Dane CKE · termin główny 2026 · podlaskie

Edukacja w powiecie suwalskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu suwalskiego napisali matematykę na 50,1%, a rok wcześniej na 42,3%. Wynik poszedł w górę w siedmiu z dziewięciu gmin. Najwyżej są Rutka-Tartak (59,1%) i Bakałarzewo (56,6%), które rok wcześniej miały 30,3% i 38,1%.

  • 277ósmoklasistów
  • 13maturzystów
  • 9gmin w powiecie
  • 0 + 0licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści na tle województwa i Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 277 os.−4,6
Powiat50,1%
Województwo54,5%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 277 os.−3,1
Powiat61,7%
Województwo63,1%
Polska64,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 281 os.−8,6
Powiat64,0%
Województwo71,9%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie suwalskim

Powiat suwalski na tle województwa i Polski

Matematyka277 os. w 2026−4,6
Powiat50,1%
Województwo54,5%
Polska54,8%
w 2025: 42,3% · 10. miejsce na 17 w województwie
Polski277 os. w 2026−3,1
Powiat61,7%
Województwo63,1%
Polska64,8%
w 2025: 60,4% · 6. miejsce na 17 w województwie
Angielski281 os. w 2026−8,6
Powiat64,0%
Województwo71,9%
Polska72,6%
w 2025: 61,7% · 11. miejsce na 17 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu suwalskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Rutka-Tartakgmina wiejska, 13 os.59,1%73,7%81,6%+28,9
Bakałarzewogmina wiejska, 25 os.56,6%66,9%56,5%+18,4
Szypliszkigmina wiejska, 27 os.55,5%57,6%69,3%−2,8
Suwałkigmina wiejska, 59 os.54,7%64,0%68,3%+6,9
Przeroślgmina wiejska, 27 os.53,8%59,1%58,9%+4,9
Raczkigmina wiejska, 50 os.51,1%65,1%65,6%+8,8
Jeleniewogmina wiejska, 18 os.42,1%55,2%74,1%+5,2
Wiżajnygmina wiejska, 26 os.38,6%61,1%49,2%−3,4
Filipówgmina wiejska, 32 os.37,8%53,0%58,3%+0,7
Powiat suwalski50,1%61,7%64,0%+7,8
Województwo54,5%63,1%71,9%+4,3
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie suwalskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 4, pokazujemy 4 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. św. Jana Pawła IIRaczki51,1%65,1%65,6%60,6%50
SP im. Mikołaja BakałarzaBakałarzewo56,6%66,9%56,5%60,0%25
SP im. Jana Pawła IIFilipów37,8%53,0%58,3%49,7%32
SP im. Marszałka Józefa PiłsudskiegoWiżajny38,6%61,1%49,2%49,6%26
Średnia powiatu suwalskiego, wszystkie szkoły50,1%61,7%64,0%58,6%277

Licea i technika w powiecie suwalskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie suwalskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (54 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (40 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (1)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu suwalskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Technikum w Zespole Szkółtechnikum, Dowspuda, gmina Raczki13

Powiat suwalski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu suwalskiego, województwa podlaskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty50,1%42,3%+7,854,5%54,8%−4,610. z 17277
Polski, egzamin ósmoklasisty61,7%60,4%+1,363,1%64,8%−3,16. z 17277
Angielski, egzamin ósmoklasisty64,0%61,7%+2,371,9%72,6%−8,611. z 17281

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu suwalskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat suwalski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: matematyka w górę w siedmiu z dziewięciu gmin powiatu suwalskiego

Ósmoklasiści z gminy Bakałarzewo napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 56,6%. Rok wcześniej mieli 38,1%. Wyżej w powiecie suwalskim jest tylko Rutka-Tartak, z wynikiem 59,1%, przy 30,3% przed rokiem. Średnia Polski z matematyki wyniosła 54,8%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. W Bakałarzewie matematykę pisało 25 uczniów, a w gminie Rutka-Tartak 13, więc wynik jednej klasy mocno przesuwa tam średnią. Egzamin z matematyki pisało w całym powiecie 277 uczniów, a średnia wzrosła z 42,3% do 50,1%. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, a województwa podlaskiego do 54,5%.

Matematyka w górę w siedmiu z dziewięciu gmin

W gminie wiejskiej Suwałki, gdzie egzamin pisało najwięcej uczniów, 59, średnia wzrosła z 47,8% do 54,7%. Raczki poprawiły się z 42,3% do 51,1%, Przerośl z 49,0% do 53,8%, a Jeleniewo z 36,9% do 42,1%. Filipów ma prawie tyle samo co przed rokiem: 37,8% przy 37,1%.

Spadek z matematyki miały Szypliszki, z 58,3% do 55,5%, i Wiżajny, z 42,0% do 38,6%. Mimo spadku Szypliszki są powyżej średniej Polski. Ponad średnią kraju są poza nimi tylko Rutka-Tartak i Bakałarzewo, a gmina Suwałki ma prawie tyle samo, co średnia Polski.

Z matematyki cały powiat jest 10. wśród 17 powiatów i miast województwa podlaskiego, a rok wcześniej był na 14. miejscu. W 2025 roku z polskiego był 8. w województwie, a z angielskiego 10.

Polski i angielski

Z polskiego ósmoklasiści z powiatu mają 61,7% (rok wcześniej 60,4%), szósty wynik wśród 17 powiatów i miast województwa podlaskiego. Mimo to polski poszedł w dół w pięciu z dziewięciu gmin. Najbardziej w Szypliszkach, z 68,6% do 57,6%, i w Przerośli, z 65,1% do 59,1%. Gmina wiejska Suwałki ma z polskiego 64,0%, a rok wcześniej miała 67,5%.

Najwyżej z polskiego jest Rutka-Tartak: 73,7%, a rok wcześniej 55,5%. Za nią są Bakałarzewo (66,9%) i Raczki (65,1%). Filipów poprawił polski z 40,4% do 53,0%.

Angielski powiat napisał na 64,0%, o 8,6 punktu mniej niż średnia Polski (72,6%). Różnice między gminami są tu największe. Rutka-Tartak ma z angielskiego 81,6%, Jeleniewo 74,1% (rok wcześniej 68,3%), a Wiżajny 49,2%. Szypliszki poprawiły angielski z 58,6% do 69,3%, a Przerośl z 54,5% do 58,9%. Gmina Suwałki ma z angielskiego 68,3%, rok wcześniej 70,6%.

Szkoły podstawowe

W zestawieniu szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi są cztery szkoły. Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP im. św. Jana Pawła II w Raczkach: 60,6%. Egzamin z matematyki pisało w Raczkach 50 uczniów. Druga jest SP im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie (60,0%), z najwyższą w zestawieniu matematyką, 56,6%. SP im. Jana Pawła II w Filipowie, w której egzamin z matematyki pisało 32 uczniów, ma 49,7%, a SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wiżajnach 49,6%. W SP im. Mikołaja Bakałarza polski wyszedł na 66,9%, a w SP im. św. Jana Pawła II w Raczkach na 65,1%.

Matura

W powiecie suwalskim nie ma liceum. Maturę pisało 13 uczniów technikum w Zespole Szkół, więc średnie powiatu z matury opisują jedną małą grupę. Szkoły z Suwałk liczą się osobno, jako miasto na prawach powiatu.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu suwalskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.