Dane CKE · termin główny 2026 · śląskie

Edukacja w Katowicach: wyniki egzaminów 2026

Katowiccy ósmoklasiści napisali egzamin z polskiego na 67,4%, o 5,1 punktu lepiej niż rok wcześniej. W województwie śląskim Katowice awansowały z polskiego z 25. miejsca w 2025 roku na 4. Na maturze szkoły z Katowic są pierwsze w regionie z informatyki rozszerzonej (51,4%).

  • 2065ósmoklasistów
  • 2691maturzystów
  • 18 + 13licea + technika
Wyniki 2026 Katowice, województwo, Polska

Ósmoklasiści w górę, informatyka na czele

Polskiegzamin ósmoklasisty, 2066 os.+2,5
Katowice67,4%
Województwo63,9%
Polska64,8%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 2065 os.+3,4
Katowice58,1%
Województwo53,9%
Polska54,8%
Informatykamatura rozszerzona, 108 os.+11,8
Katowice51,4%
Województwo37,1%
Polska39,7%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Katowic i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Katowice · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Katowice z polskiego czwarte w województwie, rok wcześniej były 25.

Ósmoklasiści z Katowic napisali w tym roku egzamin z polskiego średnio na 67,4%. Rok wcześniej mieli 62,3%, a w województwie śląskim zajmowali 25. miejsce wśród 36 powiatów i miast na prawach powiatu. Teraz są czwarci. Średnia Polski z polskiego wyniosła 64,8%, a województwa 63,9%.

Tak wynika z oficjalnych wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin z polskiego pisało w Katowicach 2066 uczniów. Wzrost o 5,1 punktu jest dużo większy niż w całej Polsce, gdzie średnia z polskiego poszła w górę z 63,6% do 64,8%.

Matematyka i angielski też wyżej

Z matematyki katowiccy ósmoklasiści mają 58,1%, o 8,3 punktu więcej niż rok wcześniej. Z tego przedmiotu miasto było rok wcześniej 13., a teraz jest 4. Z angielskiego Katowice mają 77,3%, drugi wynik w regionie, tak samo jak w 2025 roku. Średnia trzech egzaminów w mieście wyniosła 67,6%.

W zestawieniu szkół podstawowych są 41 szkoły, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób. Najwyższy wynik z polskiego ma wśród nich Katolicka SP im. św. Jacka: 85,0%. Tuż za nią są Społeczna SP Omega im. Górnośląskich Noblistów (84,9%) i SP nr 65 im. Gustawa Morcinka (82,7%), najwyżej z numerowanych szkół miejskich. SP Omega ma też najwyższą w mieście średnią z trzech egzaminów: 90,0%.

Wysoko z polskiego są też SP dla Dziewcząt Płomień (81,1%) i SP nr 4 im. Jerzego Ziętka z oddziałami dwujęzycznymi (81,0%). W SP nr 37 im. ks. Jana Twardowskiego z oddziałami dwujęzycznymi, w której egzamin pisało 48 uczniów, polski wyszedł na 75,8%, a w SP nr 38 im. Józefa Nowary z oddziałami integracyjnymi, z 45 zdającymi, na 74,4%.

Z matematyki najwyżej jest Społeczna SP Omega im. Górnośląskich Noblistów: 87,8%. Katolicka SP im. św. Jacka ma 83,2%, a Społeczna SP nr 1 im. Stanisława Konarskiego STO 78,7%. Wśród szkół miejskich z numerem najwyższy wynik z matematyki ma SP nr 8 im. Stanisława Staszica: 72,6% przy 32 zdających. Z angielskiego SP Omega ma 97,4%, Katolicka SP im. św. Jacka 96,8%, a SP nr 1 im. Stanisława Konarskiego STO 96,3%.

Matura: informatyka i geografia wysoko

Na maturze szkoły z Katowic mają najwyższą w województwie średnią z informatyki rozszerzonej: 51,4%, przy 39,7% w Polsce. Pisało ją 108 osób, najwięcej w VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie, gdzie 41 maturzystów napisało ten egzamin średnio na 67,1%. Z geografii rozszerzonej miasto jest drugie w regionie (48,0%), a z historii rozszerzonej czwarte (54,8%).

Najwyżej w województwie są też katowickie wyniki z angielskiego rozszerzonego. Pisało go 2049 osób, a średnia wyniosła 74,0%, o 4,7 punktu więcej niż w Polsce. Z matematyki rozszerzonej, którą zdawało 770 osób, Katowice mają 41,5%.

Słabiej niż rok wcześniej wypadł polski rozszerzony. Pisało go 457 osób, a średnia spadła z 53,6% do 41,3%, poniżej średniej Polski (43,9%). Na poziomie podstawowym z polskiego Katowice mają 62,1%, trzeci wynik w województwie i o 3,2 punktu więcej niż w Polsce.

Fizykę rozszerzoną pisało w Katowicach 91 osób, a średnia spadła z 61,7% do 47,4%, choć wciąż jest wyższa niż w Polsce (41,8%). Geografię rozszerzoną najliczniej zdawano w VII LO im. Harcerzy Obrońców Katowice z oddziałami dwujęzycznymi (49 osób, średnia 49,9%) i w I LO im. Mikołaja Kopernika z oddziałami dwujęzycznymi (46 osób, średnia 62,0%).

W liceach maturę z polskiego pisało w Katowicach 1740 osób, a w technikach 763. Najwięcej maturzystów ma II LO im. Marii Konopnickiej z oddziałami dwujęzycznymi: 258. Wśród liceów, w których polski rozszerzony pisało co najmniej 15 osób, najwyższe średnie z tego egzaminu mają III LO im. Adama Mickiewicza (63,4%) i I LO im. Mikołaja Kopernika z oddziałami dwujęzycznymi (61,8% przy 56 zdających).

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Katowicach

Katowice na tle województwa i Polski

Matematyka2065 os. w 2026+3,4
Katowice58,1%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 49,8% · 4. miejsce na 36 w województwie
Polski2066 os. w 2026+2,5
Katowice67,4%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 62,3% · 4. miejsce na 36 w województwie
Angielski2267 os. w 2026+4,7
Katowice77,3%
Województwo73,2%
Polska72,6%
w 2025: 74,8% · 2. miejsce na 36 w województwie
  1. 1Społeczna SP Omega im. Górnośląskich Noblistów87,8%27 os.
  2. 2Katolicka SP im. św. Jacka83,2%25 os.
  3. 3Społeczna SP nr 1 im. Stanisława Konarskiego STO78,7%32 os.
  4. 4SP nr 8 im. Stanisława Staszica72,6%32 os.
  5. 5SP Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych71,2%27 os.
  6. 6Państwowa ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. Stanisława Moniuszki70,1%47 os.
  7. 7SP nr 59 im. Jana Matejki70,0%54 os.
  8. 8SP dla Dziewcząt Płomień69,6%28 os.
  9. 9SP nr 4 im. Jerzego Ziętka z oddziałami dwujęzycznymi69,6%27 os.
  10. 10SP nr 21 im. Karola Miarki z oddziałami integracyjnymi68,7%86 os.
  11. śr.Średnia miasta58,1%2065 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Katowicach, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 41.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Katowicach z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 41, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Społeczna SP Omega im. Górnośląskich Noblistów87,8%84,9%97,4%90,0%27
Katolicka SP im. św. Jacka83,2%85,0%96,8%88,3%25
Społeczna SP nr 1 im. Stanisława Konarskiego STO78,7%79,1%96,3%84,7%32
SP dla Dziewcząt Płomień69,6%81,1%90,6%80,5%28
SP nr 65 im. Gustawa Morcinka68,0%82,7%86,0%78,9%41
SP Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych71,2%73,2%92,2%78,8%27
Państwowa ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. Stanisława Moniuszki70,1%77,1%87,4%78,2%47
SP nr 4 im. Jerzego Ziętka z oddziałami dwujęzycznymi69,6%81,0%81,1%77,3%27
SP nr 8 im. Stanisława Staszica72,6%75,0%80,7%76,1%32
SP nr 38 im. Józefa Nowary z oddziałami integracyjnymi68,7%74,4%83,9%75,6%45
Średnia miasta, wszystkie szkoły58,1%67,4%77,3%67,6%2065

Licea i technika w Katowicach: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Katowicach, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (203 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (166 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
III LO im. Adama Mickiewiczaliceum13879,8%87,2%96,5%63,4%54 os.87,9%2025: 86,2%2. w woj.36. w Polsce
VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie z oddziałami dwujęzycznymiliceum16873,0%91,3%95,5%65,5%146 os.86,6%2025: 85,8%6. w woj.63. w Polsce
II LO im. Marii Konopnickiej z oddziałami dwujęzycznymiliceum25874,9%84,5%95,3%58,6%103 os.84,9%2025: 83,6%8. w woj.96. w Polsce
IV LO im. Generała Stanisława Maczka z oddziałami dwujęzycznymiliceum13971,8%82,1%94,6%42,6%54 os.82,9%2025: 78,0%12. w woj.162. w Polsce
I LO im. Mikołaja Kopernika z oddziałami dwujęzycznymiliceum17771,7%76,0%92,1%40,3%62 os.79,9%2025: 82,9%28. w woj.271. w Polsce
LO In Altumliceum2064,2%80,0%93,0%–79,0%2025: –34. w woj.313. w Polsce
I Społeczne LO im. Stanisława Konarskiego STOliceum3370,8%71,5%90,7%–77,6%2025: –42. w woj.391. w Polsce
Technikum nr 17technikum13566,3%79,8%85,7%25,2%91 os.77,2%2025: 76,2%2. w woj.22. w Polsce
Prywatne LO im. Melchiora Wańkowicza z oddziałami międzynarodowymiliceum3266,8%67,1%89,9%–74,6%2025: –59. w woj.563. w Polsce
X LO im. I. J. Paderewskiego Akademickieliceum10670,1%62,1%88,2%26,8%22 os.73,5%2025: 70,2%68. w woj.632. w Polsce
Katolickie LO im. bł. ks. Emila Szramkaliceum4671,8%64,0%84,3%–73,3%2025: –71. w woj.637. w Polsce
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Pankiewiczaliceum6369,2%54,8%92,7%–72,3%2025: 75,5%–
Technikum Lotnicze Zakładu Doskonalenia Zawodowegotechnikum4160,5%62,1%90,8%–71,1%2025: 68,0%6. w woj.58. w Polsce
Technikum nr 2technikum6171,8%51,5%82,1%–68,4%2025: –12. w woj.93. w Polsce
Technikum nr 18technikum8762,0%54,1%82,7%–66,3%2025: 66,8%21. w woj.144. w Polsce
Technikum nr 4 im. Powstańców Śląskichtechnikum12556,4%59,4%82,8%10,1%44 os.66,2%2025: 68,3%23. w woj.148. w Polsce
VII LO im. Harcerzy Obrońców Katowice z oddziałami dwujęzycznymiliceum13358,4%53,8%84,8%–65,7%2025: 66,0%106. w woj.1017. w Polsce
V LO im. Władysława Broniewskiegoliceum4664,5%54,1%78,1%–65,6%2025: 66,4%107. w woj.1022. w Polsce
Technikum nr 12technikum4362,9%52,5%77,7%–64,4%2025: 61,3%35. w woj.193. w Polsce
Technikum nr 1technikum4052,9%54,2%77,6%–61,6%2025: 59,8%44. w woj.290. w Polsce
Technikum nr 8 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańskutechnikum4759,3%49,9%72,7%–60,6%2025: 62,5%49. w woj.326. w Polsce
XVI LO im. Dziewięciu Górników z Wujkaliceum4352,0%50,2%77,6%–59,9%2025: –139. w woj.1302. w Polsce
VI LO im. Jana Długoszaliceum11351,4%43,4%78,8%–57,9%2025: 59,0%148. w woj.1391. w Polsce
Technikum nr 10technikum2757,2%43,6%71,7%–57,5%2025: –77. w woj.509. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowegoliceum6843,4%52,9%74,2%–56,8%2025: 59,3%156. w woj.1429. w Polsce
XIV LO im. Mjr Henryka Sucharskiegoliceum6750,3%45,3%68,8%–54,8%2025: 51,8%167. w woj.1500. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum4936,3%40,5%76,2%–51,0%2025: 49,2%132. w woj.955. w Polsce
Technikum nr 13technikum2446,0%35,6%71,0%–50,9%2025: 58,0%134. w woj.962. w Polsce
XV LO im. rtm. Witolda Pileckiegoliceum4848,8%32,8%65,3%–48,9%2025: 41,7%191. w woj.1678. w Polsce
Technikum nr 16technikum2536,8%30,6%68,6%–45,4%2025: 47,0%156. w woj.1221. w Polsce
Technikum nr 7technikum2531,2%25,0%48,9%–35,0%2025: 39,4%166. w woj.1363. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (14)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Katowic w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Zaoczne LO dla Dorosłych Cosinus Plusliceum50
Państwowa ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Karola Szymanowskiegoszkoła ponadpodstawowa46
LO dla Dorosłych Effektliceum25
Niepubliczne LO dla Dorosłych Żakliceum23
XIX LO dla Dorosłychliceum23
Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowegotechnikum16
IX LO im. Henryka Sienkiewicza z oddziałami integracyjnymiliceum12
Autorska Szkoła Ponadpodstawowa-Liceum Sowizdrzałaliceum10
Niepubliczne LO Szkoła Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Hokeja na Lodzieliceum10
Społeczne LO im. W. Korfantego Stowarzyszenia Rodziców i Nauczycieliliceum10
Technikum nr 3technikum10
Technikum nr 15 im. Tomasza Klenczaratechnikum8
Branżowa Szkoła II stopnia nr 5szkoła branżowa II stopnia5
Branżowa Szkoła II stopnia nr 7szkoła branżowa II stopnia5

Katowice na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Katowic (miasto na prawach powiatu), województwa śląskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty58,1%49,8%+8,353,9%54,8%+3,44. z 362065
Polski, egzamin ósmoklasisty67,4%62,3%+5,163,9%64,8%+2,54. z 362066
Angielski, egzamin ósmoklasisty77,3%74,8%+2,573,2%72,6%+4,72. z 362267
Polski, matura podstawowa62,1%60,2%+1,959,1%58,9%+3,23. z 362691
Matematyka, matura podstawowa62,6%65,2%−2,758,0%59,0%+3,51. z 362687
Angielski, matura podstawowa83,9%84,0%−0,179,3%78,4%+5,51. z 362646
Matematyka, matura rozszerzona41,5%38,5%+3,034,1%37,1%+4,42. z 36770
Angielski, matura rozszerzona74,0%71,1%+2,967,6%69,2%+4,71. z 362049
Polski, matura rozszerzona41,3%53,6%−12,342,8%43,9%−2,517. z 36457
Biologia, matura rozszerzona50,2%57,5%−7,340,5%40,7%+9,41. z 36510
Chemia, matura rozszerzona50,7%54,4%−3,639,0%40,8%+9,93. z 36314
Fizyka, matura rozszerzona47,4%61,7%−14,339,3%41,8%+5,67. z 2991
Geografia, matura rozszerzona48,0%50,7%−2,741,3%40,6%+7,52. z 36417
Historia, matura rozszerzona54,8%57,7%−2,947,4%47,2%+7,54. z 36162
WOS, matura rozszerzona47,5%––44,6%44,0%+3,512. z 33156
Informatyka, matura rozszerzona51,4%53,1%−1,637,1%39,7%+11,81. z 28108

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.