Dane CKE · termin główny 2026 · podlaskie

Edukacja w Łomży: wyniki egzaminów 2026

I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży jest 5., a II LO im. Marii Konopnickiej 6. w rankingu liceów województwa podlaskiego. W całej Polsce I LO awansowało z 249. na 175. miejsce. Ósmoklasiści z Łomży napisali polski na 64,7%, drugi wynik na Podlasiu.

  • 558ósmoklasistów
  • 1243maturzystów
  • 9 + 5licea + technika
Wyniki 2026 Łomża, województwo, Polska

Łomża na tle Podlasia i Polski

Matematykamatura podstawowa, 1242 os.+0,1
Łomża59,1%
Województwo60,8%
Polska59,0%
Matematykamatura rozszerzona, 290 os.+1,0
Łomża38,1%
Województwo39,3%
Polska37,1%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 560 os.−0,1
Łomża64,7%
Województwo63,1%
Polska64,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Łomży i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Łomża · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Łomża: I LO na 5., a II LO na 6. miejscu w rankingu liceów Podlasia

I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży jest 5., a II LO im. Marii Konopnickiej 6. w rankingu liceów 2026 w województwie podlaskim. W całej Polsce I LO zajmuje 175. miejsce, a II LO 238. Rok wcześniej było to odpowiednio 249. i 369. miejsce.

Ranking liczy się ze średniej trzech matur obowiązkowych: polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. W I LO ta średnia wyniosła 82,4%, w II LO 80,9%. Wyniki pochodzą z terminu głównego matury 2026, który Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje na Mapie Wyników Egzaminów, a ranking przygotował ProfTutoring.pl.

Matematyka i biologia w I LO

Maturzyści I LO napisali matematykę podstawową na 84,7%, a angielski podstawowy na 91,4%. Rozszerzoną matematykę pisało w tej szkole 86 osób, ze średnią 57,4%, biologię 88 osób (63,4%), a chemię 68 osób (62,8%). Średnia Polski z rozszerzonej matematyki wyniosła 37,1%.

II LO im. Marii Konopnickiej awansowało w województwie z 8. na 6. miejsce. Matematykę podstawową jego maturzyści napisali na 80,9%, a rozszerzoną na 47,8% przy 64 zdających. Angielski podstawowy maturzyści II LO napisali na 91,3%, a w I LO na 91,4%.

Najwięcej miejsc w rankingu zyskało III LO im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej: z 32. na 21. miejsce w województwie. Średnia trzech matur wzrosła tam z 64,8% do 69,7%, przy 172 zdających. Katolickie LO im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest 29. w województwie, rok wcześniej było 24. Najniższą średnią trzech matur wśród liceów z rankingu ma IV LO: 45,0% przy 45 zdających.

Wśród techników najwyżej jest Technikum nr 5: 6. miejsce wśród 40 techników w województwie i 250. w Polsce, rok wcześniej 9. w województwie. Maturę pisało tam 135 osób, a z matematyki podstawowej szkoła ma 65,8%. Technikum nr 6 jest 12. w województwie.

Matura w całym mieście

Maturę z polskiego pisały w Łomży 1243 osoby: 797 w liceach i 404 w technikach. Średnia z polskiego podstawowego wyniosła 55,3%, mniej niż w Polsce (58,9%) i na Podlasiu (55,8%). Matematykę podstawową miasto napisało na 59,1% (Polska 59,0%), a angielski podstawowy na 74,6% (Polska 78,4%).

Rozszerzoną matematykę pisało 290 osób, ze średnią 38,1% (Polska 37,1%). Z przedmiotów rozszerzonych najwyżej w województwie wypadły fizyka (48,7%, drugi wynik na Podlasiu) i wiedza o społeczeństwie (51,0%, także drugi wynik). Chemię rozszerzoną pisało 161 osób, ze średnią 42,9%, trzeci wynik na Podlasiu, a historię 100 osób, ze średnią 50,4%.

Słabiej niż średnia Polski wypadły angielski rozszerzony, który pisały 834 osoby (64,6% przy 69,2% w Polsce), i polski rozszerzony (41,5% przy 43,9%). Biologię rozszerzoną pisało 310 osób, ze średnią 40,0%, a rok wcześniej było to 46,4%.

Ósmoklasiści

Egzamin ósmoklasisty z matematyki pisało w Łomży 558 uczniów. Z polskiego miasto ma 64,7%, drugi wynik wśród 17 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Z matematyki ma 55,2%, z angielskiego 74,2%, w obu przypadkach trzeci wynik w województwie. Rok wcześniej miasto było drugie we wszystkich trzech przedmiotach. Średnia z matematyki wzrosła w ciągu roku z 51,5% do 55,2%, a średnia Polski z 50,1% do 54,8%.

Najwyższą średnią z trzech egzaminów wśród szkół podstawowych ma SP nr 7 im. Adama Mickiewicza: 74,6%, a z matematyki 73,4%. Druga jest SP nr 5 im. Stanisława Staszica (68,1%). Najwięcej uczniów ma SP nr 10 im. Jana Pawła II: 128 ósmoklasistów, średnia 67,6%. Najniższą średnią ma SP nr 2 im. Władysława Broniewskiego: 42,8%, w tym 29,8% z matematyki. W zestawieniu jest 7 szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Łomży

Łomża na tle województwa i Polski

Matematyka558 os. w 2026+0,5
Łomża55,2%
Województwo54,5%
Polska54,8%
w 2025: 51,5% · 3. miejsce na 17 w województwie
Polski560 os. w 2026−0,1
Łomża64,7%
Województwo63,1%
Polska64,8%
w 2025: 65,7% · 2. miejsce na 17 w województwie
Angielski587 os. w 2026+1,5
Łomża74,2%
Województwo71,9%
Polska72,6%
w 2025: 71,8% · 3. miejsce na 17 w województwie
  1. 1SP nr 7 im. Adama Mickiewicza73,4%36 os.
  2. 2SP nr 160,6%94 os.
  3. 3SP nr 5 im. Stanisława Staszica59,1%78 os.
  4. 4SP nr 10 im. Jana Pawła II56,1%128 os.
  5. 5SP nr 9 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I52,3%114 os.
  6. 6SP nr 4 im. Generała Władysława Andersa45,8%60 os.
  7. 7SP nr 2 im. Władysława Broniewskiego29,8%26 os.
  8. śr.Średnia miasta55,2%558 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Łomży, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 7 z 7.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Łomży z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 7, pokazujemy 7 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 7 im. Adama Mickiewicza73,4%67,4%82,8%74,6%36
SP nr 5 im. Stanisława Staszica59,1%67,5%77,7%68,1%78
SP nr 10 im. Jana Pawła II56,1%71,7%75,1%67,6%128
SP nr 160,6%64,2%75,8%66,9%94
SP nr 9 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I52,3%60,9%73,4%62,2%114
SP nr 4 im. Generała Władysława Andersa45,8%61,3%69,0%58,7%60
SP nr 2 im. Władysława Broniewskiego29,8%42,7%55,9%42,8%26
Średnia miasta, wszystkie szkoły55,2%64,7%74,2%64,7%558

Licea i technika w Łomży: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Łomży, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (54 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (40 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum20471,2%84,7%91,4%57,4%86 os.82,4%2025: 82,0%5. w woj.175. w Polsce
II LO im. Marii Konopnickiejliceum13270,6%80,9%91,3%47,8%64 os.80,9%2025: 79,4%6. w woj.238. w Polsce
III LO im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowejliceum17258,0%68,1%83,1%32,9%30 os.69,7%2025: 64,8%21. w woj.829. w Polsce
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossakaliceum2763,9%54,7%88,4%–69,0%2025: 61,3%–
Katolickie LO im. Kardynała Stefana Wyszyńskiegoliceum7957,4%58,7%79,3%–65,1%2025: 68,9%29. w woj.1040. w Polsce
Technikum nr 5technikum13546,8%65,8%75,3%23,7%69 os.62,6%2025: 59,4%6. w woj.250. w Polsce
Technikum nr 6 im. 18 Dywizji Piechotytechnikum12654,0%51,8%65,3%–57,0%2025: 57,6%12. w woj.539. w Polsce
Technikum nr 7 im. Ludwika Bojanusatechnikum7849,3%38,5%58,3%–48,7%2025: 49,3%29. w woj.1090. w Polsce
VII LOliceum4749,2%33,3%63,6%–48,7%2025: 48,9%47. w woj.1682. w Polsce
Akademickie LO Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanychliceum6146,3%34,3%57,9%–46,2%2025: 49,3%50. w woj.1725. w Polsce
Akademickie Technikum Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanychtechnikum3836,0%37,0%65,4%–46,1%2025: 42,2%32. w woj.1187. w Polsce
IV LOliceum4546,5%32,7%55,7%–45,0%2025: 44,5%51. w woj.1742. w Polsce
Liceum Mistrzostwa Sportowegoliceum3035,7%40,8%55,5%–44,0%2025: ––
Technikum nr 4technikum2738,3%30,2%44,9%–37,8%2025: 44,6%37. w woj.1351. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Łomży w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum27
II LO dla Dorosłych im. Stanisława Staszicaliceum10
III LO dla Dorosłychliceum5

Łomża na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Łomży (miasto na prawach powiatu), województwa podlaskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty55,2%51,5%+3,754,5%54,8%+0,53. z 17558
Polski, egzamin ósmoklasisty64,7%65,7%−1,063,1%64,8%−0,12. z 17560
Angielski, egzamin ósmoklasisty74,2%71,8%+2,471,9%72,6%+1,53. z 17587
Polski, matura podstawowa55,3%52,5%+2,855,8%58,9%−3,68. z 171243
Matematyka, matura podstawowa59,1%62,2%−3,160,8%59,0%+0,19. z 171242
Angielski, matura podstawowa74,6%74,0%+0,677,1%78,4%−3,77. z 171238
Matematyka, matura rozszerzona38,1%35,0%+3,139,3%37,1%+1,06. z 15290
Angielski, matura rozszerzona64,6%61,8%+2,867,9%69,2%−4,79. z 16834
Polski, matura rozszerzona41,5%43,5%−2,036,4%43,9%−2,47. z 15185
Biologia, matura rozszerzona40,0%46,4%−6,342,7%40,7%−0,76. z 16310
Chemia, matura rozszerzona42,9%40,0%+3,045,0%40,8%+2,23. z 14161
Fizyka, matura rozszerzona48,7%52,0%−3,345,2%41,8%+6,92. z 1255
Geografia, matura rozszerzona34,6%38,9%−4,337,1%40,6%−5,99. z 15288
Historia, matura rozszerzona50,4%43,3%+7,049,3%47,2%+3,14. z 15100
WOS, matura rozszerzona51,0%––43,5%44,0%+7,12. z 1179
Informatyka, matura rozszerzona29,5%29,3%+0,340,9%39,7%−10,27. z 1025

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.