Licea i technika w Pile: matura 2026
Maturę pisało w Pile piętnaście szkół z co najmniej 20 zdającymi: osiem liceów i siedem techników. Największe jest I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie (288 zdających), a potem II LO im. Stanisława Staszica (217).
Matematyka rozszerzona wyszła najwyżej w LO Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Jana Bosko (59,8% przy 32 zdających) i w I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie (51,9%). W II LO im. Stanisława Staszica pisało ją najwięcej osób, 83, ze średnią 43,6%.
Matura 2026, termin główny: szkoły w Pile, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce w rankingu liceów 2026 (technika nie są w rankingu). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| II LO STOliceum | 31 | 70,5% | 77,6% | 92,6% | – | 80,2%2025: 87,6% | 19. w woj.261. w Polsce |
| LO Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Jana Boskoliceum | 66 | 72,0% | 73,2% | 88,2% | 59,8%32 os. | 77,8%2025: 78,7% | 28. w woj.383. w Polsce |
| II LO im. Stanisława Staszicaliceum | 217 | 70,8% | 72,6% | 86,8% | 43,6%83 os. | 76,7%2025: 77,9% | 36. w woj.438. w Polsce |
| I LO im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum | 288 | 69,0% | 66,3% | 89,3% | 51,9%63 os. | 74,9%2025: 78,6% | 51. w woj.546. w Polsce |
| LO Mistrzostwa Sportowegoliceum | 22 | 63,3% | 63,8% | 75,9% | – | 67,7%2025: – | 82. w woj.920. w Polsce |
| Technikum nr 4technikum | 78 | 60,9% | 54,0% | 74,2% | – | 63,0%2025: 59,7% | – |
| Technikum nr 1technikum | 82 | 52,9% | 58,6% | 76,2% | 19,6%53 os. | 62,6%2025: 63,8% | – |
| Technikum nr 3technikum | 117 | 57,7% | 50,9% | 72,2% | – | 60,3%2025: 57,7% | – |
| Technikum nr 2technikum | 50 | 46,1% | 32,4% | 72,0% | – | 50,1%2025: 53,0% | – |
| Technikum Zawodowetechnikum | 49 | 53,2% | 34,9% | 61,6% | – | 49,9%2025: 47,9% | – |
| III LOliceum | 32 | 44,2% | 36,7% | 64,2% | – | 48,4%2025: – | 150. w woj.1691. w Polsce |
| Technikum TEB Edukacjatechnikum | 23 | 40,6% | 25,7% | 72,8% | – | 46,4%2025: – | – |
| LOliceum | 57 | 49,9% | 33,0% | 55,5% | – | 46,1%2025: 54,0% | 153. w woj.1727. w Polsce |
| Technikum nr 5technikum | 37 | 49,8% | 29,5% | 55,7% | – | 45,0%2025: 51,3% | – |
| Zaoczne LO Cosinusliceum | 42 | 43,3% | 22,8% | 61,9% | – | 42,7%2025: 36,5% | 159. w woj.1765. w Polsce |
Mniejsze szkoły i szkoły dla dorosłych, bez porównań, bo przy kilkunastu zdających jeden wynik mocno zmienia średnią: LO dla Dorosłych Żak (19 os.). Ich wyniki liczą się do średniej Piły w tabeli niżej.
Najwyżej w rankingu liceów 2026 jest II LO STO: 19. miejsce wśród 163 liceów w województwie wielkopolskim i 261. wśród 1841 w całej Polsce (rok wcześniej 71.). Ranking liczymy ze średniej trzech matur obowiązkowych. Wszystkie licea z województwa są w rankingu liceów: wielkopolskie.
Matura 2026 w Pile: wszystkie przedmioty
W średniej miasta są wszystkie szkoły, także zaoczne i dla dorosłych. Polski podstawowy pisało w Pile 1214 osób, a matematykę rozszerzoną 290.
Matura 2026, termin główny: średni wynik procentowy wszystkich szkół w Pile (także dla dorosłych), wielkopolskigo województwa i Polski. Przedmioty, które pisało w gminie co najmniej 20 osób. Różnica w punktach procentowych. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Przedmiot | Piła 2026 | Piła 2025 | Województwo | Polska | Różnica do Polski | Zdających |
|---|
| Polski, poziom podstawowy | 61,2% | 59,9% | 59,5% | 58,9% | +2,3 | 1214 |
| Matematyka, poziom podstawowy | 56,5% | 59,2% | 55,8% | 59,0% | −2,6 | 1215 |
| Angielski, poziom podstawowy | 78,5% | 78,4% | 77,1% | 78,4% | +0,2 | 1195 |
| Matematyka, poziom rozszerzony | 38,5% | 28,9% | 32,5% | 37,1% | +1,4 | 290 |
| Angielski, poziom rozszerzony | 72,1% | 67,2% | 68,2% | 69,2% | +2,9 | 839 |
| Polski, poziom rozszerzony | 47,1% | 50,0% | 45,6% | 43,9% | +3,3 | 263 |
| Biologia, poziom rozszerzony | 43,0% | 47,6% | 38,3% | 40,7% | +2,2 | 293 |
| Chemia, poziom rozszerzony | 39,2% | 46,0% | 38,0% | 40,8% | −1,5 | 140 |
| Fizyka, poziom rozszerzony | 47,7% | 57,9% | 40,1% | 41,8% | +5,9 | 63 |
| Geografia, poziom rozszerzony | 41,6% | 42,3% | 39,3% | 40,6% | +1,1 | 219 |
| Historia, poziom rozszerzony | 46,0% | 50,2% | 46,1% | 47,2% | −1,3 | 59 |
| WOS, poziom rozszerzony | 48,5% | – | 39,6% | 44,0% | +4,5 | 29 |
| Informatyka, poziom rozszerzony | 46,2% | 41,4% | 40,8% | 39,7% | +6,5 | 45 |
Co z tego wynika dla licealisty z Piły? Matematyka i angielski rozszerzone są powyżej średniej Polski i Wielkopolski. Fizyka rozszerzona spadła z 57,9% do 47,7%, a chemia z 46,0% do 39,2%, więc kandydat na politechnikę albo medycynę nie może liczyć na zeszłoroczne średnie.