Dane CKE · termin główny 2026 · łódzkie

Edukacja w powiecie wieluńskim: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z powiatu wieluńskiego napisali matematykę podstawową na 63,8%, drugi wynik w województwie łódzkim i o 4,8 punktu więcej niż średnia Polski. Rozszerzoną matematykę napisali na 35,8%, rok wcześniej na 26,8%. Ósmoklasiści z powiatu mają szósty wynik z polskiego w województwie, rok wcześniej 18.

  • 694ósmoklasistów
  • 995maturzystów
  • 10gmin w powiecie
  • 3 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka i biologia powyżej średniej

Matematykamatura podstawowa, 996 os.+4,8
Powiat63,8%
Województwo59,0%
Polska59,0%
Biologiamatura rozszerzona, 267 os.+5,4
Powiat46,2%
Województwo41,7%
Polska40,7%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 694 os.+2,5
Powiat57,3%
Województwo55,1%
Polska54,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu wieluńskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat wieluński · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w powiecie wieluńskim: matematyka druga w województwie łódzkim

Maturzyści z powiatu wieluńskiego napisali w tym roku matematykę na poziomie podstawowym średnio na 63,8%. To drugi wynik wśród 24 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie łódzkim. Średnia Polski i średnia województwa wyniosły po 59,0%.

Matematykę podstawową pisało w powiecie 996 maturzystów. Rok wcześniej powiat miał z tego egzaminu 61,2%. Dane pochodzą z terminu głównego matury i egzaminu ósmoklasisty 2026, które Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje na Mapie Wyników Egzaminów.

Licea w Wieluniu

Najwięcej maturzystów mają II LO im. Janusza Korczaka (330 osób) i I LO im. Tadeusza Kościuszki (258 osób). Maturzyści I LO napisali matematykę podstawową na 72,4%, a rozszerzoną na 47,0% przy 113 zdających. II LO ma z matematyki podstawowej 69,6%, a z rozszerzonej 36,4% przy 133 zdających.

W rankingu liceów 2026, liczonym ze średniej trzech matur obowiązkowych, I LO im. Tadeusza Kościuszki jest 41. w województwie łódzkim i 583. w Polsce, a II LO im. Janusza Korczaka 49. w województwie i 671. w Polsce. Rok wcześniej I LO było 37. w województwie. Katolickie LO im. bp. Teodora Kubiny ma z matematyki podstawowej 42,6% przy 32 zdających.

Rozszerzoną matematykę pisało w powiecie 319 osób, ze średnią 35,8%. Rok wcześniej było to 26,8%, a w całej Polsce w tym roku 37,1%. Z polskiego podstawowego maturzyści z powiatu mają 60,6% (Polska 58,9%), a z angielskiego podstawowego 76,9% (Polska 78,4%). Angielski rozszerzony pisały 692 osoby, ze średnią 67,7%, rok wcześniej 59,8%.

Powyżej średniej kraju są też przedmioty przyrodnicze. Biologię rozszerzoną pisało 267 osób, ze średnią 46,2% (Polska 40,7%), a chemię 124 osoby, ze średnią 44,4% (Polska 40,8%). Oba wyniki są piąte w województwie. Biologia w I LO wyszła na 56,0% przy 128 zdających, a chemia na 49,6% przy 84 zdających. Fizykę rozszerzoną pisało w powiecie 96 osób, ze średnią 45,4% (Polska 41,8%).

Wśród techników najwyżej w rankingu jest Technikum w Zespole Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika: 12. miejsce wśród 87 techników w województwie i 198. w Polsce, przy 30 maturzystach. Najwięcej maturzystów wśród techników ma Technikum w Zespole Szkół nr 1: 192 osoby, a matematykę podstawową napisali tam na 54,0%. Technikum w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza ma z matematyki 58,8%, a w rankingu techników jest 21. w województwie. Maturę z polskiego pisało w liceach powiatu 620 osób, a w technikach 356.

Ósmoklasiści

Matematykę pisało w powiecie 694 ósmoklasistów. Średnia wyniosła 57,3%, o 2,5 punktu więcej niż średnia Polski, i powiat jest siódmy w województwie, tak samo jak rok wcześniej. Z polskiego ósmoklasiści napisali 65,2%. W 2025 roku było to 59,8% i 18. miejsce w województwie, teraz jest szóste. Z angielskiego powiat ma 70,6%, 11. wynik w województwie.

Wśród dziesięciu gmin powiatu najwyższy wynik z matematyki mają Czarnożyły: 66,3%. Gmina Wieluń, w której egzamin pisało najwięcej uczniów (301), ma 60,2%. W gminie Konopnica średnia z matematyki wzrosła z 38,3% do 54,8%, a w gminie Skomlin spadła z 60,9% do 47,5%. Gmina Wieluń ma też najwyższy wynik w powiecie z polskiego: 69,0%.

Wśród szkół podstawowych najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu: 71,3%. Z matematyki uczniowie tej szkoły napisali 65,4%. Druga jest SP nr 4 im. Królowej Jadwigi (70,8%), również w Wieluniu. Publiczna SP im. Mikołaja Kopernika w Czarnożyłach ma z matematyki 66,3%, najwięcej wśród szkół, w których ten egzamin pisało co najmniej 25 uczniów. Średnia trzech egzaminów ósmoklasisty dla całego powiatu wyniosła 64,4%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie wieluńskim

Powiat wieluński na tle województwa i Polski

Matematyka694 os. w 2026+2,5
Powiat57,3%
Województwo55,1%
Polska54,8%
w 2025: 52,5% · 7. miejsce na 24 w województwie
Polski694 os. w 2026+0,4
Powiat65,2%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 59,8% · 6. miejsce na 24 w województwie
Angielski706 os. w 2026−2,0
Powiat70,6%
Województwo72,2%
Polska72,6%
w 2025: 66,2% · 11. miejsce na 24 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu wieluńskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Czarnożyłygmina wiejska, 42 os.66,3%63,4%68,1%+6,7
Wieluńgmina miejsko-wiejska, 301 os.60,2%69,0%73,2%+6,1
Białagmina wiejska, 46 os.56,5%61,0%65,5%+7,2
Konopnicagmina wiejska, 37 os.54,8%60,0%61,0%+16,5
Pątnówgmina wiejska, 46 os.54,5%63,9%68,2%+5,9
Mokrskogmina wiejska, 46 os.54,2%61,5%72,3%−0,8
Wierzchlasgmina wiejska, 64 os.53,7%60,9%65,0%+5,0
Ostrówekgmina wiejska, 34 os.53,3%62,0%65,8%−1,3
Osjakówgmina miejsko-wiejska, 47 os.53,1%68,3%76,8%+1,7
Skomlingmina wiejska, 31 os.47,5%58,6%75,1%−13,4
Powiat wieluński57,3%65,2%70,6%+4,8
Województwo55,1%63,9%72,2%+4,6
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie wieluńskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 8, pokazujemy 8 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 2 im. Henryka SienkiewiczaWieluń65,4%67,7%80,8%71,3%68
SP nr 4 im. Królowej JadwigiWieluń58,8%74,5%79,0%70,8%61
SP im. Powstańców StyczniowychOsjaków54,1%68,5%76,4%66,3%38
Publiczna SP im. Mikołaja KopernikaCzarnożyły66,3%63,4%68,1%66,0%42
SP nr 5 z oddziałami integracyjnymi im. Powstańców ŚląskichWieluń57,1%66,9%72,8%65,6%62
SP im. Komisji Edukacji NarodowejSkomlin47,5%58,6%75,1%60,4%31
Publiczna SPMokrsko46,8%55,9%73,6%58,8%25
SP im. 72 pp RadomKonopnica51,5%58,8%57,7%56,0%25
Średnia powiatu wieluńskiego, wszystkie szkoły57,3%65,2%70,6%64,4%694

Licea i technika w powiecie wieluńskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie wieluńskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (131 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (87 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum, Wieluń25864,9%72,4%85,6%47,0%113 os.74,3%2025: 77,1%41. w woj.583. w Polsce
II LO im. Janusza Korczakaliceum, Wieluń33064,1%69,6%84,0%36,4%133 os.72,6%2025: 74,7%49. w woj.671. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernikatechnikum, Wieluń3062,6%52,5%77,4%–64,2%2025: –12. w woj.198. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długoszatechnikum, Wieluń12855,4%58,8%70,1%22,2%33 os.61,4%2025: 61,5%21. w woj.295. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół nr 1technikum, Wieluń19255,6%54,0%61,7%11,2%31 os.57,1%2025: 56,4%36. w woj.534. w Polsce
Katolickie LO im. bp. Teodora Kubinyliceum, Wieluń3260,3%42,6%66,1%–56,3%2025: –96. w woj.1450. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu wieluńskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Edukatorliceum, Wieluń13
LO dla Dorosłychliceum, Wieluń6
Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickichtechnikum, Wieluń6

Powiat wieluński na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu wieluńskiego, województwa łódzkigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty57,3%52,5%+4,855,1%54,8%+2,57. z 24694
Polski, egzamin ósmoklasisty65,2%59,8%+5,463,9%64,8%+0,46. z 24694
Angielski, egzamin ósmoklasisty70,6%66,2%+4,372,2%72,6%−2,011. z 24706
Polski, matura podstawowa60,6%58,7%+1,959,7%58,9%+1,77. z 24995
Matematyka, matura podstawowa63,8%61,2%+2,659,0%59,0%+4,82. z 24996
Angielski, matura podstawowa76,9%74,7%+2,277,2%78,4%−1,44. z 24992
Matematyka, matura rozszerzona35,8%26,8%+9,036,6%37,1%−1,38. z 24319
Angielski, matura rozszerzona67,7%59,8%+7,967,6%69,2%−1,68. z 24692
Polski, matura rozszerzona46,4%42,4%+4,147,1%43,9%+2,610. z 23223
Biologia, matura rozszerzona46,2%44,9%+1,341,7%40,7%+5,45. z 24267
Chemia, matura rozszerzona44,4%47,2%−2,840,9%40,8%+3,65. z 21124
Fizyka, matura rozszerzona45,4%54,5%−9,142,5%41,8%+3,66. z 2196
Geografia, matura rozszerzona37,9%40,7%−2,840,7%40,6%−2,714. z 24252
Historia, matura rozszerzona43,5%39,6%+3,945,9%47,2%−3,89. z 2249
WOS, matura rozszerzona45,8%––41,6%44,0%+1,85. z 2139
Informatyka, matura rozszerzona38,8%40,7%−1,937,1%39,7%−0,95. z 1560

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu wieluńskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.