Dane CKE · termin główny 2026 · śląskie

Edukacja w Bielsku-Białej: wyniki egzaminów 2026

W ośmiu z jedenastu techników w Bielsku-Białej, które mają wyniki matury z dwóch lat, średnia trzech matur obowiązkowych jest wyższa niż w 2025 roku. Najwięcej zyskało Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budowlanych: z 60,5% na 67,0% i z 55. na 18. miejsce w województwie. Najwyżej jest Technikum nr 3, 5. w województwie i 38. w Polsce.

  • 1622ósmoklasistów
  • 2994maturzystów
  • 18 + 13licea + technika
Wyniki 2026 Bielsko-Biała, województwo, Polska

Bielsko-Biała powyżej województwa

Angielskimatura rozszerzona, 2421 os.+3,5
Miasto72,8%
Województwo67,6%
Polska69,2%
Matematykamatura podstawowa, 2995 os.+3,3
Miasto62,4%
Województwo58,0%
Polska59,0%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1778 os.+3,1
Miasto75,7%
Województwo73,2%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Bielska-Białej i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Bielsko-Biała · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Bielsku-Białej: w ośmiu z jedenastu techników wynik w górę, Technikum nr 3 38. w Polsce

W ośmiu z jedenastu techników w Bielsku-Białej, które mają wyniki matury z 2025 i 2026 roku, średnia trzech matur obowiązkowych jest w tym roku wyższa. Najwięcej zyskało Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budowlanych im. Generała Stanisława Maczka: z 60,5% na 67,0%. W rankingu techników województwa śląskiego szkoła przesunęła się z 55. na 18. miejsce.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Dane pochodzą z oficjalnych wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. W technikach maturę z polskiego pisało w Bielsku-Białej 1035 osób, w liceach 1849.

Technikum nr 3 w piątce województwa

Najwyżej z bielskich techników jest Technikum nr 3 w Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. Jędrzeja Śniadeckiego, z wynikiem 73,5% wobec 73,1% rok wcześniej, czyli prawie bez zmian. W rankingu techników Technikum nr 3 jest 5. w województwie śląskim i 38. w Polsce, a rok wcześniej było 6. i 46. W Technikum nr 3 maturę pisało 197 osób, a matematykę rozszerzoną 115, ze średnią 24,3%.

Technikum nr 11 w Zespole Szkół im. Juliana Tuwima poprawiło średnią z 59,7% na 65,5% i jest 27. w województwie (rok wcześniej 62.). Poprawiły się również Technikum im. gen. Stanisława Sosabowskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego (54,6% wobec 48,3%) i Technikum nr 7 w Zespole Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki (60,5% wobec 56,5%).

Lepszy wynik niż przed rokiem mają Technikum nr 5 w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących (60,6% wobec 57,3%) i Technikum nr 4 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Michała Kaleckiego (67,0% wobec 65,6%). Niżej niż rok wcześniej są między innymi Technikum nr 1 (67,6% wobec 69,6%) i Technikum TEB Edukacja (53,3% wobec 56,8%).

Angielski rozszerzony drugi w regionie

Z angielskiego rozszerzonego, który pisało 2421 osób, szkoły z Bielska-Białej mają 72,8%, o 5,0 punktu więcej niż rok wcześniej i drugi wynik w województwie. Z historii rozszerzonej miasto jest trzecie (54,9%), a z informatyki rozszerzonej drugie (48,0%). W Technikum nr 3 angielski rozszerzony pisało 166 osób, ze średnią 74,6%, w Technikum nr 1 107 osób, ze średnią 70,9%, a w Technikum nr 4 im. Michała Kaleckiego 102 osoby, ze średnią 64,4%.

Biologię rozszerzoną pisało w Bielsku-Białej 653 maturzystów, a średnia wyniosła 46,3%, rok wcześniej 53,7%. Najwięcej zdających mają I LO im. Mikołaja Kopernika (132 osoby, 66,8%) i LO nr VIII w Zespole Szkół Medycznych i Ogólnokształcących im. Hanny Chrzanowskiej (130 osób, 62,2%). Nowe w zestawieniu Prywatne Technikum Informatyczne ma z matematyki podstawowej 64,8%.

Polski rozszerzony wyszedł na 50,9%, przy 43,9% w Polsce, a pisało go 494 maturzystów. Najwyższe wyniki z tego egzaminu mają ZSO im. Stefana Żeromskiego, czyli III LO z oddziałami dwujęzycznymi (68,8%), i LO nr VIII w Zespole Szkół Medycznych i Ogólnokształcących im. Hanny Chrzanowskiej (68,7%).

Ósmoklasiści

Na egzaminie ósmoklasisty z polskiego bielscy uczniowie mają 66,6%, a z angielskiego 75,7%. W województwie to 8. i 6. wynik, a rok wcześniej 4. i 4. Z polskiego wynik wzrósł w ciągu roku z 65,7%, a z angielskiego z 74,2%. Egzamin z angielskiego pisało 1778 uczniów, a średnia trzech egzaminów w mieście wyniosła 66,9%.

Z polskiego najwyższy wynik wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi ma Państwowa ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. Stanisława Moniuszki: 81,1%. Za nią są SP Zgromadzenia Córek Bożej Miłości im. Franciszki Lechner (80,0%) i Społeczna SP Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego (78,1%), a z numerowanych szkół SP nr 6 Integracyjna im. Kazimierza Brodzińskiego (75,4%).

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała na tle województwa i Polski

Matematyka1622 os. w 2026+3,6
Miasto58,4%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 54,2% · 2. miejsce na 36 w województwie
Polski1621 os. w 2026+1,8
Miasto66,6%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 65,7% · 8. miejsce na 36 w województwie
Angielski1778 os. w 2026+3,1
Miasto75,7%
Województwo73,2%
Polska72,6%
w 2025: 74,2% · 6. miejsce na 36 w województwie
  1. 1Społeczna SP Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego81,6%39 os.
  2. 2Anglojęzyczna SP Oxford Primary School78,1%43 os.
  3. 3SP Zgromadzenia Córek Bożej Miłości im. Franciszki Lechner72,7%26 os.
  4. 4Dwujęzyczna SP im. W. Kopalińskiego71,6%33 os.
  5. 5SP nr 2 Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja70,7%67 os.
  6. 6SP nr 23 im. Józefa Drożdża70,5%29 os.
  7. 7SP nr 13 im. Władysława Jagiełły69,9%57 os.
  8. 8SP nr 25 im. księdza Jana Twardowskiego69,0%39 os.
  9. 9SP nr 31 im. Jana Kochanowskiego68,7%38 os.
  10. 10SP nr 6 Integracyjna im. Kazimierza Brodzińskiego68,0%38 os.
  11. śr.Średnia miasta58,4%1622 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Bielsku-Białej, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 28.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Bielsku-Białej z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 28, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Społeczna SP Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego81,6%78,1%94,7%84,8%39
Anglojęzyczna SP Oxford Primary School78,1%74,2%97,1%83,1%43
Dwujęzyczna SP im. W. Kopalińskiego71,6%74,2%97,2%81,0%33
SP Zgromadzenia Córek Bożej Miłości im. Franciszki Lechner72,7%80,0%87,4%80,0%26
Państwowa ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. Stanisława Moniuszki65,3%81,1%89,8%78,8%28
SP nr 23 im. Józefa Drożdża70,5%74,9%85,8%77,0%29
SP nr 2 Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja70,7%70,6%87,6%76,3%67
SP nr 6 Integracyjna im. Kazimierza Brodzińskiego68,0%75,4%82,3%75,2%38
SP nr 13 im. Władysława Jagiełły69,9%70,6%81,3%73,9%57
SP nr 31 im. Jana Kochanowskiego68,7%70,5%80,3%73,2%38
Średnia miasta, wszystkie szkoły58,4%66,6%75,7%66,9%1622

Licea i technika w Bielsku-Białej: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Bielsku-Białej, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (203 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (166 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
V LOliceum13470,7%94,4%96,5%66,0%127 os.87,2%2025: 92,3%3. w woj.49. w Polsce
I LO im. Mikołaja Kopernikaliceum27768,2%85,2%95,4%60,2%144 os.82,9%2025: 88,6%11. w woj.158. w Polsce
ZS Medycznych i Ogólnokształcących im. Hanny Chrzanowskiej - LO nr VIIIliceum22875,5%78,4%94,6%42,9%68 os.82,8%2025: 81,2%13. w woj.163. w Polsce
LO Zgromadzenia Córek Bożej Miłościliceum3577,4%76,7%92,5%–82,2%2025: 83,9%17. w woj.185. w Polsce
Dwujęzyczne LO im. Władysława Kopalińskiegoliceum2970,2%79,8%95,6%–81,9%2025: 84,3%19. w woj.195. w Polsce
ZSO im. Stefana Żeromskiego - III LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiegoliceum18768,7%80,6%93,3%52,6%110 os.80,9%2025: 85,6%24. w woj.241. w Polsce
IV LO im. Komisji Edukacji Narodowejliceum20467,7%72,7%87,2%35,5%96 os.75,9%2025: 76,7%54. w woj.488. w Polsce
LO Katolickiego Towarzystwa Kulturalnegoliceum5064,7%69,5%93,4%44,1%23 os.75,8%2025: 84,4%56. w woj.491. w Polsce
Technikum nr 3 z oddziałami integracyjnymi w Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. Jędrzeja Śniadeckiegotechnikum19766,2%68,5%85,8%24,3%115 os.73,5%2025: 73,1%5. w woj.38. w Polsce
LO Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Rejaliceum3568,4%58,7%89,1%–72,1%2025: 74,8%79. w woj.703. w Polsce
Akademickie Dwujęzyczne Liceum Oxford Secondary Schoolliceum2659,5%61,3%93,9%–71,6%2025: ––
LO Mistrzostwa Sportowego Bts Rekordliceum3866,0%63,2%83,5%–70,9%2025: 62,2%85. w woj.754. w Polsce
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałataliceum4964,2%52,2%89,4%–68,6%2025: 74,3%–
Technikum nr 1technikum13564,6%58,5%79,8%18,2%29 os.67,6%2025: 69,6%14. w woj.110. w Polsce
II LO im. Adama Asnykaliceum18762,6%56,3%83,9%14,1%23 os.67,6%2025: 71,1%99. w woj.926. w Polsce
Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budowlanych im. Generała Stanisława Maczkatechnikum5364,8%60,4%75,8%–67,0%2025: 60,5%18. w woj.128. w Polsce
Technikum nr 4 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Michała Kaleckiegotechnikum11866,3%52,5%82,1%–67,0%2025: 65,6%19. w woj.129. w Polsce
Technikum nr 11 w Zespole Szkół im. Juliana Tuwimatechnikum6764,9%47,8%83,8%–65,5%2025: 59,7%27. w woj.165. w Polsce
Prywatne Technikum Informatycznetechnikum3749,0%64,8%80,0%–64,6%2025: –31. w woj.184. w Polsce
LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Wisławy Szymborskiejliceum3551,4%44,7%88,3%–61,5%2025: –131. w woj.1221. w Polsce
VI LO z oddziałami integracyjnymi w ZSO im. Armii Krajowejliceum11559,6%46,9%76,6%–61,0%2025: 67,1%133. w woj.1241. w Polsce
Technikum nr 5 w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcącychtechnikum5458,4%47,5%76,0%–60,6%2025: 57,3%48. w woj.325. w Polsce
Technikum nr 7 w Zespole Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępkitechnikum9857,3%48,9%75,3%–60,5%2025: 56,5%50. w woj.335. w Polsce
Technikumtechnikum5864,8%42,5%73,0%–60,1%2025: 60,9%55. w woj.355. w Polsce
Technikum im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Bielsku-Białej Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachtechnikum7161,1%33,8%69,0%–54,6%2025: 48,3%102. w woj.712. w Polsce
Technikum Ośrodka Edukacji Sokratestechnikum2153,6%39,1%69,9%–54,2%2025: –105. w woj.741. w Polsce
Technikum nr 8 w Zespole Szkół Gastronomicznychtechnikum6059,5%41,1%62,0%–54,2%2025: 53,2%106. w woj.744. w Polsce
LO im. Tadeusza Kościuszki Studium Przedsiębiorczości Magoliceum6746,6%45,2%70,8%–54,2%2025: 57,2%171. w woj.1524. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum6640,1%46,9%73,0%–53,3%2025: 56,8%116. w woj.807. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowego Bbtsliceum4540,7%49,1%67,6%–52,4%2025: 57,5%182. w woj.1577. w Polsce
LO Ośrodka Edukacji Sokratesliceum4644,9%26,8%52,0%–41,2%2025: 49,7%199. w woj.1781. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (9)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Bielska-Białej w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Państwowa ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Stanisława Moniuszkiszkoła ponadpodstawowa40
LO dla Dorosłych Żakliceum34
LO dla Dorosłychliceum26
Nowe Prywatne LO Cogitoliceum18
LO Bielskiej Szkoły Menedżerówliceum15
LO im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Bielsku-Białej Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachliceum15
Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia9
Waldorfskie LO im. Cypriana Kamila Norwidaliceum9
Prywatne LO Creativeliceum5

Bielsko-Biała na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Bielska-Białej (miasto na prawach powiatu), województwa śląskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty58,4%54,2%+4,253,9%54,8%+3,62. z 361622
Polski, egzamin ósmoklasisty66,6%65,7%+0,963,9%64,8%+1,88. z 361621
Angielski, egzamin ósmoklasisty75,7%74,2%+1,573,2%72,6%+3,16. z 361778
Polski, matura podstawowa62,9%64,5%−1,659,1%58,9%+4,01. z 362994
Matematyka, matura podstawowa62,4%61,9%+0,458,0%59,0%+3,32. z 362995
Angielski, matura podstawowa83,5%82,2%+1,479,3%78,4%+5,22. z 362976
Matematyka, matura rozszerzona41,8%34,8%+7,034,1%37,1%+4,71. z 36883
Angielski, matura rozszerzona72,8%67,8%+5,067,6%69,2%+3,52. z 362421
Polski, matura rozszerzona50,9%48,9%+2,042,8%43,9%+7,13. z 36494
Biologia, matura rozszerzona46,3%53,7%−7,440,5%40,7%+5,64. z 36653
Chemia, matura rozszerzona46,9%44,2%+2,739,0%40,8%+6,25. z 36270
Fizyka, matura rozszerzona52,3%57,4%−5,139,3%41,8%+10,53. z 29132
Geografia, matura rozszerzona43,8%44,2%−0,441,3%40,6%+3,34. z 36601
Historia, matura rozszerzona54,9%51,4%+3,547,4%47,2%+7,73. z 36140
WOS, matura rozszerzona53,0%––44,6%44,0%+9,06. z 3382
Informatyka, matura rozszerzona48,0%49,6%−1,737,1%39,7%+8,32. z 2893

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.