Dane CKE · termin główny 2026 · pomorskie

Edukacja w Gdyni: wyniki egzaminów 2026

Angielski na poziomie rozszerzonym pisało w Gdyni 2134 maturzystów, a podstawowy 2566. Rozszerzenie wyszło średnio na 77,0%, o 7,8 punktu więcej niż w Polsce. Geografię rozszerzoną gdyńskie szkoły napisały na 51,4%, przy 40,6% w kraju. Z obu przedmiotów to drugi wynik w województwie pomorskim.

  • 1854ósmoklasistów
  • 2585maturzystów
  • 17 + 10licea + technika
Wyniki 2026 Gdynia, województwo, Polska

Angielski i geografia wysoko

Angielskimatura rozszerzona, 2134 os.+7,8
Gdynia77,0%
Województwo69,8%
Polska69,2%
Geografiamatura rozszerzona, 570 os.+10,8
Gdynia51,4%
Województwo41,0%
Polska40,6%
Historiamatura rozszerzona, 181 os.+3,9
Gdynia51,2%
Województwo46,3%
Polska47,2%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Gdyni i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Gdynia · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Gdyni: angielski i geografia rozszerzone drugie w województwie pomorskim

Gdyńscy maturzyści napisali w tym roku angielski na poziomie rozszerzonym średnio na 77,0%, a geografię rozszerzoną na 51,4%. Średnie Polski z tych egzaminów to 69,2% i 40,6%. W województwie pomorskim z obu przedmiotów wyżej jest tylko jeden powiat.

Tak wynika z wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego matury 2026, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Średnie miasta obejmują wszystkie szkoły z maturą w Gdyni, licea i technika.

Angielski rozszerzony pisze większość maturzystów

Angielski podstawowy pisało w Gdyni 2566 osób, a rozszerzony 2134, więc rozszerzenie wybiera zdecydowana większość maturzystów. Średnia z angielskiego rozszerzonego wzrosła z 72,4% do 77,0%. W całej Polsce wynik też poszedł w górę, z 64,1% do 69,2%. Z angielskiego podstawowego Gdynia ma 85,5%, przy 78,4% w kraju, także drugi wynik w województwie.

Najwyższą średnią z angielskiego rozszerzonego ma III LO z oddz. dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP: 93,0% przy 96 zdających. W VI LO im. Wacława Sierpińskiego ten egzamin pisało 151 osób, ze średnią 90,9%. Katolickie LO im. św. Jana Pawła II ma 89,3% przy 36 zdających. Najwięcej zdających ma II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza: 201 osób i 87,3%.

Mocno w górę poszły szkoły ze środka listy. I Akademickie LO im. Zasłużonych Ludzi Morza miało z angielskiego rozszerzonego 77,0%, a teraz 84,5%, przy 153 zdających. IX LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego poprawiło wynik z 74,8% do 81,3%. W Technikum Elektronicznym nr 1 z oddziałami dwujęzycznymi rozszerzenie pisało 110 osób, a średnia wzrosła z 62,1% do 74,9%. Technikum Transportowe ma 60,5%, rok wcześniej 48,5%.

Technikum Elektroniczne nr 1 z oddziałami dwujęzycznymi awansowało też w rankingu techników, liczonym ze średniej trzech matur obowiązkowych: jest 4. w województwie i 64. w Polsce, a rok wcześniej było 163. Z angielskiego podstawowego ta szkoła ma 87,0%.

Geografia 10,8 punktu nad krajem

Geografię rozszerzoną zdawało w Gdyni 570 maturzystów. Ich średnia, 51,4%, jest o 10,8 punktu wyższa niż średnia Polski i o 3,3 punktu wyższa niż rok wcześniej. Średnia województwa pomorskiego to 41,0%.

Najwyższe wyniki z geografii mają III LO z oddz. dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP (79,8% przy 25 zdających) i VI LO im. Wacława Sierpińskiego (79,5% przy 31). X LO im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej ma 72,5%. Najwięcej osób pisało geografię w II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza (69, średnia 61,1%) i w XIV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika (64, średnia 53,9%).

Historia i WOS także w czołówce

Historię rozszerzoną pisało w Gdyni 181 osób. Średnia wyniosła 51,2%, o 7,0 punktu więcej niż rok wcześniej, przy 47,2% w Polsce. W 2025 roku Gdynia była z historii piąta w województwie, teraz jest druga. Z wiedzy o społeczeństwie miasto ma 53,2% przy 105 zdających, a Polska 44,0%. To również drugi wynik w województwie pomorskim.

Informatykę rozszerzoną napisało w Gdyni 148 osób, średnio na 51,1%, przy 39,7% w Polsce. Z tego przedmiotu gdyńskie szkoły mają najwyższą średnią w województwie. Z przedmiotów przyrodniczych wysoko są chemia rozszerzona (47,7% przy 40,8% w Polsce) i biologia rozszerzona (45,8% przy 40,7%). Z obu Gdynia jest druga w województwie.

Polski bliżej średniej

Najmniejszą przewagę nad krajem Gdynia ma z polskiego. Polski podstawowy pisało 2585 maturzystów, ze średnią 61,2%, przy 58,9% w Polsce. W województwie to szósty wynik. Polski rozszerzony wyszedł na 44,6%, prawie tyle co średnia Polski (43,9%). Pisało go 455 osób. Najwyższy wynik z polskiego podstawowego ma III LO z oddz. dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP: 78,8% przy 154 zdających.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Gdyni

Gdynia na tle województwa i Polski

Matematyka1854 os. w 2026+8,7
Gdynia63,5%
Województwo54,2%
Polska54,8%
w 2025: 58,5% · 3. miejsce na 20 w województwie
Polski1851 os. w 2026+5,2
Gdynia70,0%
Województwo63,3%
Polska64,8%
w 2025: 68,3% · 2. miejsce na 20 w województwie
Angielski2011 os. w 2026+8,9
Gdynia81,6%
Województwo72,1%
Polska72,6%
w 2025: 79,0% · 2. miejsce na 20 w województwie
  1. 1Amerykańska SP z Wykładowym Językiem Angielskim88,4%28 os.
  2. 2Katolicka SP im. św. Jana Pawła II80,6%32 os.
  3. 3SP nr 20 im. 2 Morskiego Pułku Strzelców79,1%64 os.
  4. 4SP nr 34 z oddziałami integracyjnymi im. Leonida Teligi77,5%29 os.
  5. 5SP nr 18 im. Kornela Makuszyńskiego76,5%64 os.
  6. 6Gdyńska Szkoła Społeczna71,0%25 os.
  7. 7SP nr 8 im. Obrońców Helu70,0%43 os.
  8. 8SP nr 4670,0%60 os.
  9. 9SP nr 44 im. Obrońców Wybrzeża69,6%57 os.
  10. 10SP nr 37 im. Obrońców Kępy Oksywskiej68,5%153 os.
  11. śr.Średnia miasta63,5%1854 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Gdyni, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 33.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Gdyni z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 33, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Amerykańska SP z Wykładowym Językiem Angielskim88,4%88,3%97,9%91,6%28
Katolicka SP im. św. Jana Pawła II80,6%79,0%94,8%84,8%32
SP nr 20 im. 2 Morskiego Pułku Strzelców79,1%81,3%89,7%83,4%64
Gdyńska Szkoła Społeczna71,0%78,4%96,5%82,0%25
SP nr 18 im. Kornela Makuszyńskiego76,5%75,0%89,1%80,2%64
SP nr 34 z oddziałami integracyjnymi im. Leonida Teligi77,5%76,3%84,9%79,6%29
SP nr 8 im. Obrońców Helu70,0%73,0%88,2%77,1%43
SP nr 4670,0%75,3%84,4%76,5%60
SP nr 37 im. Obrońców Kępy Oksywskiej68,5%73,9%86,7%76,4%153
SP nr 17 im. Wiceadm. Józefa Unruga68,2%70,7%84,9%74,6%33
Średnia miasta, wszystkie szkoły63,5%70,0%81,6%71,7%1854

Licea i technika w Gdyni: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Gdyni, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (120 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (83 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
III LO z oddz. dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RPliceum15478,8%93,2%97,0%73,6%105 os.89,7%2025: 91,2%1. w woj.20. w Polsce
VI LO im. Wacława Sierpińskiegoliceum16170,8%89,7%96,2%59,5%114 os.85,6%2025: 89,2%5. w woj.77. w Polsce
II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Adama Mickiewiczaliceum20570,8%85,0%95,2%56,3%128 os.83,7%2025: 84,5%11. w woj.133. w Polsce
Katolickie LO im. św. Jana Pawła IIliceum3766,7%86,2%95,8%60,6%20 os.82,9%2025: 82,9%14. w woj.161. w Polsce
X LO im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowejliceum13068,2%81,0%94,3%52,5%63 os.81,1%2025: 84,9%18. w woj.234. w Polsce
XIV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernikaliceum21866,4%78,3%93,1%45,6%79 os.79,3%2025: 81,2%23. w woj.298. w Polsce
I Akademickie LO im. Zasłużonych Ludzi Morzaliceum15470,3%72,8%93,5%39,1%65 os.78,9%2025: 81,4%24. w woj.325. w Polsce
XVII LOliceum12165,0%77,7%91,7%42,5%59 os.78,1%2025: 83,4%27. w woj.364. w Polsce
IX LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiegoliceum18265,0%71,2%92,1%30,4%85 os.76,1%2025: 75,9%35. w woj.478. w Polsce
Ogólnokształcące Liceum Jezuitów z oddziałami dwujęzycznymi im. św. Stanisława Kostkiliceum2965,1%68,3%91,8%–75,0%2025: –37. w woj.533. w Polsce
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowiczliceum7964,6%57,8%91,1%–71,1%2025: 73,4%–
Technikum Elektroniczne nr 1 z oddziałami dwujęzycznymitechnikum12057,1%68,0%87,0%19,7%88 os.70,7%2025: 66,3%4. w woj.64. w Polsce
VII Sportowe LO im. Józefa Wybickiegoliceum6755,4%61,7%80,9%–66,0%2025: 67,5%61. w woj.1002. w Polsce
V LO im. płk. Stanisława Dąbkaliceum19058,8%52,2%83,2%19,0%45 os.64,7%2025: 60,8%65. w woj.1061. w Polsce
Technikum Ekonomiczne z oddziałami dwujęzycznymi im. Rotmistrza Witolda Pileckiegotechnikum8960,0%51,6%80,5%–64,0%2025: 61,2%10. w woj.204. w Polsce
Technikum Chłodnicze im. prof. M. T. Huberatechnikum2039,8%60,5%85,8%–62,0%2025: –13. w woj.271. w Polsce
Technikum Hotelarskietechnikum4755,0%46,9%77,5%–59,8%2025: 58,4%19. w woj.371. w Polsce
Technikum Mechaniczne nr 1technikum3350,5%56,7%68,0%–58,4%2025: 62,7%26. w woj.443. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum8250,8%46,9%73,8%–57,1%2025: 55,4%33. w woj.532. w Polsce
Pierwsze Społeczne LO Szkoła Mistrzostwa Sportowegoliceum4548,9%47,3%74,6%–56,9%2025: 65,6%84. w woj.1426. w Polsce
Gdyńskie Liceum Autorskie STOliceum2551,3%47,8%68,3%–55,8%2025: 66,6%–
Technikum Budowy Okrętówtechnikum2551,6%47,1%68,1%–55,6%2025: 55,7%44. w woj.649. w Polsce
Technikum Transportowetechnikum12747,4%45,5%71,7%19,2%21 os.54,9%2025: 56,5%48. w woj.697. w Polsce
LO TEB Edukacjaliceum3144,7%38,5%69,0%–50,7%2025: –97. w woj.1630. w Polsce
Technikum Gastronomicznetechnikum4745,3%38,3%65,3%–49,7%2025: 53,3%63. w woj.1035. w Polsce
Technikum nr 3technikum2447,4%31,4%53,1%–44,0%2025: –77. w woj.1267. w Polsce
Zaoczne LO Betaliceum2536,2%25,0%66,0%–42,4%2025: 41,2%109. w woj.1768. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (4)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Gdyni w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Publiczne Zaoczne LO dla Dorosłych Cosinus Plusliceum76
LO dla Dorosłych Żakliceum23
LO dla Dorosłychliceum10
Technikum Budowlanetechnikum8

Gdynia na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Gdyni (miasto na prawach powiatu), województwa pomorskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty63,5%58,5%+5,054,2%54,8%+8,73. z 201854
Polski, egzamin ósmoklasisty70,0%68,3%+1,763,3%64,8%+5,22. z 201851
Angielski, egzamin ósmoklasisty81,6%79,0%+2,672,1%72,6%+8,92. z 202011
Polski, matura podstawowa61,2%61,5%−0,357,6%58,9%+2,36. z 202585
Matematyka, matura podstawowa65,9%66,8%−1,058,0%59,0%+6,82. z 202584
Angielski, matura podstawowa85,5%85,4%+0,179,1%78,4%+7,12. z 202566
Matematyka, matura rozszerzona42,6%43,0%−0,436,4%37,1%+5,51. z 19995
Angielski, matura rozszerzona77,0%72,4%+4,769,8%69,2%+7,82. z 202134
Polski, matura rozszerzona44,6%43,4%+1,240,8%43,9%+0,76. z 19455
Biologia, matura rozszerzona45,8%51,1%−5,339,1%40,7%+5,02. z 20470
Chemia, matura rozszerzona47,7%47,7%−0,039,3%40,8%+6,92. z 17234
Fizyka, matura rozszerzona47,0%58,6%−11,638,7%41,8%+5,21. z 18290
Geografia, matura rozszerzona51,4%48,0%+3,341,0%40,6%+10,82. z 20570
Historia, matura rozszerzona51,2%44,2%+7,046,3%47,2%+3,92. z 19181
WOS, matura rozszerzona53,2%––42,5%44,0%+9,32. z 17105
Informatyka, matura rozszerzona51,1%52,0%−0,941,1%39,7%+11,41. z 17148

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.