Dane CKE · termin główny 2026 · zachodniopomorskie

Edukacja w Koszalinie: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z Koszalina napisali polski podstawowy na 61,3%, o 3,9 punktu lepiej niż rok wcześniej. W całej Polsce wynik z tego egzaminu spadł z 59,4% do 58,9%. Najwyżej w rankingu liceów jest I LO im. Stanisława Dubois, 93. w Polsce.

  • 986ósmoklasistów
  • 1443maturzystów
  • 7 + 8licea + technika
Wyniki 2026 Koszalin, województwo, Polska

Polski na maturze w górę

Polskimatura podstawowa, 1443 os.+2,4
Koszalin61,3%
Województwo60,2%
Polska58,9%
Polskimatura rozszerzona, 212 os.+4,3
Koszalin48,2%
Województwo43,9%
Polska43,9%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 986 os.+2,4
Koszalin57,1%
Województwo50,1%
Polska54,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Koszalina i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Koszalin · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Koszalinie: polski w górę o 3,9 punktu, w całej Polsce w dół

Maturzyści z Koszalina napisali w tym roku polski na poziomie podstawowym średnio na 61,3%. Rok wcześniej średnia miasta wyniosła 57,5%. W całej Polsce wynik z polskiego spadł w tym czasie z 59,4% do 58,9%, a w województwie zachodniopomorskim wyniósł 60,2%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Maturę z polskiego pisały w Koszalinie 1443 osoby, z czego 949 w liceach i 427 w technikach. Wśród 21 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie to drugi wynik z polskiego.

W górę poszedł też polski rozszerzony. Pisało go 212 osób, a średnia wyniosła 48,2%, o 6,3 punktu więcej niż rok wcześniej i o 4,3 punktu więcej niż średnia Polski (43,9%). To czwarty wynik w województwie.

Najwyższe wyniki z polskiego mają I LO i II LO. W I LO im. Stanisława Dubois polski podstawowy wyszedł na 78,3%, a w II LO im. Władysława Broniewskiego na 75,4%. Polski rozszerzony pisało w II LO 38 osób, ze średnią 74,8%, a w I LO 33 osoby, ze średnią 69,1%.

Z biologii i chemii rozszerzonej Koszalin jest pierwszy w województwie. Biologię rozszerzoną pisały 334 osoby, ze średnią 46,3%, a chemię 126 osób, ze średnią 46,9%. Średnie Polski to 40,7% i 40,8%.

I LO 93. w Polsce

W rankingu liceów 2026, liczonym ze średniej trzech matur obowiązkowych (polski, matematyka i angielski na poziomie podstawowym), I LO im. Stanisława Dubois ma 84,9% i jest 3. w województwie oraz 93. w Polsce. Rok wcześniej było 145. w Polsce. II LO im. Władysława Broniewskiego ma 84,4% i awansowało z 280. na 110. miejsce w Polsce i z 8. na 5. w województwie.

Rozszerzoną matematykę pisało w II LO 107 osób, ze średnią 57,6%, a w I LO 76 osób, ze średnią 58,5%. Najwięcej maturzystów w mieście ma V LO im. Stanisława Lema, 222, ze średnią trzech matur 72,2% i 22. miejscem w województwie. VI LO, gdzie maturę pisało 218 osób, ma 64,4%.

Matematykę rozszerzoną pisało w Koszalinie 351 osób, średnio na 39,3%, przy 37,1% w Polsce, drugi wynik w województwie. Rok wcześniej średnia z tego egzaminu wyniosła 33,4%.

Wśród techników najwyżej jest Technikum Ekonomiczne: 78,1% ze średniej trzech matur, 2. miejsce w województwie i 17. w Polsce wśród 1372 techników. Rok wcześniej było 147. w Polsce, a maturę pisało w nim tylko 26 osób. Technikum Elektroniczne, w którym maturę pisały 103 osoby, jest 12. w województwie. Średnią 59,9% ma Technikum Zawodowe nr 1, gdzie maturę pisało 111 osób. Technikum Budowlane spadło w województwie z 20. na 38. miejsce.

Ósmoklasiści drudzy w województwie

Na egzaminie ósmoklasisty Koszalin ma drugi wynik w województwie z matematyki i angielskiego. Matematykę uczniowie napisali na 57,1%, przy 50,1% w województwie i 54,8% w Polsce, a angielski na 77,3%. Z polskiego miasto ma 64,3%, trochę mniej niż rok wcześniej (65,0%), i jest trzecie w województwie. Egzamin z matematyki pisało w Koszalinie 986 uczniów. Wynik poszedł w górę z 50,8% do 57,1%, a w całej Polsce z 50,1% do 54,8%.

Najwyższą średnią z trzech egzaminów wśród szkół podstawowych ma Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna: 79,4%. Egzamin z matematyki pisało w niej 29 uczniów. Druga jest SP nr 23 im. Lotników Polskich: 72,2%, a egzamin z matematyki pisało w niej 81 uczniów. W SP nr 18 im. Jana Matejki egzamin pisało 128 uczniów, a średnia wyniosła 66,7%. Najniższą średnią ma SP nr 13 im. Jana Brzechwy, 53,0%, a z matematyki 36,5%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Koszalinie

Koszalin na tle województwa i Polski

Matematyka986 os. w 2026+2,4
Koszalin57,1%
Województwo50,1%
Polska54,8%
w 2025: 50,8% · 2. miejsce na 21 w województwie
Polski987 os. w 2026−0,5
Koszalin64,3%
Województwo61,6%
Polska64,8%
w 2025: 65,0% · 3. miejsce na 21 w województwie
Angielski1040 os. w 2026+4,7
Koszalin77,3%
Województwo70,9%
Polska72,6%
w 2025: 74,4% · 2. miejsce na 21 w województwie
  1. 1Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia74,0%29 os.
  2. 2Sportowa SP nr 1 im. Polskich Olimpijczyków65,9%50 os.
  3. 3SP nr 23 im. Lotników Polskich65,4%81 os.
  4. 4SP nr 5 im. Unicef63,5%62 os.
  5. 5SP Integracyjna nr 21 im. Kornela Makuszyńskiego63,1%39 os.
  6. 6SP nr 10 im. Stefana Żeromskiego58,4%57 os.
  7. 7SP nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego58,1%45 os.
  8. 8SP nr 17 im. Orła Białego58,1%108 os.
  9. 9SP nr 18 im. Jana Matejki56,9%128 os.
  10. 10SP nr 7 im. i Armii Wojska Polskiego56,0%108 os.
  11. śr.Średnia miasta57,1%986 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Koszalinie, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 14.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Koszalinie z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 14, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia74,0%72,3%91,8%79,4%29
SP nr 23 im. Lotników Polskich65,4%67,3%84,0%72,2%81
SP nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego58,1%68,6%84,2%70,3%45
Sportowa SP nr 1 im. Polskich Olimpijczyków65,9%65,4%78,0%69,8%50
SP nr 5 im. Unicef63,5%66,2%77,4%69,1%62
SP nr 10 im. Stefana Żeromskiego58,4%66,5%81,9%68,9%57
SP Integracyjna nr 21 im. Kornela Makuszyńskiego63,1%62,4%75,9%67,1%39
SP nr 18 im. Jana Matejki56,9%66,2%77,1%66,7%128
SP nr 17 im. Orła Białego58,1%65,2%74,7%66,0%108
SP nr 4 im. Zdobywców Kosmosu52,8%64,4%78,3%65,2%58
Średnia miasta, wszystkie szkoły57,1%64,3%77,3%66,3%986

Licea i technika w Koszalinie: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Koszalinie, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (82 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (57 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Stanisława Duboisliceum17378,3%81,8%94,7%58,5%76 os.84,9%2025: 85,0%3. w woj.93. w Polsce
II LO im. Władysława Broniewskiegoliceum21175,4%83,2%94,8%57,6%107 os.84,4%2025: 81,4%5. w woj.110. w Polsce
Technikum Ekonomicznetechnikum2670,0%78,1%86,3%–78,1%2025: 66,9%2. w woj.17. w Polsce
V LO im. Stanisława Lemaliceum22266,1%62,2%88,1%29,9%38 os.72,2%2025: 69,8%22. w woj.698. w Polsce
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Hasioraliceum3063,6%56,1%91,5%–70,4%2025: 71,8%–
VI LOliceum21862,7%50,6%79,9%–64,4%2025: 64,4%35. w woj.1073. w Polsce
Technikum Elektronicznetechnikum10353,3%53,1%81,5%15,4%49 os.62,7%2025: 65,6%12. w woj.249. w Polsce
Technikum Zawodowe nr 1technikum11155,0%50,0%74,6%–59,9%2025: 62,9%21. w woj.367. w Polsce
Technikum Handlowetechnikum2061,0%48,6%65,6%–58,4%2025: –24. w woj.445. w Polsce
Technikum Budowlanetechnikum6747,5%48,0%68,3%–54,6%2025: 62,2%38. w woj.714. w Polsce
Technikum Elektrycznetechnikum2551,6%48,6%60,0%–53,4%2025: 52,2%41. w woj.806. w Polsce
Technikum Samochodowetechnikum2440,4%35,7%62,9%–46,3%2025: –49. w woj.1180. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum2233,2%29,3%75,1%–45,9%2025: –51. w woj.1200. w Polsce
LO TEB Edukacjaliceum4636,9%19,9%60,4%–39,0%2025: 37,2%81. w woj.1807. w Polsce
Prywatne LOliceum3442,1%24,5%43,1%–36,6%2025: 36,9%82. w woj.1819. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (8)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Koszalina w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum25
LO dla Dorosłychliceum19
IV Prywatne LOliceum15
Technikum Mechanicznetechnikum15
Zaoczne LO dla Dorosłych Cosinus Plusliceum15
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopniaszkoła ponadpodstawowa8
Publiczne Technikum Informatyczne Computer Collegetechnikum7
Technikum Zawodowe nr 2technikum7

Koszalin na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Koszalina (miasto na prawach powiatu), województwa zachodniopomorskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty57,1%50,8%+6,450,1%54,8%+2,42. z 21986
Polski, egzamin ósmoklasisty64,3%65,0%−0,761,6%64,8%−0,53. z 21987
Angielski, egzamin ósmoklasisty77,3%74,4%+2,970,9%72,6%+4,72. z 211040
Polski, matura podstawowa61,3%57,5%+3,960,2%58,9%+2,42. z 211443
Matematyka, matura podstawowa57,8%58,7%−0,955,4%59,0%−1,22. z 211445
Angielski, matura podstawowa80,9%81,5%−0,578,0%78,4%+2,63. z 211420
Matematyka, matura rozszerzona39,3%33,4%+5,933,9%37,1%+2,22. z 20351
Angielski, matura rozszerzona71,9%67,6%+4,369,0%69,2%+2,72. z 211051
Polski, matura rozszerzona48,2%41,9%+6,343,9%43,9%+4,34. z 21212
Biologia, matura rozszerzona46,3%51,6%−5,339,2%40,7%+5,51. z 21334
Chemia, matura rozszerzona46,9%48,5%−1,739,1%40,8%+6,11. z 18126
Fizyka, matura rozszerzona45,1%52,4%−7,339,6%41,8%+3,32. z 1371
Geografia, matura rozszerzona43,9%43,2%+0,837,4%40,6%+3,42. z 21295
Historia, matura rozszerzona47,3%53,8%−6,640,2%47,2%+0,02. z 1983
WOS, matura rozszerzona40,4%––42,3%44,0%−3,55. z 1656

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.