Dane CKE · termin główny 2026 · lubuskie

Edukacja w Zielonej Górze: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z Zielonej Góry napisali matematykę na 59,7%, a średnia województwa lubuskiego wyniosła 48,9%. Miasto ma najwyższe wyniki w regionie ze wszystkich trzech przedmiotów egzaminu ósmoklasisty i z trzech matur podstawowych. Poniżej średniej Polski jest za to rozszerzona matematyka: 35,8%, przy 37,1% w kraju.

  • 1425ósmoklasistów
  • 1839maturzystów
  • 8 + 5licea + technika
Wyniki 2026 Zielona Góra, województwo, Polska

Zielona Góra wysoko ponad województwem

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1425 os.+4,9
Miasto59,7%
Województwo48,9%
Polska54,8%
Matematykamatura podstawowa, 1837 os.+3,8
Miasto62,9%
Województwo56,1%
Polska59,0%
Matematykamatura rozszerzona, 612 os.−1,3
Miasto35,8%
Województwo31,7%
Polska37,1%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Zielonej Góry i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Zielona Góra · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Zielona Góra z matematyki 59,7%, województwo lubuskie 48,9%

Uczniowie ósmych klas z Zielonej Góry napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 59,7%. Średnia województwa lubuskiego wyniosła 48,9%, a Polski 54,8%. Wśród 14 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie Zielona Góra ma najwyższy wynik, tak jak rok wcześniej.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Egzamin pisało w mieście 1425 uczniów. Z polskiego Zielona Góra ma 65,9% (województwo 61,7%, Polska 64,8%), a z angielskiego 77,0% (województwo 69,7%, Polska 72,6%). W obu przedmiotach to pierwsze miejsce w województwie. Z polskiego rok wcześniej miasto było drugie. Z matematyki wynik poszedł w górę z 53,8% do 59,7%, a w całej Polsce z 50,1% do 54,8%. Z angielskiego średnia miasta wzrosła z 75,5% do 77,0%.

Najwyższą średnią z trzech egzaminów wśród szkół podstawowych ma SP nr 8 im. Jana Brzechwy: 76,1%, a z matematyki 71,3%. Egzamin pisało tam 70 uczniów. Kolejne są SP nr 2 (74,4%, 96 uczniów) i SP nr 5 (73,7%). W SP nr 11 im. Kornela Makuszyńskiego egzamin pisało 129 uczniów, a średnia wyniosła 72,6%.

Najniższą średnią z trzech egzaminów w mieście ma SP nr 21 im. Karola Wojtyły, 54,6%. W SP nr 6 im. Ryszarda Peryta matematyka wyszła na 40,0%, a polski na 57,2%.

Matura: pierwsze miejsce w województwie

Na maturze Zielona Góra też jest pierwsza w województwie z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Polski podstawowy maturzyści napisali na 63,7% (Polska 58,9%), matematykę na 62,9% (Polska 59,0%), a angielski na 82,3% (Polska 78,4%). Maturę z polskiego pisało 1839 osób, z czego 1145 w liceach i 635 w technikach.

Poniżej średniej Polski wypadła rozszerzona matematyka. Pisało ją 612 osób, średnio na 35,8%, przy 37,1% w Polsce i 31,7% w województwie. Wynik z matematyki rozszerzonej był jednak o 5,3 punktu wyższy niż rok wcześniej. Biologię rozszerzoną miasto napisało na 45,9%, a chemię na 46,5% (Polska 40,7% i 40,8%).

Angielski rozszerzony pisało 1454 osoby, ze średnią 74,0%, najwyższą w województwie. Polski rozszerzony wyszedł na 46,7%, o 12,1 punktu mniej niż rok wcześniej, ale wciąż powyżej średniej Polski (43,9%). Z geografii rozszerzonej, którą pisały 472 osoby, miasto ma 46,5%.

Licea i technika

Najwyżej w rankingu liceów 2026 z Zielonej Góry jest I LO im. Edwarda Dembowskiego, ze średnią trzech matur obowiązkowych 84,2%. To 2. miejsce w województwie lubuskim i 117. w Polsce. Rozszerzoną matematykę pisało w I LO 115 osób, ze średnią 55,0%. Biologię rozszerzoną pisały tam 102 osoby, ze średnią 57,1%, a chemię 77 osób, ze średnią 57,0%.

V LO im. Krzysztofa Kieślowskiego ma 83,3% i jest 4. w województwie, a rok wcześniej było 2. IV LO im. Eugeniusza Horbaczewskiego, gdzie maturę pisało najwięcej osób w mieście, 229, ma 79,1% i 7. miejsce. III LO im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego spadło w Polsce z 316. na 597. miejsce, przy średniej 74,0% (rok wcześniej 80,6%). II Liceum Ekologiczne ma 67,6% i jest 18. w województwie, a VII LO Mistrzostwa Sportowego ma 59,8%.

Wśród techników najwyżej jest Technikum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki (Budowlanka): średnia 69,8%, 2. miejsce wśród 46 techników w województwie i 79. w Polsce. Technikum nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie (Elektronik) ma 66,1% i jest 4. w województwie. Z 12. na 37. miejsce spadło Technikum nr 4 w Zespole Szkół Technicznych, a jego średnia z 58,5% do 48,0%. W Technikum nr 3 (Ekonomik) maturę pisało 135 osób, a średnia trzech matur wyniosła 57,5%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Zielonej Górze

Zielona Góra na tle województwa i Polski

Matematyka1425 os. w 2026+4,9
Miasto59,7%
Województwo48,9%
Polska54,8%
w 2025: 53,8% · 1. miejsce na 14 w województwie
Polski1426 os. w 2026+1,1
Miasto65,9%
Województwo61,7%
Polska64,8%
w 2025: 64,8% · 1. miejsce na 14 w województwie
Angielski1547 os. w 2026+4,3
Miasto77,0%
Województwo69,7%
Polska72,6%
w 2025: 75,5% · 1. miejsce na 14 w województwie
  1. 1SP nr 8 im. Jana Brzechwy71,3%70 os.
  2. 2SP nr 5 w Zespole Edukacyjnym nr 1 im. Jeana de La Fontaine’a70,9%52 os.
  3. 3SP nr 27 im. Władysława Broniewskiego w Zespole Edukacyjnym nr 769,8%50 os.
  4. 4SP nr 267,1%96 os.
  5. 5SP nr 18 im. Arkadego Fiedlera65,9%95 os.
  6. 6SP nr 11 z oddziałami integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego65,1%129 os.
  7. 7SP nr 26 z oddziałami integracyjnymi im. Jana Brzechwy w Zespole Edukacyjnym nr 663,5%70 os.
  8. 8Ekologiczna SP nr 22 z oddziałami integracyjnymi w Zespole Szkół Ekologicznych im. Unii Europejskiej63,3%65 os.
  9. 9SP nr 24 z oddziałami integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Zespole Edukacyjnym nr 460,4%85 os.
  10. 10SP nr 1 im. Henryka Sienkiewicza59,0%81 os.
  11. śr.Średnia miasta59,7%1425 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Zielonej Górze, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 19.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Zielonej Górze z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 19, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 8 im. Jana Brzechwy71,3%68,5%88,5%76,1%70
SP nr 267,1%69,9%86,2%74,4%96
SP nr 5 w Zespole Edukacyjnym nr 1 im. Jeana de La Fontaine’a70,9%67,6%82,6%73,7%52
SP nr 18 im. Arkadego Fiedlera65,9%74,6%78,7%73,0%95
SP nr 11 z oddziałami integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego65,1%71,5%81,3%72,6%129
SP nr 27 im. Władysława Broniewskiego w Zespole Edukacyjnym nr 769,8%66,4%80,0%72,1%50
Ekologiczna SP nr 22 z oddziałami integracyjnymi w Zespole Szkół Ekologicznych im. Unii Europejskiej63,3%67,6%80,1%70,3%65
SP nr 26 z oddziałami integracyjnymi im. Jana Brzechwy w Zespole Edukacyjnym nr 663,5%65,4%77,9%68,9%70
Publiczna SP nr 7 im. Mikołaja Kopernika57,0%70,2%79,0%68,8%63
SP nr 1 im. Henryka Sienkiewicza59,0%65,7%78,9%67,9%81
Średnia miasta, wszystkie szkoły59,7%65,9%77,0%67,5%1425

Licea i technika w Zielonej Górze: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Zielonej Górze, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (40 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (46 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Edwarda Dembowskiegoliceum22075,9%83,4%93,2%55,0%115 os.84,2%2025: 85,2%2. w woj.117. w Polsce
V LO im. Krzysztofa Kieślowskiegoliceum19775,1%80,7%94,1%49,5%106 os.83,3%2025: 85,9%4. w woj.144. w Polsce
IV LO im. płk. Pil. Eugeniusza Horbaczewskiegoliceum22970,5%74,7%92,0%47,5%90 os.79,1%2025: 81,5%7. w woj.310. w Polsce
III LO im. prof. Tadeusza Kotarbińskiegoliceum19968,6%68,3%85,2%26,6%92 os.74,0%2025: 80,6%11. w woj.597. w Polsce
Technikum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 Budowlankatechnikum16565,7%64,0%79,7%18,4%65 os.69,8%2025: 71,2%2. w woj.79. w Polsce
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznychliceum3366,5%50,1%87,3%–68,0%2025: 69,2%–
II Ogólnokształcące Liceum Ekologiczne z oddziałami integracyjnymi im. Unii Europejskiej w ZS Ekologicznychliceum12163,6%55,5%83,8%–67,6%2025: 71,8%18. w woj.923. w Polsce
Technikum nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 Elektroniktechnikum16856,9%58,7%82,6%16,9%74 os.66,1%2025: 70,1%4. w woj.151. w Polsce
VII LO Mistrzostwa Sportowego w ZS Mistrzostwa Sportowegoliceum9357,1%52,5%70,0%–59,8%2025: 58,0%29. w woj.1306. w Polsce
Społeczne LO Szkoła Myślenia Twórczegoliceum2058,1%43,2%72,0%–57,8%2025: –30. w woj.1397. w Polsce
Technikum nr 3 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 3 Ekonomiktechnikum13552,9%50,1%69,4%–57,5%2025: 57,6%16. w woj.513. w Polsce
Technikum nr 5 im. Zesłańców Sybiru w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowegotechnikum9348,5%39,0%73,1%–53,6%2025: 53,9%29. w woj.793. w Polsce
Technikum nr 4 w Zespole Szkół Technicznychtechnikum5245,8%44,2%54,1%–48,0%2025: 58,5%37. w woj.1110. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (7)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Zielonej Góry w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Centrum Kształcenia Ustawicznego LO dla Dorosłychliceum29
Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Wojewódzkiego Ośrodka Dokształcania Zawodowegotechnikum17
VI LOliceum17
Europejskie LO dr Rahnliceum16
Publiczne LO dla Dorosłych Żakliceum16
Branżowa Szkoła II stopnia nr 3 w Zespole Szkół Zawodowych PBO sp. z o.o.szkoła branżowa II stopnia11
Technikumtechnikum5

Zielona Góra na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Zielonej Góry (miasto na prawach powiatu), województwa lubuskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty59,7%53,8%+5,948,9%54,8%+4,91. z 141425
Polski, egzamin ósmoklasisty65,9%64,8%+1,061,7%64,8%+1,11. z 141426
Angielski, egzamin ósmoklasisty77,0%75,5%+1,569,7%72,6%+4,31. z 141547
Polski, matura podstawowa63,7%65,9%−2,159,5%58,9%+4,81. z 141839
Matematyka, matura podstawowa62,9%66,2%−3,356,1%59,0%+3,81. z 141837
Angielski, matura podstawowa82,3%85,3%−3,078,0%78,4%+4,01. z 141754
Matematyka, matura rozszerzona35,8%30,5%+5,331,7%37,1%−1,33. z 14612
Angielski, matura rozszerzona74,0%72,9%+1,069,6%69,2%+4,71. z 141454
Polski, matura rozszerzona46,7%58,8%−12,142,0%43,9%+2,84. z 14298
Biologia, matura rozszerzona45,9%52,0%−6,138,2%40,7%+5,12. z 14405
Chemia, matura rozszerzona46,5%47,3%−0,840,4%40,8%+5,72. z 14214
Fizyka, matura rozszerzona40,7%53,1%−12,439,5%41,8%−1,14. z 11158
Geografia, matura rozszerzona46,5%44,1%+2,539,5%40,6%+6,02. z 14472
Historia, matura rozszerzona45,2%48,6%−3,441,5%47,2%−2,05. z 13106
WOS, matura rozszerzona49,0%––42,3%44,0%+5,01. z 10102
Informatyka, matura rozszerzona43,5%40,3%+3,232,9%39,7%+3,82. z 944
Niemiecki, matura podstawowa72,9%60,4%+12,563,4%70,7%+2,21. z 1374

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.