Licea i technika w Otwocku: matura 2026
W Otwocku maturę pisało pięć szkół z co najmniej 20 zdającymi: trzy licea i dwa technika. Najwyżej w rankingu liceów jest LO nr III im. Juliusza Słowackiego, a LO nr I im. K. I. Gałczyńskiego jest 352. w Polsce.
Matematyka rozszerzona wyszła w obu bardzo dobrze. W LO nr I pisało ją 56 osób, ze średnią 66,5%, w LO nr III 77 osób, z wynikiem 62,5%. Polski podstawowy jest słabszy: w LO nr I 65,3%, w LO nr III 70,3%, w Technikum nr 1 49,5%, a w Technikum nr 2 51,7%.
Matura 2026, termin główny: szkoły w Otwocku, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce w rankingu liceów 2026 (technika nie są w rankingu). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| LO nr III im. Juliusza Słowackiegoliceum | 159 | 70,3% | 81,8% | 92,3% | 62,5%77 os. | 81,5%2025: 84,5% | 66. w woj.220. w Polsce |
| LO nr I im. K. I. Gałczyńskiegoliceum | 215 | 65,3% | 79,6% | 90,0% | 66,5%56 os. | 78,3%2025: 80,2% | 97. w woj.352. w Polsce |
| Technikum nr 2 ZS nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curietechnikum | 119 | 51,7% | 60,4% | 77,4% | 34,2%25 os. | 63,2%2025: 64,6% | – |
| Katolickie Liceum Humanistyczne im. Świętej Jadwigi Królowej Polskiliceum | 48 | 43,4% | 54,2% | 71,8% | – | 56,5%2025: 67,9% | – |
| Technikum nr 1 ZS Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Stanisława Staszicatechnikum | 127 | 49,5% | 50,7% | 69,2% | – | 56,5%2025: 60,5% | – |
Mniejsze szkoły i szkoły dla dorosłych, bez porównań, bo przy kilkunastu zdających jeden wynik mocno zmienia średnią: Publiczne LO dla Dorosłych Pascal (41 os.). Ich wyniki liczą się do średniej Otwocka w tabeli niżej.
Najwyżej w rankingu liceów 2026 jest LO nr III im. Juliusza Słowackiego: 66. miejsce wśród 334 liceów w województwie mazowieckim i 220. wśród 1841 w całej Polsce (rok wcześniej 164.). Ranking liczymy ze średniej trzech matur obowiązkowych. Wszystkie licea z województwa są w rankingu liceów: mazowieckie.
Matura 2026 w Otwocku: wszystkie przedmioty
W średniej miasta są wszystkie szkoły, także Publiczne LO dla Dorosłych Pascal (41 zdających). Polski podstawowy pisało w Otwocku razem 709 osób.
Matura 2026, termin główny: średni wynik procentowy wszystkich szkół w Otwocku (także dla dorosłych), mazowieckigo województwa i Polski. Przedmioty, które pisało w gminie co najmniej 20 osób. Różnica w punktach procentowych. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Przedmiot | Otwock 2026 | Otwock 2025 | Województwo | Polska | Różnica do Polski | Zdających |
|---|
| Polski, poziom podstawowy | 57,7% | 62,2% | 61,5% | 58,9% | −1,1 | 709 |
| Matematyka, poziom podstawowy | 66,7% | 68,3% | 62,4% | 59,0% | +7,7 | 709 |
| Angielski, poziom podstawowy | 80,7% | 78,8% | 81,0% | 78,4% | +2,3 | 697 |
| Matematyka, poziom rozszerzony | 55,1% | 47,9% | 43,8% | 37,1% | +18,0 | 177 |
| Angielski, poziom rozszerzony | 72,7% | 65,8% | 72,1% | 69,2% | +3,5 | 558 |
| Polski, poziom rozszerzony | 38,0% | 47,6% | 47,4% | 43,9% | −5,8 | 77 |
| Biologia, poziom rozszerzony | 46,0% | 47,6% | 43,1% | 40,7% | +5,3 | 92 |
| Chemia, poziom rozszerzony | 40,0% | 45,5% | 43,1% | 40,8% | −0,8 | 80 |
| Fizyka, poziom rozszerzony | 48,6% | 53,5% | 49,3% | 41,8% | +6,8 | 54 |
| Geografia, poziom rozszerzony | 56,9% | 58,7% | 46,3% | 40,6% | +16,3 | 214 |
| Historia, poziom rozszerzony | 63,0% | 51,3% | 50,3% | 47,2% | +15,7 | 24 |
| WOS, poziom rozszerzony | 63,9% | – | 48,1% | 44,0% | +19,9 | 38 |
Co z tego wynika dla licealisty z Otwocka? Z matematyki, fizyki, geografii i WOS Otwock wypada dużo lepiej niż Polska: geografia rozszerzona 56,9% przy 40,6% w kraju, WOS 63,9% przy 44,0%. Polski rozszerzony spadł z 47,6% do 38,0%, a polski podstawowy z 62,2% do 57,7%. Na maturze podstawowej z polskiego wypracowanie daje 35 z 60 punktów, więc od niego zaczynamy.