Dane CKE · termin główny 2026 · podlaskie

Edukacja w Suwałkach: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z Suwałk napisali angielski na 76,3%, drugi wynik wśród 17 powiatów i miast województwa podlaskiego. Każda z ośmiu szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób, ma z angielskiego więcej niż średnia Polski (72,6%). Matematykę miasto napisało na 54,7%, prawie tyle co Polska.

  • 652ósmoklasistów
  • 990maturzystów
  • 4 + 4licea + technika
Wyniki 2026 Suwałki, województwo, Polska

Ósmoklasiści: angielski wysoko, matematyka jak w Polsce

Angielskiegzamin ósmoklasisty, 671 os.+3,7
Suwałki76,3%
Województwo71,9%
Polska72,6%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 652 os.−0,0
Suwałki54,7%
Województwo54,5%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 652 os.−1,3
Suwałki63,5%
Województwo63,1%
Polska64,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Suwałkach

Suwałki na tle województwa i Polski

Matematyka652 os. w 2026−0,0
Suwałki54,7%
Województwo54,5%
Polska54,8%
w 2025: 51,0% · 4. miejsce na 17 w województwie
Polski652 os. w 2026−1,3
Suwałki63,5%
Województwo63,1%
Polska64,8%
w 2025: 62,9% · 3. miejsce na 17 w województwie
Angielski671 os. w 2026+3,7
Suwałki76,3%
Województwo71,9%
Polska72,6%
w 2025: 71,0% · 2. miejsce na 17 w województwie
  1. 1SP nr 2 z oddziałami dwujęzycznymi im. Aleksandry Piłsudskiej63,9%55 os.
  2. 2SP nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz61,5%76 os.
  3. 3SP nr 10 z oddziałami integracyjnymi im. Olimpijczyków Polskich60,6%55 os.
  4. 4SP nr 4 im. ks. Kazimierza Aleksandra Hamerszmita53,9%101 os.
  5. 5SP nr 5 im. Alfreda Wierusz-Kowalskiego52,8%112 os.
  6. 6SP nr 7 im. św. Jana Pawła II51,9%66 os.
  7. 7SP nr 9 im. Włodzimierza Puchalskiego50,1%43 os.
  8. 8SP nr 11 z oddziałami integracyjnymi im. gen. Bryg. Pil. Witolda Urbanowicza47,5%98 os.
  9. śr.Średnia miasta54,7%652 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Suwałkach, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 8 z 8.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Suwałkach z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 8, pokazujemy 8 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz61,5%68,5%83,6%71,2%76
SP nr 10 z oddziałami integracyjnymi im. Olimpijczyków Polskich60,6%66,2%80,5%69,1%55
SP nr 2 z oddziałami dwujęzycznymi im. Aleksandry Piłsudskiej63,9%68,5%73,5%68,7%55
SP nr 7 im. św. Jana Pawła II51,9%65,6%76,2%64,6%66
SP nr 5 im. Alfreda Wierusz-Kowalskiego52,8%64,1%74,5%63,8%112
SP nr 4 im. ks. Kazimierza Aleksandra Hamerszmita53,9%58,7%74,8%62,4%101
SP nr 9 im. Włodzimierza Puchalskiego50,1%61,4%75,0%62,2%43
SP nr 11 z oddziałami integracyjnymi im. gen. Bryg. Pil. Witolda Urbanowicza47,5%62,0%75,1%61,5%98
Średnia miasta, wszystkie szkoły54,7%63,5%76,3%64,8%652

Licea i technika w Suwałkach: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Suwałkach, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (54 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (40 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
III LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiegoliceum20066,2%75,5%91,8%42,9%99 os.77,9%2025: 79,4%8. w woj.380. w Polsce
II LO im. gen. Zygmunta Podhorskiegoliceum19466,1%73,3%86,7%36,6%99 os.75,4%2025: 76,2%14. w woj.517. w Polsce
I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiejliceum11064,2%70,4%85,1%55,7%49 os.73,3%2025: 78,0%16. w woj.642. w Polsce
Technikum nr 3technikum13254,0%62,8%79,3%13,5%39 os.65,4%2025: 64,0%4. w woj.168. w Polsce
Technikum nr 2technikum9349,4%48,6%74,8%–57,6%2025: 63,0%11. w woj.500. w Polsce
Technikum nr 4technikum7953,4%46,8%70,5%–56,9%2025: 57,5%13. w woj.544. w Polsce
LO Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstokuliceum4242,9%54,2%70,9%–56,0%2025: 49,1%40. w woj.1458. w Polsce
Technikumtechnikum5047,1%44,2%55,1%–48,8%2025: 55,9%28. w woj.1083. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (5)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Suwałk w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum29
Technikum nr 5technikum18
Publiczne LO dla Dorosłych Cosinusliceum15
VI LOliceum15
Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstokutechnikum12

Suwałki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Suwałk (miasto na prawach powiatu), województwa podlaskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty54,7%51,0%+3,754,5%54,8%−0,04. z 17652
Polski, egzamin ósmoklasisty63,5%62,9%+0,763,1%64,8%−1,33. z 17652
Angielski, egzamin ósmoklasisty76,3%71,0%+5,271,9%72,6%+3,72. z 17671
Polski, matura podstawowa57,3%57,8%−0,555,8%58,9%−1,65. z 17990
Matematyka, matura podstawowa61,5%62,1%−0,760,8%59,0%+2,44. z 17988
Angielski, matura podstawowa78,5%76,9%+1,677,1%78,4%+0,12. z 17978
Matematyka, matura rozszerzona34,9%34,6%+0,339,3%37,1%−2,28. z 15337
Angielski, matura rozszerzona66,7%63,3%+3,467,9%69,2%−2,55. z 16726
Polski, matura rozszerzona45,6%43,5%+2,136,4%43,9%+1,74. z 15140
Biologia, matura rozszerzona37,8%49,4%−11,642,7%40,7%−2,98. z 16178
Chemia, matura rozszerzona39,8%34,2%+5,645,0%40,8%−1,07. z 1489
Fizyka, matura rozszerzona43,1%54,0%−10,945,2%41,8%+1,35. z 12103
Geografia, matura rozszerzona36,5%33,1%+3,337,1%40,6%−4,18. z 15298
Historia, matura rozszerzona45,6%43,1%+2,549,3%47,2%−1,68. z 1527
WOS, matura rozszerzona39,5%––43,5%44,0%−4,57. z 1129
Informatyka, matura rozszerzona30,1%30,2%−0,140,9%39,7%−9,56. z 1026

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Suwałk i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Suwałki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Suwałki drugie w Podlaskiem z angielskiego

Ósmoklasiści z Suwałk napisali w maju egzamin z angielskiego średnio na 76,3%. Rok wcześniej miasto miało 71,0%. Wyższy wynik ma w województwie podlaskim tylko jeden z 17 powiatów i miast na prawach powiatu, a średnia województwa to 71,9%.

Liczby pochodzą z wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Angielski pisało w Suwałkach 671 ósmoklasistów. Średnia Polski z tego egzaminu wzrosła od 2025 roku z 69,7% do 72,6%, a suwalskie szkoły poprawiły swój wynik o 5,2 punktu. Wyższy niż rok wcześniej jest też wynik miasta z matematyki i polskiego.

Wszystkie duże podstawówki ponad średnią kraju

Zestawienie szkół podstawowych obejmuje te, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób. Takich szkół jest w Suwałkach osiem i każda ma z angielskiego więcej niż średnia Polski. Najwyżej jest SP nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz: 83,6% przy 78 zdających. Za nią są SP nr 10 z oddziałami integracyjnymi im. Olimpijczyków Polskich (80,5%) i SP nr 7 im. św. Jana Pawła II (76,2%).

Najwięcej uczniów, 116, pisało angielski w SP nr 5 im. Alfreda Wierusz-Kowalskiego, a ich średnia to 74,5%. Podobnie wypadły SP nr 4 im. ks. Kazimierza Aleksandra Hamerszmita (74,8%) i SP nr 9 im. Włodzimierza Puchalskiego (75,0%). Najniższy wynik z angielskiego wśród dużych szkół ma SP nr 2 z oddziałami dwujęzycznymi im. Aleksandry Piłsudskiej: 73,5%, i to też powyżej średniej kraju.

Matematyka tyle co w Polsce

Z matematyki suwalscy ósmoklasiści mają 54,7%, a średnia Polski to 54,8%. Rok wcześniej miasto miało z matematyki 51,0%, a cały kraj 50,1%. Suwałki są z tego przedmiotu czwarte w województwie, a w 2025 roku były trzecie.

Różnice między szkołami są tu większe niż z angielskiego. Najwyżej z matematyki jest SP nr 2 z oddziałami dwujęzycznymi im. Aleksandry Piłsudskiej: 63,9%. Za nią są SP nr 6 (61,5%) i SP nr 10 (60,6%), a pięć z ośmiu szkół ma wynik poniżej średniej Polski. Matematykę najwięcej osób pisało w SP nr 5 im. Alfreda Wierusz-Kowalskiego: 112, ze średnią 52,8%.

Polski trzeci w województwie

Egzamin z polskiego suwalscy ósmoklasiści napisali na 63,5%, rok wcześniej na 62,9%. To trzecie miejsce w województwie podlaskim. Średnia Polski z polskiego jest jednak o 1,3 punktu wyższa (64,8%), a rok wcześniej wynosiła 63,6%. Najwyżej z polskiego są SP nr 2 i SP nr 6, obie z wynikiem 68,5%. SP nr 10 napisała polski na 66,2%, a SP nr 7 im. św. Jana Pawła II na 65,6%.

Angielski także na maturze

Na maturze angielski też wypadł dobrze. Na poziomie podstawowym maturzyści z Suwałk napisali go na 78,5%, drugi wynik w województwie i prawie tyle co średnia Polski (78,4%). Rozszerzony angielski pisało 726 osób, ze średnią 66,7%, a rok wcześniej 63,3%. W całej Polsce średnia z rozszerzonego angielskiego poszła w górę mocniej, z 64,1% do 69,2%.

Najwyższy wynik z angielskiego podstawowego ma III LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego: 91,8% przy 200 zdających. W II LO im. gen. Zygmunta Podhorskiego angielski podstawowy wyszedł na 86,7%, a w I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej na 85,1%. Najwięcej osób pisało rozszerzony angielski w II LO: 172, ze średnią 71,2%. Technikum nr 3 ma z angielskiego podstawowego 79,3%, więcej niż średnia miasta.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.