Dane CKE · termin główny 2026 · wielkopolskie

Edukacja w Kaliszu: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z Kalisza napisali chemię rozszerzoną średnio na 48,9%, najwięcej spośród wszystkich powiatów i miast Wielkopolski. Średnia Polski to 40,8%. Najwyżej w rankingu liceów jest III LO im. Mikołaja Kopernika, 126. w Polsce.

  • 897ósmoklasistów
  • 1685maturzystów
  • 7 + 7licea + technika
Wyniki 2026 Kalisz, województwo, Polska

Chemia rozszerzona najwyżej w Wielkopolsce

Chemiamatura rozszerzona, 203 os.+8,1
Kalisz48,9%
Województwo38,0%
Polska40,8%
Matematykamatura podstawowa, 1685 os.−2,0
Kalisz57,0%
Województwo55,8%
Polska59,0%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 897 os.+0,4
Kalisz55,2%
Województwo52,6%
Polska54,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Kalisza i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Kalisz · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026: chemia rozszerzona w Kaliszu najwyżej w Wielkopolsce, w III LO 77,2%

Maturzyści z Kalisza napisali w tym roku chemię na poziomie rozszerzonym średnio na 48,9%. Średnia Polski wyniosła 40,8%, a województwa wielkopolskiego 38,0%. Żaden inny powiat ani miasto na prawach powiatu w Wielkopolsce nie ma z tego egzaminu wyższego wyniku.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego matury 2026, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Chemię rozszerzoną pisały w kaliskich szkołach 203 osoby. Rok wcześniej średnia miasta wyniosła 46,8%, a w całej Polsce chemia poszła w dół z 42,8% do 40,8%.

Najwyższy wynik ma III LO im. Mikołaja Kopernika: chemię rozszerzoną pisało tam 58 osób, ze średnią 77,2%. W I LO im. Adama Asnyka chemię pisały 74 osoby, średnio na 48,3%, a w II LO im. Tadeusza Kościuszki 33 osoby, średnio na 40,0%.

Biologię rozszerzoną pisało w Kaliszu 405 osób, ze średnią 38,8% (Polska 40,7%), a fizykę 112 osób, ze średnią 40,1% (Polska 41,8%). Najwięcej osób na biologii rozszerzonej, 98, miało I LO im. Adama Asnyka, gdzie średnia wyniosła 52,7%.

III LO jedenaste w województwie

III LO im. Mikołaja Kopernika ma też najwyższą w Kaliszu średnią trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym: 84,0%. W rankingu liceów 2026 szkoła jest 11. w województwie wielkopolskim i 126. w Polsce, a rok wcześniej była 9. w województwie. Rozszerzoną matematykę pisało w III LO 150 osób, ze średnią 56,4%, a fizykę 61 osób, ze średnią 62,1%.

I LO im. Adama Asnyka ma 79,2% i awansowało w województwie z 34. na 20. miejsce. II LO im. Tadeusza Kościuszki spadło z 51. na 71. miejsce, przy średniej 70,8% (rok wcześniej 76,9%). Najwięcej maturzystów w mieście ma IV LO im. Ignacego Jana Paderewskiego, 235, ze średnią trzech matur 60,1%. V LO im. Jana III Sobieskiego poprawiło średnią z 49,4% do 53,5%.

Wśród techników najwyżej jest Technikum im. św. Józefa: średnia 69,1%, 6. miejsce wśród 131 techników w województwie i 86. w Polsce. Rok wcześniej było 14. w województwie. Technikum nr 4 im. ks. Józefa Sieradzana awansowało z 55. na 29. miejsce. Najniższą średnią trzech matur w mieście ma Technikum TEB Edukacja, 35,5%.

Maturę z polskiego pisało w Kaliszu 1685 osób, z czego 1061 w liceach i 552 w technikach. Z matematyki podstawowej miasto ma 57,0% (Polska 59,0%), dziesiąty wynik w województwie, a z polskiego 58,3% (Polska 58,9%). Angielski rozszerzony pisało 1187 osób, ze średnią 67,2%, o 6,4 punktu więcej niż rok wcześniej.

Podstawówki powyżej średniej Polski

Ósmoklasiści z Kalisza napisali matematykę na 55,2%, angielski na 74,1%, a polski na 64,4%. Z matematyki i angielskiego to więcej niż średnia Polski, a wśród 35 powiatów i miast w województwie piąte i czwarte miejsce. Z polskiego wynik był słabszy niż rok wcześniej: z drugiego miejsca w województwie miasto spadło na szóste, a średnia zmalała z 65,6% do 64,4%. Egzamin pisało w Kaliszu 897 uczniów. Z matematyki wynik poszedł w górę z 50,3% do 55,2%, a w całej Polsce z 50,1% do 54,8%.

Najwyższą średnią z trzech egzaminów wśród szkół podstawowych ma SP nr 10 im. Marii Konopnickiej: 81,4%. Z matematyki jej uczniowie napisali egzamin na 78,3%, a z angielskiego na 90,8%. Druga jest SP nr 2 im. Jana Pawła II (73,0%), a trzecia SP nr 17 im. Stefana Szolc-Rogozińskiego (69,2%). Najniższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich, 48,2%, a z matematyki 38,8%. W SP nr 24 im. Jana Pawła II egzamin pisało 67 uczniów, a średnia z trzech egzaminów wyniosła 66,0%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Kaliszu

Kalisz na tle województwa i Polski

Matematyka897 os. w 2026+0,4
Kalisz55,2%
Województwo52,6%
Polska54,8%
w 2025: 50,3% · 5. miejsce na 35 w województwie
Polski897 os. w 2026−0,4
Kalisz64,4%
Województwo62,6%
Polska64,8%
w 2025: 65,6% · 6. miejsce na 35 w województwie
Angielski955 os. w 2026+1,4
Kalisz74,1%
Województwo70,3%
Polska72,6%
w 2025: 72,9% · 4. miejsce na 35 w województwie
  1. 1SP nr 10 im. Marii Konopnickiej78,3%69 os.
  2. 2SP nr 2 im. Jana Pawła II66,6%50 os.
  3. 3SP nr 9 im. 25 Dywizji Piechoty Ziemi Kaliskiej58,6%43 os.
  4. 4SP nr 17 z oddziałami integracyjnymi im. Stefana Szolc-Rogozińskiego58,5%75 os.
  5. 5SP nr 24 im. Jana Pawła II58,1%67 os.
  6. 6SP nr 13 im. Władysława Kościelniaka54,3%33 os.
  7. 7SP nr 18 im. Janusza Kusocińskiego53,6%57 os.
  8. 8SP nr 14 im. Władysława Broniewskiego52,0%60 os.
  9. 9SP nr 1 im. Konstytucji 3 Maja51,6%34 os.
  10. 10SP nr 8 im. Bohaterów Westerplatte48,8%53 os.
  11. śr.Średnia miasta55,2%897 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Kaliszu, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 16.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Kaliszu z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 16, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 10 im. Marii Konopnickiej78,3%75,2%90,8%81,4%69
SP nr 2 im. Jana Pawła II66,6%69,8%82,7%73,0%50
SP nr 17 z oddziałami integracyjnymi im. Stefana Szolc-Rogozińskiego58,5%70,5%78,7%69,2%75
SP nr 9 im. 25 Dywizji Piechoty Ziemi Kaliskiej58,6%62,6%77,4%66,2%43
SP nr 24 im. Jana Pawła II58,1%64,8%75,1%66,0%67
SP nr 14 im. Władysława Broniewskiego52,0%66,0%79,4%65,8%60
SP nr 13 im. Władysława Kościelniaka54,3%63,7%76,4%64,8%33
SP nr 1 im. Konstytucji 3 Maja51,6%68,0%71,6%63,7%34
SP nr 4 im. Marii Dąbrowskiej46,9%69,1%68,0%61,3%28
SP nr 8 im. Bohaterów Westerplatte48,8%63,6%69,1%60,5%53
Średnia miasta, wszystkie szkoły55,2%64,4%74,1%64,5%897

Licea i technika w Kaliszu: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Kaliszu, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (163 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (131 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
III LO im. Mikołaja Kopernikaliceum23473,3%85,1%93,6%56,4%150 os.84,0%2025: 86,1%11. w woj.126. w Polsce
I LO im. Adama Asnykaliceum20271,2%76,1%90,3%38,9%70 os.79,2%2025: 78,7%20. w woj.302. w Polsce
II LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum19763,6%65,2%83,6%21,5%60 os.70,8%2025: 76,9%71. w woj.760. w Polsce
Technikum im. św. Józefatechnikum14960,7%62,2%84,6%20,5%56 os.69,1%2025: 66,9%6. w woj.86. w Polsce
Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewiczaliceum2257,7%47,7%84,2%–63,2%2025: 63,2%–
Technikum nr 4 im. ks. Józefa Sieradzanatechnikum11846,3%59,3%79,0%14,8%26 os.61,5%2025: 56,5%29. w woj.292. w Polsce
IV LO im. Ignacego Jana Paderewskiegoliceum23560,4%47,2%72,7%8,6%23 os.60,1%2025: 62,7%116. w woj.1292. w Polsce
V LO im. Jana III Sobieskiegoliceum11252,8%40,9%66,7%–53,5%2025: 49,4%141. w woj.1546. w Polsce
Technikum nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiegotechnikum7452,5%45,4%59,1%5,2%32 os.52,3%2025: 54,2%78. w woj.869. w Polsce
VII LO - Szkoła Mistrzostwa Sportowegoliceum4145,0%45,2%64,8%–51,7%2025: 50,0%146. w woj.1602. w Polsce
Technikum nr 3technikum3944,8%38,4%64,2%–49,1%2025: 53,6%98. w woj.1059. w Polsce
Technikum Budowlano-Elektryczne im. Kazimierza Wielkiegotechnikum6844,0%40,3%53,9%–46,1%2025: 54,6%111. w woj.1188. w Polsce
Technikum nr 6technikum4149,0%33,9%53,2%–45,4%2025: 52,2%116. w woj.1220. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum4633,8%22,9%49,7%–35,5%2025: 47,0%130. w woj.1362. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (8)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Kalisza w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Zaoczne LO dla Dorosłych Cosinus Plusliceum35
LO dla Dorosłych Żakliceum18
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1szkoła branżowa II stopnia13
Niepubliczne LO w Kaliszu-Szkoła Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsceliceum13
Technikum nr 7technikum12
Plus - LO dla Dorosłychliceum6
LO Jagiellończykliceum5
Technikum Budowy Fortepianów im. Gustawa Arnolda Fibigeratechnikum5

Kalisz na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Kalisza (miasto na prawach powiatu), województwa wielkopolskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty55,2%50,3%+4,952,6%54,8%+0,45. z 35897
Polski, egzamin ósmoklasisty64,4%65,6%−1,262,6%64,8%−0,46. z 35897
Angielski, egzamin ósmoklasisty74,1%72,9%+1,170,3%72,6%+1,44. z 35955
Polski, matura podstawowa58,3%59,9%−1,659,5%58,9%−0,622. z 351685
Matematyka, matura podstawowa57,0%58,4%−1,355,8%59,0%−2,010. z 351685
Angielski, matura podstawowa76,3%75,3%+1,077,1%78,4%−2,110. z 351674
Matematyka, matura rozszerzona31,7%29,8%+1,932,5%37,1%−5,413. z 34460
Angielski, matura rozszerzona67,2%60,8%+6,468,2%69,2%−2,114. z 351187
Polski, matura rozszerzona43,2%47,4%−4,245,6%43,9%−0,621. z 34462
Biologia, matura rozszerzona38,8%43,8%−5,038,3%40,7%−1,99. z 34405
Chemia, matura rozszerzona48,9%46,8%+2,038,0%40,8%+8,11. z 33203
Fizyka, matura rozszerzona40,1%59,5%−19,440,1%41,8%−1,710. z 31112
Geografia, matura rozszerzona35,9%36,0%−0,139,3%40,6%−4,718. z 34448
Historia, matura rozszerzona38,9%40,6%−1,846,1%47,2%−8,429. z 3390
WOS, matura rozszerzona41,0%––39,6%44,0%−2,914. z 29105
Informatyka, matura rozszerzona45,7%24,2%+21,540,8%39,7%+6,14. z 2739

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.