Dane CKE · termin główny 2026 · śląskie

Edukacja w Dąbrowie Górniczej: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z Dąbrowy Górniczej napisali egzamin z matematyki średnio na 54,8%, o 5,9 punktu lepiej niż rok wcześniej. W województwie śląskim rok wcześniej miasto było z matematyki 18., a teraz jest 13. Najwyższe wyniki z matematyki mają SP nr 16 (67,0%) i SP nr 22 im. Marii Skłodowskiej-Curie (66,8%).

  • 960ósmoklasistów
  • 1282maturzystów
  • 9 + 3licea + technika
Wyniki 2026 Dąbrowa Górnicza, województwo, Polska

Ósmoklasiści na poziomie Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 960 os.+0,0
Miasto54,8%
Województwo53,9%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 961 os.−0,9
Miasto64,0%
Województwo63,9%
Polska64,8%
WOSmatura rozszerzona, 81 os.+12,1
Miasto56,0%
Województwo44,6%
Polska44,0%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Dąbrowy Górniczej i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Dąbrowa Górnicza · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Dąbrowie Górniczej: matematyka w górę o 5,9 punktu, najwyżej SP nr 16 i SP nr 22

Ósmoklasiści z Dąbrowy Górniczej napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 54,8%. Rok wcześniej mieli 48,9%, więc wynik wzrósł o 5,9 punktu. W województwie śląskim rok wcześniej miasto było z matematyki 18., a teraz jest 13.

Tak wynika z oficjalnych wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin z matematyki pisało 960 uczniów. Średnia miasta jest równa średniej Polski (54,8%), a średnia województwa śląskiego wyniosła 53,9%.

Dwie małe szkoły na czele

Najwyższe wyniki z matematyki mają SP nr 16 (67,0%) i SP nr 22 im. Marii Skłodowskiej-Curie (66,8%), w których egzamin pisało po 25 uczniów. Wśród większych szkół najwyżej jest SP nr 29 z oddziałami sportowymi im. Alfreda Szklarskiego: 62,3% przy 64 zdających. SP nr 3 im. Mikołaja Kopernika ma 60,8%, a SP nr 13 im. Adama Piwowara 59,4%.

Z polskiego dąbrowscy ósmoklasiści mają 64,0%, prawie tyle co rok wcześniej (64,2%) i o 0,9 punktu mniej niż średnia Polski. Najwyższy wynik ma znów SP nr 16: 70,8%. Za nią jest SP nr 30 im. Emilii Zawidzkiej (69,8%), największa szkoła w tym zestawieniu, z 87 zdającymi. Egzamin z polskiego pisało w mieście 961 uczniów, a z angielskiego 1021.

Z angielskiego miasto ma 73,6%, o 1,0 punktu więcej niż Polska. Najwyższy wynik z angielskiego ma SP nr 22 im. Marii Skłodowskiej-Curie: 84,2%. Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 16 (73,1%), przed SP nr 22 (72,4%) i SP nr 29 z oddziałami sportowymi (69,4%). W zestawieniu jest 16 szkół, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób.

SP nr 12 im. Stanisława Staszica, w której egzamin pisało 67 uczniów, ma z matematyki 56,1%. W SP nr 34 w Zespole Szkół nr 4 matematyka wyszła na 57,2%, a angielski na 77,9%. Średnia trzech egzaminów w całym mieście wyniosła 64,1%.

Z angielskiego dąbrowscy ósmoklasiści są w tym roku 14. w województwie, a rok wcześniej byli 10. Wynik wzrósł jednak z 71,7% do 73,6%. Z polskiego miasto jest 14. w województwie, wobec 17. miejsca rok wcześniej.

Na maturze: WOS trzeci w województwie

Na maturze rozszerzonej z wiedzy o społeczeństwie szkoły z Dąbrowy Górniczej mają 56,0%, trzeci wynik w województwie i 12,1 punktu powyżej średniej Polski. Pisało ją 81 osób. Chemia rozszerzona wyszła na 43,8% (Polska 40,8%), a biologia na 41,8% (Polska 40,7%). Geografię rozszerzoną pisało 181 osób, ze średnią 42,0% (Polska 40,6%), a fizyka rozszerzona spadła z 49,8% do 35,9%.

Z biologii rozszerzonej najwyżej jest II LO im. Stefana Żeromskiego: 59,1% przy 60 zdających, a z chemii ta sama szkoła ma 57,8%. W V LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego biologię pisało 41 osób, ze średnią 52,9%. W liceach maturę z polskiego pisały w Dąbrowie Górniczej 892 osoby, a w technikach 365.

Najwięcej zdających matematykę rozszerzoną ma w mieście Technikum nr 2: 132 osoby, ze średnią 10,3%. W II LO im. Stefana Żeromskiego pisało ją 70 osób, a w V LO im. Kanclerza Jana Zamoyskiego 66. Historia rozszerzona wyszła w Dąbrowie Górniczej na 47,6%, przy 47,2% w Polsce.

W Technikum nr 2, największym technikum w mieście ze 199 maturzystami, informatykę rozszerzoną pisało 28 osób, ze średnią 33,3%. W Technikum nr 3 geografię rozszerzoną pisało 38 osób, ze średnią 29,1%. Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kantora ma z angielskiego rozszerzonego 75,7% przy 38 zdających. Akademickie LO, nowe w zestawieniu, ma średnią trzech matur 56,0%, a maturę pisało tam 47 osób.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Dąbrowie Górniczej

Dąbrowa Górnicza na tle województwa i Polski

Matematyka960 os. w 2026+0,0
Miasto54,8%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 48,9% · 13. miejsce na 36 w województwie
Polski961 os. w 2026−0,9
Miasto64,0%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 64,2% · 14. miejsce na 36 w województwie
Angielski1021 os. w 2026+1,0
Miasto73,6%
Województwo73,2%
Polska72,6%
w 2025: 71,7% · 14. miejsce na 36 w województwie
  1. 1SP nr 1667,0%25 os.
  2. 2SP nr 22 im. Marii Skłodowskiej-Curie66,8%25 os.
  3. 3SP nr 29 z oddziałami sportowymi im. Alfreda Szklarskiego62,3%64 os.
  4. 4SP nr 3 im. Mikołaja Kopernika60,8%48 os.
  5. 5SP nr 13 im. Adama Piwowara59,4%58 os.
  6. 6SP nr 34 w Zespole Szkół nr 457,2%48 os.
  7. 7SP nr 12 im. Stanisława Staszica56,1%67 os.
  8. 8SP nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 554,5%42 os.
  9. 9SP nr 7 im. Hugona Kołłątaja52,5%31 os.
  10. 10SP nr 30 im. Emilii Zawidzkiej51,6%87 os.
  11. śr.Średnia miasta54,8%960 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Dąbrowie Górniczej, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 16.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Dąbrowie Górniczej z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 16, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 1667,0%70,8%81,7%73,1%25
SP nr 22 im. Marii Skłodowskiej-Curie66,8%66,1%84,2%72,4%25
SP nr 29 z oddziałami sportowymi im. Alfreda Szklarskiego62,3%66,0%80,0%69,4%64
SP nr 34 w Zespole Szkół nr 457,2%65,7%77,9%66,9%48
SP nr 3 im. Mikołaja Kopernika60,8%62,4%77,1%66,8%48
SP nr 13 im. Adama Piwowara59,4%62,9%75,9%66,1%58
SP nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 554,5%64,4%77,8%65,5%42
SP nr 30 im. Emilii Zawidzkiej51,6%69,8%74,4%65,3%87
SP nr 12 im. Stanisława Staszica56,1%62,5%77,0%65,2%67
SP nr 8 im. Adama Mickiewicza49,3%65,4%75,3%63,3%48
Średnia miasta, wszystkie szkoły54,8%64,0%73,6%64,1%960

Licea i technika w Dąbrowie Górniczej: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Dąbrowie Górniczej, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (203 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (166 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO im. Stefana Żeromskiegoliceum16564,1%85,6%92,2%64,0%70 os.80,6%2025: 79,9%26. w woj.249. w Polsce
V LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiegoliceum16364,4%73,4%94,0%41,5%66 os.77,3%2025: 79,0%44. w woj.416. w Polsce
I LO im. Waleriana Łukasińskiegoliceum20462,2%71,2%89,5%44,8%58 os.74,3%2025: 76,5%62. w woj.580. w Polsce
Katolickie LO Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Brata Albertaliceum2465,0%54,3%87,5%–68,9%2025: –97. w woj.872. w Polsce
Technikum nr 2technikum19952,7%58,8%82,0%10,3%132 os.64,5%2025: 64,8%33. w woj.188. w Polsce
Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kantoraliceum5346,5%49,5%84,1%–60,0%2025: 67,1%–
Akademickie LOliceum4743,0%49,1%75,9%–56,0%2025: –160. w woj.1457. w Polsce
LO Sportoweliceum5645,2%51,1%71,3%–55,9%2025: 62,9%161. w woj.1461. w Polsce
Technikum nr 3technikum10442,7%47,0%72,3%–54,0%2025: 57,0%108. w woj.762. w Polsce
III LO im. Generała Władysława Andersaliceum13742,8%39,1%66,5%–49,5%2025: 52,1%190. w woj.1666. w Polsce
Technikum nr 4technikum6233,7%40,8%63,4%–46,0%2025: 48,9%152. w woj.1196. w Polsce
Prywatne LO im. M. Skłodowskiej-Curie Fundacji Serce Szkoleliceum4330,7%21,2%68,6%–40,2%2025: 45,1%201. w woj.1799. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (2)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Dąbrowy Górniczej w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum16
Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia8

Dąbrowa Górnicza na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Dąbrowy Górniczej (miasto na prawach powiatu), województwa śląskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty54,8%48,9%+5,953,9%54,8%+0,013. z 36960
Polski, egzamin ósmoklasisty64,0%64,2%−0,263,9%64,8%−0,914. z 36961
Angielski, egzamin ósmoklasisty73,6%71,7%+1,973,2%72,6%+1,014. z 361021
Polski, matura podstawowa52,5%56,8%−4,359,1%58,9%−6,434. z 361282
Matematyka, matura podstawowa58,9%60,3%−1,458,0%59,0%−0,114. z 361283
Angielski, matura podstawowa81,2%81,3%−0,279,3%78,4%+2,85. z 361269
Matematyka, matura rozszerzona32,0%25,4%+6,634,1%37,1%−5,114. z 36368
Angielski, matura rozszerzona68,9%61,2%+7,867,6%69,2%−0,38. z 36902
Polski, matura rozszerzona40,3%48,2%−7,842,8%43,9%−3,519. z 36270
Biologia, matura rozszerzona41,8%50,6%−8,840,5%40,7%+1,110. z 36280
Chemia, matura rozszerzona43,8%42,5%+1,339,0%40,8%+3,09. z 36133
Fizyka, matura rozszerzona35,9%49,8%−13,939,3%41,8%−5,912. z 2943
Geografia, matura rozszerzona42,0%41,1%+0,941,3%40,6%+1,414. z 36181
Historia, matura rozszerzona47,6%52,3%−4,747,4%47,2%+0,313. z 3667
WOS, matura rozszerzona56,0%––44,6%44,0%+12,13. z 3381
Informatyka, matura rozszerzona35,1%40,5%−5,437,1%39,7%−4,611. z 2837

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.