Dane CKE · termin główny 2026 · pomorskie

Edukacja w powiecie kwidzyńskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści ze szkół w mieście Kwidzyn napisali matematykę na 62,7%, o 8,0 punktu więcej niż średnia Polski. Wynik z matematyki w każdej z pozostałych gmin powiatu kwidzyńskiego jest niższy niż średnia kraju. Z polskiego najwyżej w powiecie jest wiejska Gardeja: 68,3%.

  • 755ósmoklasistów
  • 671maturzystów
  • 6gmin w powiecie
  • 5 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści prawie na poziomie Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 755 os.−0,5
Powiat54,3%
Województwo54,2%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 755 os.−0,3
Powiat64,5%
Województwo63,3%
Polska64,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 757 os.−1,9
Powiat70,7%
Województwo72,1%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie kwidzyńskim

Powiat kwidzyński na tle województwa i Polski

Matematyka755 os. w 2026−0,5
Powiat54,3%
Województwo54,2%
Polska54,8%
w 2025: 51,0% · 5. miejsce na 20 w województwie
Polski755 os. w 2026−0,3
Powiat64,5%
Województwo63,3%
Polska64,8%
w 2025: 64,4% · 5. miejsce na 20 w województwie
Angielski757 os. w 2026−1,9
Powiat70,7%
Województwo72,1%
Polska72,6%
w 2025: 68,8% · 6. miejsce na 20 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu kwidzyńskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Kwidzynmiasto, 396 os.62,7%67,2%77,0%+4,9
Kwidzyngmina wiejska, 80 os.50,4%64,5%66,2%−0,6
Ryjewogmina wiejska, 47 os.47,4%60,4%64,9%+5,8
Sadlinkigmina wiejska, 55 os.46,7%58,9%60,2%−4,9
Gardejagmina wiejska, 62 os.45,0%68,3%61,4%+4,0
Prabutygmina miejsko-wiejska, 115 os.39,4%57,7%63,7%+2,8
Powiat kwidzyński54,3%64,5%70,7%+3,3
Województwo54,2%63,3%72,1%+5,1
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie kwidzyńskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 8, pokazujemy 8 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP z oddziałami mistrzostwa sportowegoKwidzyn70,0%72,2%83,4%75,2%108
SP nr 4 im. Adama MickiewiczaKwidzyn68,7%73,1%81,5%74,4%77
SP nr 6 z oddziałami integracyjnymi im. Władysława GębikaKwidzyn63,8%62,8%76,5%67,7%89
SP im. Mikołaja KopernikaRyjewo46,8%61,4%64,6%57,6%42
SP nr 2 im. Mjr.henryka SucharskiegoKwidzyn48,0%58,5%66,1%57,5%47
SP nr 5 im. Zjednoczonej EuropyKwidzyn45,3%58,7%64,1%56,1%47
SP nr 2 im. Obrońców WesterplattePrabuty39,7%57,4%66,6%54,6%87
SP im. Henryka SienkiewiczaSadlinki40,3%59,5%58,9%52,9%39
Średnia powiatu kwidzyńskiego, wszystkie szkoły54,3%64,5%70,7%63,2%755

Licea i technika w powiecie kwidzyńskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie kwidzyńskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (120 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (83 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Społeczne LO im. Polskich Noblistówliceum, Kwidzyn3073,7%80,6%91,4%–81,9%2025: –15. w woj.194. w Polsce
II LO im. Stanisława Wyspiańskiego ZSO nr 2liceum, Kwidzyn9863,0%79,1%90,7%52,9%30 os.77,6%2025: 80,2%32. w woj.395. w Polsce
I LO im. dr. Władysława Gębika D. Polskie Gimnazjum ZSO nr 1liceum, Kwidzyn17562,1%64,1%87,0%37,8%52 os.71,1%2025: 73,2%51. w woj.744. w Polsce
Technikum nr 1 ZS nr 1 im. Stanisława Staszicatechnikum, Kwidzyn11747,7%52,9%77,8%–59,5%2025: 64,3%20. w woj.388. w Polsce
Sportowe LO ZSO nr 2liceum, Kwidzyn5346,7%47,9%67,6%–54,1%2025: 61,7%89. w woj.1527. w Polsce
Technikum nr 2 ZS nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curietechnikum, Kwidzyn3846,2%36,6%66,8%–49,8%2025: 47,4%61. w woj.1022. w Polsce
LO Mundurowe Spartakusliceum, Kwidzyn5442,1%39,8%66,5%–49,5%2025: 45,2%103. w woj.1668. w Polsce
Technikum nr 3 w Kwidzynie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznegotechnikum, Kwidzyn4439,9%38,8%63,0%–47,2%2025: 50,9%67. w woj.1140. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (4)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu kwidzyńskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum, Kwidzyn20
Technikumtechnikum, Prabuty16
Niepubliczne LO w Kwidzynie-Szkoła Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsceliceum, Kwidzyn15
Kwidzyńska Szkoła Realna - LO nr 3 im. hm. J. Machuttyliceum, Kwidzyn10

Powiat kwidzyński na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu kwidzyńskiego, województwa pomorskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty54,3%51,0%+3,354,2%54,8%−0,55. z 20755
Polski, egzamin ósmoklasisty64,5%64,4%+0,163,3%64,8%−0,35. z 20755
Angielski, egzamin ósmoklasisty70,7%68,8%+1,972,1%72,6%−1,96. z 20757
Polski, matura podstawowa53,5%58,1%−4,657,6%58,9%−5,416. z 20671
Matematyka, matura podstawowa56,8%60,0%−3,258,0%59,0%−2,36. z 20671
Angielski, matura podstawowa77,6%77,9%−0,279,1%78,4%−0,78. z 20660
Matematyka, matura rozszerzona37,4%32,1%+5,336,4%37,1%+0,34. z 19126
Angielski, matura rozszerzona68,1%62,7%+5,369,8%69,2%−1,27. z 20502
Polski, matura rozszerzona44,7%36,3%+8,440,8%43,9%+0,85. z 19111
Biologia, matura rozszerzona37,1%40,6%−3,539,1%40,7%−3,67. z 20131
Chemia, matura rozszerzona50,8%36,2%+14,639,3%40,8%+10,01. z 1749
Fizyka, matura rozszerzona45,0%57,6%−12,538,7%41,8%+3,33. z 1837
Geografia, matura rozszerzona39,1%41,4%−2,241,0%40,6%−1,45. z 20203
Historia, matura rozszerzona46,4%37,8%+8,646,3%47,2%−0,87. z 1962
WOS, matura rozszerzona54,8%––42,5%44,0%+10,81. z 1728

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu kwidzyńskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat kwidzyński · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Kwidzyn z matematyką 62,7%, pozostałe gminy poniżej średniej Polski

Ósmoklasiści ze szkół w mieście Kwidzyn napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 62,7%. To najwyższy wynik wśród sześciu gmin powiatu kwidzyńskiego i o 8,0 punktu więcej niż średnia Polski (54,8%). Pozostałe gminy, wiejskie i miejsko-wiejskie, mają z matematyki mniej niż średnia kraju.

Liczby pochodzą z oficjalnych wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Matematykę pisało w całym powiecie 755 ósmoklasistów, w tym 396 w mieście Kwidzyn. Średnia powiatu wyniosła 54,3%, niewiele mniej niż w Polsce i odrobinę więcej niż w województwie pomorskim (54,2%). Matematyka i polski dają powiatowi piąte miejsce wśród 20 powiatów i miast Pomorza, a rok wcześniej z matematyki też był piąty.

W mieście Kwidzyn matematyka poszła w górę z 57,8% do 62,7%, a w całej Polsce z 50,1% do 54,8%. Najmocniej w powiecie poprawiło się Ryjewo: z 41,6% do 47,4%. Gardeja ma z matematyki 45,0% (rok wcześniej 41,1%), a gmina wiejska Kwidzyn 50,4%, prawie tyle co w 2025 roku (51,0%). Sadlinki spadły z 51,6% do 46,7%.

Polski i angielski bliżej średniej

Różnice między gminami są z polskiego mniejsze: między najwyższym a najniższym wynikiem jest 10,5 punktu, a z matematyki 23,3 punktu. Gardeja napisała polski na 68,3%, najwięcej w powiecie, a miasto Kwidzyn na 67,2%. Rok wcześniej Gardeja miała z polskiego 61,9%, a średnia Polski wzrosła w tym czasie z 63,6% do 64,8%.

Angielski ósmoklasiści z miasta Kwidzyn napisali na 77,0%, a rok wcześniej na 72,3%. Średnia Polski z angielskiego wzrosła w tym czasie z 69,7% do 72,6%. Cały powiat ma z angielskiego 70,7%, szósty wynik w województwie, ale mniej niż średnia kraju.

Szkoły podstawowe w Kwidzynie

Zestawienie szkół podstawowych obejmuje osiem szkół, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób. Pięć z nich jest w Kwidzynie, a pierwsze trzy miejsca mają szkoły z miasta. Najwyższą średnią z trzech egzaminów, 75,2%, ma SP z oddziałami mistrzostwa sportowego, w której matematykę pisało 108 uczniów. Matematyka wyszła tej szkole na 70,0%. Niewiele mniej, 74,4%, ma SP nr 4 im. Adama Mickiewicza, z matematyką na 68,7%, a SP nr 6 im. Władysława Gębika ma 67,7%. Matematykę pisało tam 89 uczniów, ze średnią 63,8%.

Poza zestawieniem jest Społeczna SP w Kwidzynie, bo matematykę pisały tam tylko 24 osoby. Ma z matematyki 77,2%, z polskiego 76,8%, a z angielskiego 92,3%. Najwyżej poza miastem jest w zestawieniu SP im. Mikołaja Kopernika w Ryjewie: 57,6%, a matematykę pisały tam 42 osoby.

Matura w powiecie

Maturę z polskiego pisało w powiecie 671 osób. Rozszerzona matematyka wyszła na 37,4%, czwarty wynik w województwie i trochę więcej niż średnia Polski (37,1%). Najwyżej w rankingu liceów jest Społeczne LO im. Polskich Noblistów: 81,9% przy 30 zdających i 194. miejsce w Polsce. II LO im. Stanisława Wyspiańskiego ma 77,6%, a z matematyki rozszerzonej 52,9%. Najwięcej maturzystów ma I LO im. dr. Władysława Gębika: polski pisało tam 175 osób, a średnia trzech matur wyniosła 71,1%. Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica ma 59,5% i 388. miejsce wśród 1372 techników w Polsce.

Polski rozszerzony poszedł w górę z 36,3% do 44,7%, choć średnia Polski z tego egzaminu spadła z 46,2% do 43,9%. Z chemii rozszerzonej powiat ma najwyższą średnią w województwie (50,8%).

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu kwidzyńskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.