Licea i technika w Puławach: matura 2026
Maturę pisało w Puławach dziesięć szkół z co najmniej 20 zdającymi: sześć liceów i cztery technika. I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego ma średnią trzech matur 76,2%, II LO 75,7%, a różnica między nimi to pół punktu.
W przedmiotach rozszerzonych widać, czym się różnią. II LO ma więcej osób na matematyce rozszerzonej (139, średnio 46,3%) i lepszą biologię (53,1%) i chemię (41,7%). W I LO polski rozszerzony wyszedł na 66,9% przy 73 zdających, a matematyka rozszerzona na 47,3%.
Matura 2026, termin główny: szkoły w Puławach, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce w rankingu liceów 2026 (technika nie są w rankingu). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| I LO im. ks. A. J. Czartoryskiegoliceum | 217 | 66,4% | 72,6% | 89,5% | 47,3%92 os. | 76,2%2025: 78,8% | 18. w woj.474. w Polsce |
| II LOliceum | 239 | 61,6% | 77,2% | 88,4% | 46,3%139 os. | 75,7%2025: 79,7% | 20. w woj.496. w Polsce |
| Technikum nr 4 w Zespole Szkół Technicznych im. M. Skłodowskiej-Curietechnikum | 142 | 55,0% | 71,4% | 76,3% | 27,4%86 os. | 67,5%2025: 69,9% | – |
| III LOliceum | 190 | 52,5% | 63,8% | 78,4% | 26,3%44 os. | 64,9%2025: 70,0% | 50. w woj.1050. w Polsce |
| Europejskie LOliceum | 31 | 45,4% | 41,3% | 70,0% | – | 52,2%2025: 51,9% | 77. w woj.1584. w Polsce |
| Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 im. Marii Dąbrowskiejtechnikum | 57 | 48,8% | 40,4% | 63,2% | – | 50,8%2025: 56,2% | – |
| Technikum nr 2 w ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiegotechnikum | 77 | 44,1% | 47,5% | 56,6% | – | 49,4%2025: 53,8% | – |
| Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. S. Sempołowskiejtechnikum | 49 | 44,4% | 47,8% | 51,7% | – | 48,0%2025: 42,2% | – |
| VI LO w ZS nr 3 im. Marii Dąbrowskiejliceum | 67 | 46,6% | 39,9% | 54,5% | – | 47,0%2025: 51,1% | 87. w woj.1714. w Polsce |
| IV LOliceum | 32 | 29,8% | 24,6% | 46,8% | – | 33,7%2025: 43,6% | 98. w woj.1831. w Polsce |
Mniejsze szkoły i szkoły dla dorosłych, bez porównań, bo przy kilkunastu zdających jeden wynik mocno zmienia średnią: LO dla Dorosłych Żak (20 os.), Niepubliczne LO Klasyk (15 os.), LO dla Dorosłych nr VIII w Centrum Kształcenia Ustawicznego (9 os.), Społeczne LO im. Ch.p. Aignera (8 os.), Branżowa Szkoła II stopnia nr 2 Zespół Kształcenia Zawodowego (5 os.). Ich wyniki liczą się do średniej Puław w tabeli niżej.
Najwyżej w rankingu liceów 2026 jest I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego: 18. miejsce wśród 100 liceów w województwie lubelskim i 474. wśród 1841 w całej Polsce (rok wcześniej 403.). Ranking liczymy ze średniej trzech matur obowiązkowych. Wszystkie licea z województwa są w rankingu liceów: lubelskie.
Matura 2026 w Puławach: wszystkie przedmioty
W średniej miasta są wszystkie szkoły, także licea dla dorosłych. Polski podstawowy pisało w Puławach 1161 osób.
Matura 2026, termin główny: średni wynik procentowy wszystkich szkół w Puławach (także dla dorosłych), lubelskigo województwa i Polski. Przedmioty, które pisało w gminie co najmniej 20 osób. Różnica w punktach procentowych. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Przedmiot | Puławy 2026 | Puławy 2025 | Województwo | Polska | Różnica do Polski | Zdających |
|---|
| Polski, poziom podstawowy | 54,2% | 56,2% | 55,0% | 58,9% | −4,7 | 1161 |
| Matematyka, poziom podstawowy | 61,2% | 66,0% | 58,3% | 59,0% | +2,1 | 1161 |
| Angielski, poziom podstawowy | 75,2% | 76,8% | 74,9% | 78,4% | −3,2 | 1151 |
| Matematyka, poziom rozszerzony | 37,0% | 28,0% | 38,0% | 37,1% | −0,1 | 397 |
| Angielski, poziom rozszerzony | 67,9% | 66,0% | 68,3% | 69,2% | −1,3 | 847 |
| Polski, poziom rozszerzony | 46,8% | 33,8% | 46,9% | 43,9% | +2,9 | 198 |
| Biologia, poziom rozszerzony | 36,0% | 40,4% | 39,9% | 40,7% | −4,7 | 259 |
| Chemia, poziom rozszerzony | 33,2% | 36,4% | 42,3% | 40,8% | −7,6 | 155 |
| Fizyka, poziom rozszerzony | 33,7% | 38,1% | 40,6% | 41,8% | −8,1 | 86 |
| Geografia, poziom rozszerzony | 36,3% | 38,6% | 37,6% | 40,6% | −4,2 | 378 |
| Historia, poziom rozszerzony | 47,5% | 44,1% | 47,1% | 47,2% | +0,3 | 83 |
| WOS, poziom rozszerzony | 41,3% | – | 40,9% | 44,0% | −2,6 | 67 |
| Informatyka, poziom rozszerzony | 33,9% | 50,6% | 36,0% | 39,7% | −5,8 | 43 |
Co z tego wynika dla licealisty z Puław? Polski podstawowy wyszedł na 54,2%, o 4,7 punktu poniżej Polski, choć polski rozszerzony poszedł w górę z 33,8% do 46,8%. Matematyka rozszerzona też poszła w górę, z 28,0% do 37,0%. Chemia rozszerzona jest słaba: 33,2% przy 42,3% w województwie.