Licea i technika w Piasecznie: matura 2026
Maturę 2026 pisało w gminie Piaseczno osiem szkół z co najmniej 20 zdającymi: pięć liceów, w tym jedno w Józefosławiu, i trzy technika. W tabeli jest każda z nich, z wynikiem trzech matur obowiązkowych, matematyką rozszerzoną i miejscem w rankingu liceów.
IV LO im. rtm. Witolda Pileckiego odstaje od reszty. Matematykę podstawową napisało tam 208 osób, średnio na 92,6%, angielski podstawowy wyszedł na 97,1%, a matematykę rozszerzoną zdawało 138 osób, z wynikiem 72,5%.
Drugie w gminie jest Niepubliczne LO z oddziałami dwujęzycznymi w Józefosławiu, ze średnią trzech matur 73,3%, a w samym mieście II LO im. Emilii Plater (72,1%). Technikum nr 1 im. Stanisława Lema ma 71,6%, prawie tyle co licea, i to w nim matematykę rozszerzoną pisało najwięcej osób poza IV LO: 74, ze średnią 29,4%.
Matura 2026, termin główny: szkoły w gminie Piaseczno, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce w rankingu liceów 2026 (technika nie są w rankingu). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| IV LO im. rtm. Witolda Pileckiegoliceum | 208 | 77,1% | 92,6% | 97,1% | 72,5%138 os. | 88,9%2025: 89,6% | 15. w woj.25. w Polsce |
| Niepubliczne LO z oddziałami dwujęzycznymiliceum, Józefosław | 96 | 62,4% | 66,5% | 91,0% | 30,4%21 os. | 73,3%2025: 73,3% | 148. w woj.641. w Polsce |
| II LO im. Emilii Platerliceum | 124 | 64,4% | 64,2% | 87,8% | – | 72,1%2025: 76,2% | 162. w woj.700. w Polsce |
| Technikum nr 1 im. Stanisława Lematechnikum | 136 | 63,2% | 66,4% | 85,2% | 29,4%74 os. | 71,6%2025: 72,5% | – |
| III LOliceum | 82 | 62,6% | 52,3% | 85,3% | – | 66,8%2025: 66,7% | 211. w woj.976. w Polsce |
| Technikum nr 2 im. Emilii Platertechnikum | 40 | 54,4% | 45,6% | 77,4% | – | 59,1%2025: 66,4% | – |
| Technikum nr 3technikum | 89 | 56,1% | 37,7% | 69,8% | – | 54,5%2025: 57,7% | – |
| Prywatne Akademickie LOliceum | 24 | 71,8% | 85,7% | – | – | – | – |
Mniejsze szkoły i szkoły dla dorosłych, bez porównań, bo przy kilkunastu zdających jeden wynik mocno zmienia średnią: Publiczne LO dla Dorosłych Cosinus Plus (35 os.), LO dla Dorosłych Żak (13 os.). Ich wyniki liczą się do średniej gminy Piaseczno w tabeli niżej.
Najwyżej w rankingu liceów 2026 jest IV LO im. rtm. Witolda Pileckiego: 15. miejsce wśród 334 liceów w województwie mazowieckim i 25. wśród 1841 w całej Polsce (rok wcześniej 39.). Ranking liczymy ze średniej trzech matur obowiązkowych. Wszystkie licea z województwa są w rankingu liceów: mazowieckie.
Matura 2026 w gminie Piaseczno: wszystkie przedmioty
Średnia gminy liczy wszystkie szkoły, także dwie dla dorosłych. Polski podstawowy pisało w nich razem 847 osób, matematykę rozszerzoną 278, a biologię 184.
Matura 2026, termin główny: średni wynik procentowy wszystkich szkół w gminie Piaseczno (także dla dorosłych), mazowieckigo województwa i Polski. Przedmioty, które pisało w gminie co najmniej 20 osób. Różnica w punktach procentowych. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Przedmiot | Gmina 2026 | Gmina 2025 | Województwo | Polska | Różnica do Polski | Zdających |
|---|
| Polski, poziom podstawowy | 64,4% | 63,8% | 61,5% | 58,9% | +5,5 | 847 |
| Matematyka, poziom podstawowy | 65,4% | 69,0% | 62,4% | 59,0% | +6,3 | 847 |
| Angielski, poziom podstawowy | 85,5% | 86,1% | 81,0% | 78,4% | +7,2 | 820 |
| Matematyka, poziom rozszerzony | 51,3% | 42,1% | 43,8% | 37,1% | +14,2 | 278 |
| Angielski, poziom rozszerzony | 78,8% | 71,8% | 72,1% | 69,2% | +9,6 | 723 |
| Polski, poziom rozszerzony | 54,6% | 43,8% | 47,4% | 43,9% | +10,7 | 139 |
| Biologia, poziom rozszerzony | 40,9% | 39,3% | 43,1% | 40,7% | +0,2 | 184 |
| Chemia, poziom rozszerzony | 45,8% | 34,0% | 43,1% | 40,8% | +5,0 | 116 |
| Fizyka, poziom rozszerzony | 54,9% | 58,2% | 49,3% | 41,8% | +13,1 | 67 |
| Geografia, poziom rozszerzony | 47,3% | 53,1% | 46,3% | 40,6% | +6,7 | 268 |
| Historia, poziom rozszerzony | 49,5% | 47,4% | 50,3% | 47,2% | +2,2 | 48 |
| WOS, poziom rozszerzony | 46,6% | – | 48,1% | 44,0% | +2,6 | 41 |
| Informatyka, poziom rozszerzony | 45,4% | 48,8% | 42,9% | 39,7% | +5,8 | 24 |
Co z tego wynika dla licealisty z Piaseczna? Matematyka rozszerzona wyszła w gminie na 51,3%, o 9,2 punktu lepiej niż rok wcześniej i o 14,2 punktu powyżej średniej Polski. Tę średnią podnosi jednak głównie IV LO. Kto uczy się w technikum albo w liceum z niższymi wynikami, a chce zdawać rozszerzenie na politechnikę, startuje z dużo niższego poziomu niż średnia gminy i potrzebuje planu rozpisanego od września.