03. z 161004
Chemia, matura rozszerzona49,3%53,2%−3,945,0%40,8%+8,51. z 14552
Fizyka, matura rozszerzona49,0%63,1%−14,245,2%41,8%+7,21. z 12336
Geografia, matura rozszerzona39,9%42,7%−2,837,1%40,6%−0,76. z 15708
Historia, matura rozszerzona56,4%53,3%+3,249,3%47,2%+9,21. z 15196
WOS, matura rozszerzona45,3%––43,5%44,0%+1,43. z 11304
Informatyka, matura rozszerzona48,2%50,1%−1,940,9%39,7%+8,51. z 10199
Niemiecki, matura podstawowa86,7%81,2%+5,578,5%70,7%+16,01. z 320

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.