Dane CKE · termin główny 2026 · kujawsko-pomorskie

Edukacja w Toruniu: wyniki egzaminów 2026

Toruńscy maturzyści napisali polski podstawowy na 60,1%, o 3,1 punktu lepiej niż rok wcześniej, choć w całej Polsce średnia spadła. X LO im. prof. Stefana Banacha poprawiło polski o 10,4 punktu. Matematyka podstawowa poszła w dół, z 65,4% do 63,6%, ale to nadal najwyższy wynik w województwie.

  • 1673ósmoklasistów
  • 2938maturzystów
  • 15 + 13licea + technika
Wyniki 2026 Toruń, województwo, Polska

Polski w górę, matematyka podstawowa w dół

Polskimatura podstawowa, 2938 os.+1,2
Toruń60,1%
Województwo56,3%
Polska58,9%
Matematykamatura podstawowa, 2937 os.+4,6
Toruń63,6%
Województwo57,4%
Polska59,0%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 1673 os.+3,4
Toruń68,2%
Województwo61,9%
Polska64,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Torunia i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Toruń · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Toruniu: polski podstawowy w górę o 3,1 punktu, w X LO o 10,4 punktu

Maturzyści z Torunia napisali tegoroczny polski na poziomie podstawowym średnio na 60,1%. Rok wcześniej średnia miasta wynosiła 56,9%, więc wynik poszedł w górę o 3,1 punktu. W całej Polsce średnia z tego egzaminu spadła w tym czasie z 59,4% do 58,9%.

Tak wynika z wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego matury, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Polski podstawowy zdaje każdy maturzysta, w Toruniu w tym roku 2938 osób: 2133 w liceach i 714 w technikach. Wśród 23 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim to drugi wynik z polskiego, a średnia województwa wyniosła 56,3%.

X LO z największym wzrostem

X LO im. prof. Stefana Banacha poprawiło polski podstawowy o 10,4 punktu: z 63,8% do 74,2%. Egzamin pisało tam w tym roku 287 maturzystów, najwięcej w mieście. W III LO im. Samuela Bogumiła Lindego polski poszedł w górę z 58,2% do 67,2%, a w Uniwersyteckim LO z 70,0% do 78,7%, najwyżej w Toruniu. VII LO im. Wandy Szuman ma z polskiego 56,6%, rok wcześniej miało 49,9%.

Niżej niż przed rokiem polski wypadł w I LO im. Mikołaja Kopernika (z 76,0% do 74,1%) i w V LO im. Jana Pawła II (z 71,6% do 69,0%). Polski rozszerzony, który pisało w mieście 477 osób, wyszedł na 48,3%, przy 43,9% w Polsce.

Matematyka podstawowa w dół

Odwrotnie poszła matematyka na poziomie podstawowym. Toruń ma z niej 63,6%, najwięcej w województwie, ale mniej niż rok wcześniej, kiedy średnia miasta wynosiła 65,4%. Średnia Polski spadła w tym czasie z 60,8% do 59,0%.

Matematyka podstawowa poszła w dół w I LO im. Mikołaja Kopernika (z 90,2% do 87,1%), w X LO im. prof. Stefana Banacha (z 85,7% do 83,0%) i w V LO im. Jana Pawła II (z 83,9% do 80,6%). Wyżej niż przed rokiem jest Uniwersyteckie LO, z wynikiem 94,6%, i III LO im. Samuela Bogumiła Lindego, które poprawiło matematykę z 62,6% do 68,6%. Angielski podstawowy wyszedł w mieście na 83,2%, prawie tyle co w 2025 roku (83,1%).

III LO wyżej w rankingu

Ranking liceów liczy się ze średniej trzech matur obowiązkowych: polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Średnia III LO im. Samuela Bogumiła Lindego wzrosła z 69,4% do 75,0%, a miejsce szkoły w województwie z 34. na 17. W Polsce III LO jest 534., rok wcześniej było 866.

VII LO im. Wandy Szuman ma średnią trzech matur 67,8% (rok wcześniej 62,8%) i jest 33. w województwie. IX LO im. Kazimierza Jagiellończyka ma 63,4%, a II LO im. Królowej Jadwigi 59,2%.

W technikach polski niżej niż matematyka

W technikach wyniki z polskiego są niższe niż w liceach. Najwyższy wynik z polskiego podstawowego wśród toruńskich techników ma Technikum nr 8: 58,8%. Technikum nr 5, najwyżej z techników w rankingu (3. miejsce w województwie), ma z polskiego 52,3%, a z matematyki podstawowej 71,7%, więcej niż VIII LO (70,4%). W Technikum nr 4, w którym maturę pisało 96 osób, polski wyszedł na 47,1%, a Technikum nr 3 poprawiło polski z 37,4% do 47,3%. Wśród liceów najniższy wynik z polskiego ma VI LO im. Zesłańców Sybiru: 47,4% przy 139 zdających.

Z polskiego w górę poszli też toruńscy ósmoklasiści. Napisali ten egzamin średnio na 68,2%, rok wcześniej na 65,5%. Najwyższą średnią z trzech egzaminów wśród szkół podstawowych ma Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia (87,0%), a z dużych szkół SP nr 5 im. Romualda Traugutta, 77,8%. Egzamin z matematyki pisało tam 87 uczniów.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Toruniu

Toruń na tle województwa i Polski

Matematyka1673 os. w 2026+5,2
Toruń60,0%
Województwo50,5%
Polska54,8%
w 2025: 56,6% · 1. miejsce na 23 w województwie
Polski1673 os. w 2026+3,4
Toruń68,2%
Województwo61,9%
Polska64,8%
w 2025: 65,5% · 1. miejsce na 23 w województwie
Angielski1732 os. w 2026+5,5
Toruń78,2%
Województwo68,9%
Polska72,6%
w 2025: 77,2% · 1. miejsce na 23 w województwie
  1. 1Społeczna SP Stowarzyszenia Edukacja85,1%27 os.
  2. 2SP Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika Savio83,0%48 os.
  3. 3Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia80,5%43 os.
  4. 4SP nr 5 im. Romualda Traugutta75,7%87 os.
  5. 5SP nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej71,5%56 os.
  6. 6SP nr 32 im. Armii Krajowej68,0%86 os.
  7. 7SP nr 4 z oddziałami dwujęzycznymi im. św. Jana Pawła II67,8%96 os.
  8. 8SP nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu64,7%43 os.
  9. 9SP nr 3 im. Kpt.jana Drzewieckiego64,7%72 os.
  10. 10SP nr 18 im. Arkadego Fiedlera62,5%63 os.
  11. śr.Średnia miasta60,0%1673 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Toruniu, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 24.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Toruniu z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 24, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia80,5%86,4%94,0%87,0%43
SP Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika Savio83,0%78,1%95,0%85,4%48
Społeczna SP Stowarzyszenia Edukacja85,1%76,6%93,7%85,1%27
SP nr 5 im. Romualda Traugutta75,7%75,2%82,4%77,8%87
SP nr 4 z oddziałami dwujęzycznymi im. św. Jana Pawła II67,8%74,0%87,4%76,4%96
SP nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej71,5%72,9%75,2%73,2%56
SP nr 32 im. Armii Krajowej68,0%66,5%82,8%72,5%86
SP nr 3 im. Kpt.jana Drzewieckiego64,7%68,9%80,5%71,4%72
SP nr 2 im. Adama Mickiewicza60,4%75,3%77,6%71,1%40
SP nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu64,7%65,4%82,5%70,9%43
Średnia miasta, wszystkie szkoły60,0%68,2%78,2%68,8%1673

Licea i technika w Toruniu: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Toruniu, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (83 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (84 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Uniwersyteckie LOliceum9778,7%94,6%96,3%70,4%59 os.89,8%2025: 86,4%1. w woj.16. w Polsce
I LO im. Mikołaja Kopernikaliceum19774,1%87,1%97,1%70,6%75 os.86,1%2025: 88,0%2. w woj.72. w Polsce
IV LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum16770,7%85,7%95,1%56,8%104 os.83,8%2025: 83,7%3. w woj.131. w Polsce
X LO im. prof. Stefana Banachaliceum28774,2%83,0%93,2%58,3%138 os.83,4%2025: 81,5%4. w woj.140. w Polsce
V LO im. Jana Pawła IIliceum19669,0%80,6%93,5%51,3%71 os.81,0%2025: 83,4%7. w woj.236. w Polsce
III LO im. Samuela Bogumiła Lindegoliceum23167,2%68,6%89,3%25,4%58 os.75,0%2025: 69,4%17. w woj.534. w Polsce
VIII LOliceum20261,2%70,4%86,1%38,5%49 os.72,6%2025: 72,7%22. w woj.672. w Polsce
Technikum nr 5technikum14952,3%71,7%84,3%22,3%106 os.69,4%2025: 68,2%3. w woj.83. w Polsce
Liceum Jagiellońskie-Katolickie Liceum Akademickieliceum3760,3%65,6%81,2%–69,0%2025: 71,3%–
VII LO im. Wandy Szumanliceum10856,6%61,0%85,8%–67,8%2025: 62,8%33. w woj.910. w Polsce
Technikum nr 8technikum3858,8%51,2%81,0%–63,6%2025: 64,9%10. w woj.217. w Polsce
IX LO im. Kazimierza Jagiellończykaliceum18656,7%52,1%81,4%–63,4%2025: 61,3%46. w woj.1136. w Polsce
Technikum nr 13technikum4652,7%53,4%80,7%–62,3%2025: 62,8%11. w woj.263. w Polsce
XIII LO Szkoła Mistrzostwa Sportowegoliceum4752,0%57,7%76,3%–62,0%2025: 57,6%49. w woj.1197. w Polsce
II LO im. Królowej Jadwigiliceum14956,9%46,0%74,7%–59,2%2025: 58,4%53. w woj.1327. w Polsce
Toruńskie Technikum Informatycznetechnikum2043,5%52,4%80,0%–58,6%2025: –19. w woj.438. w Polsce
Technikum nr 1 im. gen. Elżbiety Zawackiejtechnikum4447,0%49,5%76,8%–57,7%2025: 52,9%24. w woj.491. w Polsce
Technikum nr 4technikum9647,1%51,8%73,2%–57,4%2025: 57,5%26. w woj.520. w Polsce
Technikum nr 9 im. gen. Ignacego Prądzyńskiegotechnikum7947,9%45,5%70,2%–54,6%2025: 61,6%37. w woj.719. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum4947,1%38,3%77,2%–54,2%2025: 58,6%38. w woj.743. w Polsce
Technikum Mundurowetechnikum2348,6%41,0%67,6%–52,4%2025: 40,9%41. w woj.864. w Polsce
Technikum nr 3technikum3447,3%40,9%64,8%–51,0%2025: 48,0%55. w woj.956. w Polsce
Technikum nr 7technikum4444,1%45,9%61,8%–50,6%2025: 51,3%57. w woj.977. w Polsce
Technikum Menedżerskietechnikum6845,6%30,7%71,5%–49,3%2025: 49,0%62. w woj.1051. w Polsce
VI LO im. Zesłańców Sybiruliceum13947,4%36,4%62,8%–48,8%2025: 46,7%72. w woj.1680. w Polsce
Technikum Weterynaryjnetechnikum2448,6%39,1%58,8%–48,8%2025: –63. w woj.1082. w Polsce
Akademickie LOliceum3639,8%37,3%63,4%–46,8%2025: –75. w woj.1717. w Polsce
Franciszkańskie LOliceum2057,5%61,1%––––
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (8)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Torunia w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłychliceum54
LO dla Dorosłych Żakliceum18
Niepubliczne Liceum Sztuk Plastycznychliceum15
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopniaszkoła ponadpodstawowa14
Społeczne Ogólnokształcące Liceum Językowe Gemliceum8
LO Lumina Academyliceum6
LO dla Dorosłychliceum5
LO Sokratesliceum5

Toruń na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Torunia (miasto na prawach powiatu), województwa kujawsko-pomorskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty60,0%56,6%+3,450,5%54,8%+5,21. z 231673
Polski, egzamin ósmoklasisty68,2%65,5%+2,861,9%64,8%+3,41. z 231673
Angielski, egzamin ósmoklasisty78,2%77,2%+0,968,9%72,6%+5,51. z 231732
Polski, matura podstawowa60,1%56,9%+3,156,3%58,9%+1,22. z 232938
Matematyka, matura podstawowa63,6%65,4%−1,857,4%59,0%+4,61. z 232937
Angielski, matura podstawowa83,2%83,1%+0,176,9%78,4%+4,81. z 232897
Matematyka, matura rozszerzona44,4%37,7%+6,634,6%37,1%+7,31. z 22780
Angielski, matura rozszerzona74,8%70,2%+4,770,1%69,2%+5,61. z 232190
Polski, matura rozszerzona48,3%45,6%+2,740,1%43,9%+4,52. z 22477
Biologia, matura rozszerzona46,1%54,4%−8,338,5%40,7%+5,31. z 22598
Chemia, matura rozszerzona47,6%49,5%−1,937,5%40,8%+6,91. z 20327
Fizyka, matura rozszerzona48,6%58,9%−10,339,7%41,8%+6,81. z 15212
Geografia, matura rozszerzona43,0%42,5%+0,538,2%40,6%+2,41. z 23745
Historia, matura rozszerzona48,1%46,8%+1,344,3%47,2%+0,83. z 21194
WOS, matura rozszerzona48,6%––41,3%44,0%+4,62. z 18134
Informatyka, matura rozszerzona48,6%41,5%+7,242,5%39,7%+9,01. z 11100

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.