Dane CKE · termin główny 2026 · lubuskie

Edukacja w Gorzowie Wielkopolskim: wyniki egzaminów 2026

Gorzowscy maturzyści napisali angielski rozszerzony na 71,4%, rok wcześniej na 64,3%. To więcej niż średnia Polski (69,2%). W Technikum nr 7 angielski rozszerzony wzrósł z 61,3% do 74,3%. Historia rozszerzona wyszła w mieście najwyżej w województwie lubuskim.

  • 1059ósmoklasistów
  • 1838maturzystów
  • 9 + 9licea + technika
Wyniki 2026 Gorzów Wielkopolski, województwo, Polska

Angielski i historia na tle regionu

Angielskimatura rozszerzona, 1438 os.+2,2
Miasto71,4%
Województwo69,6%
Polska69,2%
Angielskimatura podstawowa, 1753 os.+2,4
Miasto80,7%
Województwo78,0%
Polska78,4%
Historiamatura rozszerzona, 104 os.+1,4
Miasto48,6%
Województwo41,5%
Polska47,2%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Gorzowa Wielkopolskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Gorzów Wielkopolski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Gorzowie: angielski rozszerzony z 64,3% na 71,4%, w Technikum nr 7 z 61,3% na 74,3%

Maturzyści z Gorzowa Wielkopolskiego napisali w tym roku angielski na poziomie rozszerzonym średnio na 71,4%. Rok wcześniej średnia miasta z tego egzaminu wynosiła 64,3%. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 64,1% do 69,2%, więc Gorzów jest teraz powyżej średniej kraju.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Angielski rozszerzony pisało w Gorzowie 1438 osób, przy 1753 zdających angielski podstawowy. W województwie lubuskim średnia z rozszerzenia wyniosła 69,6%, a Gorzów jest 3. wśród 14 powiatów i miast na prawach powiatu.

Licea z najwyższymi wynikami

Najwyższe wyniki z angielskiego rozszerzonego mają II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w ZSO nr 2 (88,0% przy 167 zdających) i I LO im. Tadeusza Kościuszki w ZSO nr 1 (87,5%, 235 zdających). Rok wcześniej II LO miało 84,4%, a I LO 81,8%.

IV LO im. Tadeusza Kotarbińskiego napisało rozszerzenie na 79,7%, rok wcześniej na 73,8%. W III LO im. Władysława Szafera w ZSO nr 3 wynik wzrósł z 62,0% do 73,9%, a liczba zdających z 98 do 150. VI LO z oddziałami sportowymi w ZS Technicznych i Ogólnokształcących poprawiło rozszerzenie z 47,0% do 55,9%, przy 68 zdających.

Z angielskiego podstawowego najwyższe wyniki mają II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w ZSO nr 2, 94,9%, i I LO im. Tadeusza Kościuszki w ZSO nr 1, 94,8%. IV LO im. Tadeusza Kotarbińskiego ma z tego egzaminu 90,9%, a III LO im. Władysława Szafera w ZSO nr 3 86,8%.

Technikum nr 7 i Technikum nr 4 w górę

Wśród szkół, w których angielski rozszerzony pisało co najmniej 20 osób, największe wzrosty mają Technikum nr 7 i Technikum nr 4. W Technikum nr 7 im. mjr. Henryka Sucharskiego w Zespole Szkół Elektrycznych pisało go 147 osób, a średnia wzrosła z 61,3% do 74,3%. W Technikum nr 4 w Zespole Szkół Kreowania Wizerunku wynik poszedł w górę z 38,6% do 58,5%, a liczba zdających z 23 do 54.

Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stefana Starzyńskiego ma z rozszerzenia 57,5%, a Technikum nr 3 w Zespole Szkół Gastronomicznych, w którym pisały je 84 osoby, 53,3%. Z angielskiego podstawowego najwyższy wynik wśród techników ma Technikum nr 7, 82,6%, a najniższy Technikum nr 6 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, 67,1%.

Historia najwyżej w regionie

Z innych przedmiotów humanistycznych najwyżej w województwie Gorzów ma historię rozszerzoną: 48,6% przy 104 zdających, przy średniej województwa 41,5% i Polski 47,2%. Rok wcześniej miasto było z historii 3., ze średnią 50,4%.

Najwyższy wynik z historii ma II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w ZSO nr 2, 77,2%, ale zdawało ją tam tylko 13 osób. Niemiecki podstawowy pisały w Gorzowie 82 osoby, ze średnią 70,8%, rok wcześniej 59,2%. W IV LO im. Tadeusza Kotarbińskiego niemiecki wyszedł na 89,7%.

Pozostałe rozszerzenia

Chemię rozszerzoną pisały w Gorzowie 182 osoby, ze średnią 46,1%, przy 40,8% w Polsce. Biologia rozszerzona wyszła na 39,4% przy 484 zdających, a matematyka rozszerzona na 35,2% przy 480 zdających, w obu przypadkach poniżej średniej Polski (40,7% i 37,1%). Fizyka rozszerzona spadła z 53,3% do 42,3%, a w całej Polsce z 51,8% do 41,8%.

Matura podstawowa

Na poziomie podstawowym gorzowscy maturzyści napisali polski na 60,9% (Polska 58,9%), angielski na 80,7% i matematykę na 57,6%, prawie tyle co rok wcześniej (57,7%). Z polskiego to 2. wynik w województwie. Maturę z polskiego pisało w mieście 1838 osób, z czego 1039 w liceach i 685 w technikach.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Gorzowie Wielkopolskim

Gorzów Wielkopolski na tle województwa i Polski

Matematyka1059 os. w 2026−5,8
Miasto48,9%
Województwo48,9%
Polska54,8%
w 2025: 45,2% · 4. miejsce na 14 w województwie
Polski1058 os. w 2026−1,3
Miasto63,5%
Województwo61,7%
Polska64,8%
w 2025: 65,2% · 3. miejsce na 14 w województwie
Angielski1209 os. w 2026+0,1
Miasto72,7%
Województwo69,7%
Polska72,6%
w 2025: 72,6% · 2. miejsce na 14 w województwie
  1. 1Społeczna SP Stowarzyszenia Edukacyjnego78,5%37 os.
  2. 2SP nr 15 im. Wojska Polskiego w Gorzowie Wlkp.60,2%46 os.
  3. 3SP nr 6 z oddziałami sportowymi im. Władysława Broniewskiego w Gorzowie Wlkp.55,6%25 os.
  4. 4SP nr 3 Mistrzostwa Sportowego z oddziałami sportowymi w Gorzowie Wlkp.55,3%32 os.
  5. 5SP nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Gorzowie Wlkp.54,0%62 os.
  6. 6SP nr 21 z oddziałami integracyjnymi i z oddziałami sportowymi im. Orląt Lwowskich w Gorzowie Wlkp.53,5%79 os.
  7. 7SP nr 2 z oddziałami sportowymi im. Szarych Szeregów w Gorzowie Wlkp.51,5%76 os.
  8. 8SP nr 17 z oddziałami sportowymi im. Adama Mickiewicza w Gorzowie Wlkp.51,4%37 os.
  9. 9SP nr 11 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Gorzowie Wlkp.49,1%49 os.
  10. 10SP nr 20 z oddziałami integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte w Gorzowie Wlkp.48,8%124 os.
  11. śr.Średnia miasta48,9%1059 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Gorzowie Wielkopolskim, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 16.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Gorzowie Wielkopolskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 16, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Społeczna SP Stowarzyszenia Edukacyjnego78,5%83,0%94,3%85,3%37
SP nr 15 im. Wojska Polskiego w Gorzowie Wlkp.60,2%67,1%77,0%68,1%46
SP nr 21 z oddziałami integracyjnymi i z oddziałami sportowymi im. Orląt Lwowskich w Gorzowie Wlkp.53,5%70,3%79,4%67,7%79
SP nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Gorzowie Wlkp.54,0%67,1%75,6%65,6%62
SP nr 3 Mistrzostwa Sportowego z oddziałami sportowymi w Gorzowie Wlkp.55,3%63,0%76,4%64,9%32
SP nr 2 z oddziałami sportowymi im. Szarych Szeregów w Gorzowie Wlkp.51,5%63,5%79,3%64,8%76
SP nr 11 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Gorzowie Wlkp.49,1%64,3%75,8%63,1%49
SP nr 13 z oddziałami integracyjnymi i oddziałami sportowymi im. Arkadego Fiedlera w Gorzowie Wlkp.45,3%64,4%77,2%62,3%162
SP nr 20 z oddziałami integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte w Gorzowie Wlkp.48,8%60,3%74,3%61,1%124
SP nr 6 z oddziałami sportowymi im. Władysława Broniewskiego w Gorzowie Wlkp.55,6%62,4%64,5%60,8%25
Średnia miasta, wszystkie szkoły48,9%63,5%72,7%61,7%1059

Licea i technika w Gorzowie Wielkopolskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Gorzowie Wielkopolskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (40 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (46 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Tadeusza Kościuszki w ZSO nr 1liceum24375,1%83,4%94,8%51,4%133 os.84,4%2025: 85,1%1. w woj.109. w Polsce
II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w ZSO nr 2liceum18576,6%79,9%94,9%49,6%84 os.83,8%2025: 83,8%3. w woj.132. w Polsce
IV LO im. Tadeusza Kotarbińskiegoliceum18671,1%71,0%90,9%54,1%43 os.77,6%2025: 81,8%8. w woj.390. w Polsce
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznychliceum2075,2%65,0%92,1%–77,4%2025: 68,5%–
III LO im. Władysława Szafera w ZSO nr 3liceum16867,0%56,8%86,8%18,6%27 os.70,2%2025: 71,2%14. w woj.795. w Polsce
Technikum nr 7 im. mjr. Henryka Sucharskiego w Zespole Szkół Elektrycznychtechnikum19459,2%63,8%82,6%24,8%92 os.68,6%2025: 68,7%3. w woj.92. w Polsce
Akademickie Liceum Mistrzostwa Sportowegoliceum2753,1%53,6%79,2%–62,0%2025: 59,9%–
Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stefana Starzyńskiegotechnikum9657,3%47,4%73,4%–59,4%2025: 52,4%12. w woj.390. w Polsce
Katolickie Liceum św. Tomasza z Akwinuliceum4158,4%37,4%79,0%–58,3%2025: 59,5%–
Technikum nr 6 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcącychtechnikum7755,8%46,3%67,1%10,0%25 os.56,4%2025: 59,3%18. w woj.578. w Polsce
Technikum Budowlane i Samochodowe nr 1 im. Mikołaja Kopernikatechnikum3447,1%46,3%73,6%–55,7%2025: 49,2%21. w woj.641. w Polsce
Technikum nr 3 w Zespole Szkół Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej – Karamaćtechnikum10153,8%42,1%69,6%–55,2%2025: 57,4%24. w woj.681. w Polsce
VIII LO z oddziałami integracyjnymi im. Józefa Piłsudskiego w ZSO nr 16liceum3851,1%38,0%74,5%–54,5%2025: –34. w woj.1507. w Polsce
Technikum Mechaniczne nr 5 im. Zesłańców Sybirutechnikum4851,1%41,7%69,5%–54,1%2025: 52,0%27. w woj.756. w Polsce
Technikum nr 4 w Zespole Szkół Kreowania Wizerunku im. Krzysztofa Kieślowskiegotechnikum7251,1%35,0%72,4%–52,9%2025: 48,7%31. w woj.835. w Polsce
VI LO z oddziałami sportowymi w ZS Technicznych i Ogólnokształcącychliceum10653,2%37,6%65,8%–52,2%2025: 56,5%36. w woj.1583. w Polsce
Technikumtechnikum4146,0%32,7%67,7%–48,8%2025: 50,9%36. w woj.1085. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum2240,6%–68,2%––2025: 41,1%–
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (7)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Gorzowa Wielkopolskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Edugorzów LO dla Dorosłychliceum67
VII LO Mistrzostwa Sportowego w ZS Mistrzostwa Sportowegoliceum18
LO dla Dorosłych Żakliceum16
Edugorzów Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia13
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1szkoła branżowa II stopnia11
Zaoczne LO Cosinus w Gorzowie Wlkp.liceum7
I LO dla Dorosłych w ZSO nr 1liceum6

Gorzów Wielkopolski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Gorzowa Wielkopolskiego (miasto na prawach powiatu), województwa lubuskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty48,9%45,2%+3,748,9%54,8%−5,84. z 141059
Polski, egzamin ósmoklasisty63,5%65,2%−1,661,7%64,8%−1,33. z 141058
Angielski, egzamin ósmoklasisty72,7%72,6%+0,169,7%72,6%+0,12. z 141209
Polski, matura podstawowa60,9%59,5%+1,459,5%58,9%+2,02. z 141838
Matematyka, matura podstawowa57,6%57,7%−0,056,1%59,0%−1,43. z 141820
Angielski, matura podstawowa80,7%80,6%+0,278,0%78,4%+2,43. z 141753
Matematyka, matura rozszerzona35,2%33,4%+1,831,7%37,1%−1,94. z 14480
Angielski, matura rozszerzona71,4%64,3%+7,269,6%69,2%+2,23. z 141438
Polski, matura rozszerzona48,6%53,9%−5,342,0%43,9%+4,82. z 14279
Biologia, matura rozszerzona39,4%45,6%−6,238,2%40,7%−1,43. z 14484
Chemia, matura rozszerzona46,1%48,5%−2,440,4%40,8%+5,43. z 14182
Fizyka, matura rozszerzona42,3%53,3%−11,139,5%41,8%+0,53. z 11143
Geografia, matura rozszerzona37,4%39,0%−1,739,5%40,6%−3,27. z 14404
Historia, matura rozszerzona48,6%50,4%−1,741,5%47,2%+1,41. z 13104
WOS, matura rozszerzona44,4%––42,3%44,0%+0,53. z 10109
Informatyka, matura rozszerzona29,9%39,2%−9,432,9%39,7%−9,84. z 943
Niemiecki, matura podstawowa70,8%59,2%+11,663,4%70,7%+0,12. z 1382

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.