Licea i technikum w Pruszkowie: matura 2026
W Pruszkowie maturę pisało pięć szkół z co najmniej 20 zdającymi: cztery licea i technikum. Najwyżej w rankingu liceów jest Pryzmat Akademickie LO Fundacji Sternik, ale to mała szkoła (29 zdających). Z dużych liceów LO im. Tadeusza Kościuszki jest 146. w Polsce, a LO im. Tomasza Zana 160.
LO im. Tadeusza Kościuszki ma najwięcej zdających matematykę rozszerzoną w mieście: 85 osób, średnio 59,1%. W LO im. Tomasza Zana średnia trzech matur spadła z 87,0% do 82,9%, więc szkoła zjechała z 90. na 160. miejsce w Polsce. Najwięcej maturzystów po LO im. Tadeusza Kościuszki ma Szkoła Mistrzostwa Sportowego-LO: 127 osób, ze średnią trzech matur 65,9%.
Matura 2026, termin główny: szkoły w Pruszkowie, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce w rankingu liceów 2026 (technika nie są w rankingu). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| Pryzmat Akademickie LO Fundacji Sternikliceum | 29 | 73,9% | 85,3% | 94,1% | – | 84,4%2025: – | 36. w woj.112. w Polsce |
| LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum | 143 | 68,3% | 86,3% | 95,0% | 59,1%85 os. | 83,2%2025: 85,6% | 45. w woj.146. w Polsce |
| LO im. Tomasza Zanaliceum | 119 | 75,9% | 78,5% | 94,2% | 58,4%31 os. | 82,9%2025: 87,0% | 48. w woj.160. w Polsce |
| Technikumtechnikum | 79 | 57,5% | 65,7% | 77,1% | 22,8%20 os. | 66,7%2025: 72,5% | – |
| Szkoła Mistrzostwa Sportowego-LOliceum | 127 | 58,5% | 60,4% | 78,9% | – | 65,9%2025: 67,0% | 216. w woj.1006. w Polsce |
Mniejsze szkoły i szkoły dla dorosłych, bez porównań, bo przy kilkunastu zdających jeden wynik mocno zmienia średnią: Niepubliczne LO dla Dorosłych (36 os.), LO dla Dorosłych Żak (30 os.), Społeczne LO nr 23 (18 os.), LO Niepubliczne dla Dorosłych Wiktoria (5 os.). Ich wyniki liczą się do średniej Pruszkowa w tabeli niżej.
Najwyżej w rankingu liceów 2026 jest Pryzmat Akademickie LO Fundacji Sternik: 36. miejsce wśród 334 liceów w województwie mazowieckim i 112. wśród 1841 w całej Polsce. Ranking liczymy ze średniej trzech matur obowiązkowych. Wszystkie licea z województwa są w rankingu liceów: mazowieckie.
Matura 2026 w Pruszkowie: wszystkie przedmioty
Tabela liczy wszystkie szkoły w Pruszkowie, także trzy licea dla dorosłych. Polski podstawowy pisało razem 586 osób, a matematykę rozszerzoną 163.
Matura 2026, termin główny: średni wynik procentowy wszystkich szkół w Pruszkowie (także dla dorosłych), mazowieckigo województwa i Polski. Przedmioty, które pisało w gminie co najmniej 20 osób. Różnica w punktach procentowych. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Przedmiot | Pruszków 2026 | Pruszków 2025 | Województwo | Polska | Różnica do Polski | Zdających |
|---|
| Polski, poziom podstawowy | 62,4% | 68,6% | 61,5% | 58,9% | +3,5 | 586 |
| Matematyka, poziom podstawowy | 68,8% | 71,1% | 62,4% | 59,0% | +9,8 | 585 |
| Angielski, poziom podstawowy | 83,8% | 83,7% | 81,0% | 78,4% | +5,4 | 577 |
| Matematyka, poziom rozszerzony | 51,1% | 39,7% | 43,8% | 37,1% | +14,0 | 163 |
| Angielski, poziom rozszerzony | 72,6% | 66,9% | 72,1% | 69,2% | +3,4 | 527 |
| Polski, poziom rozszerzony | 51,5% | 53,6% | 47,4% | 43,9% | +7,7 | 80 |
| Biologia, poziom rozszerzony | 43,6% | 56,2% | 43,1% | 40,7% | +2,9 | 108 |
| Chemia, poziom rozszerzony | 43,2% | 47,6% | 43,1% | 40,8% | +2,4 | 58 |
| Fizyka, poziom rozszerzony | 45,2% | 53,9% | 49,3% | 41,8% | +3,4 | 51 |
| Geografia, poziom rozszerzony | 53,5% | 54,0% | 46,3% | 40,6% | +12,9 | 174 |
| Historia, poziom rozszerzony | 57,1% | 51,2% | 50,3% | 47,2% | +9,9 | 25 |
| WOS, poziom rozszerzony | 47,9% | – | 48,1% | 44,0% | +4,0 | 32 |
Co z tego wynika dla licealisty z Pruszkowa? Matematyka rozszerzona poszła w górę z 39,7% do 51,1%, a biologia rozszerzona spadła z 56,2% do 43,6%. W całej Polsce biologia też spadła, z 46,4% do 40,7%, więc część spadku to trudniejszy arkusz. Polski podstawowy wyszedł w mieście na 62,4%, rok wcześniej na 68,6%.