Dane CKE · termin główny 2026 · kujawsko-pomorskie

Edukacja w powiecie inowrocławskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu inowrocławskiego napisali polski na 61,6%. W województwie kujawsko-pomorskim to siódmy wynik, a rok wcześniej powiat był 17. Na maturze II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu jest 8. w rankingu liceów województwa.

  • 1274ósmoklasistów
  • 1146maturzystów
  • 9gmin w powiecie
  • 7 + 7licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Polski w podstawówkach w górę

Polskiegzamin ósmoklasisty, 1274 os.−3,3
Powiat61,6%
Województwo61,9%
Polska64,8%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1274 os.−6,3
Powiat48,4%
Województwo50,5%
Polska54,8%
Matematykamatura rozszerzona, 260 os.+2,5
Powiat39,6%
Województwo34,6%
Polska37,1%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu inowrocławskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat inowrocławski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu inowrocławskiego awansowali z polskiego na 7. miejsce w województwie

Uczniowie ósmych klas z powiatu inowrocławskiego napisali w tym roku egzamin z polskiego średnio na 61,6%. Wśród 23 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim to siódmy wynik. W 2025 roku powiat był na 17. miejscu, ze średnią 58,1%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Egzamin pisało w powiecie 1274 uczniów. Wynik z polskiego wzrósł o 3,4 punktu, a w całej Polsce średnia poszła w górę z 63,6% do 64,8%. Średnia województwa kujawsko-pomorskiego to 61,9%, więc powiat jest prawie na jej poziomie.

Polski poszedł w górę w każdej z dziewięciu gmin powiatu. Najwyższą średnią mają Dąbrowa Biskupia, 66,2% (rok wcześniej 56,5%), i Pakość, 66,0%. W Janikowie wynik wzrósł z 53,9% do 62,0%. Najniżej z polskiego jest Gniewkowo, 59,2%, ale i tam wynik poszedł w górę.

Z matematyki powiat ma 48,4%, przy 50,5% w województwie i 54,8% w Polsce, i jest 12. na 23 powiaty i miasta. Najwyższą średnią z matematyki ma gmina Dąbrowa Biskupia, 55,4%, a najniższą Gniewkowo, 42,8%. W gminie Rojewo wynik wzrósł z 29,7% do 51,7%, ale egzamin pisało tam tylko 29 uczniów. Rok wcześniej z matematyki cały powiat miał 44,6%, a Polska 50,1%. Z angielskiego powiat ma 68,4%, szósty wynik w województwie.

Wśród szkół podstawowych najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 11 im. Stefana Batorego w Inowrocławiu: 66,4%. Tuż za nią jest SP im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości (66,3%), a trzecia SP nr 4 im. Janusza Kusocińskiego w Inowrocławiu (64,7%). Z angielskiego uczniowie SP nr 11 napisali egzamin na 81,8%.

Licea z Inowrocławia wysoko w województwie

Na maturze najwyżej z powiatu jest II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła tam 80,1%. W rankingu liceów 2026 II LO jest 8. w województwie, tak samo jak rok wcześniej, i 265. w Polsce. Matematykę podstawową maturzyści z II LO napisali na 80,9%, a rozszerzoną pisało tam 100 osób, ze średnią 53,1%.

I LO im. Jana Kasprowicza ma średnią 78,7% i jest 13. w województwie oraz 329. w Polsce. Rok wcześniej było 7. w województwie. Najwięcej maturzystów ma III LO im. Królowej Jadwigi, 231. Tam średnia trzech matur spadła z 73,2% do 67,0%, a szkoła z 24. na 40. miejsce w województwie.

Wśród techników najwyżej jest Technikum w Zespole Szkół Chemiczno-Elektronicznych im. Jana Pawła II w Inowrocławiu: średnia 66,8%, 6. miejsce wśród 84 techników w województwie i 133. w Polsce. Rok wcześniej było 10. w województwie.

Powiat jako całość wypadł na maturze blisko średnich. Z matematyki podstawowej ma 57,8% (województwo 57,4%, Polska 59,0%), a z angielskiego 77,0%, trzeci wynik w województwie. Rozszerzoną matematykę pisało 260 osób, średnio na 39,6%, przy 37,1% w Polsce. Maturę z polskiego pisało 1146 osób, z czego 751 w liceach i 369 w technikach.

Z rozszerzeń powiat wypadł najlepiej z informatyki: 48,5% przy 42 zdających, drugi wynik w województwie. Z wiedzy o społeczeństwie powiat ma 48,0% przy 105 zdających, a z chemii 42,6% przy 110 zdających (Polska 40,8%). Biologię rozszerzoną najlepiej w powiecie napisali maturzyści z I LO im. Jana Kasprowicza: 58,2% przy 52 zdających. Angielski rozszerzony pisało 776 osób, ze średnią 69,4%.

Najniższą średnią trzech matur ma LO w ZS im. Jana Pawła II w Kościelcu w gminie Pakość: 35,9% przy 52 zdających. W Kruszwicy LO im. Juliusza Słowackiego ma 49,7%, a rok wcześniej miało 56,6%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie inowrocławskim

Powiat inowrocławski na tle województwa i Polski

Matematyka1274 os. w 2026−6,3
Powiat48,4%
Województwo50,5%
Polska54,8%
w 2025: 44,6% · 12. miejsce na 23 w województwie
Polski1274 os. w 2026−3,3
Powiat61,6%
Województwo61,9%
Polska64,8%
w 2025: 58,1% · 7. miejsce na 23 w województwie
Angielski1288 os. w 2026−4,2
Powiat68,4%
Województwo68,9%
Polska72,6%
w 2025: 65,3% · 6. miejsce na 23 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu inowrocławskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Dąbrowa Biskupiagmina wiejska, 34 os.55,4%66,2%64,3%+6,8
Pakośćgmina miejsko-wiejska, 90 os.54,8%66,0%69,9%+8,7
Rojewogmina wiejska, 29 os.51,7%62,5%67,8%+22,0
Janikowogmina miejsko-wiejska, 114 os.50,3%62,0%67,1%+6,5
Inowrocławmiasto, 599 os.49,4%61,5%73,6%+0,5
Inowrocławgmina wiejska, 78 os.47,0%60,6%58,2%+2,9
Kruszwicagmina miejsko-wiejska, 149 os.44,2%60,1%59,2%+6,2
Złotniki Kujawskiegmina wiejska, 73 os.43,8%60,7%71,2%−4,0
Gniewkowogmina miejsko-wiejska, 108 os.42,8%59,2%59,9%+9,2
Powiat inowrocławski48,4%61,6%68,4%+3,8
Województwo50,5%61,9%68,9%+4,1
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie inowrocławskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 16, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 11 im. Stefana BatoregoInowrocław53,1%64,4%81,8%66,4%49
SP im. Ewarysta EstkowskiegoPakość58,5%64,9%75,5%66,3%34
SP nr 4 im. Janusza KusocińskiegoInowrocław53,9%67,2%72,9%64,7%68
SP nr 8 im. 4. Kujawskiego Pułku Artylerii LekkiejInowrocław53,6%65,0%74,1%64,2%82
SP im. Marii Skłodowskiej-CurieJanikowo53,8%63,1%70,1%62,3%76
SP nr 5 im. dra Józefa KrzymińskiegoInowrocław50,4%59,9%76,3%62,2%110
SP im. Karola UrbańskiegoZłotniki Kujawskie47,0%63,6%74,0%61,5%51
SP im. Powstańców WielkopolskichPakość52,4%68,0%64,0%61,5%42
SP nr 2 im. Doktora Jana DreckiegoGniewkowo53,0%64,0%67,0%61,4%25
SP nr 1 im. Jana KasprowiczaKruszwica48,0%62,8%71,4%60,8%41
Średnia powiatu inowrocławskiego, wszystkie szkoły48,4%61,6%68,4%59,5%1274

Licea i technika w powiecie inowrocławskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie inowrocławskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (83 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (84 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO im. Marii Konopnickiejliceum, Inowrocław18368,9%80,9%90,5%53,1%100 os.80,1%2025: 81,7%8. w woj.265. w Polsce
I LO im. Jana Kasprowicza z oddziałami dwujęzycznymiliceum, Inowrocław16769,2%77,9%89,0%58,6%50 os.78,7%2025: 81,8%13. w woj.329. w Polsce
III LO im. Królowej Jadwigiliceum, Inowrocław23157,4%60,7%82,8%27,9%40 os.67,0%2025: 73,2%40. w woj.964. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół Chemiczno-Elektronicznych im. Jana Pawła IItechnikum, Inowrocław8756,7%60,4%83,3%16,9%44 os.66,8%2025: 64,4%6. w woj.133. w Polsce
Technikum im. 59 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Zespole Szkół Ekonomiczno-Logistycznychtechnikum, Inowrocław10553,3%48,8%70,0%–57,4%2025: 53,7%27. w woj.521. w Polsce
IV LO w ZS Chemiczno-Elektronicznych im. Jana Pawła IIliceum, Inowrocław5554,3%42,6%66,2%–54,4%2025: 51,3%60. w woj.1513. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół im. Kazimierza Wielkiegotechnikum, Kruszwica2951,0%44,1%60,9%–52,0%2025: 55,9%45. w woj.885. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół Budowlanych im. Generała Władysława Sikorskiegotechnikum, Inowrocław5248,9%38,4%67,6%–51,6%2025: 60,0%49. w woj.911. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznychtechnikum, Inowrocław3342,7%40,5%71,2%–51,5%2025: 58,0%50. w woj.921. w Polsce
LO im. Juliusza Słowackiegoliceum, Kruszwica2444,3%40,5%64,2%–49,7%2025: 56,6%68. w woj.1661. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Genowefy Jaworskiejtechnikum, Inowrocław2554,6%33,0%58,5%–48,7%2025: 50,0%64. w woj.1087. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół Weterynaryjno-Przyrodniczychtechnikum, Kobylniki, gmina Kruszwica2338,8%34,2%59,8%–44,3%2025: –77. w woj.1256. w Polsce
LOliceum, Inowrocław2829,0%28,4%55,0%–37,4%2025: 48,0%81. w woj.1815. w Polsce
LO w ZS im. Jana Pawła IIliceum, Kościelec, gmina Pakość5229,6%25,5%52,7%–35,9%2025: –82. w woj.1820. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (5)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu inowrocławskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum, Inowrocław17
LO w ZS im. Kazimierza Wielkiegoliceum, Kruszwica11
Technikum w Zespole Szkół im. Jana Pawła IItechnikum, Kościelec, gmina Pakość9
LO dla Dorosłych w Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Żeromskiegoliceum, Inowrocław7
Technikum Informatycznetechnikum, Inowrocław6

Powiat inowrocławski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu inowrocławskiego, województwa kujawsko-pomorskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty48,4%44,6%+3,850,5%54,8%−6,312. z 231274
Polski, egzamin ósmoklasisty61,6%58,1%+3,461,9%64,8%−3,37. z 231274
Angielski, egzamin ósmoklasisty68,4%65,3%+3,268,9%72,6%−4,26. z 231288
Polski, matura podstawowa55,9%59,3%−3,456,3%58,9%−3,09. z 231146
Matematyka, matura podstawowa57,8%61,5%−3,757,4%59,0%−1,34. z 231143
Angielski, matura podstawowa77,0%77,8%−0,776,9%78,4%−1,33. z 231134
Matematyka, matura rozszerzona39,6%34,3%+5,434,6%37,1%+2,53. z 22260
Angielski, matura rozszerzona69,4%62,9%+6,570,1%69,2%+0,25. z 23776
Polski, matura rozszerzona37,1%42,7%−5,640,1%43,9%−6,813. z 22153
Biologia, matura rozszerzona39,8%42,8%−2,938,5%40,7%−0,97. z 22188
Chemia, matura rozszerzona42,6%44,0%−1,437,5%40,8%+1,94. z 20110
Fizyka, matura rozszerzona28,4%29,4%−1,039,7%41,8%−13,410. z 1526
Geografia, matura rozszerzona37,2%41,5%−4,338,2%40,6%−3,37. z 23320
Historia, matura rozszerzona43,2%41,7%+1,544,3%47,2%−4,08. z 2172
WOS, matura rozszerzona48,0%––41,3%44,0%+4,03. z 18105
Informatyka, matura rozszerzona48,5%40,7%+7,842,5%39,7%+8,82. z 1142

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu inowrocławskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.