Dane CKE · termin główny 2026 · lubuskie

Edukacja w powiecie żarskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu żarskiego napisali matematykę na 50,1%, drugi wynik w województwie lubuskim, ale o 4,7 punktu mniej niż średnia Polski. Poniżej średniej kraju są też z polskiego i angielskiego. Maturzyści mają za to wyniki powyżej średniej Polski na każdej z trzech matur obowiązkowych, z matematyki podstawowej 62,2% przy 59,0% w kraju.

  • 780ósmoklasistów
  • 629maturzystów
  • 10gmin w powiecie
  • 4 + 5licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści poniżej Polski, maturzyści powyżej

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 780 os.−4,7
Powiat50,1%
Województwo48,9%
Polska54,8%
Matematykamatura podstawowa, 627 os.+3,1
Powiat62,2%
Województwo56,1%
Polska59,0%
Polskimatura podstawowa, 629 os.+1,5
Powiat60,4%
Województwo59,5%
Polska58,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie żarskim

Powiat żarski na tle województwa i Polski

Matematyka780 os. w 2026−4,7
Powiat50,1%
Województwo48,9%
Polska54,8%
w 2025: 45,7% · 2. miejsce na 14 w województwie
Polski782 os. w 2026−2,6
Powiat62,2%
Województwo61,7%
Polska64,8%
w 2025: 60,2% · 5. miejsce na 14 w województwie
Angielski755 os. w 2026−1,2
Powiat71,5%
Województwo69,7%
Polska72,6%
w 2025: 70,4% · 3. miejsce na 14 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu żarskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Trzebielgmina wiejska, 32 os.56,7%61,4%54,3%+14,9
Żarygmina wiejska, 87 os.54,8%66,5%77,2%+12,0
Żarymiasto, 342 os.54,4%65,3%75,1%+2,3
Brodygmina miejsko-wiejska, 29 os.51,3%62,9%81,6%+20,1
Jasieńgmina miejsko-wiejska, 37 os.49,1%63,9%68,0%+12,2
Lipinki Łużyckiegmina wiejska, 30 os.48,3%61,2%71,4%+15,5
Tuplicegmina wiejska, 29 os.42,3%51,9%60,7%−1,2
Lubskogmina miejsko-wiejska, 156 os.42,3%54,9%66,4%−0,8
Łęknicamiasto, 13 os.38,0%67,2%68,6%−25,9
Przewózgmina wiejska, 25 os.32,7%57,8%52,9%+1,8
Powiat żarski50,1%62,2%71,5%+4,4
Województwo48,9%61,7%69,7%+4,9
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie żarskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 13, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Społeczna SPŻary74,0%78,0%91,7%81,2%53
SP im. Stefana BatoregoBrody51,3%62,9%81,6%65,3%29
SP nr 8 im. Bolesława ChrobregoŻary58,1%64,0%71,3%64,5%77
SP nr 2 im. Janusza KorczakaŻary49,6%66,0%71,7%62,5%34
SP nr 1 im. Fryderyka ChopinaŻary45,7%66,8%73,5%62,0%77
SP im. Henryka SienkiewiczaJasień48,9%64,7%67,8%60,4%29
SP im. prof. Władysława SzaferaLipinki Łużyckie48,3%61,2%71,4%60,3%30
SP nr 5 im. Polskich NoblistówŻary48,7%59,5%67,4%58,5%32
SP nr 1Lubsko46,4%54,2%65,7%55,4%42
SP nr 3 im. Henryka SienkiewiczaŻary40,3%56,1%62,4%53,0%25
Średnia powiatu żarskiego, wszystkie szkoły50,1%62,2%71,5%61,2%780

Licea i technika w powiecie żarskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie żarskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (40 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (46 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Społeczne LOliceum, Żary7471,0%83,0%94,1%57,9%22 os.82,7%2025: 86,3%5. w woj.167. w Polsce
Katolickie LOliceum, Żary5873,0%78,2%91,7%–80,9%2025: 82,7%6. w woj.237. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Żary9160,4%70,7%87,7%45,9%25 os.72,9%2025: 75,9%1. w woj.43. w Polsce
I LO im. Bolesława Prusaliceum, Żary11465,7%59,6%81,0%–68,8%2025: 67,8%16. w woj.880. w Polsce
LO nr Iliceum, Lubsko9459,2%60,8%74,0%–64,7%2025: 62,7%25. w woj.1066. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Lubsko2548,6%59,0%75,7%–61,1%2025: 64,1%6. w woj.305. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Żary5449,5%50,3%75,3%–58,4%2025: 49,8%14. w woj.448. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Żary5653,7%48,3%66,1%–56,0%2025: 53,9%20. w woj.615. w Polsce
Technikum nr 4technikum, Żary4249,2%34,5%77,0%–53,6%2025: –28. w woj.790. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (2)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu żarskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Technikum nr 1technikum, Lubsko14
LO dla Dorosłych w Żarach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Zielonej Górzeliceum, Żary7

Powiat żarski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu żarskiego, województwa lubuskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty50,1%45,7%+4,448,9%54,8%−4,72. z 14780
Polski, egzamin ósmoklasisty62,2%60,2%+2,061,7%64,8%−2,65. z 14782
Angielski, egzamin ósmoklasisty71,5%70,4%+1,169,7%72,6%−1,23. z 14755
Polski, matura podstawowa60,4%59,5%+0,959,5%58,9%+1,53. z 14629
Matematyka, matura podstawowa62,2%61,0%+1,256,1%59,0%+3,12. z 14627
Angielski, matura podstawowa81,0%81,3%−0,378,0%78,4%+2,72. z 14579
Matematyka, matura rozszerzona41,4%32,7%+8,731,7%37,1%+4,31. z 14105
Angielski, matura rozszerzona72,2%70,3%+1,969,6%69,2%+3,02. z 14441
Polski, matura rozszerzona50,3%68,5%−18,142,0%43,9%+6,51. z 14110
Biologia, matura rozszerzona51,0%50,2%+0,838,2%40,7%+10,31. z 14110
Chemia, matura rozszerzona57,0%49,6%+7,440,4%40,8%+16,31. z 1461
Fizyka, matura rozszerzona54,8%49,5%+5,339,5%41,8%+13,12. z 1137
Geografia, matura rozszerzona51,3%42,7%+8,639,5%40,6%+10,71. z 14174
Historia, matura rozszerzona47,9%52,4%−4,541,5%47,2%+0,73. z 1361
WOS, matura rozszerzona47,3%––42,3%44,0%+3,32. z 1027
Niemiecki, matura podstawowa67,7%51,9%+15,763,4%70,7%−3,13. z 1344

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu żarskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat żarski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzaminy 2026 w powiecie żarskim: ósmoklasiści poniżej średniej Polski, maturzyści powyżej

Ósmoklasiści z powiatu żarskiego napisali tegoroczne egzaminy z matematyki, polskiego i angielskiego poniżej średniej Polski. Maturzyści z tego samego powiatu mają z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym wyniki wyższe niż średnia kraju. Na tle województwa lubuskiego powiat jest wysoko na obu egzaminach.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Egzamin ósmoklasisty z matematyki pisało w powiecie 780 uczniów, a maturę z polskiego 629 osób, w tym 340 w liceach i 282 w technikach.

Ósmoklasiści: w województwie wysoko, w kraju niżej

Uczniowie ósmych klas mają z matematyki 50,1%, przy średniej Polski 54,8% i województwa lubuskiego 48,9%. To drugi wynik z matematyki wśród 14 powiatów i miast regionu, tak samo jak rok wcześniej. Średnia powiatu wzrosła z 45,7%, a średnia Polski w tym czasie z 50,1% do 54,8%.

Egzamin z polskiego ósmoklasiści napisali na 62,2% (Polska 64,8%), a z angielskiego na 71,5% (Polska 72,6%). Powiat jest z polskiego piąty w województwie, a z angielskiego trzeci. Do średniej kraju z polskiego brakuje mu 2,6 punktu, a z angielskiego 1,2 punktu.

Najwyższą średnią z matematyki wśród gmin ma Trzebiel: 56,7% przy 32 zdających, a rok wcześniej 41,8%. Za nią są gmina wiejska Żary (54,8%) i miasto Żary (54,4%), w którym egzamin pisało 342 uczniów. Mocno poprawiły się Brody, z 31,2% do 51,3%. Wśród szkół podstawowych najwyżej jest Społeczna SP w Żarach: 81,2% ze średniej trzech egzaminów, a z samej matematyki 74,0%. SP nr 8 im. Bolesława Chrobrego w Żarach, gdzie egzamin pisało 77 uczniów, ma z matematyki 58,1%.

Matura: trzy egzaminy obowiązkowe powyżej średniej kraju

Na maturze powiat ma z matematyki podstawowej 62,2%, drugi wynik w województwie, przy średniej Polski 59,0% i województwa lubuskiego 56,1%. Ten egzamin pisało 627 osób. Angielski podstawowy maturzyści napisali na 81,0% (Polska 78,4%), też drugi wynik w regionie, a polski podstawowy na 60,4% (Polska 58,9%), trzeci wynik.

Najlepszą średnią trzech matur obowiązkowych ma Społeczne LO w Żarach: 82,7%, 5. miejsce w rankingu liceów województwa i 167. w Polsce. Rok wcześniej Społeczne LO było na czele rankingu województwa. Tuż za nim jest Katolickie LO w Żarach, z wynikiem 80,9% i 6. miejscem. I LO im. Bolesława Prusa ma 68,8% i awansowało z 23. na 16. miejsce, a LO nr I w Lubsku ma 64,7%.

Najwyżej wśród 46 techników województwa jest Technikum nr 3 w Żarach: 72,9% ze średniej trzech matur i 43. wynik w Polsce. Matematykę podstawową 91 uczniów tej szkoły napisało na 70,7%, więcej niż w I LO im. Bolesława Prusa (59,6%). Technikum nr 2 w Żarach poprawiło średnią z 49,8% do 58,4% i przeszło w województwie z 35. na 14. miejsce. W Lubsku najwyżej z techników jest Technikum nr 2, z wynikiem 61,1% i 6. miejscem w województwie.

Rozszerzenia na czele województwa

Najwyższy w województwie lubuskim wynik powiat ma z kilku przedmiotów rozszerzonych. Geografię pisały 174 osoby, ze średnią 51,3%, a biologię 110 osób, ze średnią 51,0%. Chemia rozszerzona wyszła na 57,0%, o 16,3 punktu więcej niż średnia Polski, a matematyka rozszerzona na 41,4%. Fizykę 37 maturzystów napisało na 54,8%, drugi wynik w województwie. Polski rozszerzony, też pierwszy w województwie, spadł z 68,5% do 50,3%, a w Polsce z 46,2% do 43,9%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu żarskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.