Dane CKE · termin główny 2026 · podlaskie

Edukacja w powiecie wysokomazowieckim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z gminy Ciechanowiec napisali matematykę na 53,4%, rok wcześniej na 38,5%. To największy wzrost w powiecie wysokomazowieckim, w którym matematyka poszła w górę w ośmiu z dziesięciu gmin. Najwyżej jest miasto Wysokie Mazowieckie: 56,0%.

  • 522ósmoklasistów
  • 484maturzystów
  • 10gmin w powiecie
  • 2 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka w górę, angielski niżej

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 522 os.−4,0
Powiat50,8%
Województwo54,5%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 522 os.−2,9
Powiat61,9%
Województwo63,1%
Polska64,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 519 os.−9,3
Powiat63,4%
Województwo71,9%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie wysokomazowieckim

Powiat wysokomazowiecki na tle województwa i Polski

Matematyka522 os. w 2026−4,0
Powiat50,8%
Województwo54,5%
Polska54,8%
w 2025: 44,6% · 9. miejsce na 17 w województwie
Polski522 os. w 2026−2,9
Powiat61,9%
Województwo63,1%
Polska64,8%
w 2025: 61,4% · 5. miejsce na 17 w województwie
Angielski519 os. w 2026−9,3
Powiat63,4%
Województwo71,9%
Polska72,6%
w 2025: 61,1% · 12. miejsce na 17 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu wysokomazowieckiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Wysokie Mazowieckiemiasto, 147 os.56,0%67,2%74,8%+8,6
Szepietowogmina miejsko-wiejska, 63 os.54,5%63,0%64,8%+6,1
Ciechanowiecgmina miejsko-wiejska, 49 os.53,4%63,6%62,0%+14,9
Wysokie Mazowieckiegmina wiejska, 22 os.53,2%59,5%62,2%+13,7
Nowe Piekutygmina wiejska, 42 os.49,7%61,4%62,4%+5,8
Czyżewgmina miejsko-wiejska, 61 os.49,0%63,4%61,0%+3,4
Klukowogmina wiejska, 31 os.44,8%55,9%58,3%+6,0
Kobylin-Borzymygmina wiejska, 18 os.44,8%61,3%52,6%−0,9
Sokołygmina wiejska, 62 os.43,7%50,6%52,1%+1,1
Kulesze Kościelnegmina wiejska, 27 os.40,3%60,9%45,6%−7,3
Powiat wysokomazowiecki50,8%61,9%63,4%+6,2
Województwo54,5%63,1%71,9%+4,3
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie wysokomazowieckim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 8, pokazujemy 8 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 2 im. Mikołaja KopernikaWysokie Mazowieckie58,4%68,2%80,6%69,0%82
SP nr 1 im. Tadeusza KościuszkiWysokie Mazowieckie53,0%65,8%67,8%62,2%65
SP im. Kardynała Stefana WyszyńskiegoSzepietowo53,2%63,3%65,5%60,7%49
SPCiechanowiec50,3%62,8%63,8%59,0%41
SP im. księdza Rocha ModzelewskiegoNowe Piekuty51,5%63,4%59,5%58,1%28
SP im. Szarych SzeregówCzyżew43,4%60,6%54,9%53,0%42
SP im. Adama MickiewiczaSokoły44,0%50,4%53,4%49,3%57
SPKulesze Kościelne40,3%60,9%45,6%48,9%27
Średnia powiatu wysokomazowieckiego, wszystkie szkoły50,8%61,9%63,4%58,7%522

Licea i technika w powiecie wysokomazowieckim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie wysokomazowieckim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (54 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (40 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Liceum Ogólnokszatłcące im. Króla Kazimierza Jagiellończykaliceum, Wysokie Mazowieckie20066,3%72,4%81,7%40,4%86 os.73,5%2025: 70,1%–
Technikumtechnikum, Wysokie Mazowieckie8351,6%70,3%77,3%–66,4%2025: 63,2%3. w woj.140. w Polsce
Liceum Ogólnokszatłcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiegoliceum, Ciechanowiec11057,7%61,0%74,7%–64,5%2025: 59,2%–
Technikum im. Armii Krajowejtechnikum, Wysokie Mazowieckie2144,9%49,5%67,8%–54,1%2025: –20. w woj.758. w Polsce
Technikum im. Rotmistrza Witolda Pileckiegotechnikum, Ciechanowiec3348,0%51,7%61,1%–53,6%2025: 50,1%21. w woj.791. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (2)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu wysokomazowieckiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Technikumtechnikum, Krzyżewo, gmina Sokoły19
Technikumtechnikum, Czyżew18

Powiat wysokomazowiecki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu wysokomazowieckiego, województwa podlaskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty50,8%44,6%+6,254,5%54,8%−4,09. z 17522
Polski, egzamin ósmoklasisty61,9%61,4%+0,563,1%64,8%−2,95. z 17522
Angielski, egzamin ósmoklasisty63,4%61,1%+2,371,9%72,6%−9,312. z 17519
Polski, matura podstawowa57,2%53,8%+3,455,8%58,9%−1,76. z 17484
Matematyka, matura podstawowa64,5%58,9%+5,760,8%59,0%+5,51. z 17484
Angielski, matura podstawowa75,7%70,0%+5,777,1%78,4%−2,76. z 17473
Matematyka, matura rozszerzona39,8%23,3%+16,539,3%37,1%+2,74. z 15106
Angielski, matura rozszerzona71,2%60,5%+10,767,9%69,2%+1,91. z 16238
Polski, matura rozszerzona41,4%35,5%+5,936,4%43,9%−2,58. z 1549
Biologia, matura rozszerzona47,9%37,1%+10,842,7%40,7%+7,21. z 1665
Chemia, matura rozszerzona37,0%38,1%−1,245,0%40,8%−3,810. z 1428
Fizyka, matura rozszerzona40,9%41,9%−1,145,2%41,8%−0,98. z 1226
Geografia, matura rozszerzona47,0%35,3%+11,637,1%40,6%+6,41. z 15134
WOS, matura rozszerzona37,1%––43,5%44,0%−6,89. z 1137

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu wysokomazowieckiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat wysokomazowiecki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: matematyka w górę w ośmiu z dziesięciu gmin powiatu wysokomazowieckiego

Ósmoklasiści z gminy Ciechanowiec napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 53,4%. Rok wcześniej mieli 38,5%. To największy wzrost wśród dziesięciu gmin powiatu wysokomazowieckiego. Matematyka poszła w górę w ośmiu z nich.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. W całej Polsce matematyka ósmoklasistów też wzrosła, z 50,1% do 54,8%, a w województwie podlaskim z 50,1% do 54,5%. Cały powiat napisał matematykę na 50,8%, rok wcześniej na 44,6%.

Ciechanowiec i gmina wiejska Wysokie Mazowieckie

Podobny skok ma gmina wiejska Wysokie Mazowieckie: z 39,5% do 53,2%. Egzamin pisało tam 22 uczniów. Najwyższą średnią z matematyki w powiecie ma miasto Wysokie Mazowieckie: 56,0%, rok wcześniej 47,4%. To jedyna gmina powiatu z wynikiem wyższym niż średnia Polski (54,8%).

W gminie Szepietowo matematyka wzrosła z 48,4% do 54,5%, w gminie Nowe Piekuty z 43,9% do 49,7%, a w gminie Klukowo z 38,8% do 44,8%. W gminie Czyżew wynik poszedł z 45,6% do 49,0%, a w gminie Sokoły z 42,6% do 43,7%.

Kulesze Kościelne i Kobylin-Borzymy w dół

Tylko w gminach Kulesze Kościelne i Kobylin-Borzymy matematyka wyszła niżej niż rok wcześniej. W gminie Kulesze Kościelne średnia spadła z 47,6% do 40,3%, najniżej w powiecie. W gminie Kobylin-Borzymy spadła z 45,7% do 44,8%. W obu gminach w dół poszły też polski i angielski. W gminie Kulesze Kościelne angielski wyszedł na 45,6%, rok wcześniej na 55,4%.

Angielski daleko za województwem

Z angielskiego ósmoklasiści z powiatu mają 63,4%. Średnia województwa podlaskiego wyniosła 71,9%, a Polski 72,6%. Z tego przedmiotu powiat jest 12. wśród 17 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie, tak samo jak rok wcześniej. Z polskiego jest 5., z wynikiem 61,9%.

Najwyższy wynik z angielskiego w powiecie ma miasto Wysokie Mazowieckie: 74,8%. W gminie Klukowo angielski wzrósł z 43,3% do 58,3%, a w gminie Nowe Piekuty z 53,4% do 62,4%.

Z polskiego wynik spadł w pięciu z dziesięciu gmin. Najbardziej w gminie Sokoły, z 55,7% do 50,6%. To najniższy wynik z polskiego w powiecie. Z polskiego najwyżej jest miasto Wysokie Mazowieckie (67,2%), a najbardziej poprawiła się gmina Czyżew, z 58,1% do 63,4%.

Szkoły podstawowe

Wśród szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób, najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem: 69,0%, z angielskim 80,6%. Druga jest SP nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiem Mazowieckiem (62,2%), a trzecia SP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Szepietowie (60,7%).

W zestawieniu jest osiem szkół. Najniżej jest w nim SP w Kuleszach Kościelnych: 48,9%, z angielskim 45,6%.

Matura

Z przedmiotów rozszerzonych maturzyści z powiatu najczęściej wybierali angielski, a po nim geografię, którą pisały 134 osoby. Geografia rozszerzona wyszła na 47,0%, rok wcześniej na 35,3%. To pierwszy wynik z tego przedmiotu w województwie podlaskim, przy średniej Polski 40,6%.

Najwyższą średnią trzech matur obowiązkowych w powiecie ma LO im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem: 73,5%, przy 200 zdających. Technikum w Wysokiem Mazowieckiem ma 66,4% i jest 3. wśród 40 techników województwa, a rok wcześniej było 5.

Liczby obejmują wszystkie szkoły z terenu powiatu. Wyniki każdej gminy i szkoły, razem ze zmianą od 2025 roku, są w zestawieniu przygotowanym przez ProfTutoring.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu wysokomazowieckiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.