Licea i technikum w Wieliczce: matura 2026
W gminie Wieliczka maturę pisały cztery szkoły z co najmniej 20 zdającymi: trzy licea i technikum. Największe jest I LO im. Jana Matejki, w którym polski pisało 233 z 435 zdających w gminie.
Rok wcześniej I LO im. Jana Matejki było 37. w rankingu liceów województwa małopolskiego, więc w tym roku spadło o kilka miejsc. W I LO im. Jana Matejki matematykę rozszerzoną pisało 88 osób, średnio na 48,0%, a angielski rozszerzony 216 osób, ze średnią 80,4%.
Technikum, drugie co do wielkości, miało 148 zdających i średnią trzech matur 64,2%, a matematykę rozszerzoną zdawały w nim 43 osoby (32,1%).
Matura 2026, termin główny: szkoły w gminie Wieliczka, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce w rankingu liceów 2026 (technika nie są w rankingu). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| I LO im. Jana Matejkiliceum | 233 | 68,8% | 73,5% | 90,3% | 48,0%88 os. | 77,5%2025: 80,0% | 43. w woj.398. w Polsce |
| Technikumtechnikum | 148 | 57,9% | 59,4% | 75,3% | 32,1%43 os. | 64,2%2025: 66,9% | – |
| LO Szkoła Mistrzostwa Sportowegoliceum | 21 | 57,9% | 54,7% | 79,2% | – | 63,9%2025: 57,3% | 111. w woj.1100. w Polsce |
| Prywatne LO mgra Stefana Kwietniowskiegoliceum | 26 | 34,0% | 30,9% | 58,2% | – | 41,0%2025: 40,8% | 154. w woj.1785. w Polsce |
Mniejsze szkoły i szkoły dla dorosłych, bez porównań, bo przy kilkunastu zdających jeden wynik mocno zmienia średnią: Prywatne LO - Niższe Seminarium Duchowne Franciszkanów (OFM) (7 os.). Ich wyniki liczą się do średniej gminy Wieliczka w tabeli niżej.
Najwyżej w rankingu liceów 2026 jest I LO im. Jana Matejki: 43. miejsce wśród 158 liceów w województwie małopolskim i 398. wśród 1841 w całej Polsce (rok wcześniej 337.). Ranking liczymy ze średniej trzech matur obowiązkowych. Wszystkie licea z województwa są w rankingu liceów: małopolskie.
Matura 2026 w gminie Wieliczka: wszystkie przedmioty
Tabela liczy wszystkie szkoły gminy. Polski podstawowy pisało w nich 435 osób, matematykę rozszerzoną 138, a angielski rozszerzony 377.
Matura 2026, termin główny: średni wynik procentowy wszystkich szkół w gminie Wieliczka (także dla dorosłych), małopolskigo województwa i Polski. Przedmioty, które pisało w gminie co najmniej 20 osób. Różnica w punktach procentowych. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Przedmiot | Gmina 2026 | Gmina 2025 | Województwo | Polska | Różnica do Polski | Zdających |
|---|
| Polski, poziom podstawowy | 62,4% | 64,2% | 61,8% | 58,9% | +3,5 | 435 |
| Matematyka, poziom podstawowy | 65,1% | 64,6% | 62,1% | 59,0% | +6,0 | 435 |
| Angielski, poziom podstawowy | 82,8% | 81,5% | 79,5% | 78,4% | +4,4 | 433 |
| Matematyka, poziom rozszerzony | 41,3% | 34,6% | 40,2% | 37,1% | +4,2 | 138 |
| Angielski, poziom rozszerzony | 72,8% | 64,6% | 70,6% | 69,2% | +3,6 | 377 |
| Polski, poziom rozszerzony | 46,6% | 55,8% | 48,1% | 43,9% | +2,7 | 108 |
| Biologia, poziom rozszerzony | 43,4% | 46,8% | 43,6% | 40,7% | +2,6 | 65 |
| Chemia, poziom rozszerzony | 46,1% | 41,0% | 44,5% | 40,8% | +5,3 | 30 |
| Geografia, poziom rozszerzony | 46,9% | 45,1% | 42,1% | 40,6% | +6,3 | 103 |
| WOS, poziom rozszerzony | 58,6% | – | 49,2% | 44,0% | +14,7 | 22 |
Co z tego wynika dla licealisty z Wieliczki? Angielski rozszerzony poszedł w górę z 64,6% do 72,8%, matematyka rozszerzona z 34,6% do 41,3%. Polski rozszerzony spadł z 55,8% do 46,6% i jest pod średnią Małopolski (48,1%). Pisało go w gminie 108 osób, z czego 86 w I LO im. Jana Matejki.