Dane CKE · termin główny 2026 · pomorskie

Edukacja w powiecie kartuskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu kartuskiego napisali polski na 66,0%, to czwarty wynik w województwie pomorskim. Rok wcześniej powiat był z polskiego ósmy. Najwyżej jest gmina Żukowo, ze średnią 71,8%.

  • 1923ósmoklasistów
  • 1013maturzystów
  • 8gmin w powiecie
  • 5 + 6licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Polski ósmoklasistów w górę

Polskiegzamin ósmoklasisty, 1923 os.+1,2
Powiat66,0%
Województwo63,3%
Polska64,8%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1923 os.−0,5
Powiat54,2%
Województwo54,2%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1959 os.−5,6
Powiat67,0%
Województwo72,1%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie kartuskim

Powiat kartuski na tle województwa i Polski

Matematyka1923 os. w 2026−0,5
Powiat54,2%
Województwo54,2%
Polska54,8%
w 2025: 49,0% · 6. miejsce na 20 w województwie
Polski1923 os. w 2026+1,2
Powiat66,0%
Województwo63,3%
Polska64,8%
w 2025: 62,0% · 4. miejsce na 20 w województwie
Angielski1959 os. w 2026−5,6
Powiat67,0%
Województwo72,1%
Polska72,6%
w 2025: 63,3% · 12. miejsce na 20 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu kartuskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Żukowogmina miejsko-wiejska, 613 os.57,6%71,8%74,6%+4,3
Chmielnogmina wiejska, 95 os.54,5%59,7%60,8%+2,5
Sierakowicegmina wiejska, 276 os.54,3%66,4%62,0%+8,1
Stężycagmina wiejska, 187 os.53,4%65,8%63,4%+7,4
Kartuzygmina miejsko-wiejska, 444 os.52,6%61,3%64,8%+3,4
Sulęczynogmina wiejska, 67 os.52,2%64,2%61,5%+15,5
Somoninogmina wiejska, 118 os.51,8%68,2%68,6%+3,7
Przodkowogmina wiejska, 123 os.47,5%57,9%59,4%+0,1
Powiat kartuski54,2%66,0%67,0%+5,2
Województwo54,2%63,3%72,1%+5,1
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie kartuskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 29, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Katolicka SP im. św. Jana Pawła IIKartuzy80,2%77,9%86,5%81,5%31
SP nr 1 im. ks. Prałata Józefa BigusaBanino, gmina Żukowo67,2%73,3%82,3%74,3%153
SP im. Jana TrepczykaMiszewo, gmina Żukowo61,0%74,6%81,1%72,2%32
SP nr 2 im. Jana HeweliuszaŻukowo63,2%75,7%76,4%71,8%74
SP im. Jana Pawła IIBorkowo, gmina Żukowo59,8%76,9%77,1%71,3%28
SP im. Ppor.klemensa WickiegoPępowo, gmina Żukowo63,6%70,8%78,5%71,0%68
SP nr 1 im. Floriana CeynowySierakowice60,1%78,8%72,6%70,5%50
SP im. Kardynała Stefana WyszyńskiegoSomonino59,5%72,0%76,8%69,4%47
SP im. Antoniego AbrahamaSulęczyno61,4%69,2%71,3%67,3%27
SP im. Jana Pawła IILeźno, gmina Żukowo54,5%74,9%70,0%66,5%42
Średnia powiatu kartuskiego, wszystkie szkoły54,2%66,0%67,0%62,4%1923

Licea i technika w powiecie kartuskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie kartuskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (120 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (83 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
ZSO, I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiegoliceum, Kartuzy26863,3%68,5%89,2%38,3%87 os.73,7%2025: 73,5%45. w woj.621. w Polsce
ZS Zawodowych i Ogólnokształcących im. i Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte Technikum nr 2technikum, Kartuzy12655,5%61,2%76,2%14,8%45 os.64,3%2025: 65,6%7. w woj.194. w Polsce
ZS Zawodowych i Ogólnokształcących, Technikum im. Książąt Pomorskichtechnikum, Żukowo6761,5%52,6%70,5%–61,5%2025: 57,6%16. w woj.293. w Polsce
ZS Technicznych im. Floriana Ceynowy w Kartuzach Technikum nr 1technikum, Kartuzy7256,7%58,0%57,9%–57,5%2025: 55,3%30. w woj.505. w Polsce
Technikum im. Rotmistrza Witolda Pileckiegotechnikum, Przodkowo3946,8%52,0%72,9%–57,2%2025: 48,4%32. w woj.528. w Polsce
LOliceum, Sierakowice4049,7%50,5%71,2%–57,1%2025: –82. w woj.1414. w Polsce
LO w ZS Zawodowych i Ogólnokształcących im. i Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte IIIliceum, Kartuzy10251,5%51,5%66,8%12,5%21 os.56,6%2025: 60,3%85. w woj.1438. w Polsce
Technikumtechnikum, Sierakowice4852,1%55,0%53,7%–53,6%2025: 52,9%53. w woj.788. w Polsce
II LO im. dra Aleksandra Majkowskiegoliceum, Kartuzy9047,1%48,0%63,3%–52,8%2025: 47,6%91. w woj.1565. w Polsce
ZS Zawodowych i Ogólnokształcących, Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskichliceum, Żukowo2850,4%40,0%60,9%–50,4%2025: –99. w woj.1640. w Polsce
Technikumtechnikum, Somonino4056,2%28,4%57,3%–47,3%2025: 45,7%66. w woj.1136. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu kartuskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
ZSO, LO dla Dorosłychliceum, Kartuzy66
Zaoczne LO dla Dorosłychliceum, Sierakowice14
LO Mistrzostwa Sportowegoliceum, Stężyca13

Powiat kartuski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu kartuskiego, województwa pomorskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty54,2%49,0%+5,254,2%54,8%−0,56. z 201923
Polski, egzamin ósmoklasisty66,0%62,0%+4,063,3%64,8%+1,24. z 201923
Angielski, egzamin ósmoklasisty67,0%63,3%+3,872,1%72,6%−5,612. z 201959
Polski, matura podstawowa53,5%54,8%−1,257,6%58,9%−5,415. z 201013
Matematyka, matura podstawowa54,0%55,8%−1,858,0%59,0%−5,010. z 201013
Angielski, matura podstawowa70,7%68,6%+2,179,1%78,4%−7,718. z 201007
Matematyka, matura rozszerzona24,8%18,1%+6,636,4%37,1%−12,315. z 19188
Angielski, matura rozszerzona60,5%55,5%+5,069,8%69,2%−8,817. z 20687
Polski, matura rozszerzona32,4%31,8%+0,640,8%43,9%−11,415. z 19149
Biologia, matura rozszerzona29,7%38,2%−8,539,1%40,7%−11,016. z 20143
Chemia, matura rozszerzona19,7%32,8%−13,139,3%40,8%−21,116. z 1736
Fizyka, matura rozszerzona23,5%30,1%−6,638,7%41,8%−18,316. z 1838
Geografia, matura rozszerzona35,5%35,2%+0,441,0%40,6%−5,012. z 20196
Historia, matura rozszerzona44,9%40,7%+4,246,3%47,2%−2,39. z 1951
WOS, matura rozszerzona29,4%––42,5%44,0%−14,612. z 1749
Informatyka, matura rozszerzona41,4%34,5%+7,041,1%39,7%+1,86. z 1743

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu kartuskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat kartuski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: powiat kartuski z polskiego czwarty na Pomorzu

Ósmoklasiści z powiatu kartuskiego napisali w tym roku egzamin z polskiego średnio na 66,0%. To czwarty wynik wśród 20 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie pomorskim. Rok wcześniej powiat miał z polskiego 62,0% i był ósmy.

Średnia województwa pomorskiego wyniosła z polskiego 63,3%, a Polski 64,8%. W całym kraju wynik z polskiego wzrósł z 63,6% do 64,8%. Egzamin z polskiego pisało w powiecie 1923 uczniów. Liczby pochodzą z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów.

Polski w górę prawie w każdej gminie

Najwyższy wynik z polskiego ma gmina Żukowo: 71,8%, a rok wcześniej 66,2%. Matematykę pisało w gminie Żukowo 613 uczniów, najwięcej w powiecie. Gmina Somonino ma z polskiego 68,2%, gmina Sierakowice 66,4%, a gmina Stężyca 65,8%.

W gminie Sulęczyno polski wzrósł z 58,0% do 64,2%, a w gminie Kartuzy z 59,3% do 61,3%. Wynik z polskiego poszedł w dół tylko w gminie Przodkowo, z 60,8% do 57,9%.

Z matematyki duże wzrosty miały też gmina Sierakowice, z 46,2% do 54,3%, i gmina Stężyca, z 45,9% do 53,4%. Egzamin z matematyki pisało w gminie Sierakowice 276 uczniów, a w gminie Stężyca 187.

Matematyka i angielski

Z matematyki powiat ma 54,2% i jest szósty w województwie, tak samo jak rok wcześniej. Rok wcześniej średnia wynosiła tu 49,0%, a w Polsce wynik wzrósł z 50,1% do 54,8%. Najbardziej matematyka poszła w górę w gminie Sulęczyno, z 36,8% do 52,2%. Pisało ją tam 67 uczniów, więc wynik jednego rocznika może się mocno różnić od poprzedniego.

Słabiej wypada angielski. Ósmoklasiści napisali go na 67,0%, przy średniej Polski 72,6%, i z tego przedmiotu powiat jest 12. w województwie. Najwyżej z angielskiego jest gmina Żukowo (74,6%), a gmina Somonino ma 68,6%.

Szkoły podstawowe

Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma Katolicka SP im. św. Jana Pawła II w Kartuzach: 81,5%. Jej uczniowie napisali matematykę na 80,2%, a angielski na 86,5%. Za nią jest SP nr 1 im. ks. Prałata Józefa Bigusa w Baninie w gminie Żukowo, ze średnią 74,3%. Egzamin pisało tam 153 uczniów.

Dalej są SP im. Jana Trepczyka w Miszewie (72,2%), SP nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie (71,8%) i SP im. Jana Pawła II w Borkowie (71,3%). SP nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach ma z polskiego 78,8%. W zestawieniu jest 29 szkół, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów.

Matura

Na maturze wyniki powiatu są niższe. Matematykę podstawową maturzyści napisali na 54,0%, polski na 53,5%, a angielski na 70,7%. Średnie Polski to 59,0% z matematyki, 58,9% z polskiego i 78,4% z angielskiego. Maturę z polskiego pisało w powiecie 1013 osób.

Rozszerzona matematyka wyszła w powiecie na 24,8%, rok wcześniej na 18,1%. W Polsce średnia z tego egzaminu wzrosła z 32,6% do 37,1%. Historię rozszerzoną 51 maturzystów napisało na 44,9%, przy średniej Polski 47,2%.

Najwyżej z liceów jest ZSO, I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach, 45. w województwie i 621. w Polsce. Średnia trzech matur obowiązkowych wyniosła tam 73,7%. Wyniki każdej gminy, szkoły podstawowej, liceum i technikum są w zestawieniu przygotowanym przez ProfTutoring.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu kartuskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.