Dane CKE · termin główny 2026 · łódzkie

Edukacja w powiecie łowickim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z gminy Zduny napisali matematykę na 64,2%, najwyżej wśród dziesięciu gmin powiatu łowickiego i więcej niż w mieście Łowicz (62,6%). Miasto ma z matematyki tyle samo co rok wcześniej, a w ośmiu z nich wynik poszedł w górę. Cały powiat ma 58,3%, czwarty wynik w województwie łódzkim.

  • 693ósmoklasistów
  • 633maturzystów
  • 10gmin w powiecie
  • 4 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka powyżej Polski na obu egzaminach

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 693 os.+3,5
Powiat58,3%
Województwo55,1%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 693 os.+1,0
Powiat65,8%
Województwo63,9%
Polska64,8%
Matematykamatura podstawowa, 634 os.+7,3
Powiat66,3%
Województwo59,0%
Polska59,0%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie łowickim

Powiat łowicki na tle województwa i Polski

Matematyka693 os. w 2026+3,5
Powiat58,3%
Województwo55,1%
Polska54,8%
w 2025: 54,6% · 4. miejsce na 24 w województwie
Polski693 os. w 2026+1,0
Powiat65,8%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 61,7% · 2. miejsce na 24 w województwie
Angielski709 os. w 2026+0,0
Powiat72,7%
Województwo72,2%
Polska72,6%
w 2025: 67,3% · 8. miejsce na 24 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu łowickiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Zdunygmina wiejska, 45 os.64,2%68,9%74,4%+6,9
Łowiczmiasto, 295 os.62,6%68,7%77,3%+0,0
Nieborówgmina wiejska, 72 os.61,4%66,9%78,8%+9,9
Chąśnogmina wiejska, 28 os.60,7%65,0%71,3%+19,8
Łowiczgmina wiejska, 60 os.59,0%65,0%72,5%+3,9
Łyszkowicegmina wiejska, 46 os.55,4%66,1%68,9%+3,5
Domaniewicegmina wiejska, 31 os.54,7%65,4%68,5%+6,2
Kocierzew Południowygmina wiejska, 32 os.54,1%66,3%61,0%+10,3
Bielawygmina wiejska, 40 os.52,1%62,9%67,9%+7,9
Kiernoziagmina miejsko-wiejska, 44 os.29,3%45,8%48,2%−12,1
Powiat łowicki58,3%65,8%72,7%+3,7
Województwo55,1%63,9%72,2%+4,6
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie łowickim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 10, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Pijarska SP Królowej PokojuŁowicz70,4%81,8%87,1%79,8%39
SP nr 2 im. Adama MickiewiczaŁowicz67,2%72,2%80,8%73,4%73
SP im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa PiłsudskiegoNowe Zduny, gmina Zduny67,3%71,8%76,2%71,8%37
SP nr 7 im. Jana Pawła II z oddziałami integracyjnymiŁowicz62,6%72,5%75,4%70,2%37
SP im. Mikołaja KopernikaDzierzgówek, gmina Nieborów63,0%67,6%77,2%69,3%25
SP nr 1 im. Tadeusza KościuszkiŁowicz62,3%65,6%75,4%67,8%71
SP nr 3 im. kard. Karola Wojtyły-Papieża PolakaŁowicz54,0%59,5%76,1%63,2%40
SP im. Józefa ChełmońskiegoŁyszkowice54,7%66,5%67,5%62,9%42
SP im. Jana Pawła IIDomaniewice52,7%65,2%67,3%61,7%26
SP im. T. KościuszkiKiernozia37,0%59,1%59,5%51,9%30
Średnia powiatu łowickiego, wszystkie szkoły58,3%65,8%72,7%65,6%693

Licea i technika w powiecie łowickim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie łowickim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (131 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (87 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Pijarskie LO Królowej Pokojuliceum, Łowicz7271,3%82,5%84,5%52,4%37 os.79,4%2025: 83,3%17. w woj.292. w Polsce
II LO im. Mikołaja Kopernikaliceum, Łowicz14565,8%83,5%88,7%61,1%45 os.79,4%2025: 81,2%18. w woj.294. w Polsce
I LO im. Józefa Chełmońskiegoliceum, Łowicz13359,4%75,0%84,5%56,2%49 os.73,0%2025: 78,0%46. w woj.655. w Polsce
IV LO w ZS Ponadpodstawowych nr 4 im. Władysława Grabskiegoliceum, Łowicz2959,2%44,5%76,7%–60,2%2025: 70,0%85. w woj.1289. w Polsce
Technikum nr 4 w Łowiczu w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Władysława Grabskiegotechnikum, Łowicz6255,2%55,9%67,8%–59,6%2025: 58,5%25. w woj.378. w Polsce
Technikum nr 2 w Łowiczu w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego im. Tadeusza Kościuszkitechnikum, Łowicz9356,0%52,8%67,6%–58,8%2025: 66,0%29. w woj.430. w Polsce
Technikum w Zduńskiej Dąbrowietechnikum, Nowe Zduny, gmina Zduny3853,9%46,7%60,4%–53,7%2025: 43,2%54. w woj.779. w Polsce
Technikum nr 3 w Łowiczu w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Władysława Stanisława Reymontatechnikum, Łowicz4242,7%33,5%55,8%–44,0%2025: 45,8%82. w woj.1269. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (1)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu łowickiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Technikum nr 1 w Łowiczu w Zespole Szkół Technicznych im. 10 Pułku Piechotytechnikum, Łowicz18

Powiat łowicki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu łowickiego, województwa łódzkiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty58,3%54,6%+3,755,1%54,8%+3,54. z 24693
Polski, egzamin ósmoklasisty65,8%61,7%+4,163,9%64,8%+1,02. z 24693
Angielski, egzamin ósmoklasisty72,7%67,3%+5,372,2%72,6%+0,08. z 24709
Polski, matura podstawowa59,2%60,7%−1,559,7%58,9%+0,310. z 24633
Matematyka, matura podstawowa66,3%64,4%+1,959,0%59,0%+7,31. z 24634
Angielski, matura podstawowa76,9%74,9%+2,077,2%78,4%−1,55. z 24633
Matematyka, matura rozszerzona55,4%35,4%+20,036,6%37,1%+18,31. z 24140
Angielski, matura rozszerzona69,6%63,7%+5,967,6%69,2%+0,44. z 24468
Polski, matura rozszerzona57,2%44,6%+12,647,1%43,9%+13,32. z 2391
Biologia, matura rozszerzona50,9%51,7%−0,841,7%40,7%+10,21. z 24144
Chemia, matura rozszerzona41,9%40,1%+1,840,9%40,8%+1,18. z 2190
Fizyka, matura rozszerzona46,0%51,7%−5,742,5%41,8%+4,24. z 2131
Geografia, matura rozszerzona37,0%33,6%+3,440,7%40,6%−3,515. z 24212
Historia, matura rozszerzona59,1%57,8%+1,445,9%47,2%+11,91. z 2226
WOS, matura rozszerzona76,4%––41,6%44,0%+32,41. z 2135

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu łowickiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat łowicki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: wiejskie gminy powiatu łowickiego dogoniły Łowicz z matematyki

Ósmoklasiści z gminy Zduny napisali w maju egzamin z matematyki średnio na 64,2%. To najwyższa średnia w powiecie łowickim, wyższa niż w samym Łowiczu (62,6%). Miasto ma taki sam wynik jak rok wcześniej, a Zduny poprawiły się z 57,3%.

Dane pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, gdzie Centralna Komisja Egzaminacyjna podaje wyniki każdej szkoły i gminy. Cały powiat napisał matematykę na 58,3%, o 3,5 punktu lepiej niż średnia Polski. Wśród 24 powiatów i miast województwa łódzkiego to czwarte miejsce, a rok wcześniej powiat był drugi w województwie. Egzamin z matematyki pisało 693 uczniów.

Średnia Polski z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, a powiatu łowickiego z 54,6% do 58,3%. Miasto Łowicz, gdzie egzamin pisało 295 ósmoklasistów, zostało przy 62,6%. Wyższy wynik powiatu dały więc szkoły spoza miasta.

Nieborów, Kocierzew i Chąśno w górę

W ośmiu z dziesięciu gmin matematyka poszła w górę. Nieborów, w którym egzamin pisało 72 uczniów, poprawił się z 51,5% do 61,4%, a Kocierzew Południowy z 43,9% do 54,1%. Bielawy mają 52,1% po 44,3% rok wcześniej, a Domaniewice 54,7% po 48,5%. Chąśno, gdzie matematykę pisało 28 uczniów, poprawiło się z 40,9% do 60,7%.

Nieborów poprawił się także z dwóch pozostałych przedmiotów. Angielski ósmoklasiści z tej gminy napisali na 78,8%, najwięcej w powiecie, a rok wcześniej na 65,1%. Egzamin z polskiego wyszedł w Nieborowie na 66,9%, przy 58,4% w 2025 roku.

Spadek z matematyki miała tylko Kiernozia, z 41,4% do 29,3%. Gmina wiejska Łowicz ma 59,0% (rok wcześniej 55,1%), a Łyszkowice 55,4% (rok wcześniej 51,9%). Z polskiego cały powiat ma 65,8%, drugi wynik w województwie, po 11. miejscu w 2025 roku.

Szkoły podstawowe

Najwyższą średnią z trzech egzaminów wśród szkół podstawowych, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 uczniów, ma Pijarska SP Królowej Pokoju w Łowiczu: 79,8%. Polski wyszedł w tej szkole na 81,8%, a angielski na 87,1%. SP nr 2 im. Adama Mickiewicza, gdzie matematykę pisało 73 uczniów, ma 73,4%.

Tuż za nimi jest SP im. Józefa Piłsudskiego w Nowych Zdunach (71,8%), z matematyką na 67,3%, czyli prawie tyle co SP nr 2 w Łowiczu (67,2%). Wysoko jest też SP im. Mikołaja Kopernika w Dzierzgówku w gminie Nieborów: 69,3%. W SP nr 7 im. Jana Pawła II w Łowiczu średnia trzech egzaminów wyniosła 70,2%, a w SP nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, gdzie matematykę pisało 71 uczniów, 67,8%.

Matura: matematyka podstawowa najwyżej w województwie

Na maturze powiat łowicki ma najwyższą w województwie średnią z matematyki podstawowej: 66,3%, o 7,3 punktu więcej niż Polska. Pierwsze miejsce w województwie ma też z rozszerzonej matematyki (55,4%) i rozszerzonej biologii (50,9%). Polski podstawowy wyszedł na 59,2%, prawie tyle co średnia Polski (58,9%), a angielski podstawowy na 76,9%.

W rankingu liceów 2026 najwyżej z powiatu są Pijarskie LO Królowej Pokoju i II LO im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu, oba ze średnią trzech matur obowiązkowych 79,4%. Pijarskie LO jest 292., a II LO 294. w Polsce. I LO im. Józefa Chełmońskiego ma 73,0%. Najwyżej z techników jest Technikum nr 4 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Władysława Grabskiego: 59,6% i 25. miejsce w województwie w rankingu techników.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu łowickiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.