Dane CKE · termin główny 2026 · lubuskie

Edukacja w powiecie międzyrzeckim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu międzyrzeckiego napisali matematykę na 45,0%, rok wcześniej na 40,8%. Wynik poszedł w górę w pięciu z sześciu gmin, najbardziej w Bledzewie: z 27,9% do 40,9%. Z polskiego powiat jest szósty w województwie lubuskim.

  • 533ósmoklasistów
  • 294maturzystów
  • 6gmin w powiecie
  • 2 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka ósmoklasistów w górę

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 533 os.−9,7
Powiat45,0%
Województwo48,9%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 534 os.−3,6
Powiat61,2%
Województwo61,7%
Polska64,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 527 os.−6,1
Powiat66,5%
Województwo69,7%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie międzyrzeckim

Powiat międzyrzecki na tle województwa i Polski

Matematyka533 os. w 2026−9,7
Powiat45,0%
Województwo48,9%
Polska54,8%
w 2025: 40,8% · 11. miejsce na 14 w województwie
Polski534 os. w 2026−3,6
Powiat61,2%
Województwo61,7%
Polska64,8%
w 2025: 62,0% · 6. miejsce na 14 w województwie
Angielski527 os. w 2026−6,1
Powiat66,5%
Województwo69,7%
Polska72,6%
w 2025: 63,9% · 10. miejsce na 14 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu międzyrzeckiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Pszczewgmina wiejska, 40 os.47,3%64,3%57,8%+3,9
Międzyrzeczgmina miejsko-wiejska, 241 os.46,9%62,5%67,5%+4,3
Skwierzynagmina miejsko-wiejska, 111 os.46,4%61,1%65,7%+7,0
Trzcielgmina miejsko-wiejska, 60 os.41,3%56,2%70,1%+4,2
Bledzewgmina wiejska, 26 os.40,9%59,5%68,5%+13,0
Przytocznagmina wiejska, 55 os.38,3%59,8%65,8%−5,0
Powiat międzyrzecki45,0%61,2%66,5%+4,2
Województwo48,9%61,7%69,7%+4,9
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie międzyrzeckim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 8, pokazujemy 8 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 3 im. Powstańców WielkopolskichMiędzyrzecz51,5%66,7%72,1%63,4%62
SP nr 1 z oddziałami sportowymi im. Ireny SzewińskiejMiędzyrzecz46,1%68,7%72,0%62,2%43
SP nr 2 im. Szarych SzeregówMiędzyrzecz50,6%64,8%67,8%61,1%59
SP z oddziałami integracyjnymi im. Kornela MakuszyńskiegoSkwierzyna47,5%62,8%66,3%58,9%92
SP im. Mikołaja KopernikaPszczew47,3%64,3%57,8%56,4%40
SP z oddziałami integracyjnymi im. Janusza KusocińskiegoPrzytoczna38,3%59,8%65,8%54,7%55
SP nr 6 im. Adama MickiewiczaMiędzyrzecz40,2%55,0%67,8%54,3%37
Zespół Edukacyny im. Mjr.h. Dobrzańskiego HubalaTrzciel38,4%54,6%63,9%52,3%39
Średnia powiatu międzyrzeckiego, wszystkie szkoły45,0%61,2%66,5%57,6%533

Licea i technika w powiecie międzyrzeckim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie międzyrzeckim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (40 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (46 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO im. Heliodora Święcickiegoliceum, Międzyrzecz9673,8%60,9%86,7%23,6%27 os.73,8%2025: 70,8%12. w woj.607. w Polsce
Technikum nr 1 im. Stanisława Staszicatechnikum, Międzyrzecz5058,1%42,6%65,8%–55,5%2025: 53,9%22. w woj.657. w Polsce
Technikum nr 2 im. Generała Augusta Emila Fieldorfa Nilatechnikum, Międzyrzecz6343,5%46,6%59,7%–49,9%2025: 58,5%34. w woj.1015. w Polsce
LO im. Ireny Sendlerliceum, Skwierzyna2651,5%37,0%60,8%–49,7%2025: –38. w woj.1658. w Polsce
Technikumtechnikum, Skwierzyna2536,2%36,1%59,6%–44,0%2025: 46,2%42. w woj.1266. w Polsce
Technikumtechnikum, Bobowicko, gmina Międzyrzecz2140,8%29,4%55,8%–42,0%2025: 48,1%44. w woj.1302. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (1)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu międzyrzeckiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłychliceum, Międzyrzecz13

Powiat międzyrzecki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu międzyrzeckiego, województwa lubuskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty45,0%40,8%+4,248,9%54,8%−9,711. z 14533
Polski, egzamin ósmoklasisty61,2%62,0%−0,861,7%64,8%−3,66. z 14534
Angielski, egzamin ósmoklasisty66,5%63,9%+2,669,7%72,6%−6,110. z 14527
Polski, matura podstawowa55,3%51,6%+3,759,5%58,9%−3,610. z 14294
Matematyka, matura podstawowa46,4%50,1%−3,756,1%59,0%−12,613. z 14293
Angielski, matura podstawowa69,6%71,2%−1,678,0%78,4%−8,714. z 14264
Matematyka, matura rozszerzona16,9%22,0%−5,131,7%37,1%−20,211. z 1445
Angielski, matura rozszerzona61,1%56,0%+5,269,6%69,2%−8,113. z 14186
Polski, matura rozszerzona34,1%40,1%−6,042,0%43,9%−9,811. z 1450
Biologia, matura rozszerzona31,4%37,7%−6,338,2%40,7%−9,38. z 1439
Chemia, matura rozszerzona31,9%21,9%+10,040,4%40,8%−8,95. z 1422
Geografia, matura rozszerzona39,8%32,9%+6,939,5%40,6%−0,74. z 1460
Historia, matura rozszerzona37,9%49,9%−12,041,5%47,2%−9,37. z 1324
Niemiecki, matura podstawowa54,9%48,1%+6,863,4%70,7%−15,99. z 1328

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu międzyrzeckiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat międzyrzecki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Bledzew i Skwierzyna z największym skokiem z matematyki w powiecie międzyrzeckim

Ósmoklasiści z gminy Bledzew napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 40,9%, a rok wcześniej na 27,9%. Wynik wzrósł o 13,0 punktu, najbardziej wśród sześciu gmin powiatu międzyrzeckiego. Matematyka poszła w górę w pięciu z sześciu gmin.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin z matematyki pisało w powiecie 533 uczniów. Średnia powiatu wzrosła z 40,8% do 45,0%. W tym czasie średnia Polski wzrosła z 50,1% do 54,8%, a województwa lubuskiego z 44,0% do 48,9%. Wśród 14 powiatów i miast województwa powiat międzyrzecki jest z matematyki 11.

Skwierzyna i Pszczew

Po Bledzewie najbardziej poprawiła się gmina Skwierzyna: z 39,4% do 46,4%. Egzamin pisało tam 111 uczniów. Skwierzyna podniosła też angielski, z 60,2% do 65,7%. Najwyższą średnią z matematyki w powiecie ma Pszczew: 47,3%, rok wcześniej 43,3%. W gminie Międzyrzecz, gdzie egzamin pisało 241 uczniów, matematyka wyszła na 46,9%, przy 42,6% rok wcześniej.

W Bledzewie mocno poszedł w górę także angielski: z 45,3% do 68,5%. Z polskiego gmina ma 59,5%, rok wcześniej 53,9%. W gminie Trzciel matematyka wzrosła z 37,0% do 41,3%, a angielski z 61,3% do 70,1%, najwyżej w powiecie.

Polski blisko średniej województwa

Najlepiej na tle województwa wypadł polski. Ósmoklasiści napisali go na 61,2%, blisko średniej województwa lubuskiego (61,7%). Z polskiego powiat jest szósty wśród 14 powiatów i miast województwa, a rok wcześniej był czwarty. Najwyższą średnią z polskiego ma Pszczew: 64,3%. Z angielskiego powiat ma 66,5%, rok wcześniej 63,9%.

Pszczew poprawił polski z 60,8% do 64,3%, a gmina Międzyrzecz z 61,4% do 62,5%. W Skwierzynie polski wyszedł na 61,1%, prawie tak samo jak rok wcześniej (60,6%). Średnia Polski z polskiego wzrosła w tym czasie z 63,6% do 64,8%.

Szkoły podstawowe

W zestawieniu szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi jest osiem szkół. Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Międzyrzeczu: 63,4%, z matematyką 51,5%. Za nią są SP nr 1 z oddziałami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Międzyrzeczu (62,2%) i SP nr 2 im. Szarych Szeregów w Międzyrzeczu (61,1%).

SP nr 1 im. Ireny Szewińskiej ma najwyższy w powiecie wynik z polskiego: 68,7%. W Skwierzynie najwyżej jest SP z oddziałami integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego, ze średnią z trzech egzaminów 58,9%. To największa szkoła w zestawieniu: egzamin z matematyki pisało w niej 92 uczniów. SP im. Mikołaja Kopernika w Pszczewie ma 56,4%.

Matura

Maturę z polskiego pisały w powiecie 294 osoby, 122 w liceach i 159 w technikach. Polski podstawowy wyszedł na 55,3%, a rok wcześniej na 51,6%. Średnia Polski spadła w tym czasie z 59,4% do 58,9%. Geografię rozszerzoną pisało 60 osób, ze średnią 39,8%, co daje powiatowi czwarte miejsce w województwie. Najwyżej z liceów jest LO im. Heliodora Święcickiego w Międzyrzeczu, 12. w rankingu liceów województwa lubuskiego.

Maturzyści z LO im. Heliodora Święcickiego napisali polski podstawowy na 73,8%, a angielski podstawowy na 86,7%. W całym powiecie najbardziej w górę na maturze poszła chemia rozszerzona: z 21,9% do 31,9%. Pisały ją 22 osoby, a powiat jest z chemii 5. w województwie lubuskim. Średnia Polski z chemii spadła w tym czasie z 42,8% do 40,8%. Angielski rozszerzony, który pisało 186 osób, wyszedł na 61,1%, przy 56,0% rok wcześniej.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu międzyrzeckiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.