Dane CKE · termin główny 2026 · łódzkie

Edukacja w powiecie radomszczańskim: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z powiatu radomszczańskiego napisali biologię rozszerzoną na 46,6%, a chemię rozszerzoną na 45,6%. Oba wyniki są czwarte w województwie łódzkim i wyższe od średniej Polski (40,7% i 40,8%). Biologię i chemię zdawało po 68 osób w I LO im. Feliksa Fabianiego w Radomsku.

  • 926ósmoklasistów
  • 959maturzystów
  • 14gmin w powiecie
  • 4 + 5licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Biologia, chemia i polski rozszerzony powyżej Polski

Biologiamatura rozszerzona, 168 os.+5,8
Powiat46,6%
Województwo41,7%
Polska40,7%
Chemiamatura rozszerzona, 105 os.+4,9
Powiat45,6%
Województwo40,9%
Polska40,8%
Polskimatura rozszerzona, 201 os.+4,3
Powiat48,2%
Województwo47,1%
Polska43,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie radomszczańskim

Powiat radomszczański na tle województwa i Polski

Matematyka926 os. w 2026−3,7
Powiat51,1%
Województwo55,1%
Polska54,8%
w 2025: 46,5% · 19. miejsce na 24 w województwie
Polski926 os. w 2026−3,0
Powiat61,8%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 57,8% · 19. miejsce na 24 w województwie
Angielski961 os. w 2026−2,7
Powiat69,9%
Województwo72,2%
Polska72,6%
w 2025: 65,1% · 12. miejsce na 24 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu radomszczańskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Ładzicegmina wiejska, 48 os.61,2%62,5%61,6%+1,7
Dobryszycegmina wiejska, 34 os.56,0%61,5%74,7%+19,0
Radomskomiasto, 386 os.55,2%65,3%77,0%+2,8
Kobiele Wielkiegmina wiejska, 35 os.54,1%64,2%72,2%+12,0
Żytnogmina wiejska, 37 os.51,0%59,9%65,9%+5,0
Gomunicegmina wiejska, 46 os.50,6%63,4%71,2%+6,6
Wielgomłynygmina wiejska, 35 os.49,2%54,8%60,9%+0,0
Kodrąbgmina wiejska, 41 os.48,5%65,5%56,2%+10,8
Radomskogmina wiejska, 48 os.48,1%54,1%62,1%−0,9
Masłowicegmina wiejska, 36 os.47,3%61,4%69,9%+3,0
Kamieńskgmina miejsko-wiejska, 60 os.42,9%51,0%54,4%+2,7
Lgota Wielkagmina wiejska, 39 os.41,5%59,6%64,8%+3,9
Gidlegmina wiejska, 33 os.41,3%62,3%66,6%+1,1
Przedbórzgmina miejsko-wiejska, 48 os.36,7%56,7%66,8%−4,7
Powiat radomszczański51,1%61,8%69,9%+4,6
Województwo55,1%63,9%72,2%+4,6
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie radomszczańskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 14, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Publiczna SP nr 2 im. Tadeusza KościuszkiRadomsko58,5%69,6%82,2%70,1%35
Publiczna SP nr 7 im. Romualda TrauguttaRadomsko61,5%67,6%81,0%70,0%72
Publiczna SP nr 9 im. Henryka SienkiewiczaRadomsko58,2%68,8%76,6%67,9%44
Publiczna SP nr 6 im. Władysława BroniewskiegoRadomsko55,6%67,0%77,5%66,7%79
SP nr 4 im. Władysława Stanisława ReymontaRadomsko56,0%62,8%73,9%64,2%36
Publiczna SP im. Jana KochanowskiegoDobryszyce54,1%63,2%75,0%64,1%25
SP im. Władysława Stanisława ReymontaKobiele Wielkie54,9%63,8%72,5%63,7%29
Publiczna SPGomunice51,1%64,6%74,5%63,4%40
Publiczna SP im. Jana Pawła IIStrzelce Małe, gmina Masłowice47,3%61,4%69,9%59,6%36
Publiczna SP nr 1 im. Bolesława ChrobregoRadomsko48,5%58,5%71,5%59,5%53
Średnia powiatu radomszczańskiego, wszystkie szkoły51,1%61,8%69,9%60,9%926

Licea i technika w powiecie radomszczańskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie radomszczańskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (131 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (87 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Feliksa Fabianiegoliceum, Radomsko24172,2%66,1%87,0%38,1%67 os.75,1%2025: 74,9%39. w woj.529. w Polsce
II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiegoliceum, Radomsko14768,7%69,1%83,1%49,0%59 os.73,6%2025: 76,9%44. w woj.624. w Polsce
LOliceum, Przedbórz5363,6%65,1%79,9%–69,5%2025: 59,9%60. w woj.837. w Polsce
Technikum Elektryczno-Elektronicznetechnikum, Radomsko14553,5%57,2%71,7%20,2%70 os.60,8%2025: 59,1%22. w woj.318. w Polsce
Technikumtechnikum, Radomsko12552,0%42,1%62,0%12,4%22 os.52,0%2025: 50,7%61. w woj.884. w Polsce
Technikumtechnikum, Dobryszyce2949,8%49,5%56,4%–51,9%2025: 50,2%62. w woj.896. w Polsce
III LOliceum, Radomsko9348,9%39,1%60,1%–49,4%2025: 48,1%115. w woj.1674. w Polsce
Technikum Mechaniczno-Budowlanetechnikum, Radomsko4649,0%45,7%51,4%–48,7%2025: 45,1%71. w woj.1089. w Polsce
Technikum Drzewne i Ochrony Środowiska im. Mikołaja Kopernikatechnikum, Radomsko4346,1%36,1%52,7%–45,0%2025: 44,6%80. w woj.1234. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu radomszczańskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum, Radomsko14
LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum, Kamieńsk12
Publiczne Zaoczne LO dla Dorosłych Edukacjaliceum, Radomsko10

Powiat radomszczański na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu radomszczańskiego, województwa łódzkiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty51,1%46,5%+4,655,1%54,8%−3,719. z 24926
Polski, egzamin ósmoklasisty61,8%57,8%+4,063,9%64,8%−3,019. z 24926
Angielski, egzamin ósmoklasisty69,9%65,1%+4,872,2%72,6%−2,712. z 24961
Polski, matura podstawowa58,6%52,8%+5,859,7%58,9%−0,311. z 24959
Matematyka, matura podstawowa54,7%55,8%−1,159,0%59,0%−4,317. z 24960
Angielski, matura podstawowa71,9%67,2%+4,777,2%78,4%−6,518. z 24948
Matematyka, matura rozszerzona29,0%27,2%+1,836,6%37,1%−8,115. z 24257
Angielski, matura rozszerzona64,5%55,4%+9,267,6%69,2%−4,715. z 24673
Polski, matura rozszerzona48,2%48,8%−0,647,1%43,9%+4,39. z 23201
Biologia, matura rozszerzona46,6%49,1%−2,541,7%40,7%+5,84. z 24168
Chemia, matura rozszerzona45,6%48,8%−3,240,9%40,8%+4,94. z 21105
Fizyka, matura rozszerzona38,8%42,0%−3,242,5%41,8%−3,011. z 2128
Geografia, matura rozszerzona41,6%35,7%+5,940,7%40,6%+1,06. z 24311
Historia, matura rozszerzona40,7%46,7%−6,045,9%47,2%−6,513. z 2232
WOS, matura rozszerzona32,7%––41,6%44,0%−11,319. z 2130
Informatyka, matura rozszerzona31,6%25,4%+6,237,1%39,7%−8,09. z 1523

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu radomszczańskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat radomszczański · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w powiecie radomszczańskim: biologia i chemia czwarte w województwie łódzkim

Maturzyści z powiatu radomszczańskiego napisali w tym roku biologię na poziomie rozszerzonym średnio na 46,6%, a chemię rozszerzoną na 45,6%. Powiat ma z obu przedmiotów czwarty wynik w województwie łódzkim. Średnia Polski wyniosła 40,7% z biologii i 40,8% z chemii.

Dane pochodzą z oficjalnych wyników matury, które Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje na Mapie Wyników Egzaminów. Biologię rozszerzoną pisało w powiecie 168 osób, a chemię 105. Rok wcześniej obie średnie były trochę wyższe: 49,1% z biologii i 48,8% z chemii. Biologia spadła jednak mniej niż w całym kraju, gdzie zeszła z 46,4% do 40,7%. Średnia Polski z chemii obniżyła się z 42,8% do 40,8%.

Najwięcej zdających w I LO

Najwięcej osób z rozszerzoną biologią i chemią ma I LO im. Feliksa Fabianiego w Radomsku. Biologię pisało tam 68 maturzystów, ze średnią 57,0%, a chemię także 68, ze średnią 48,9%. W II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego biologia wyszła na 44,3% przy 41 zdających, a chemia na 46,2% przy 25 zdających.

Najwyższy wynik z biologii w powiecie ma LO w Przedborzu: 67,1% przy 20 zdających. Ta szkoła poprawiła też średnią trzech matur obowiązkowych z 59,9% do 69,5% i awansowała w rankingu liceów z 1228. na 837. miejsce w Polsce.

Polski rozszerzony i geografia

Ponad średnią Polski są też polski rozszerzony i geografia rozszerzona. Polski na poziomie rozszerzonym pisało w powiecie 201 osób, ze średnią 48,2%, o 4,3 punktu więcej niż w Polsce. Najwyżej jest tu I LO im. Feliksa Fabianiego: 62,6% przy 74 zdających.

Geografię rozszerzoną zdawało 311 maturzystów. Średnia wzrosła z 35,7% do 41,6%, a w Polsce z 39,9% do 40,6%, i powiat jest z tego przedmiotu szósty w województwie. Najwięcej osób pisało geografię w I LO: 107, ze średnią 54,1%.

Poziom podstawowy

Na poziomie podstawowym wyniki są bliżej średniej albo niżej. Polski podstawowy wyszedł w powiecie na 58,6% (Polska 58,9%), matematyka na 54,7% (Polska 59,0%), a angielski na 71,9% (Polska 78,4%). Rozszerzoną matematykę maturzyści z powiatu napisali na 29,0%, przy 37,1% w Polsce.

W rankingu liceów najwyżej jest I LO im. Feliksa Fabianiego: 529. miejsce w Polsce i 39. w województwie, ze średnią trzech matur 75,1%. II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ma 73,6% i jest 624. w Polsce. Wśród techników najwyżej jest Technikum Elektryczno-Elektroniczne w Radomsku: 318. miejsce w Polsce przy 145 maturzystach.

Ósmoklasiści: duży skok w Dobryszycach

Egzamin ósmoklasisty pisało w powiecie 926 uczniów. Matematykę napisali średnio na 51,1%, a rok wcześniej na 46,5%. Średnia Polski poszła w tym czasie w górę z 50,1% do 54,8%. Powiat jest 19. w województwie z matematyki i polskiego, a z angielskiego 12.

Największy skok z matematyki ma gmina Dobryszyce: z 36,9% do 56,0%, przy 34 zdających. Wyraźnie poprawiły się też Kobiele Wielkie (z 42,1% do 54,1%) i Kodrąb (z 37,7% do 48,5%), a w Gomunicach polski wzrósł z 50,9% do 63,4%. Najwyższą średnią z matematyki w powiecie ma gmina Ładzice: 61,2%. Angielski najbardziej poprawiła gmina Lgota Wielka: z 48,8% do 64,8%.

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów mają Publiczna SP nr 2 im. Tadeusza Kościuszki (70,1%) i Publiczna SP nr 7 im. Romualda Traugutta (70,0%) w Radomsku. W mieście Radomsko egzamin pisało 386 uczniów, a ich średnia z polskiego wzrosła z 58,5% do 65,3%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu radomszczańskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.