Dane CKE · termin główny 2026 · wielkopolskie

Edukacja w Koninie: wyniki egzaminów 2026

Technikum nr 1 w Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie poprawiło średnią trzech matur z 60,4% do 63,7% i jest 23. wśród 131 techników Wielkopolski. Z historii rozszerzonej Konin ma piąty wynik w województwie. Matematyka podstawowa wyszła na 56,4%, poniżej średniej Polski.

  • 712ósmoklasistów
  • 1559maturzystów
  • 7 + 5licea + technika
Wyniki 2026 Konin, województwo, Polska

Matura podstawowa w mieście na tle Polski

Matematykamatura podstawowa, 1556 os.−2,6
Konin56,4%
Województwo55,8%
Polska59,0%
Angielskimatura podstawowa, 1547 os.−1,6
Konin76,7%
Województwo77,1%
Polska78,4%
Polskimatura podstawowa, 1559 os.+0,9
Konin59,8%
Województwo59,5%
Polska58,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Konina i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Konin · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Koninie: Technikum nr 1 awansowało w rankingu techników województwa z 34. na 23. miejsce

Technikum nr 1 w Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie poprawiło w tym roku średnią trzech matur obowiązkowych z 60,4% do 63,7%. W rankingu techników Technikum nr 1 jest 23. wśród 131 techników województwa wielkopolskiego i 216. w Polsce. Rok wcześniej było 34. w województwie i 393. w kraju.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Ranking techników jest liczony tą samą metodą co ranking liceów, z wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Do rankingu wchodzą szkoły, w których każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób.

Technikum nr 1 ma najwięcej maturzystów wśród konińskich techników: 205. Matematykę podstawową napisali średnio na 58,5%, angielski podstawowy na 76,7%, a polski na 55,8%. W Technikum nr 1 rozszerzony angielski zdawało 176 osób, ze średnią 61,7%, a rozszerzoną matematykę 51 osób, ze średnią 22,0%.

W pozostałych technikach średnia trzech matur jest niższa. Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego ma 56,1%, a Technikum nr 4 w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika, w którym maturę pisało 159 osób, 50,2%. W rankingu województwa awansowało też Technikum nr 3 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego, z 81. na 70. miejsce. W technikach maturę z polskiego pisało w Koninie 512 osób, w liceach 1004.

Matematyka podstawowa poniżej Polski

Matematykę na poziomie podstawowym pisze każdy maturzysta. Konińskie szkoły napisały ją na 56,4%, mniej niż średnia Polski (59,0%), ale więcej niż średnia województwa wielkopolskiego (55,8%). Rok wcześniej było to 57,8%.

Najwyższy wynik z matematyki podstawowej ma II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego: 75,5%. W III LO im. Cypriana Kamila Norwida wyszło 67,5%, a w I LO im. Tadeusza Kościuszki 55,7%. Technikum nr 1 w Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych ma z matematyki 58,5%, więcej niż I LO.

Rozszerzoną matematykę pisało w Koninie 380 osób, ze średnią 29,8%, prawie tyle co rok wcześniej (29,7%) i o 7,3 punktu mniej niż w Polsce. W II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zdawały ją 133 osoby, ze średnią 45,0%.

Historia piąta w województwie

Z historii rozszerzonej konińscy maturzyści mają 49,8%, o 2,6 punktu więcej niż średnia Polski. To 5. wynik wśród 33 powiatów i miast województwa, które mają średnią z tego egzaminu. W III LO im. Cypriana Kamila Norwida historię pisało 25 osób, ze średnią 59,4%, a w II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 44 osoby, ze średnią 49,6%.

Biologię rozszerzoną najwięcej osób zdawało w III LO im. Cypriana Kamila Norwida: 122, ze średnią 47,6%. Najwyższy wynik z biologii ma II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego: 54,3%. Z geografii rozszerzonej najwyżej jest II LO, z wynikiem 60,2%, a w I LO im. Tadeusza Kościuszki geografia wyszła na 53,0%.

Polski podstawowy maturzyści z Konina napisali na 59,8%, nieco więcej niż średnia Polski (58,9%), a angielski podstawowy na 76,7%, siódmy wynik w województwie. Chemia rozszerzona wyszła na 38,1%, prawie tyle co w województwie (38,0%), a wiedza o społeczeństwie na 34,1%, o 9,9 punktu mniej niż w Polsce.

Ósmoklasiści

Średnia trzech egzaminów ósmoklasisty wyniosła w Koninie 59,9%. Z polskiego ósmoklasiści z Konina mają 62,6%, tyle co średnia województwa. To 11. wynik w Wielkopolsce, rok wcześniej był 7. Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 15 im. Polskich Olimpijczyków: 65,7%. Najwięcej uczniów pisało egzamin z matematyki w SP z oddziałami integracyjnymi nr 9 im. Bohaterów Westerplatte: 104. Średnia trzech egzaminów wyniosła tam 63,4%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Koninie

Konin na tle województwa i Polski

Matematyka712 os. w 2026−9,4
Konin45,3%
Województwo52,6%
Polska54,8%
w 2025: 44,6% · 33. miejsce na 35 w województwie
Polski712 os. w 2026−2,2
Konin62,6%
Województwo62,6%
Polska64,8%
w 2025: 62,7% · 11. miejsce na 35 w województwie
Angielski729 os. w 2026−1,0
Konin71,7%
Województwo70,3%
Polska72,6%
w 2025: 71,5% · 5. miejsce na 35 w województwie
  1. 1SP nr 15 im. Polskich Olimpijczyków50,2%93 os.
  2. 2SP nr 750,1%62 os.
  3. 3SP z oddziałami integracyjnymi nr 9 im. Bohaterów Westerplatte49,7%104 os.
  4. 4SP nr 12 im. Stanisława Moniuszki46,6%98 os.
  5. 5SP nr 4 im. Gustawa Morcinka44,3%44 os.
  6. 6SP nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu41,8%83 os.
  7. 7SP nr 1 im. Zofii Urbanowskiej40,7%70 os.
  8. 8SP nr 8 z oddziałami integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich39,7%38 os.
  9. 9SP nr 6 im. Romualda Traugutta37,7%58 os.
  10. śr.Średnia miasta45,3%712 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Koninie, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 9 z 9.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Koninie z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 9, pokazujemy 9 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 15 im. Polskich Olimpijczyków50,2%69,2%77,6%65,7%93
SP z oddziałami integracyjnymi nr 9 im. Bohaterów Westerplatte49,7%64,3%76,2%63,4%104
SP nr 12 im. Stanisława Moniuszki46,6%66,8%73,2%62,2%98
SP nr 4 im. Gustawa Morcinka44,3%64,5%74,8%61,2%44
SP nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu41,8%63,8%72,8%59,5%83
SP nr 750,1%61,2%65,6%58,9%62
SP nr 8 z oddziałami integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich39,7%52,6%72,7%55,0%38
SP nr 6 im. Romualda Traugutta37,7%62,0%63,5%54,4%58
SP nr 1 im. Zofii Urbanowskiej40,7%51,2%62,3%51,4%70
Średnia miasta, wszystkie szkoły45,3%62,6%71,7%59,9%712

Licea i technika w Koninie: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Koninie, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (163 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (131 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiegoliceum29973,8%75,5%91,4%45,0%133 os.80,2%2025: 82,4%18. w woj.259. w Polsce
III LO im. Cypriana Kamila Norwidaliceum25672,1%67,5%86,9%33,3%75 os.75,5%2025: 78,5%46. w woj.506. w Polsce
I LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum25364,0%55,7%81,4%24,7%47 os.67,0%2025: 70,5%87. w woj.959. w Polsce
Technikum nr 1 w Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszicatechnikum20555,8%58,5%76,7%22,0%51 os.63,7%2025: 60,4%23. w woj.216. w Polsce
Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiegotechnikum7254,4%45,6%68,3%–56,1%2025: 58,3%54. w woj.601. w Polsce
V LO w ZS Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszicaliceum4260,2%38,0%69,1%–55,8%2025: 50,0%129. w woj.1463. w Polsce
IV LO w ZS im. Mikołaja Kopernikaliceum3751,0%44,9%67,3%–54,4%2025: 49,1%137. w woj.1514. w Polsce
Technikum nr 3 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batoregotechnikum5147,8%43,0%70,3%–53,7%2025: 52,8%70. w woj.780. w Polsce
VI LO w ZS Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batoregoliceum3953,8%43,5%60,6%–52,6%2025: 54,1%144. w woj.1570. w Polsce
Technikum nr 4 w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernikatechnikum15947,9%43,0%59,8%5,5%45 os.50,2%2025: 53,3%87. w woj.993. w Polsce
LOliceum4831,9%40,0%58,5%–43,5%2025: 44,0%156. w woj.1756. w Polsce
Technikum nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zespole Szkół Technicznychtechnikum2528,2%24,8%58,4%–37,1%2025: –129. w woj.1354. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (6)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Konina w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Niepubliczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego LO o Profilu Piłka Nożnaliceum19
Branżowa Szkoła II stopnia Centrum Szkoleniowego Wiedzaszkoła branżowa II stopnia12
Zaoczne LO dla Dorosłych Cosinus Plusliceum12
LO Centrum Szkoleniowego Wiedzaliceum11
Branżowa Szkoła II stopnia dla Dorosłych w Zespole Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiegoszkoła branżowa II stopnia7
LO dla Dorosłych Żakliceum5

Konin na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Konina (miasto na prawach powiatu), województwa wielkopolskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty45,3%44,6%+0,752,6%54,8%−9,433. z 35712
Polski, egzamin ósmoklasisty62,6%62,7%−0,162,6%64,8%−2,211. z 35712
Angielski, egzamin ósmoklasisty71,7%71,5%+0,270,3%72,6%−1,05. z 35729
Polski, matura podstawowa59,8%61,7%−1,959,5%58,9%+0,912. z 351559
Matematyka, matura podstawowa56,4%57,8%−1,455,8%59,0%−2,612. z 351556
Angielski, matura podstawowa76,7%74,2%+2,677,1%78,4%−1,67. z 351547
Matematyka, matura rozszerzona29,8%29,7%+0,132,5%37,1%−7,316. z 34380
Angielski, matura rozszerzona65,2%58,9%+6,368,2%69,2%−4,019. z 351220
Polski, matura rozszerzona39,7%50,2%−10,545,6%43,9%−4,226. z 34327
Biologia, matura rozszerzona37,3%40,1%−2,838,3%40,7%−3,417. z 34491
Chemia, matura rozszerzona38,1%37,8%+0,338,0%40,8%−2,712. z 33212
Fizyka, matura rozszerzona30,4%52,2%−21,740,1%41,8%−11,322. z 31105
Geografia, matura rozszerzona37,2%37,8%−0,539,3%40,6%−3,314. z 34316
Historia, matura rozszerzona49,8%47,0%+2,946,1%47,2%+2,65. z 3390
WOS, matura rozszerzona34,1%––39,6%44,0%−9,920. z 2954
Informatyka, matura rozszerzona33,3%35,1%−1,840,8%39,7%−6,315. z 2730

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.