Dane CKE · termin główny 2026 · łódzkie

Edukacja w powiecie zduńskowolskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu zduńskowolskiego napisali polski na 64,0%. Rok wcześniej mieli 58,6%, a powiat był z polskiego 20. w województwie łódzkim, teraz jest 11. Matematyka poszła w górę z 43,5% do 49,7%, szybciej niż w Polsce (z 50,1% do 54,8%).

  • 629ósmoklasistów
  • 813maturzystów
  • 4gmin w powiecie
  • 6 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści w górę ze wszystkich trzech przedmiotów

Polskiegzamin ósmoklasisty, 629 os.−0,8
Powiat64,0%
Województwo63,9%
Polska64,8%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 629 os.−5,1
Powiat49,7%
Województwo55,1%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 629 os.−1,0
Powiat71,7%
Województwo72,2%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie zduńskowolskim

Powiat zduńskowolski na tle województwa i Polski

Matematyka629 os. w 2026−5,1
Powiat49,7%
Województwo55,1%
Polska54,8%
w 2025: 43,5% · 20. miejsce na 24 w województwie
Polski629 os. w 2026−0,8
Powiat64,0%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 58,6% · 11. miejsce na 24 w województwie
Angielski629 os. w 2026−1,0
Powiat71,7%
Województwo72,2%
Polska72,6%
w 2025: 67,1% · 10. miejsce na 24 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu zduńskowolskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Zduńska Wolagmina wiejska, 129 os.55,1%69,3%71,9%+5,0
Szadekgmina miejsko-wiejska, 67 os.49,4%57,7%69,1%+2,4
Zduńska Wolamiasto, 378 os.48,5%63,7%72,4%+6,9
Zapolicegmina wiejska, 55 os.44,8%61,7%68,7%+7,1
Powiat zduńskowolski49,7%64,0%71,7%+6,2
Województwo55,1%63,9%72,2%+4,6
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie zduńskowolskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 12, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 7 im. Władysława BroniewskiegoZduńska Wola69,3%69,8%80,5%73,2%27
SP im. ks. Jana TwardowskiegoJaniszewice, gmina Zduńska Wola61,2%74,4%83,1%72,9%36
SP nr 6 im. Mikołaja KopernikaZduńska Wola51,4%75,8%80,9%69,4%75
SP nr 13 im. Kolejarzy PolskichZduńska Wola52,0%70,5%73,1%65,2%37
SP im. Jana Pawła IICzechy, gmina Zduńska Wola47,0%74,1%71,3%64,1%38
SP nr 5 im. św. Alojzego OrioneZduńska Wola50,7%57,4%83,9%64,0%63
SP nr 10 im. Marii Skłodowskiej-CurieZduńska Wola48,7%64,0%71,5%61,4%47
SP im. 4. Pułku Piechoty LegionówZapolice49,2%64,8%69,5%61,2%43
SP im. Tadeusza KościuszkiSzadek47,7%56,8%72,5%59,0%41
SP nr 2Zduńska Wola41,9%57,6%75,3%58,3%26
Średnia powiatu zduńskowolskiego, wszystkie szkoły49,7%64,0%71,7%61,8%629

Licea i technika w powiecie zduńskowolskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie zduńskowolskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (131 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (87 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobroliceum, Zduńska Wola2667,2%61,1%89,7%–72,6%2025: 62,7%–
I LO im. Kazimierza Wielkiegoliceum, Zduńska Wola25059,4%68,0%84,3%31,3%133 os.70,5%2025: 68,1%52. w woj.773. w Polsce
II LO im. Jana Pawła IIliceum, Zduńska Wola13263,0%55,1%79,8%–66,0%2025: 67,5%69. w woj.1004. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Zduńska Wola14052,4%58,1%81,0%20,0%85 os.63,8%2025: 67,5%13. w woj.213. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Zduńska Wola7148,7%53,0%66,1%–55,9%2025: 56,3%41. w woj.624. w Polsce
III LOliceum, Zduńska Wola2245,2%39,7%53,3%–46,1%2025: –119. w woj.1728. w Polsce
LOliceum, Wojsławice, gmina Zduńska Wola2552,3%42,1%40,5%–45,0%2025: –121. w woj.1740. w Polsce
LO Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Łodziliceum, Zduńska Wola7644,2%27,1%50,8%–40,7%2025: 29,8%127. w woj.1793. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Zduńska Wola2439,2%31,8%47,5%–39,5%2025: 33,2%87. w woj.1338. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (4)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu zduńskowolskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
II LO dla Dorosłychliceum, Zduńska Wola23
Technikum Informatyczne Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Łodzitechnikum, Zduńska Wola9
Technikumtechnikum, Wojsławice, gmina Zduńska Wola7
Technikum Fryzjerskie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Łodzitechnikum, Zduńska Wola7

Powiat zduńskowolski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu zduńskowolskiego, województwa łódzkiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty49,7%43,5%+6,255,1%54,8%−5,120. z 24629
Polski, egzamin ósmoklasisty64,0%58,6%+5,463,9%64,8%−0,811. z 24629
Angielski, egzamin ósmoklasisty71,7%67,1%+4,572,2%72,6%−1,010. z 24629
Polski, matura podstawowa53,7%48,9%+4,759,7%58,9%−5,219. z 24813
Matematyka, matura podstawowa53,8%54,6%−0,959,0%59,0%−5,218. z 24814
Angielski, matura podstawowa73,1%70,7%+2,577,2%78,4%−5,217. z 24807
Matematyka, matura rozszerzona25,0%20,6%+4,436,6%37,1%−12,120. z 24250
Angielski, matura rozszerzona64,4%57,4%+7,067,6%69,2%−4,816. z 24600
Polski, matura rozszerzona41,0%36,8%+4,247,1%43,9%−2,917. z 23201
Biologia, matura rozszerzona32,8%36,4%−3,641,7%40,7%−8,019. z 24171
Chemia, matura rozszerzona23,0%26,0%−3,040,9%40,8%−17,819. z 21115
Fizyka, matura rozszerzona30,5%35,4%−4,942,5%41,8%−11,317. z 2136
Geografia, matura rozszerzona36,0%33,0%+3,040,7%40,6%−4,617. z 24190
Historia, matura rozszerzona35,0%30,6%+4,545,9%47,2%−12,218. z 2250
WOS, matura rozszerzona33,8%––41,6%44,0%−10,118. z 2134
Informatyka, matura rozszerzona40,0%22,2%+17,837,1%39,7%+0,34. z 1525

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu zduńskowolskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat zduńskowolski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: powiat zduńskowolski poprawił wszystkie trzy przedmioty szybciej niż Polska

Ósmoklasiści z powiatu zduńskowolskiego napisali w maju egzamin z polskiego średnio na 64,0%. Rok wcześniej powiat miał z polskiego 58,6% i był 20. wśród 24 powiatów i miast województwa łódzkiego. Teraz jest 11. i ma minimalnie więcej niż średnia województwa (63,9%).

Liczby pochodzą z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty, którego wyniki Centralna Komisja Egzaminacyjna podaje na Mapie Wyników Egzaminów. Polski pisało w powiecie 629 uczniów. Średnia Polski z tego przedmiotu wzrosła w tym czasie z 63,6% do 64,8%, czyli o 1,2 punktu, a w powiecie zduńskowolskim o 5,4 punktu.

Matematyka i angielski też szybciej niż w kraju

Matematykę ósmoklasiści z powiatu napisali na 49,7%, rok wcześniej na 43,5%. Średnia Polski z matematyki poszła w górę z 50,1% do 54,8%. Powiat wciąż jest poniżej średniej kraju. Rok wcześniej był z matematyki 23. w województwie, a teraz jest 20.

Angielski uczniowie z powiatu napisali na 71,7%, rok wcześniej na 67,1%. Średnia Polski z angielskiego zmieniła się z 69,7% na 72,6%. Powiat jest z tego przedmiotu dziesiąty w województwie.

Miasto i gminy

Najwięcej ósmoklasistów pisało egzamin w mieście Zduńska Wola: 378 uczniów, więcej niż w Szadku, Zapolicach i gminie wiejskiej Zduńska Wola razem. Miejskie szkoły napisały polski na 63,7% (rok wcześniej 56,7%), matematykę na 48,5% (41,6%), a angielski na 72,4% (66,9%).

Gmina wiejska Zduńska Wola ma najwyższe średnie w powiecie z dwóch przedmiotów: z matematyki 55,1%, więcej niż średnia Polski (54,8%), a z polskiego 69,3%. Najmocniej poprawiła się gmina Zapolice: angielski z 58,1% do 68,7%, polski z 53,7% do 61,7%, a matematyka z 37,7% do 44,8%. W Szadku, gdzie egzamin pisało 67 uczniów, matematyka wzrosła z 47,0% do 49,4%, a polski lekko spadł, z 59,1% do 57,7%.

Szkoły podstawowe

Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 7 im. Władysława Broniewskiego w Zduńskiej Woli: 73,2%. Matematykę uczniowie tej szkoły napisali na 69,3%. Tuż za nią jest SP im. ks. Jana Twardowskiego w Janiszewicach (72,9%), gdzie angielski wyszedł na 83,1%.

Najwyżej z polskiego jest SP nr 6 im. Mikołaja Kopernika: 75,8% przy 75 zdających. Blisko są SP im. ks. Jana Twardowskiego (74,4%) i SP im. Jana Pawła II w Czechach (74,1%), obie w gminie Zduńska Wola. Najwyższy wynik z angielskiego ma SP nr 5 im. św. Alojzego Orione: 83,9%.

Matura niżej niż w podstawówkach

Na maturze powiat wypada słabiej. Polski podstawowy wyszedł na 53,7%, a matematyka podstawowa na 53,8%, w obu przypadkach o 5,2 punktu mniej niż średnia Polski. Rok wcześniej maturzyści z powiatu mieli z polskiego podstawowego 48,9%, a średnia Polski od tego czasu lekko spadła. Angielski podstawowy maturzyści napisali na 73,1% (Polska 78,4%).

Angielski rozszerzony pisało w powiecie 600 osób, ze średnią 64,4%, rok wcześniej 57,4%. Średnia Polski z tego egzaminu wzrosła z 64,1% do 69,2%. Spośród matur, które pisało w powiecie co najmniej 20 osób, powyżej średniej Polski jest tylko informatyka rozszerzona: 40,0% przy 39,7% w kraju i czwarte miejsce w województwie. Pisało ją 25 osób, w tym 23 z Technikum nr 2, gdzie wyszła na 41,1%.

Najwyżej w rankingu liceów jest I LO im. Kazimierza Wielkiego: średnia trzech matur obowiązkowych 70,5%, 52. miejsce w województwie i 773. w Polsce. Wyższą średnią (72,6%) ma Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro, w którym maturę pisało 26 osób. Technikum nr 2 jest 13. wśród 87 techników województwa i 213. w Polsce.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu zduńskowolskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.