Licea i technikum w Legionowie: matura 2026
Maturę pisały w Legionowie cztery szkoły z co najmniej 20 zdającymi: trzy licea i technikum. Największe jest LO im. Marii Konopnickiej, w którym polski pisało 369 osób, ponad połowa wszystkich zdających w mieście (680).
Oba duże licea poszły w rankingu w górę, a II LO im. Króla Jana III Sobieskiego przesunęło się z 705. na 610. miejsce w Polsce. Najwyższą średnią trzech matur ma jednak niewielkie Niepubliczne Liceum Językowe Academy Of The Future: 75,1% przy 34 zdających.
Matura 2026, termin główny: szkoły w Legionowie, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce w rankingu liceów 2026 (technika nie są w rankingu). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| Niepubliczne Liceum Językowe Academy Of The Futureliceum | 34 | 71,3% | 63,4% | 90,6% | – | 75,1%2025: 72,9% | – |
| LO im. Marii Konopnickiejliceum | 369 | 69,7% | 66,9% | 88,1% | 34,6%125 os. | 74,9%2025: 72,8% | 131. w woj.542. w Polsce |
| II LO im. Króla Jana III Sobieskiegoliceum | 160 | 69,0% | 66,1% | 86,3% | 27,7%32 os. | 73,8%2025: 72,9% | 142. w woj.610. w Polsce |
| Technikumtechnikum | 51 | 53,4% | 53,9% | 75,8% | 20,6%20 os. | 61,0%2025: 54,9% | – |
Mniejsze szkoły i szkoły dla dorosłych, bez porównań, bo przy kilkunastu zdających jeden wynik mocno zmienia średnią: LO dla Dorosłych Żak (66 os.). Ich wyniki liczą się do średniej Legionowa w tabeli niżej.
Najwyżej w rankingu liceów 2026 jest LO im. Marii Konopnickiej: 131. miejsce wśród 334 liceów w województwie mazowieckim i 542. wśród 1841 w całej Polsce (rok wcześniej 714.). Ranking liczymy ze średniej trzech matur obowiązkowych. Wszystkie licea z województwa są w rankingu liceów: mazowieckie.
Matura 2026 w Legionowie: wszystkie przedmioty
Średnia miasta obejmuje wszystkie szkoły, także LO dla Dorosłych Żak, w którym polski pisało 66 osób. Razem polski podstawowy zdawało w Legionowie 680 osób, a matematykę rozszerzoną 195.
Matura 2026, termin główny: średni wynik procentowy wszystkich szkół w Legionowie (także dla dorosłych), mazowieckigo województwa i Polski. Przedmioty, które pisało w gminie co najmniej 20 osób. Różnica w punktach procentowych. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Przedmiot | Legionowo 2026 | Legionowo 2025 | Województwo | Polska | Różnica do Polski | Zdających |
|---|
| Polski, poziom podstawowy | 65,9% | 58,7% | 61,5% | 58,9% | +7,0 | 680 |
| Matematyka, poziom podstawowy | 62,2% | 65,1% | 62,4% | 59,0% | +3,2 | 679 |
| Angielski, poziom podstawowy | 84,6% | 87,1% | 81,0% | 78,4% | +6,3 | 667 |
| Matematyka, poziom rozszerzony | 32,2% | 26,5% | 43,8% | 37,1% | −4,9 | 195 |
| Angielski, poziom rozszerzony | 70,9% | 65,9% | 72,1% | 69,2% | +1,6 | 579 |
| Polski, poziom rozszerzony | 43,6% | 45,6% | 47,4% | 43,9% | −0,3 | 184 |
| Biologia, poziom rozszerzony | 39,1% | 39,6% | 43,1% | 40,7% | −1,6 | 137 |
| Chemia, poziom rozszerzony | 38,3% | 39,9% | 43,1% | 40,8% | −2,4 | 75 |
| Fizyka, poziom rozszerzony | 31,5% | 49,0% | 49,3% | 41,8% | −10,3 | 34 |
| Geografia, poziom rozszerzony | 47,9% | 45,3% | 46,3% | 40,6% | +7,3 | 181 |
| Historia, poziom rozszerzony | 46,9% | 50,6% | 50,3% | 47,2% | −0,3 | 51 |
| WOS, poziom rozszerzony | 43,4% | – | 48,1% | 44,0% | −0,6 | 48 |
Co z tego wynika dla licealisty z Legionowa? Polski podstawowy poszedł w górę z 58,7% do 65,9%. Słabsze są przedmioty ścisłe na poziomie rozszerzonym: matematyka 32,2% i fizyka 31,5%, przy 37,1% i 41,8% w Polsce. W LO im. Marii Konopnickiej matematykę rozszerzoną pisało 125 osób, ze średnią 34,6%, a na kierunki techniczne politechniki liczą zwykle właśnie ten przedmiot.