Dane CKE · termin główny 2026 · pomorskie

Edukacja w powiecie tczewskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z Katolickiej SP w Tczewie napisali trzy egzaminy średnio na 81,9%, najwyżej w zestawieniu 18 szkół z powiatu tczewskiego. Matematykę napisali na 77,0%, o 22,2 punktu więcej niż średnia Polski. Następna na liście SP nr 12 im. Bronisława Malinowskiego ma 70,0%.

  • 1082ósmoklasistów
  • 1012maturzystów
  • 6gmin w powiecie
  • 6 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści z powiatu wobec średniej kraju

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1082 os.−6,1
Powiat48,6%
Województwo54,2%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 1081 os.−3,4
Powiat61,4%
Województwo63,3%
Polska64,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1123 os.−5,4
Powiat67,2%
Województwo72,1%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie tczewskim

Powiat tczewski na tle województwa i Polski

Matematyka1082 os. w 2026−6,1
Powiat48,6%
Województwo54,2%
Polska54,8%
w 2025: 42,1% · 13. miejsce na 20 w województwie
Polski1081 os. w 2026−3,4
Powiat61,4%
Województwo63,3%
Polska64,8%
w 2025: 55,8% · 9. miejsce na 20 w województwie
Angielski1123 os. w 2026−5,4
Powiat67,2%
Województwo72,1%
Polska72,6%
w 2025: 63,7% · 11. miejsce na 20 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu tczewskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Subkowygmina wiejska, 50 os.53,5%64,7%65,2%+10,6
Tczewmiasto, 596 os.51,6%63,6%71,6%+6,9
Tczewgmina wiejska, 132 os.51,2%63,9%67,3%+6,7
Morzeszczyngmina wiejska, 24 os.44,1%59,8%52,5%−1,6
Pelplingmina miejsko-wiejska, 157 os.41,5%54,8%59,2%+4,6
Gniewgmina miejsko-wiejska, 123 os.39,3%55,1%59,1%+3,4
Powiat tczewski48,6%61,4%67,2%+6,5
Województwo54,2%63,3%72,1%+5,1
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie tczewskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 18, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Katolicka SPTczew77,0%82,1%86,7%81,9%47
SP nr 12 im. Bronisława MalinowskiegoTczew61,8%70,2%78,0%70,0%103
SP nr 11 im. Mikołaja KopernikaTczew57,8%66,5%74,1%66,1%77
SP nr 4 im. Kardynała Stefana WyszyńskiegoTczew53,7%67,6%76,0%65,8%57
SP nr 1 im. gen. Jana Henryka DąbrowskiegoTczew55,2%69,6%71,9%65,6%51
SPDąbrówka Tczewska, gmina Tczew59,1%64,2%71,9%65,1%39
ZS w Subkowach - SP im. Leonida TeligiSubkowy55,3%67,6%69,3%64,1%40
Zespół Kształcenia i Wychowania im. Stefana ŻeromskiegoSwarożyn, gmina Tczew46,4%66,0%64,9%59,1%37
SP nr 7 im. Stanisława StaszicaTczew44,7%59,8%69,1%57,9%38
SP nr 10 z oddziałami integracyjnymi im. płk. Stanisława DąbkaTczew51,2%54,9%63,5%56,5%63
Średnia powiatu tczewskiego, wszystkie szkoły48,6%61,4%67,2%59,1%1082

Licea i technika w powiecie tczewskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie tczewskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (120 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (83 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum, Tczew17076,9%80,3%92,8%49,1%74 os.83,3%2025: 84,7%13. w woj.143. w Polsce
Uniwersyteckie Katolickie LOliceum, Tczew9673,8%80,2%90,3%49,1%52 os.81,4%2025: 88,9%17. w woj.222. w Polsce
II LO im. Jana III Sobieskiegoliceum, Tczew15768,6%57,6%82,9%18,3%49 os.69,7%2025: 69,5%56. w woj.828. w Polsce
Technikum nr 4technikum, Tczew13360,1%43,9%73,7%–59,2%2025: 58,4%21. w woj.397. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Tczew7256,1%48,0%72,8%–58,9%2025: 64,6%23. w woj.419. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Tczew7052,9%39,6%62,9%–51,8%2025: 47,6%55. w woj.902. w Polsce
LO im. ks. J. St. Pasierbaliceum, Pelplin2943,4%41,6%61,8%–48,9%2025: 54,6%104. w woj.1679. w Polsce
Technikumtechnikum, Swarożyn, gmina Tczew5536,5%28,8%43,7%–36,3%2025: 41,5%83. w woj.1359. w Polsce
LOliceum, Tczew9833,3%19,3%46,9%–33,2%2025: 43,1%117. w woj.1834. w Polsce
Collegium Marianum,liceum Katolickieliceum, Pelplin2073,8%71,2%–––2025: 79,4%–
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (7)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu tczewskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia, Tczew37
LO dla Dorosłychliceum, Tczew19
LOliceum, Gniew17
LO dla Dorosłych Pascalliceum, Tczew13
Technikumtechnikum, Gniew10
LO im. św. O. Pioliceum, Tczew8
LO dla Dorosłychliceum, Tczew7

Powiat tczewski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu tczewskiego, województwa pomorskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty48,6%42,1%+6,554,2%54,8%−6,113. z 201082
Polski, egzamin ósmoklasisty61,4%55,8%+5,663,3%64,8%−3,49. z 201081
Angielski, egzamin ósmoklasisty67,2%63,7%+3,572,1%72,6%−5,411. z 201123
Polski, matura podstawowa58,4%61,5%−3,257,6%58,9%−0,58. z 201012
Matematyka, matura podstawowa51,3%53,3%−2,158,0%59,0%−7,816. z 201010
Angielski, matura podstawowa72,4%71,3%+1,179,1%78,4%−6,016. z 20994
Matematyka, matura rozszerzona36,1%32,1%+4,036,4%37,1%−1,06. z 19219
Angielski, matura rozszerzona64,4%58,5%+5,869,8%69,2%−4,915. z 20789
Polski, matura rozszerzona41,3%40,2%+1,140,8%43,9%−2,69. z 19171
Biologia, matura rozszerzona39,4%50,2%−10,839,1%40,7%−1,34. z 20178
Chemia, matura rozszerzona42,9%50,5%−7,639,3%40,8%+2,15. z 1753
Fizyka, matura rozszerzona32,1%49,2%−17,138,7%41,8%−9,78. z 1850
Geografia, matura rozszerzona37,8%42,8%−5,041,0%40,6%−2,76. z 20185
Historia, matura rozszerzona42,2%49,4%−7,246,3%47,2%−5,113. z 1961
WOS, matura rozszerzona40,7%––42,5%44,0%−3,29. z 1744

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu tczewskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat tczewski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Katolicka SP w Tczewie na czele szkół podstawowych powiatu tczewskiego

Ósmoklasiści z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Tczewie, w której egzamin pisało 47 uczniów, uzyskali średnio 81,9% z trzech egzaminów: matematyki, polskiego i angielskiego. To najwyższy wynik wśród 18 szkół podstawowych powiatu tczewskiego, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób.

Uczniowie Katolickiej SP napisali matematykę na 77,0%, polski na 82,1%, a angielski na 86,7%. Średnia Polski z tych przedmiotów wyniosła 54,8%, 64,8% i 72,6%. Druga na liście jest SP nr 12 im. Bronisława Malinowskiego, w której matematykę pisało 103 uczniów, najwięcej w powiecie. Ma średnią z trzech egzaminów 70,0%, a z matematyki 61,8%.

Wyniki pochodzą z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, z terminu głównego 2026, i są zebrane na Mapie Wyników Egzaminów. Matematykę pisało w całym powiecie 1082 ósmoklasistów. Różnica między najwyższą a najniższą średnią z trzech egzaminów w zestawieniu 18 szkół wynosi 37,3 punktu.

Matematyka ponad średnią kraju w sześciu z 18 szkół

Średnią Polski z matematyki (54,8%) przekroczyło sześć z 18 szkół w zestawieniu. Poza Katolicką SP i SP nr 12 są to SP w Dąbrówce Tczewskiej w gminie Tczew (59,1%), SP nr 11 im. Mikołaja Kopernika (57,8%), ZS w Subkowach (55,3%) i SP nr 1 im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego (55,2%). Cztery z nich są w mieście Tczew.

W zestawieniu najwyżej z polskiego, po Katolickiej SP, są SP nr 12 (70,2%) i SP nr 1 im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego (69,6%). Zespół Kształcenia i Wychowania im. Stefana Żeromskiego w Swarożynie, wiejska szkoła z gminy Tczew, ma z polskiego 66,0%, więcej niż średnia Polski (64,8%). Angielski najlepiej wyszedł w Katolickiej SP (86,7%), w SP nr 12 (78,0%) i w SP nr 4 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (76,0%).

Subkowy na czele gmin

Wśród sześciu gmin powiatu najwyższą średnią z matematyki mają Subkowy: 53,5%, a rok wcześniej 42,9%. Miasto Tczew napisało matematykę na 51,6%, a gmina wiejska Tczew na 51,2%. W całej Polsce średnia z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Najwyższy wynik z polskiego mają Subkowy (64,7%) i gmina wiejska Tczew (63,9%), a miasto Tczew ma 63,6%.

Cały powiat na tle Pomorza

Ósmoklasiści z całego powiatu tczewskiego napisali matematykę na 48,6%, polski na 61,4%, a angielski na 67,2%. We wszystkich trzech przedmiotach to mniej niż średnia województwa pomorskiego, która wyniosła 54,2%, 63,3% i 72,1%. Z polskiego powiat jest 9. wśród 20 powiatów i miast Pomorza, z angielskiego 11., a z matematyki 13.

Licea i technika

Na maturze najwyżej z liceów jest I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie: 83,3% z trzech matur obowiązkowych i 143. miejsce w Polsce. Uniwersyteckie Katolickie LO ma 81,4%, a II LO im. Jana III Sobieskiego 69,7%. Maturę z polskiego pisało w powiecie 1012 osób, z tego 595 w liceach i 340 w technikach. Najwyżej z techników jest Technikum nr 4: 59,2%.

Rozszerzoną matematykę maturzyści z powiatu napisali na 36,1%, szósty wynik w województwie pomorskim. Chemia rozszerzona wyszła na 42,9%, o 2,1 punktu więcej niż średnia Polski. I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie ma z rozszerzonej matematyki 49,1% przy 74 zdających, prawie tyle samo co Uniwersyteckie Katolickie LO. Biologia rozszerzona wyszła w powiecie na 39,4%, czwarty wynik w województwie.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu tczewskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.