Licea i technika w Gnieźnie: matura 2026
W Gnieźnie maturę pisało dwanaście szkół z co najmniej 20 zdającymi: sześć liceów, pięć techników i Szkoła Techniczna Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Polski podstawowy zdawało w mieście razem 1241 osób.
Najwięcej maturzystów ma II LO im. Dąbrówki (245), 48. w województwie wielkopolskim. Akademickie LO Milenium spadło z 19. na 76. miejsce w województwie, bo średnia trzech matur zmalała z 81,4% do 69,4%, przy 32 zdających.
W technikach matematyka rozszerzona jest słaba: w Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych pisało ją 57 osób, ze średnią 15,4%.
Matura 2026, termin główny: szkoły w Gnieźnie, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce w rankingu liceów 2026 (technika nie są w rankingu). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| I LO im. Bolesława Chrobregoliceum | 211 | 70,1% | 76,1% | 91,0% | 59,9%69 os. | 79,1%2025: 81,1% | 21. w woj.309. w Polsce |
| II LO im. Dąbrówkiliceum | 245 | 67,6% | 69,8% | 88,8% | 44,9%83 os. | 75,4%2025: 76,9% | 48. w woj.514. w Polsce |
| Akademickie LO Mileniumliceum | 32 | 63,7% | 59,8% | 84,7% | – | 69,4%2025: 81,4% | 76. w woj.845. w Polsce |
| III LO w ZS im. Jana III Sobieskiegoliceum | 180 | 64,6% | 55,4% | 79,8% | – | 66,6%2025: 64,9% | 88. w woj.983. w Polsce |
| Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznychtechnikum | 133 | 59,0% | 59,0% | 78,3% | 15,4%57 os. | 65,4%2025: 64,9% | – |
| Technikum w Zespole Szkół Technicznychtechnikum | 68 | 49,8% | 51,1% | 67,5% | 11,8%23 os. | 56,1%2025: 52,2% | – |
| Technikum w Zespole Szkół Przyrodniczo-Usługowychtechnikum | 113 | 53,1% | 45,2% | 64,5% | – | 54,3%2025: 51,7% | – |
| Szkoła Techniczna Zakładu Doskonalenia Zawodowegoszkoła ponadpodstawowa | 44 | 47,6% | 36,8% | 63,9% | – | 49,4%2025: 47,1% | – |
| LO TEB Edukacjaliceum | 20 | 47,1% | 38,0% | 57,7% | – | 47,6%2025: – | 152. w woj.1708. w Polsce |
| Technikum TEB Edukacjatechnikum | 51 | 40,8% | 32,6% | 62,6% | – | 45,3%2025: 47,3% | – |
| Mundurowe LO Zakładu Doskonalenia Zawodowegoliceum | 25 | 40,4% | 34,3% | 55,7% | – | 43,5%2025: – | 157. w woj.1757. w Polsce |
| Technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3technikum | 52 | 42,2% | 29,3% | 46,8% | – | 39,4%2025: 35,6% | – |
Mniejsze szkoły i szkoły dla dorosłych, bez porównań, bo przy kilkunastu zdających jeden wynik mocno zmienia średnią: Branżowa Szkoła II stopnia nr 2 w Zespole Szkół Technicznych (16 os.), Językowe LO Prymus (16 os.), Zaoczne LO dla Dorosłych (14 os.), Zaoczne LO dla Dorosłych Cosinus Plus (13 os.), LO dla Dorosłych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 (8 os.). Ich wyniki liczą się do średniej Gniezna w tabeli niżej.
Najwyżej w rankingu liceów 2026 jest I LO im. Bolesława Chrobrego: 21. miejsce wśród 163 liceów w województwie wielkopolskim i 309. wśród 1841 w całej Polsce (rok wcześniej 293.). Ranking liczymy ze średniej trzech matur obowiązkowych. Wszystkie licea z województwa są w rankingu liceów: wielkopolskie.
Matura 2026 w Gnieźnie: wszystkie przedmioty
W średniej miasta są wszystkie szkoły, także trzy licea dla dorosłych i szkoły z mniejszą liczbą zdających.
Matura 2026, termin główny: średni wynik procentowy wszystkich szkół w Gnieźnie (także dla dorosłych), wielkopolskigo województwa i Polski. Przedmioty, które pisało w gminie co najmniej 20 osób. Różnica w punktach procentowych. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Przedmiot | Gniezno 2026 | Gniezno 2025 | Województwo | Polska | Różnica do Polski | Zdających |
|---|
| Polski, poziom podstawowy | 59,4% | 57,0% | 59,5% | 58,9% | +0,5 | 1241 |
| Matematyka, poziom podstawowy | 56,6% | 55,3% | 55,8% | 59,0% | −2,4 | 1242 |
| Angielski, poziom podstawowy | 77,0% | 73,7% | 77,1% | 78,4% | −1,4 | 1234 |
| Matematyka, poziom rozszerzony | 34,7% | 28,8% | 32,5% | 37,1% | −2,4 | 292 |
| Angielski, poziom rozszerzony | 68,3% | 59,9% | 68,2% | 69,2% | −1,0 | 909 |
| Polski, poziom rozszerzony | 53,4% | 54,8% | 45,6% | 43,9% | +9,5 | 288 |
| Biologia, poziom rozszerzony | 38,1% | 50,1% | 38,3% | 40,7% | −2,6 | 263 |
| Chemia, poziom rozszerzony | 40,2% | 44,9% | 38,0% | 40,8% | −0,5 | 141 |
| Fizyka, poziom rozszerzony | 45,1% | 51,5% | 40,1% | 41,8% | +3,3 | 46 |
| Geografia, poziom rozszerzony | 37,1% | 32,5% | 39,3% | 40,6% | −3,5 | 309 |
| Historia, poziom rozszerzony | 45,6% | 45,2% | 46,1% | 47,2% | −1,7 | 77 |
| WOS, poziom rozszerzony | 44,4% | – | 39,6% | 44,0% | +0,5 | 60 |
| Informatyka, poziom rozszerzony | 40,7% | 43,9% | 40,8% | 39,7% | +1,0 | 25 |
Co z tego wynika dla licealisty z Gniezna? Polski rozszerzony jest mocną stroną miasta: 53,4% przy 43,9% w Polsce i 45,6% w Wielkopolsce, a pisało go 288 osób. Słabiej wypadła biologia rozszerzona, która spadła z 50,1% do 38,1%, i matematyka podstawowa, 56,6% wobec 59,0% w kraju. Biologia spadła w całej Polsce, z 46,4% do 40,7%, ale w Gnieźnie mocniej.