Dane CKE · termin główny 2026 · śląskie

Edukacja w Jastrzębiu-Zdroju: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z Jastrzębia-Zdroju napisali matematykę na 50,6%, a rok wcześniej mieli 45,6%. W całej Polsce średnia z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Wynik z polskiego to 61,5%, mniej niż w 2025 roku (63,9%), choć średnia Polski poszła w górę.

  • 705ósmoklasistów
  • 937maturzystów
  • 5 + 3licea + technika
Wyniki 2026 Jastrzębie-Zdrój, województwo, Polska

Matematyka w górę, polski w dół

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 705 os.−4,1
Miasto50,6%
Województwo53,9%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 705 os.−3,3
Miasto61,5%
Województwo63,9%
Polska64,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 717 os.−2,1
Miasto70,6%
Województwo73,2%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Jastrzębiu-Zdroju

Jastrzębie-Zdrój na tle województwa i Polski

Matematyka705 os. w 2026−4,1
Miasto50,6%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 45,6% · 29. miejsce na 36 w województwie
Polski705 os. w 2026−3,3
Miasto61,5%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 63,9% · 28. miejsce na 36 w województwie
Angielski717 os. w 2026−2,1
Miasto70,6%
Województwo73,2%
Polska72,6%
w 2025: 69,5% · 30. miejsce na 36 w województwie
  1. 1SP nr 9 im. Gustawa Morcinka71,8%44 os.
  2. 2SP nr 1 im. Wojska Polskiego61,2%29 os.
  3. 3SP nr 6 im. Janusza Korczaka57,8%64 os.
  4. 4SP nr 17 im. Jana Brzechwy56,6%33 os.
  5. 5SP nr 19 im. Juliana Tuwima55,7%45 os.
  6. 6SP nr 10 im. Marii Skłodowskiej-Curie54,6%39 os.
  7. 7SP nr 15 im. Marii Konopnickiej50,0%32 os.
  8. 8SP nr 20 im. Henryka Jordana48,8%33 os.
  9. 9SP nr 3 z oddziałami mistrzostwa sportowego48,4%42 os.
  10. 10SP nr 18 im. Henryka Sławika47,1%41 os.
  11. śr.Średnia miasta50,6%705 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Jastrzębiu-Zdroju, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 17.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Jastrzębiu-Zdroju z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 17, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 9 im. Gustawa Morcinka71,8%66,0%77,7%71,9%44
SP nr 1 im. Wojska Polskiego61,2%68,5%76,7%68,8%29
SP nr 6 im. Janusza Korczaka57,8%70,0%76,4%68,1%64
SP nr 17 im. Jana Brzechwy56,6%65,4%70,5%64,2%33
SP nr 10 im. Marii Skłodowskiej-Curie54,6%64,7%73,0%64,1%39
SP nr 3 z oddziałami mistrzostwa sportowego48,4%65,2%76,0%63,2%42
SP nr 19 im. Juliana Tuwima55,7%55,8%75,6%62,4%45
SP nr 15 im. Marii Konopnickiej50,0%62,7%72,6%61,8%32
SP nr 4 im. Ludwika Jerzego Kerna40,6%63,1%74,7%59,5%55
SP nr 20 im. Henryka Jordana48,8%56,9%72,0%59,2%33
Średnia miasta, wszystkie szkoły50,6%61,5%70,6%60,9%705

Licea i technika w Jastrzębiu-Zdroju: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Jastrzębiu-Zdroju, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (203 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (166 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
IV LOliceum12171,8%66,4%84,6%41,0%32 os.74,3%2025: 72,4%65. w woj.584. w Polsce
I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stanisława Staszicaliceum17958,7%58,5%84,0%26,3%30 os.67,1%2025: 72,7%102. w woj.957. w Polsce
Technikum nr 4technikum15253,8%63,2%80,7%20,5%73 os.65,9%2025: 70,4%25. w woj.155. w Polsce
Technikum nr 1technikum10453,0%55,3%77,9%–62,1%2025: 66,7%41. w woj.267. w Polsce
II LOliceum7349,1%56,4%76,4%–60,6%2025: 66,3%136. w woj.1266. w Polsce
V LO Mistrzostwa Sportowegoliceum2042,5%46,7%66,8%–52,0%2025: –183. w woj.1588. w Polsce
III LO im. Stanisława Wyspiańskiegoliceum11547,0%37,1%59,0%–47,7%2025: 51,0%194. w woj.1704. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum3440,9%27,6%60,7%–43,1%2025: –162. w woj.1284. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (9)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Jastrzębia-Zdroju w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum39
Niepubliczne LO Mistrzostwa Sportowego Jastrzębski Węgielliceum16
VI LO Mistrzostwa Sportowego im. Zbigniewa Krzyżanowskiegooliceum16
Technikum nr 2technikum15
LO TEB Edukacjaliceum14
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1szkoła branżowa II stopnia13
LO TEB Edukacja dla Dorosłychliceum13
Niepubliczna Szkoła Branżowa II stopniaszkoła branżowa II stopnia7
Branżowa Szkoła II stopnia nr 2szkoła branżowa II stopnia6

Jastrzębie-Zdrój na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Jastrzębia-Zdroju (miasto na prawach powiatu), województwa śląskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty50,6%45,6%+5,053,9%54,8%−4,129. z 36705
Polski, egzamin ósmoklasisty61,5%63,9%−2,463,9%64,8%−3,328. z 36705
Angielski, egzamin ósmoklasisty70,6%69,5%+1,173,2%72,6%−2,130. z 36717
Polski, matura podstawowa53,1%61,6%−8,559,1%58,9%−5,731. z 36937
Matematyka, matura podstawowa52,5%56,3%−3,858,0%59,0%−6,529. z 36937
Angielski, matura podstawowa74,4%75,1%−0,779,3%78,4%−3,930. z 36930
Matematyka, matura rozszerzona23,6%23,9%−0,234,1%37,1%−13,531. z 36172
Angielski, matura rozszerzona62,4%60,9%+1,567,6%69,2%−6,930. z 36634
Polski, matura rozszerzona37,5%53,4%−15,942,8%43,9%−6,429. z 36121
Biologia, matura rozszerzona34,0%35,2%−1,340,5%40,7%−6,826. z 36199
Chemia, matura rozszerzona33,0%21,2%+11,839,0%40,8%−7,821. z 3668
Geografia, matura rozszerzona35,9%34,1%+1,741,3%40,6%−4,727. z 36180
Historia, matura rozszerzona32,9%44,4%−11,547,4%47,2%−14,334. z 3642
WOS, matura rozszerzona18,9%––44,6%44,0%−25,033. z 3348

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Jastrzębia-Zdroju i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Jastrzębie-Zdrój · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Jastrzębiu-Zdroju: matematyka w górę, polski w dół

Ósmoklasiści z Jastrzębia-Zdroju napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 50,6%. Rok wcześniej średnia miasta wynosiła 45,6%, więc wynik poszedł w górę o 5,0 punktu. W całej Polsce średnia z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, a w województwie śląskim z 48,7% do 53,9%.

Wynik z polskiego poszedł w drugą stronę. Uczniowie z miasta napisali go na 61,5%, a w 2025 roku na 63,9%. Średnia Polski z polskiego wzrosła w tym czasie z 63,6% do 64,8%, a województwa śląskiego z 63,5% do 63,9%.

Liczby pochodzą z oficjalnych wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które publikuje Mapa Wyników Egzaminów. Matematykę pisało w Jastrzębiu-Zdroju 705 ósmoklasistów, a angielski 717. Angielski wyszedł na 70,6%, o 1,1 punktu więcej niż rok wcześniej, a średnia Polski z angielskiego wzrosła z 69,7% do 72,6%.

Miejsce w województwie niżej mimo wzrostu

Lepsza matematyka nie wystarczyła, żeby miasto poszło w górę w tabeli województwa. Jastrzębie-Zdrój jest z matematyki 29. wśród 36 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie śląskim, a rok wcześniej było 26. Średnia województwa wzrosła w tym czasie o 5,2 punktu, trochę więcej niż w mieście.

Jeszcze bardziej spadło miejsce miasta w województwie z polskiego: z 18. w 2025 roku na 28. teraz. Angielski dał miastu rok wcześniej 21. miejsce w województwie, a teraz 30.

Szkoły podstawowe

Tabela szkół podstawowych pokazuje 17 szkół, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 uczniów. Najwyższą średnią z trzech egzaminów, 71,9%, ma w niej SP nr 9 im. Gustawa Morcinka. Z matematyki ta szkoła ma 71,8% przy 44 zdających, o 17,1 punktu więcej niż średnia Polski. Za nią są SP nr 1 im. Wojska Polskiego (61,2%) i SP nr 6 im. Janusza Korczaka (57,8%).

Najwyższy wynik z polskiego ma SP nr 6 im. Janusza Korczaka: 70,0%, a egzamin pisało tam 64 uczniów, najwięcej w mieście. SP nr 1 im. Wojska Polskiego ma z polskiego 68,5%, a SP nr 9 im. Gustawa Morcinka 66,0%. Angielski najwyżej napisali uczniowie mniejszej Publicznej SP Sióstr Salezjanek (84,0%, 21 zdających), a w tabeli 17 szkół SP nr 9 im. Gustawa Morcinka (77,7%).

Pięć z tych 17 szkół ma z matematyki więcej niż średnia Polski (54,8%), i tyle samo z polskiego (64,8%). Różnica między najwyższym a najniższym wynikiem z matematyki w tym zestawieniu wynosi 36,0 punktu.

Matura w liceach i technikach

Na maturze najwyżej w rankingu liceów jest IV LO: 74,3% z trzech egzaminów obowiązkowych i 584. miejsce w Polsce. Najwyżej z techników jest Technikum nr 4: 65,9% i 155. miejsce wśród 1372 techników w Polsce. To technikum ma z matematyki podstawowej 63,2%, więcej niż I LO im. Stanisława Staszica (58,5%) i więcej niż średnia Polski (59,0%). Maturę z polskiego pisało w mieście 937 osób, z tego 554 w liceach i 305 w technikach.

Najwięcej maturzystów w mieście ma I LO im. Stanisława Staszica: polski pisało tam 179 osób, a średnia trzech matur wyniosła 67,1%. Technikum nr 1 ma 62,1% i 267. miejsce wśród techników w Polsce, a II LO 60,6%. Angielski rozszerzony, który zdawały 634 osoby, wyszedł w mieście na 62,4%, o 1,5 punktu więcej niż rok wcześniej (w Polsce z 64,1% do 69,2%).

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.