Dane CKE · termin główny 2026 · świętokrzyskie

Edukacja w Kielcach: wyniki egzaminów 2026

Pierwsze pięć miejsc w rankingu liceów województwa świętokrzyskiego zajmują szkoły z Kielc, a najwyżej jest I LO im. Stefana Żeromskiego, 66. w Polsce. Kieleccy ósmoklasiści mają najwyższe w regionie średnie z matematyki (63,7%), polskiego i angielskiego. Słabiej wypada rozszerzona matematyka: 34,2%, mniej niż średnia Polski.

  • 1628ósmoklasistów
  • 3711maturzystów
  • 13 + 13licea + technika
Wyniki 2026 Kielce, województwo, Polska

Kielce na tle regionu i Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1628 os.+8,9
Kielce63,7%
Województwo53,9%
Polska54,8%
Polskimatura podstawowa, 3711 os.+3,5
Kielce62,4%
Województwo58,8%
Polska58,9%
Matematykamatura rozszerzona, 1256 os.−2,9
Kielce34,2%
Województwo34,9%
Polska37,1%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Kielc i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Kielce · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026: pierwsze pięć miejsc w rankingu liceów regionu dla szkół z Kielc

Pierwsze pięć miejsc w rankingu liceów województwa świętokrzyskiego zajmują w tym roku szkoły z Kielc. Najwyżej jest I LO im. Stefana Żeromskiego, ze średnią trzech matur obowiązkowych 86,4%. W rankingu całej Polski to 66. miejsce.

Tak wynika z rankingu liceów 2026, który ProfTutoring.pl liczy z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego. Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Ranking województwa obejmuje 53 licea, a ranking całej Polski 1841.

Drugie jest II LO im. Jana Śniadeckiego (84,2%), które ma też najwięcej maturzystów w mieście: 342. Trzecie jest VI LO im. Juliusza Słowackiego (82,5%), czwarte III LO z oddziałami integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida (80,8%), a piąte LO im. św. Jadwigi Królowej (80,6%).

III LO im. Cypriana Kamila Norwida awansowało w województwie z 9. na 4. miejsce. W Polsce przesunęło się z 414. na 246. IV LO jest 7. w województwie, ze średnią 78,9%. V LO im. ks. Piotra Ściegiennego, w którym maturę pisało 255 osób, ma 74,7% i jest 16. w województwie. X LO Mistrzostwa Sportowego im. Józefa Wybickiego ma 56,5%.

Technikum Weterynaryjne na czele techników

Wśród techników województwa najwyżej jest Technikum Weterynaryjne w Kielcach: średnia 76,1%, 1. miejsce w województwie i 26. w Polsce w rankingu techników. Maturę pisało tam jednak tylko 20 osób. Z dużych techników najwyżej jest Technikum nr 4 im. Ryszarda Kaczorowskiego (154 maturzystów, 70,0%), 4. w województwie i 74. w Polsce. Technikum nr 7, rok wcześniej pierwsze w województwie, spadło na 6. miejsce, ze średnią 67,7% wobec 72,2%. W rankingu techników województwa jest 51 szkół.

Matura: polski najwyżej w regionie

Kielce mają najwyższą w województwie średnią z matury podstawowej z polskiego: 62,4%, przy 58,8% w całym województwie i 58,9% w Polsce. Z angielskiego podstawowego miasto jest drugie (80,9%), a z matematyki podstawowej piąte (63,5%). Maturę z polskiego pisało w Kielcach 3711 osób, z czego 2394 w liceach i 1195 w technikach.

Słabiej wypada matura rozszerzona z matematyki. Pisało ją 1256 osób, ze średnią 34,2%. To mniej niż średnia Polski (37,1%) i województwa (34,9%). Najwyższy wynik z rozszerzonej matematyki ma II LO im. Jana Śniadeckiego: 54,1% przy 166 zdających. W VII LO im. J. Piłsudskiego, gdzie maturę pisało 325 osób, rozszerzona matematyka wyszła na 14,4%. Polski rozszerzony wyszedł na 49,5%, przy 43,9% w Polsce, a historię rozszerzoną miasto napisało na 50,0%, trzeci wynik w województwie.

Mocniej niż w kraju wypadły biologia i chemia rozszerzone. Biologię pisało 869 osób, ze średnią 48,5% (Polska 40,7%), a chemię 503 osoby, ze średnią 46,8% (Polska 40,8%). Z biologii najwyżej jest LO im. św. Jadwigi Królowej: 70,7% przy 43 zdających.

Ósmoklasiści pierwsi w województwie

Egzamin ósmoklasisty pisało w Kielcach 1628 uczniów. Średnia z matematyki wyniosła 63,7%, z polskiego 70,5%, a z angielskiego 82,1%. W każdym z tych przedmiotów to najwyższy wynik wśród 14 powiatów i miast województwa świętokrzyskiego. Średnia województwa z matematyki to 53,9%, a Polski 54,8%. Rok wcześniej kieleccy ósmoklasiści mieli z matematyki 61,7%, a cała Polska 50,1%. Z angielskiego miasto ma o 9,4 punktu więcej niż średnia Polski.

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów (matematyka, polski i angielski) ma I Społeczna SP im. Mikołaja Reja: 85,9%. Druga jest Pierwsza Dwujęzyczna SP (83,7%), a trzecia SP nr 2 im. Marii Konopnickiej (80,8%). W zestawieniu jest 26 szkół, a najniższą średnią ma w nim SP nr 18 im. Zbigniewa Kruszelnickiego Wilka: 50,8%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Kielcach

Kielce na tle województwa i Polski

Matematyka1628 os. w 2026+8,9
Kielce63,7%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 61,7% · 1. miejsce na 14 w województwie
Polski1629 os. w 2026+5,7
Kielce70,5%
Województwo64,8%
Polska64,8%
w 2025: 69,8% · 1. miejsce na 14 w województwie
Angielski1684 os. w 2026+9,4
Kielce82,1%
Województwo72,2%
Polska72,6%
w 2025: 79,8% · 1. miejsce na 14 w województwie
  1. 1I Społeczna SP im. Mikołaja Reja83,7%47 os.
  2. 2Pierwsza Dwujęzyczna SP80,7%29 os.
  3. 3SP nr 9 im. Adolfa Dygasińskiego76,1%59 os.
  4. 4Katolicka SP im. św. Stanisława Kostki75,9%45 os.
  5. 5SP nr 2 im. Marii Konopnickiej75,3%54 os.
  6. 6SP nr 28 im. Żołnierzy 4 pp Czwartaków74,1%73 os.
  7. 7Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia72,2%31 os.
  8. 8Katolicka SP im. Maryi z Nazaretu70,4%52 os.
  9. 9SP nr 32 im. Janusza Kusocińskiego65,6%75 os.
  10. 10SP nr 34 im. Adama Mickiewicza63,9%106 os.
  11. śr.Średnia miasta63,7%1628 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Kielcach, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 26.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Kielcach z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 26, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
I Społeczna SP im. Mikołaja Reja83,7%78,2%95,9%85,9%47
Pierwsza Dwujęzyczna SP80,7%76,2%94,3%83,7%29
SP nr 2 im. Marii Konopnickiej75,3%79,7%87,4%80,8%54
Katolicka SP im. Maryi z Nazaretu70,4%80,1%89,3%80,0%52
SP nr 28 im. Żołnierzy 4 pp Czwartaków74,1%79,2%86,1%79,8%73
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia72,2%80,5%85,8%79,5%31
Katolicka SP im. św. Stanisława Kostki75,9%71,5%88,4%78,6%45
SP nr 9 im. Adolfa Dygasińskiego76,1%69,3%90,3%78,6%59
SP nr 32 im. Janusza Kusocińskiego65,6%73,8%87,3%75,5%75
SP nr 34 im. Adama Mickiewicza63,9%73,3%84,7%74,0%106
Średnia miasta, wszystkie szkoły63,7%70,5%82,1%72,1%1628

Licea i technika w Kielcach: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Kielcach, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (53 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (51 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Stefana Żeromskiegoliceum22878,5%86,2%94,6%50,3%116 os.86,4%2025: 87,4%1. w woj.66. w Polsce
II LO im. Jana Śniadeckiegoliceum34276,1%84,0%92,5%54,1%166 os.84,2%2025: 84,4%2. w woj.118. w Polsce
VI LO im. Juliusza Słowackiegoliceum28773,2%82,8%91,6%46,0%198 os.82,5%2025: 84,2%3. w woj.172. w Polsce
III LO z oddziałami integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwidaliceum22973,4%77,9%91,1%41,8%76 os.80,8%2025: 78,5%4. w woj.246. w Polsce
LO im. św. Jadwigi Królowejliceum7470,4%80,9%90,5%50,8%29 os.80,6%2025: 83,2%5. w woj.251. w Polsce
IV LOliceum22871,0%77,1%88,6%38,1%101 os.78,9%2025: 78,4%7. w woj.322. w Polsce
Technikum Weterynaryjnetechnikum2065,7%74,2%88,3%–76,1%2025: 68,3%1. w woj.26. w Polsce
V LO im. ks. Piotra Ściegiennegoliceum25570,5%66,6%87,0%25,3%86 os.74,7%2025: 74,6%16. w woj.559. w Polsce
Katolickie LO im. św. Stanisława Kostkiliceum8461,9%71,7%88,9%38,3%25 os.74,2%2025: 72,5%19. w woj.588. w Polsce
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiegoliceum4973,8%54,6%88,7%–72,4%2025: 74,4%–
Technikum nr 4 im. Ryszarda Kaczorowskiegotechnikum15461,8%68,1%80,2%18,5%117 os.70,0%2025: 68,5%4. w woj.74. w Polsce
Technikum nr 7technikum17752,3%66,1%84,7%16,6%80 os.67,7%2025: 72,2%6. w woj.108. w Polsce
VII LO im. J. Piłsudskiegoliceum32563,6%59,9%79,2%14,4%113 os.67,6%2025: 66,2%35. w woj.930. w Polsce
LO im. Juliusza Verne’aliceum2258,8%43,5%78,5%–60,3%2025: 62,6%44. w woj.1282. w Polsce
Technikum nr 11technikum5351,5%46,8%74,2%–57,5%2025: 57,7%19. w woj.511. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum2140,8%57,2%74,4%–57,5%2025: –20. w woj.512. w Polsce
X LO Mistrzostwa Sportowego im. Józefa Wybickiegoliceum16856,8%43,9%68,8%–56,5%2025: 58,7%48. w woj.1439. w Polsce
Technikum nr 2 im. gen. Władysława Sikorskiegotechnikum13851,4%44,2%65,9%7,1%29 os.53,8%2025: 57,2%27. w woj.771. w Polsce
Niepubliczne Technikum Zawodowetechnikum7637,2%47,2%73,9%–52,8%2025: 42,3%30. w woj.841. w Polsce
Prywatne Technikum Awanstechnikum7045,9%36,8%74,1%–52,3%2025: 57,1%31. w woj.875. w Polsce
Technikum nr 1technikum6642,4%49,6%63,7%–51,9%2025: 51,9%33. w woj.895. w Polsce
Technikum nr 5technikum12353,6%38,3%62,5%–51,5%2025: 53,8%34. w woj.919. w Polsce
Technikum nr 6technikum14549,5%37,2%66,0%–50,9%2025: 53,4%36. w woj.960. w Polsce
Niepubliczne LO Zakładu Doskonalenia Zawodowegoliceum4840,9%32,0%63,1%–45,3%2025: 46,5%52. w woj.1737. w Polsce
Niepubliczne Technikum Zawodowe im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ Zakładu Doskonalenia Zawodowegotechnikum5341,8%33,9%56,4%–44,0%2025: 52,2%46. w woj.1263. w Polsce
Technikum nr 3 im. Danuty Siedzikówny Inkitechnikum7441,8%33,4%56,4%–43,9%2025: 46,9%47. w woj.1270. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (15)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Kielc w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Prywatne LO dla Dorosłychliceum26
Niepubliczne LOliceum18
Technikum nr 8 im. Marii Skłodowskiej-Curietechnikum18
Niepubliczna Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia16
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopniaszkoła ponadpodstawowa15
Prywatne LO dla Dorosłychliceum14
Zaoczne LO dla Dorosłych Cosinus Plusliceum14
I Ogólnokształcące Liceum Akademickie im. Janiny Kossakowskiej-Dębickiejliceum12
Rzemieślnicza Szkoła Branżowa II stopniaszkoła branżowa II stopnia12
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1szkoła branżowa II stopnia11
Prywatne LO Awansliceum11
Niepubliczne LO dla Dorosłych Zakładu Doskonalenia Zawodowegoliceum9
I Społeczne LO im. Mikołaja Rejaliceum7
Pierwsze Dwujęzyczne LOliceum7
Prywatne Technikum Zawodowe pro-Filtechnikum7

Kielce na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Kielc (miasto na prawach powiatu), województwa świętokrzyskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty63,7%61,7%+2,053,9%54,8%+8,91. z 141628
Polski, egzamin ósmoklasisty70,5%69,8%+0,764,8%64,8%+5,71. z 141629
Angielski, egzamin ósmoklasisty82,1%79,8%+2,272,2%72,6%+9,41. z 141684
Polski, matura podstawowa62,4%60,7%+1,758,8%58,9%+3,51. z 143711
Matematyka, matura podstawowa63,5%65,5%−2,061,9%59,0%+4,55. z 143709
Angielski, matura podstawowa80,9%79,7%+1,277,5%78,4%+2,62. z 143634
Matematyka, matura rozszerzona34,2%30,3%+3,934,9%37,1%−2,99. z 141256
Angielski, matura rozszerzona70,9%65,3%+5,768,9%69,2%+1,74. z 142812
Polski, matura rozszerzona49,5%43,5%+6,148,3%43,9%+5,75. z 14667
Biologia, matura rozszerzona48,5%55,3%−6,846,6%40,7%+7,87. z 14869
Chemia, matura rozszerzona46,8%49,2%−2,446,0%40,8%+6,05. z 13503
Fizyka, matura rozszerzona39,8%53,4%−13,539,3%41,8%−2,07. z 12263
Geografia, matura rozszerzona42,1%39,4%+2,739,1%40,6%+1,64. z 14790
Historia, matura rozszerzona50,0%48,2%+1,845,3%47,2%+2,83. z 13246
WOS, matura rozszerzona45,8%––44,0%44,0%+1,85. z 13153
Informatyka, matura rozszerzona39,4%34,0%+5,334,4%39,7%−0,32. z 10139
Niemiecki, matura podstawowa78,0%79,1%−1,169,5%70,7%+7,31. z 324

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.