Dane CKE · termin główny 2026 · łódzkie

Edukacja w powiecie sieradzkim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu sieradzkiego napisali matematykę na 56,0%, więcej niż średnia Polski (54,8%) i województwa łódzkiego (55,1%). Najwyższy wynik ma gmina Brzeźnio: 62,3%. Najbardziej od 2025 roku poprawiły się Burzenin, Brąszewice i Klonowa, a w Złoczewie i Goszczanowie wynik spadł.

  • 1021ósmoklasistów
  • 825maturzystów
  • 11gmin w powiecie
  • 8 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka ósmoklasistów ponad średnią Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1021 os.+1,2
Powiat56,0%
Województwo55,1%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 1022 os.−1,5
Powiat63,3%
Województwo63,9%
Polska64,8%
Matematykamatura podstawowa, 826 os.−1,8
Powiat57,2%
Województwo59,0%
Polska59,0%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie sieradzkim

Powiat sieradzki na tle województwa i Polski

Matematyka1021 os. w 2026+1,2
Powiat56,0%
Województwo55,1%
Polska54,8%
w 2025: 51,3% · 10. miejsce na 24 w województwie
Polski1022 os. w 2026−1,5
Powiat63,3%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 61,8% · 14. miejsce na 24 w województwie
Angielski1039 os. w 2026−5,5
Powiat67,2%
Województwo72,2%
Polska72,6%
w 2025: 64,5% · 17. miejsce na 24 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu sieradzkiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Brzeźniogmina wiejska, 48 os.62,3%65,0%69,7%+3,3
Klonowagmina wiejska, 27 os.59,1%61,5%66,7%+11,7
Sieradzmiasto, 377 os.58,9%66,4%75,7%+5,4
Brąszewicegmina wiejska, 48 os.56,5%65,3%58,3%+12,7
Wartagmina miejsko-wiejska, 126 os.56,3%64,2%67,8%+9,3
Wróblewgmina wiejska, 58 os.55,5%61,5%60,2%+3,0
Sieradzgmina wiejska, 65 os.53,6%63,8%57,4%+1,4
Złoczewgmina miejsko-wiejska, 57 os.53,0%57,1%55,2%−5,0
Burzeningmina wiejska, 37 os.52,6%54,0%64,1%+13,4
Goszczanówgmina wiejska, 53 os.52,1%59,1%60,6%−2,9
Błaszkigmina miejsko-wiejska, 125 os.49,1%59,9%60,1%+1,7
Powiat sieradzki56,0%63,3%67,2%+4,7
Województwo55,1%63,9%72,2%+4,6
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie sieradzkim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 13, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 10 im. Bolesława ZwolińskiegoSieradz67,1%73,2%75,3%71,9%94
SP Gminy Sieradz im. Jana Pawła IISieradz64,2%66,5%83,6%71,4%106
SP nr 9 im. Władysława ŁokietkaSieradz59,4%69,8%85,1%71,4%27
SP nr 4 im. Marii KonopnickiejSieradz57,0%64,6%74,7%65,4%58
SP im. Kpt.pil.stanisława SkarżyńskiegoWarta51,6%62,5%73,5%62,5%50
SP im. księdza Józefa DalakaKlonowa59,1%61,5%66,7%62,4%27
SP nr 6 im. Janiny MajkowskiejSieradz52,2%57,0%75,8%61,7%25
SP im. Stanisława StaszicaBłaszki51,9%61,8%61,7%58,4%54
SP im. ks. Kan. Baltazara PstrokońskiegoBurzenin52,5%53,9%63,2%56,5%28
SP im. M. KopernikaZłoczew52,8%55,0%58,1%55,3%41
Średnia powiatu sieradzkiego, wszystkie szkoły56,0%63,3%67,2%62,2%1021

Licea i technika w powiecie sieradzkim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie sieradzkim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (131 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (87 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiegoliceum, Sieradz20967,4%75,3%87,9%44,5%99 os.76,8%2025: 79,4%33. w woj.435. w Polsce
I LO im. Kazimierza Jagiellończykaliceum, Sieradz16265,8%74,7%85,3%38,1%64 os.75,3%2025: 77,6%38. w woj.522. w Polsce
LO STOliceum, Sieradz2353,5%46,4%87,9%–62,6%2025: 54,2%80. w woj.1172. w Polsce
Technikum nr 1 im. Tadeusza Tańskiegotechnikum, Sieradz13552,1%56,7%68,5%7,1%94 os.59,1%2025: 58,8%27. w woj.411. w Polsce
LO im. Wojska Polskiegoliceum, Błaszki2757,3%45,9%69,8%–57,7%2025: 55,7%92. w woj.1403. w Polsce
III LOliceum, Sieradz2155,0%41,9%68,4%–55,1%2025: –99. w woj.1491. w Polsce
LO im. Wojciecha Urbańskiegoliceum, Złoczew4746,1%38,7%76,3%–53,7%2025: –102. w woj.1537. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Sieradz5355,9%44,3%56,9%–52,3%2025: 46,9%59. w woj.867. w Polsce
Technikumtechnikum, Złoczew2540,2%40,8%62,1%–47,7%2025: 44,2%74. w woj.1121. w Polsce
Ogólnokształcące Liceum Katolickie przy Parafii Rzymskokatolickiej św. Urszuli Ledóchowskiejliceum, Sieradz6243,6%29,3%51,5%–41,5%2025: 39,3%125. w woj.1779. w Polsce
I LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum, Warta2238,3%28,1%52,8%–39,7%2025: –131. w woj.1802. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (2)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu sieradzkiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłychliceum, Sieradz21
LO dla Dorosłych Żakliceum, Sieradz18

Powiat sieradzki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu sieradzkiego, województwa łódzkiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty56,0%51,3%+4,755,1%54,8%+1,210. z 241021
Polski, egzamin ósmoklasisty63,3%61,8%+1,563,9%64,8%−1,514. z 241022
Angielski, egzamin ósmoklasisty67,2%64,5%+2,672,2%72,6%−5,517. z 241039
Polski, matura podstawowa56,1%56,0%+0,259,7%58,9%−2,818. z 24825
Matematyka, matura podstawowa57,2%57,2%+0,059,0%59,0%−1,812. z 24826
Angielski, matura podstawowa74,3%70,7%+3,677,2%78,4%−4,112. z 24827
Matematyka, matura rozszerzona27,3%23,6%+3,736,6%37,1%−9,816. z 24288
Angielski, matura rozszerzona64,3%57,2%+7,167,6%69,2%−4,917. z 24528
Polski, matura rozszerzona51,1%36,7%+14,447,1%43,9%+7,25. z 23209
Biologia, matura rozszerzona35,8%43,9%−8,141,7%40,7%−5,016. z 24187
Chemia, matura rozszerzona36,0%45,1%−9,140,9%40,8%−4,814. z 2184
Fizyka, matura rozszerzona41,1%37,5%+3,642,5%41,8%−0,68. z 2163
Geografia, matura rozszerzona39,1%37,0%+2,140,7%40,6%−1,512. z 24296
Historia, matura rozszerzona39,7%46,3%−6,645,9%47,2%−7,514. z 2233
WOS, matura rozszerzona50,2%––41,6%44,0%+6,23. z 2144
Informatyka, matura rozszerzona19,7%22,7%−3,037,1%39,7%−20,015. z 1533

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu sieradzkiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat sieradzki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: powiat sieradzki z matematyką ponad średnią Polski, Burzenin z największym skokiem

Ósmoklasiści z powiatu sieradzkiego napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 56,0%. To więcej niż średnia Polski (54,8%) i województwa łódzkiego (55,1%). Najmocniej poprawiła się gmina Burzenin: rok wcześniej miała z matematyki 39,2%, teraz 52,6%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin z matematyki pisało w powiecie 1021 uczniów. Rok wcześniej powiat miał 51,3%, a średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Wśród 24 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie to dziesiąte miejsce.

Brzeźnio na czele, Burzenin najbardziej w górę

Najwyższą średnią z matematyki w powiecie ma gmina Brzeźnio: 62,3% przy 48 zdających. Za nią są Klonowa (59,1%) i miasto Sieradz (58,9%), w którym egzamin pisało 377 uczniów. Klonowa poprawiła się z 47,4%, a Sieradz z 53,5%.

Po Burzeninie najwięcej zyskały Brąszewice, z 43,8% do 56,5%. Gmina Warta poprawiła matematykę z 47,0% do 56,3%, a angielski z 56,0% do 67,8%. Słabiej niż rok wcześniej wypadły Złoczew (z 58,0% do 53,0%) i Goszczanów (z 55,0% do 52,1%). Najniższą średnią z matematyki ma gmina Błaszki: 49,1% przy 125 zdających, rok wcześniej 47,4%.

Wróblew poprawił się ze wszystkich trzech przedmiotów: z matematyki z 52,5% do 55,5%, z polskiego z 56,8% do 61,5%, a z angielskiego z 56,8% do 60,2%. W Klonowej, gdzie egzamin pisało tylko 27 uczniów, polski spadł za to z 75,1% do 61,5%. W Burzeninie poszły w górę wszystkie trzy przedmioty, a angielski wyniósł tam 64,1%.

Polski i angielski poniżej średniej Polski

Egzamin z polskiego ósmoklasiści z powiatu napisali na 63,3%, rok wcześniej na 61,8%. Średnia Polski wynosi 64,8%. W województwie powiat jest z polskiego 14., rok wcześniej był 8. Angielski wyszedł na 67,2% (rok wcześniej 64,5%), o 5,5 punktu mniej niż średnia Polski. Najwyższe wyniki z obu przedmiotów ma miasto Sieradz: z polskiego 66,4%, z angielskiego 75,7%.

Szkoły podstawowe

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 10 im. Bolesława Zwolińskiego w Sieradzu: 71,9%, z matematyką 67,1%. Tuż za nią są SP Gminy Sieradz im. Jana Pawła II (71,4%), w której egzamin pisało 106 uczniów, i SP nr 9 im. Władysława Łokietka (71,4%) z angielskim 85,1%. Najwyżej poza Sieradzem jest SP im. kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego w Warcie: 62,5%. W zestawieniu jest 13 szkół.

Matura: matematyka bez zmian, licea z Sieradza na czele

Na maturze powiat ma z matematyki podstawowej 57,2%, tyle samo co rok wcześniej (Polska 59,0%), a z angielskiego podstawowego 74,3% (Polska 78,4%). Powyżej średniej Polski są polski rozszerzony (51,1%) i WOS (50,2% przy 44 zdających). Geografię rozszerzoną pisało 296 osób, ze średnią 39,1%, a biologię rozszerzoną 187 osób, ze średnią 35,8%. Maturę z polskiego pisało 825 osób, 573 w liceach i 213 w technikach.

Najwyżej z liceów jest II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu: średnia trzech matur obowiązkowych 76,8% i 435. miejsce w rankingu liceów w Polsce. I LO im. Kazimierza Jagiellończyka ma 75,3%, a z matematyki podstawowej 74,7%. Najwyżej z techników jest Technikum nr 1 im. Tadeusza Tańskiego w Sieradzu: 59,1% i 411. miejsce wśród 1372 techników.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu sieradzkiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.