Licea i technika w Ostrowie Wielkopolskim: matura 2026
W Ostrowie Wielkopolskim maturę pisało jedenaście szkół z co najmniej 20 zdającymi: pięć liceów i sześć techników. Polski podstawowy zdawało w mieście 1477 osób, a matematykę rozszerzoną 490, czyli mniej więcej co trzeci maturzysta.
Matematyka rozszerzona wypadła poniżej średniej Polski we wszystkich tych szkołach. W I LO im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego pisało ją 185 osób, ze średnią 33,1%, w III LO 59 osób (28,5%), w IV LO im. Fryderyka Chopina 36 osób (16,4%), a w II LO im. Władysława Reymonta 34 osoby (6,9%). W Technikum nr 1 im. Waldemara Gostomczyka rozszerzenie zdawało 126 osób, średnio na 18,9%.
Matura 2026, termin główny: szkoły w Ostrowie Wielkopolskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce w rankingu liceów 2026 (technika nie są w rankingu). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| I LO im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiegoliceum | 260 | 68,2% | 75,3% | 89,3% | 33,1%185 os. | 77,6%2025: 77,3% | 31. w woj.396. w Polsce |
| IV LO im. Fryderyka Chopinaliceum | 218 | 67,8% | 57,2% | 85,1% | 16,4%36 os. | 70,0%2025: 70,2% | 73. w woj.808. w Polsce |
| III LOliceum | 218 | 66,0% | 61,0% | 79,8% | 28,5%59 os. | 68,9%2025: 72,9% | 77. w woj.874. w Polsce |
| Montessori Szkoła Życia Niepubliczne LO Fundacji Królowej św. Jadwigiliceum | 26 | 69,5% | 50,6% | 84,3% | – | 68,2%2025: 67,7% | 79. w woj.900. w Polsce |
| Technikum nr 1 im. Waldemara Gostomczykatechnikum | 182 | 56,1% | 67,8% | 78,0% | 18,9%126 os. | 67,3%2025: 73,6% | – |
| II LO im. Władysława Reymontaliceum | 225 | 57,3% | 46,6% | 70,6% | 6,9%34 os. | 58,2%2025: 57,2% | 123. w woj.1373. w Polsce |
| Technikum nr 5technikum | 99 | 52,6% | 48,8% | 64,8% | – | 55,4%2025: 60,5% | – |
| Technikum TEB Edukacjatechnikum | 29 | 54,4% | 25,8% | 61,8% | – | 47,3%2025: 45,8% | – |
| Technikum nr 4technikum | 30 | 43,8% | 41,4% | 54,2% | – | 46,4%2025: 48,0% | – |
| Technikum nr 2technikum | 76 | 46,8% | 28,5% | 53,9% | – | 43,1%2025: 50,4% | – |
| Technikum nr 3 im. Ernesta Malinowskiegotechnikum | 66 | 38,3% | 34,5% | 52,3% | – | 41,7%2025: 47,7% | – |
Mniejsze szkoły i szkoły dla dorosłych, bez porównań, bo przy kilkunastu zdających jeden wynik mocno zmienia średnią: LO dla Dorosłych Żak (20 os.), Branżowa Szkoła II stopnia nr 1 (10 os.), II LO dla Dorosłych (8 os.), IV LO dla Dorosłych (8 os.). Ich wyniki liczą się do średniej Ostrowa Wielkopolskiego w tabeli niżej.
Najwyżej w rankingu liceów 2026 jest I LO im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego: 31. miejsce wśród 163 liceów w województwie wielkopolskim i 396. wśród 1841 w całej Polsce (rok wcześniej 488.). Ranking liczymy ze średniej trzech matur obowiązkowych. Wszystkie licea z województwa są w rankingu liceów: wielkopolskie.
Matura 2026 w Ostrowie Wielkopolskim: wszystkie przedmioty
W tabeli są wszystkie szkoły z Ostrowa, także licea dla dorosłych. Polski rozszerzony wyszedł na 45,1%, powyżej średniej Polski, a angielski rozszerzony poszedł w górę o 5,3 punktu.
Matura 2026, termin główny: średni wynik procentowy wszystkich szkół w Ostrowie Wielkopolskim (także dla dorosłych), wielkopolskigo województwa i Polski. Przedmioty, które pisało w gminie co najmniej 20 osób. Różnica w punktach procentowych. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Przedmiot | Ostrów Wielkopolski 2026 | Ostrów Wielkopolski 2025 | Województwo | Polska | Różnica do Polski | Zdających |
|---|
| Polski, poziom podstawowy | 59,5% | 60,0% | 59,5% | 58,9% | +0,6 | 1477 |
| Matematyka, poziom podstawowy | 55,8% | 58,4% | 55,8% | 59,0% | −3,3 | 1477 |
| Angielski, poziom podstawowy | 75,5% | 78,4% | 77,1% | 78,4% | −2,9 | 1461 |
| Matematyka, poziom rozszerzony | 23,1% | 21,0% | 32,5% | 37,1% | −14,0 | 490 |
| Angielski, poziom rozszerzony | 66,0% | 60,7% | 68,2% | 69,2% | −3,2 | 1097 |
| Polski, poziom rozszerzony | 45,1% | 50,1% | 45,6% | 43,9% | +1,2 | 440 |
| Biologia, poziom rozszerzony | 38,1% | 51,8% | 38,3% | 40,7% | −2,6 | 352 |
| Chemia, poziom rozszerzony | 33,5% | 37,7% | 38,0% | 40,8% | −7,2 | 144 |
| Fizyka, poziom rozszerzony | 34,4% | 43,8% | 40,1% | 41,8% | −7,4 | 111 |
| Geografia, poziom rozszerzony | 38,8% | 37,9% | 39,3% | 40,6% | −1,8 | 278 |
| Historia, poziom rozszerzony | 42,6% | 42,2% | 46,1% | 47,2% | −4,6 | 78 |
| WOS, poziom rozszerzony | 42,6% | – | 39,6% | 44,0% | −1,4 | 36 |
| Informatyka, poziom rozszerzony | 30,6% | 37,2% | 40,8% | 39,7% | −9,1 | 37 |
Co z tego wynika dla licealisty z Ostrowa? Kto zdaje matematykę rozszerzoną, porównuje się w klasie z bardzo niską średnią. Na studia liczy się jednak wynik w procentach, a na politechnice i ekonomii zwykle właśnie z matematyki. Biologia rozszerzona spadła z 51,8% do 38,1%, a fizyka z 43,8% do 34,4%.