Dane CKE · termin główny 2026 · śląskie

Edukacja w Gliwicach: wyniki egzaminów 2026

Gliwickie szkoły napisały maturę z angielskiego na poziomie podstawowym średnio na 81,7%, a na rozszerzonym na 69,9%. W obu przypadkach to czwarty wynik w województwie śląskim. W Technikum nr 1 angielski rozszerzony wyszedł na 83,8%, a ósmoklasiści z Gliwic mają z angielskiego 75,6%.

  • 1418ósmoklasistów
  • 1955maturzystów
  • 11 + 8licea + technika
Wyniki 2026 Gliwice, województwo, Polska

Angielski powyżej województwa i Polski

Angielskimatura podstawowa, 1912 os.+3,4
Gliwice81,7%
Województwo79,3%
Polska78,4%
Angielskimatura rozszerzona, 1285 os.+0,6
Gliwice69,9%
Województwo67,6%
Polska69,2%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1533 os.+3,0
Gliwice75,6%
Województwo73,2%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Gliwic i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Gliwice · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Gliwicach: angielski czwarty w województwie, w Technikum nr 1 rozszerzenie na 83,8%

Maturzyści z Gliwic napisali w tym roku angielski rozszerzony średnio na 69,9%. To o 3,4 punktu więcej niż rok wcześniej i nieco więcej niż średnia Polski (69,2%). Wśród 36 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie śląskim gliwickie szkoły są z tego egzaminu czwarte.

Angielski rozszerzony pisało 1285 osób, czyli prawie dwie trzecie maturzystów z miasta. Na poziomie podstawowym, który zdaje każdy, średnia wyniosła 81,7% (Polska 78,4%), też czwarta w województwie. Tak wynika z oficjalnych wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego matury 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów.

Technikum nr 1 obok najlepszych liceów

Najwyższą średnią z angielskiego rozszerzonego ma Akademickie LO Politechniki Śląskiej: 88,1% przy 42 zdających. Drugi wynik w mieście, 83,8%, ma Technikum nr 1, w którym rozszerzenie pisały 74 osoby. To więcej niż w V LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga i w LO Filomata (po 82,5%) oraz w IV LO im. Orląt Lwowskich (79,6%). I LO Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego zdaje angielski na poziomie dwujęzycznym, więc nie ma go w tym porównaniu.

Technikum nr 1 jest też najwyżej wśród techników województwa śląskiego w rankingu liczonym ze średniej trzech matur obowiązkowych: 77,8% i 1. miejsce, tak samo jak rok wcześniej. Z angielskiego podstawowego maturzyści tej szkoły mają 89,8%, a z matematyki podstawowej 79,5%.

Z angielskiego podstawowego najwyżej są I LO Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego (96,3%) i Akademickie LO Politechniki Śląskiej (96,1%). W V LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga, gdzie maturę pisało 212 osób, angielski podstawowy wyszedł na 93,5%. W II LO im. Walerego Wróblewskiego rozszerzenie pisało 115 osób, ze średnią 75,8%.

Ósmoklasiści siódmi w województwie

Na egzaminie ósmoklasisty gliwiccy uczniowie napisali angielski na 75,6%, o 2,2 punktu lepiej niż rok wcześniej i o 3,0 punktu więcej niż średnia Polski (72,6%). To siódmy wynik w województwie. Egzamin z angielskiego pisało 1533 uczniów.

Najwyższy wynik z angielskiego wśród szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób, ma SP Filomata: 92,4%. Za nią są SP z oddziałami dwujęzycznymi nr 17 (88,1%) i SP z oddziałami dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich (88,0%). W SP z oddziałami integracyjnymi nr 39 im. Obrońców Pokoju, największej w tym zestawieniu z 72 zdającymi, angielski wyszedł na 85,4%.

Najwyższą średnią z trzech egzaminów, czyli z matematyki, polskiego i angielskiego razem, ma SP z oddziałami dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich: 81,5%. Druga jest SP Filomata (80,3%), a trzecia SP z oddziałami integracyjnymi nr 39 im. Obrońców Pokoju (75,1%). W zestawieniu jest 28 szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób.

Angielski w liceach i technikach

Najwięcej zdających angielski rozszerzony ma w Gliwicach IV LO im. Orląt Lwowskich: 180 osób. W Technikum nr 3 rozszerzenie pisały 73 osoby, ze średnią 63,8%, a w Technikum TEB Edukacja 33 osoby, ze średnią 70,1%. W VII LO, gdzie angielski rozszerzony pisało 124 maturzystów, średnia wyniosła 62,5%.

Z innych przedmiotów najwyżej w regionie Gliwice są z matematyki podstawowej na maturze (61,6%, trzeci wynik) i z historii rozszerzonej (52,4%, piąty). Matematykę rozszerzoną pisało 615 osób, a średnia wzrosła z 35,6% do 38,0%, o 0,9 punktu powyżej średniej Polski. Najwyższy wynik z niej ma I LO Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego: 67,1% przy 64 zdających. Biologia rozszerzona wyszła na 44,7%, przy 40,7% w Polsce, a pisały ją 372 osoby. W liceach maturę z polskiego pisało w Gliwicach 1296 osób, a w technikach 622. Angielski podstawowy zdawało 1912 maturzystów.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Gliwicach

Gliwice na tle województwa i Polski

Matematyka1418 os. w 2026+3,0
Gliwice57,8%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 53,8% · 6. miejsce na 36 w województwie
Polski1419 os. w 2026−2,5
Gliwice62,3%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 65,6% · 24. miejsce na 36 w województwie
Angielski1533 os. w 2026+3,0
Gliwice75,6%
Województwo73,2%
Polska72,6%
w 2025: 73,3% · 7. miejsce na 36 w województwie
  1. 1SP z oddziałami dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich79,8%54 os.
  2. 2SP Filomata76,5%33 os.
  3. 3SP nr 3070,3%25 os.
  4. 4SP z oddziałami integracyjnymi nr 39 im. Obrońców Pokoju69,7%68 os.
  5. 5SP z oddziałami integracyjnymi nr 10 im. Juliusza Słowackiego68,9%45 os.
  6. 6SP z oddziałami integracyjnymi nr 1 im. CC płk. Aleksandra Tarnawskiego67,5%56 os.
  7. 7SP nr 13 im. Krystyny Bochenek67,0%56 os.
  8. 8SP z oddziałami dwujęzycznymi nr 1766,3%60 os.
  9. 9SP z oddziałami sportowymi nr 1963,9%33 os.
  10. 10SP nr 3861,5%61 os.
  11. śr.Średnia miasta57,8%1418 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Gliwicach, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 28.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Gliwicach z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 28, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP z oddziałami dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich79,8%76,6%88,0%81,5%54
SP Filomata76,5%72,1%92,4%80,3%33
SP z oddziałami integracyjnymi nr 39 im. Obrońców Pokoju69,7%70,4%85,4%75,1%68
SP z oddziałami dwujęzycznymi nr 1766,3%68,5%88,1%74,3%60
SP z oddziałami integracyjnymi nr 1 im. CC płk. Aleksandra Tarnawskiego67,5%67,5%86,8%74,0%56
SP nr 13 im. Krystyny Bochenek67,0%66,6%86,1%73,2%56
SP z oddziałami integracyjnymi nr 10 im. Juliusza Słowackiego68,9%67,8%79,1%71,9%45
SP z oddziałami sportowymi nr 1963,9%61,0%81,9%68,9%33
SP nr 3070,3%56,6%77,8%68,2%25
SP z oddziałami integracyjnymi nr 3 im. Arki Bożka57,0%59,7%84,7%67,1%35
Średnia miasta, wszystkie szkoły57,8%62,3%75,6%65,2%1418

Licea i technika w Gliwicach: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Gliwicach, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (203 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (166 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Akademickie LO Politechniki Śląskiejliceum4674,6%94,0%96,1%61,7%43 os.88,2%2025: 84,9%1. w woj.31. w Polsce
I LO Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiegoliceum11071,0%87,3%96,3%67,1%64 os.84,9%2025: 85,2%9. w woj.97. w Polsce
IV LO im. Orląt Lwowskichliceum19777,7%78,9%91,6%43,5%86 os.82,7%2025: 79,3%15. w woj.166. w Polsce
V LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Andrzeja Strugaliceum21270,4%81,0%93,5%48,1%117 os.81,6%2025: 84,0%20. w woj.210. w Polsce
Technikum nr 1technikum10464,1%79,5%89,8%36,9%59 os.77,8%2025: 78,5%1. w woj.18. w Polsce
LO Filomataliceum4763,9%71,9%92,5%–76,1%2025: 82,8%51. w woj.480. w Polsce
II LO im. Walerego Wróblewskiegoliceum20665,4%65,8%89,9%21,1%82 os.73,7%2025: 75,2%67. w woj.622. w Polsce
Technikum nr 3technikum10353,8%61,7%80,2%17,3%47 os.65,2%2025: 66,0%28. w woj.174. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum4961,3%51,5%77,7%–63,5%2025: 61,3%38. w woj.221. w Polsce
Liceum Sztuk Plastycznychliceum3263,1%40,2%82,0%–61,8%2025: 60,6%–
VII LOliceum15454,0%49,2%76,6%10,4%27 os.59,9%2025: 57,1%140. w woj.1303. w Polsce
VIII LO z oddziałami integracyjnymiliceum12055,0%50,3%73,7%–59,7%2025: 65,2%141. w woj.1316. w Polsce
Technikum nr 2technikum9561,5%48,9%68,4%–59,6%2025: 65,1%59. w woj.380. w Polsce
Technikum nr 4technikum5751,0%52,4%70,8%–58,1%2025: 60,9%73. w woj.467. w Polsce
Technikum nr 8 im. Cichociemnychtechnikum10151,3%46,0%68,5%–55,3%2025: 56,2%99. w woj.672. w Polsce
LO Animatorliceum4350,6%35,2%75,8%–53,8%2025: 49,4%174. w woj.1534. w Polsce
III LO im. Wincentego Styczyńskiegoliceum6647,8%42,3%68,3%–52,8%2025: 60,3%180. w woj.1564. w Polsce
Technikum nr 7technikum3145,3%44,1%67,5%–52,3%2025: 43,2%121. w woj.871. w Polsce
Technikum nr 5technikum8242,5%37,8%62,8%–47,7%2025: 55,7%144. w woj.1122. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (8)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Gliwic w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum22
LO TEB Edukacjaliceum16
Katolickie LO Fundacji Szkoła z Charakterem im. Edyty Steinliceum14
LO Ete im. Alberta Schweitzeraliceum13
Czteroletnie LO Zaoczneliceum12
XI LO Sportoweliceum8
XII LO dla Dorosłychliceum6
LO dla Dorosłych Copernicusliceum5

Gliwice na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Gliwic (miasto na prawach powiatu), województwa śląskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty57,8%53,8%+3,953,9%54,8%+3,06. z 361418
Polski, egzamin ósmoklasisty62,3%65,6%−3,363,9%64,8%−2,524. z 361419
Angielski, egzamin ósmoklasisty75,6%73,3%+2,273,2%72,6%+3,07. z 361533
Polski, matura podstawowa60,7%59,4%+1,359,1%58,9%+1,811. z 361955
Matematyka, matura podstawowa61,6%65,9%−4,358,0%59,0%+2,53. z 361950
Angielski, matura podstawowa81,7%84,0%−2,279,3%78,4%+3,44. z 361912
Matematyka, matura rozszerzona38,0%35,6%+2,434,1%37,1%+0,97. z 36615
Angielski, matura rozszerzona69,9%66,5%+3,467,6%69,2%+0,64. z 361285
Polski, matura rozszerzona38,5%48,7%−10,242,8%43,9%−5,424. z 36347
Biologia, matura rozszerzona44,7%48,5%−3,840,5%40,7%+4,06. z 36372
Chemia, matura rozszerzona38,6%41,1%−2,539,0%40,8%−2,212. z 36180
Fizyka, matura rozszerzona47,4%62,0%−14,639,3%41,8%+5,66. z 2957
Geografia, matura rozszerzona42,2%49,3%−7,041,3%40,6%+1,713. z 36271
Historia, matura rozszerzona52,4%53,7%−1,347,4%47,2%+5,25. z 3693
WOS, matura rozszerzona42,9%––44,6%44,0%−1,017. z 3372
Informatyka, matura rozszerzona38,5%55,0%−16,537,1%39,7%−1,17. z 2831
Niemiecki, matura podstawowa71,9%60,0%+11,974,1%70,7%+1,26. z 929

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.