Dane CKE · termin główny 2026 · śląskie

Edukacja w Częstochowie: wyniki egzaminów 2026

V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie poprawiło średnią trzech matur obowiązkowych z 61,9% do 67,1%, a VIII LO Samorządowe im. gen. Józefa Sowińskiego z 58,4% do 63,8%. Z geografii rozszerzonej szkoły z Częstochowy są piąte w województwie śląskim. Ósmoklasiści z matematyki byli rok wcześniej 6. w województwie, a teraz są 11.

  • 1810ósmoklasistów
  • 3288maturzystów
  • 17 + 11licea + technika
Wyniki 2026 Częstochowa, województwo, Polska

Częstochowa na tle województwa

Geografiamatura rozszerzona, 731 os.+3,2
Miasto43,8%
Województwo41,3%
Polska40,6%
Matematykamatura rozszerzona, 762 os.−2,9
Miasto34,2%
Województwo34,1%
Polska37,1%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1810 os.+1,1
Miasto55,8%
Województwo53,9%
Polska54,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Częstochowy i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Częstochowa · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Częstochowie: V LO i VIII LO o ponad pięć punktów w górę

V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie ma w tym roku średnią trzech matur obowiązkowych 67,1%, wobec 61,9% rok wcześniej. VIII LO Samorządowe im. gen. Józefa Sowińskiego poprawiło się z 58,4% do 63,8%, a XII LO z 58,4% do 62,4%. W liceach z czołówki miasta zmiany były dużo mniejsze.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Dane pochodzą z oficjalnych wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. W rankingu liceów V LO przesunęło się w Polsce z 1168. na 954. miejsce, a VIII LO z 1277. na 1113.

Polski rozszerzony w V LO

W V LO maturę pisało 219 osób. Polski rozszerzony wybrało 116 z nich, najwięcej w Częstochowie, a średnia wyniosła 51,5%, powyżej średniej Polski (43,9%). Z polskiego podstawowego maturzyści V LO mają 65,4%, a z angielskiego podstawowego 80,8%.

VIII LO, w którym maturę pisały 203 osoby, ma z angielskiego podstawowego 80,2%, a z matematyki podstawowej 53,0%. XII LO z polskiego podstawowego ma 64,0%, a maturę pisało tam 114 osób. W całym mieście polski rozszerzony wyszedł na 46,5%, dziewiąty wynik w województwie.

Geografia i historia wyżej niż w kraju

Na maturze rozszerzonej z geografii częstochowskie szkoły mają 43,8%, piąty wynik w województwie i 3,2 punktu powyżej średniej Polski. Pisało ją 731 osób. Najwyższy wynik ma IX LO im. Cypriana Kamila Norwida (68,7%), a najwięcej zdających VII LO im. Mikołaja Kopernika: 81, ze średnią 60,9%.

Historia rozszerzona wyszła na 49,1%, o 4,0 punktu lepiej niż rok wcześniej, przy 47,2% w Polsce. Z wiedzy o społeczeństwie szkoły z Częstochowy mają 49,0%, przy 44,0% w kraju. Matematykę rozszerzoną pisały 762 osoby, a średnia wzrosła z 29,8% do 34,2%, choć to wciąż mniej niż w Polsce (37,1%).

W liceach maturę z polskiego pisało w Częstochowie 2105 osób, a w technikach 1067. Najwięcej maturzystów wśród liceów ma IV LO im. Henryka Sienkiewicza: 262, ze średnią trzech matur 75,1%.

Technika niżej niż rok wcześniej

Inaczej niż w V LO i VIII LO wyglądają technika. W dziewięciu z dziesięciu techników z wynikami z obu lat średnia trzech matur jest niższa niż w 2025 roku. Wyżej jest tylko Technikum nr 11: 56,3% wobec 54,7%. Technikum nr 3 ma 55,6% wobec 60,6%, Technikum nr 2 49,7% wobec 55,0%, a Technikum nr 12 im. Jana Pawła II 45,7% wobec 52,8%.

Najwyżej z techników jest Technikum nr 5: 67,5% (rok wcześniej 68,2%), 15. miejsce w województwie, tak samo jak przed rokiem. Technikum TEB Edukacja, w którym maturę pisały 153 osoby, ma 53,9%.

Biologię rozszerzoną pisało w Częstochowie 809 osób, a średnia spadła z 48,0% do 42,9%. Najwięcej zdających ma IV LO im. Henryka Sienkiewicza: 114, ze średnią 51,4%.

Ósmoklasiści: matematyka w górę, w województwie niżej

Na egzaminie ósmoklasisty częstochowscy uczniowie napisali matematykę na 55,8%, o 3,6 punktu lepiej niż rok wcześniej, ale w województwie miasto spadło z 6. na 11. miejsce. Egzamin z matematyki pisało 1810 uczniów, a średnia Polski wyniosła 54,8%.

Najwyższą średnią z trzech egzaminów wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi ma SP Akademia Soward: 85,6%. Za nią są Publiczna SP im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek (82,1%) i SP nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (82,0%), w której matematykę pisało 53 uczniów, ze średnią 78,7%. Z polskiego najwyżej jest Publiczna SP im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek (82,2%), a SP nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ma 78,5%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Częstochowie

Częstochowa na tle województwa i Polski

Matematyka1810 os. w 2026+1,1
Miasto55,8%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 52,2% · 11. miejsce na 36 w województwie
Polski1812 os. w 2026+2,4
Miasto67,2%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 65,2% · 5. miejsce na 36 w województwie
Angielski1969 os. w 2026+3,5
Miasto76,1%
Województwo73,2%
Polska72,6%
w 2025: 74,2% · 5. miejsce na 36 w województwie
  1. 1SP Akademia Soward83,2%38 os.
  2. 2SP nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego78,7%53 os.
  3. 3Publiczna SP im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek76,5%40 os.
  4. 4SP nr 54 z oddziałami integracyjnymi im. Polskich Paralimpijczyków68,6%34 os.
  5. 5SP nr 21 im. ks. Stanisława Konarskiego67,7%34 os.
  6. 6SP nr 50 im. gen. W. Sikorskiego66,9%58 os.
  7. 7SP nr 1 im. Zdobywców Przestworzy64,8%49 os.
  8. 8SP nr 31 im. Orła Białego64,2%68 os.
  9. 9SP nr 29 im. Królowej Jadwigi62,6%48 os.
  10. 10SP nr 27 im. Zygmunta Łęskiego61,9%30 os.
  11. śr.Średnia miasta55,8%1810 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Częstochowie, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 31.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Częstochowie z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 31, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP Akademia Soward83,2%77,0%96,5%85,6%38
Publiczna SP im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek76,5%82,2%87,5%82,1%40
SP nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego78,7%78,5%88,8%82,0%53
SP nr 1 im. Zdobywców Przestworzy64,8%76,6%86,3%75,9%49
SP nr 50 im. gen. W. Sikorskiego66,9%71,5%87,2%75,2%58
SP nr 21 im. ks. Stanisława Konarskiego67,7%65,8%89,2%74,2%34
SP nr 27 im. Zygmunta Łęskiego61,9%74,4%85,4%73,9%30
SP nr 54 z oddziałami integracyjnymi im. Polskich Paralimpijczyków68,6%64,5%85,7%72,9%34
SP nr 31 im. Orła Białego64,2%72,2%80,0%72,1%68
SP nr 38 im. L. Zamenhofa61,9%71,7%82,5%72,0%79
Średnia miasta, wszystkie szkoły55,8%67,2%76,1%66,4%1810

Licea i technika w Częstochowie: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Częstochowie, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (203 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (166 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO im. Romualda Trauguttaliceum13470,8%81,2%94,7%53,0%80 os.82,2%2025: 80,6%16. w woj.178. w Polsce
IX LO im. Cypriana Kamila Norwidaliceum21169,8%79,6%93,1%57,2%105 os.80,8%2025: 81,8%25. w woj.245. w Polsce
I LO im. Juliusza Słowackiegoliceum18673,1%75,1%90,5%31,0%46 os.79,6%2025: 79,6%30. w woj.285. w Polsce
III LO im. dra Władysława Biegańskiegoliceum17365,9%75,1%93,2%42,3%58 os.78,1%2025: 76,3%39. w woj.372. w Polsce
VII LO im. Mikołaja Kopernikaliceum22969,6%72,4%88,8%40,0%79 os.77,0%2025: 77,4%46. w woj.432. w Polsce
IV LO im. Henryka Sienkiewiczaliceum26270,1%66,6%88,7%32,0%92 os.75,1%2025: 77,1%58. w woj.527. w Polsce
I Społeczne LO im. Zbigniewa Herberta STOliceum6357,2%63,5%87,2%–69,3%2025: 72,4%95. w woj.849. w Polsce
Technikum nr 5technikum27157,9%62,2%82,4%23,6%95 os.67,5%2025: 68,2%15. w woj.114. w Polsce
V LO im. Adama Mickiewiczaliceum21965,4%55,2%80,8%20,6%32 os.67,1%2025: 61,9%101. w woj.954. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowego Nobilitoliceum3549,4%67,7%78,2%–65,1%2025: –109. w woj.1042. w Polsce
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiegoliceum6659,6%45,9%86,4%–64,0%2025: 65,9%–
VIII LO Samorządowe im. gen. Józefa Sowińskiegoliceum20358,1%53,0%80,2%12,2%21 os.63,8%2025: 58,4%117. w woj.1113. w Polsce
XII LOliceum11464,0%50,5%72,5%–62,4%2025: 58,4%123. w woj.1177. w Polsce
Katolickie LO Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Jasnogórskiejliceum4357,4%57,2%71,5%–62,0%2025: 59,4%127. w woj.1196. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowego Rks Rakówliceum2549,6%61,7%74,0%–61,7%2025: 78,7%129. w woj.1212. w Polsce
Ala Autorskie Liceum Artystyczne i Akademickieliceum2655,6%45,8%82,1%–61,2%2025: ––
Technikum nr 11technikum5562,9%36,6%69,3%–56,3%2025: 54,7%88. w woj.587. w Polsce
Technikum nr 3technikum9651,2%48,0%67,7%10,5%23 os.55,6%2025: 60,6%95. w woj.644. w Polsce
LO TEB Edukacjaliceum8054,2%38,5%70,1%–54,3%2025: –170. w woj.1518. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum15343,8%44,6%73,3%9,1%29 os.53,9%2025: 54,4%109. w woj.767. w Polsce
Technikum nr 7technikum7253,2%35,8%71,6%–53,6%2025: 56,3%111. w woj.792. w Polsce
Technikum nr 4technikum3547,1%30,6%76,7%–51,4%2025: –125. w woj.924. w Polsce
Technikum nr 6technikum5754,0%40,5%59,4%–51,3%2025: 55,5%128. w woj.938. w Polsce
Technikum nr 2technikum10544,7%44,5%59,8%–49,7%2025: 55,0%137. w woj.1032. w Polsce
Technikum nr 12 im. Jana Pawła IItechnikum8345,3%36,0%55,9%–45,7%2025: 52,8%153. w woj.1207. w Polsce
Technikum nr 8technikum5341,4%38,5%53,3%–44,4%2025: 50,4%159. w woj.1252. w Polsce
LO im. Wisławy Szymborskiej w Częstochowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachliceum3636,6%35,2%60,1%–44,0%2025: 38,2%196. w woj.1750. w Polsce
Technikum nr 10technikum3638,7%37,4%50,4%–42,2%2025: 47,3%164. w woj.1299. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (11)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Częstochowy w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
II LO dla Dorosłych Żakliceum26
Zaoczne LO dla Dorosłych Cosinus Plusliceum22
Państwowa ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopniaszkoła ponadpodstawowa19
Technikum nr 9technikum15
Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Józefatechnikum13
Technikum Stmtechnikum12
Jasnogórska Niepubliczna ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopniaszkoła ponadpodstawowa11
Technikum im. Wisławy Szymborskiej w Częstochowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachtechnikum11
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1szkoła branżowa II stopnia10
LO dla Dorosłychliceum9
Branżowa Szkoła II stopnia nr 2szkoła branżowa II stopnia6

Częstochowa na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Częstochowy (miasto na prawach powiatu), województwa śląskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty55,8%52,2%+3,653,9%54,8%+1,111. z 361810
Polski, egzamin ósmoklasisty67,2%65,2%+2,063,9%64,8%+2,45. z 361812
Angielski, egzamin ósmoklasisty76,1%74,2%+1,973,2%72,6%+3,55. z 361969
Polski, matura podstawowa59,3%61,4%−2,159,1%58,9%+0,420. z 363288
Matematyka, matura podstawowa57,5%58,5%−1,058,0%59,0%−1,518. z 363285
Angielski, matura podstawowa79,2%77,5%+1,779,3%78,4%+0,815. z 363263
Matematyka, matura rozszerzona34,2%29,8%+4,434,1%37,1%−2,912. z 36762
Angielski, matura rozszerzona68,5%59,7%+8,867,6%69,2%−0,79. z 362562
Polski, matura rozszerzona46,5%44,4%+2,142,8%43,9%+2,69. z 36807
Biologia, matura rozszerzona42,9%48,0%−5,140,5%40,7%+2,29. z 36809
Chemia, matura rozszerzona39,4%39,3%+0,139,0%40,8%−1,411. z 36391
Fizyka, matura rozszerzona33,7%41,4%−7,739,3%41,8%−8,117. z 29152
Geografia, matura rozszerzona43,8%41,5%+2,341,3%40,6%+3,25. z 36731
Historia, matura rozszerzona49,1%45,1%+4,047,4%47,2%+1,99. z 36254
WOS, matura rozszerzona49,0%––44,6%44,0%+5,08. z 33170
Informatyka, matura rozszerzona39,9%41,6%−1,737,1%39,7%+0,26. z 28142

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.