Licea i technika w Oświęcimiu: matura 2026
W Oświęcimiu maturę pisało siedem szkół z co najmniej 20 zdającymi: trzy licea i cztery technika. Najwięcej maturzystów ma II LO Mistrzostwa Sportowego, 306 osób, ale jego średnia trzech matur to 61,2%, a matematyka podstawowa 49,8%.
I LO im. ks. Stanisława Konarskiego ma 246 zdających i średnią trzech matur 78,5%, choć rok wcześniej miało 83,5%. Matematykę rozszerzoną pisało tam 100 osób, ze średnią 50,5%. Salezjańskie Publiczne LO ma średnią 74,4%.
Matura 2026, termin główny: szkoły w Oświęcimiu, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce w rankingu liceów 2026 (technika nie są w rankingu). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| I LO im. ks. Stanisława Konarskiegoliceum | 246 | 69,3% | 74,8% | 91,4% | 50,5%100 os. | 78,5%2025: 83,5% | 36. w woj.339. w Polsce |
| Salezjańskie Publiczne LOliceum | 143 | 66,1% | 71,2% | 86,0% | 43,4%75 os. | 74,4%2025: 79,5% | 64. w woj.575. w Polsce |
| Technikum nr 1technikum | 89 | 54,4% | 58,2% | 83,6% | 17,2%43 os. | 65,4%2025: 68,8% | – |
| Salezjańskie Publiczne Technikumtechnikum | 82 | 59,2% | 58,4% | 77,9% | 23,6%27 os. | 65,2%2025: 65,4% | – |
| II LO Mistrzostwa Sportowegoliceum | 306 | 55,3% | 49,8% | 78,4% | 14,8%52 os. | 61,2%2025: 63,1% | 123. w woj.1232. w Polsce |
| Technikum nr 2technikum | 121 | 49,9% | 58,8% | 73,6% | 18,4%37 os. | 60,8%2025: 65,3% | – |
| Technikum nr IIItechnikum | 85 | 53,8% | 46,5% | 71,1% | – | 57,1%2025: 63,3% | – |
Mniejsze szkoły i szkoły dla dorosłych, bez porównań, bo przy kilkunastu zdających jeden wynik mocno zmienia średnią: LO dla Dorosłych Żak (39 os.), LO dla Dorosłych (24 os.). Ich wyniki liczą się do średniej Oświęcimia w tabeli niżej.
Najwyżej w rankingu liceów 2026 jest I LO im. ks. Stanisława Konarskiego: 36. miejsce wśród 158 liceów w województwie małopolskim i 339. wśród 1841 w całej Polsce (rok wcześniej 207.). Ranking liczymy ze średniej trzech matur obowiązkowych. Wszystkie licea z województwa są w rankingu liceów: małopolskie.
Matura 2026 w Oświęcimiu: wszystkie przedmioty
W tabeli są wszystkie szkoły w Oświęcimiu, także dwa licea dla dorosłych. Polski podstawowy pisało 1135 osób, a matematykę rozszerzoną 342.
Matura 2026, termin główny: średni wynik procentowy wszystkich szkół w Oświęcimiu (także dla dorosłych), małopolskigo województwa i Polski. Przedmioty, które pisało w gminie co najmniej 20 osób. Różnica w punktach procentowych. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Przedmiot | Oświęcim 2026 | Oświęcim 2025 | Województwo | Polska | Różnica do Polski | Zdających |
|---|
| Polski, poziom podstawowy | 57,7% | 60,8% | 61,8% | 58,9% | −1,2 | 1135 |
| Matematyka, poziom podstawowy | 58,3% | 63,4% | 62,1% | 59,0% | −0,7 | 1134 |
| Angielski, poziom podstawowy | 79,6% | 80,0% | 79,5% | 78,4% | +1,2 | 1131 |
| Matematyka, poziom rozszerzony | 32,7% | 26,7% | 40,2% | 37,1% | −4,4 | 342 |
| Angielski, poziom rozszerzony | 68,6% | 66,4% | 70,6% | 69,2% | −0,7 | 882 |
| Polski, poziom rozszerzony | 44,5% | 56,6% | 48,1% | 43,9% | +0,6 | 234 |
| Biologia, poziom rozszerzony | 40,7% | 43,9% | 43,6% | 40,7% | −0,0 | 244 |
| Chemia, poziom rozszerzony | 38,8% | 41,5% | 44,5% | 40,8% | −1,9 | 90 |
| Fizyka, poziom rozszerzony | 37,0% | 43,1% | 45,9% | 41,8% | −4,8 | 55 |
| Geografia, poziom rozszerzony | 35,9% | 39,1% | 42,1% | 40,6% | −4,7 | 302 |
| Historia, poziom rozszerzony | 47,0% | 45,6% | 54,4% | 47,2% | −0,2 | 56 |
| WOS, poziom rozszerzony | 43,1% | – | 49,2% | 44,0% | −0,8 | 55 |
Co z tego wynika dla licealisty z Oświęcimia? Matematyka rozszerzona poszła w górę z 26,7% do 32,7%, ale wciąż jest o 7,5 punktu poniżej Małopolski. Polski rozszerzony spadł z 56,6% do 44,5%. Angielski podstawowy (79,6%) jest za to powyżej Polski.