Dane CKE · termin główny 2026 · podkarpackie

Edukacja w Krośnie: wyniki egzaminów 2026

Technikum nr 5 im. Generała Stanisława Maczka jest na 3. miejscu wśród techników województwa podkarpackiego i na 73. w Polsce. Z matematyki podstawowej ma 72,0%, więcej niż III LO, V LO i VI LO w Krośnie. Technikum nr 1 im. Jana Szczepanika spadło w regionie z 17. na 52. miejsce.

  • 467ósmoklasistów
  • 1306maturzystów
  • 7 + 5licea + technika
Wyniki 2026 Krosno, województwo, Polska

Matura w Krośnie na tle regionu

Matematykamatura podstawowa, 1307 os.+5,0
Krosno64,0%
Województwo59,6%
Polska59,0%
Angielskimatura podstawowa, 1301 os.+1,2
Krosno79,6%
Województwo75,9%
Polska78,4%
Matematykamatura rozszerzona, 433 os.+2,2
Krosno39,3%
Województwo35,6%
Polska37,1%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Krosna i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Krosno · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Krośnie: Technikum nr 5 na 3. miejscu wśród techników Podkarpacia, z matematyką na 72,0%

Technikum nr 5 im. Generała Stanisława Maczka w Krośnie jest na 3. miejscu wśród 80 techników województwa podkarpackiego w rankingu policzonym z matury 2026. W całej Polsce, wśród 1372 techników, zajmuje 73. miejsce. Rok wcześniej Technikum nr 5 było 4. w województwie i 78. w kraju.

Ranking liczy się ze średniej trzech matur obowiązkowych: polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, tak samo jak ranking liceów. W Technikum nr 5 ta średnia wyniosła 70,1%, przy 147 zdających. Dane pochodzą z wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów.

Z matematyki przed trzema liceami

Z matematyki podstawowej maturzyści Technikum nr 5 napisali średnio 72,0%. To więcej niż w III LO im. Generała Stanisława Maczka (59,1%), w VI LO (51,7%) i w V LO im. Jana Szczepanika (44,2%). Wyżej są tylko I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika (87,4%) i II LO im. Konstytucji 3 Maja (75,3%).

Angielski podstawowy wyszedł w Technikum nr 5 na 81,0%, a polski podstawowy na 57,3%. Matematykę rozszerzoną pisało tam 111 osób, najwięcej po I LO, ze średnią 22,9%, a angielski rozszerzony 114 osób, ze średnią 72,2%.

Pozostałe technika niżej

Technikum nr 3 im. Stanisława Staszica ma średnią trzech matur 60,0% i jest 16. w województwie, rok wcześniej było 14. Najwięcej straciło Technikum nr 1 im. Jana Szczepanika: średnia spadła z 61,2% do 51,7%, a miejsce w województwie z 17. na 52. Z angielskiego podstawowego szkoła ma 57,2%, rok wcześniej miała 70,4%.

Technikum nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza poprawiło średnią z 49,4% do 51,6% i jest 53. w województwie, a Technikum nr 6 im. Jana Sas Zubrzyckiego ma 50,9%. W technikach maturę z polskiego pisały w Krośnie 382 osoby, w liceach 890.

W innych technikach rozszerzenia wypadły słabiej niż w Technikum nr 5. W Technikum nr 3 im. Stanisława Staszica matematykę rozszerzoną pisało 28 osób, ze średnią 9,1%, a angielski rozszerzony 43 osoby, ze średnią 51,9%.

II LO z matematyką rozszerzoną w górę

W II LO im. Konstytucji 3 Maja w górę poszła matematyka rozszerzona. Pisało ją 87 osób, a średnia wzrosła z 42,6% do 53,7%. W I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika rozszerzoną matematykę zdawało 135 maturzystów, ze średnią 61,8%.

III LO im. Generała Stanisława Maczka ma średnią trzech matur 66,0%, rok wcześniej miało 69,6%. Matematyka podstawowa spadła tam z 66,7% do 59,1%. W górę poszło VI LO: z 57,6% do 61,7%, a w rankingu województwa z 67. na 56. miejsce. LO Mistrzostwa Sportowego Karpaty poprawiło średnią z 48,4% do 56,5%.

Średnia całego miasta z matematyki rozszerzonej wyniosła 39,3% przy 433 zdających, powyżej średniej Polski (37,1%). Rok wcześniej było to 35,8%. Z matematyki podstawowej Krosno ma 64,0% i drugi wynik w województwie, za Rzeszowem.

Polski podstawowy krośnieńscy maturzyści napisali na 60,7%, a angielski podstawowy na 79,6%. Maturę z polskiego pisało w mieście 1306 osób.

Szkoły podstawowe

Wśród szkół podstawowych najwyższą średnią z trzech egzaminów ósmoklasisty ma SP nr 3 im. Marii Konopnickiej: 82,1%, a z matematyki 78,3%. Druga jest SP nr 8 im. Dar Górników (76,4%), trzecia SP nr 4 im. Eugeniusza Kolanki (72,8%), z polskiego na 78,4%. Najwięcej ósmoklasistów, 94, pisało egzamin w SP nr 15, ze średnią z trzech przedmiotów 68,4%.

Z polskiego ósmoklasiści z Krosna mają 70,9%, rok wcześniej mieli 69,4%. Z angielskiego miasto ma 77,8%, a średnia Polski to 72,6%. W zestawieniu szkół podstawowych jest 8 szkół, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Krośnie

Krosno na tle województwa i Polski

Matematyka467 os. w 2026+8,5
Krosno63,3%
Województwo56,0%
Polska54,8%
w 2025: 60,2% · 2. miejsce na 25 w województwie
Polski467 os. w 2026+6,0
Krosno70,9%
Województwo67,1%
Polska64,8%
w 2025: 69,4% · 2. miejsce na 25 w województwie
Angielski472 os. w 2026+5,2
Krosno77,8%
Województwo72,5%
Polska72,6%
w 2025: 77,5% · 2. miejsce na 25 w województwie
  1. 1SP nr 3 im. Marii Konopnickiej78,3%36 os.
  2. 2SP nr 14 z oddziałami sportowymi i integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków68,9%71 os.
  3. 3SP nr 8 im. Dar Górników67,0%52 os.
  4. 4SP nr 6 im. Janusza Korczaka65,2%33 os.
  5. 5SP nr 4 im. Eugeniusza Kolanki62,1%47 os.
  6. 6SP nr 1559,8%94 os.
  7. 7SP nr 7 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego55,8%36 os.
  8. 8SP nr 1253,7%25 os.
  9. śr.Średnia miasta63,3%467 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Krośnie, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 8 z 8.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Krośnie z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 8, pokazujemy 8 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 3 im. Marii Konopnickiej78,3%79,4%88,7%82,1%36
SP nr 8 im. Dar Górników67,0%75,8%86,5%76,4%52
SP nr 4 im. Eugeniusza Kolanki62,1%78,4%77,8%72,8%47
SP nr 14 z oddziałami sportowymi i integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków68,9%69,3%76,7%71,6%71
SP nr 6 im. Janusza Korczaka65,2%68,6%80,8%71,6%33
SP nr 1559,8%69,7%75,7%68,4%94
SP nr 7 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego55,8%67,7%70,6%64,7%36
SP nr 1253,7%69,4%70,1%64,4%25
Średnia miasta, wszystkie szkoły63,3%70,9%77,8%70,7%467

Licea i technika w Krośnie: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Krośnie, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (96 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (80 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernikaliceum23969,8%87,4%94,3%61,8%135 os.83,8%2025: 86,6%5. w woj.129. w Polsce
II LO im. Konstytucji 3 Majaliceum24766,2%75,3%90,6%53,7%87 os.77,4%2025: 78,2%16. w woj.412. w Polsce
Technikum nr 5 im. Generała Stanisława Maczkatechnikum14757,3%72,0%81,0%22,9%111 os.70,1%2025: 70,6%3. w woj.73. w Polsce
III LO im. Generała Stanisława Maczkaliceum15360,9%59,1%78,2%21,8%40 os.66,0%2025: 69,6%46. w woj.1000. w Polsce
VI LOliceum10158,9%51,7%74,6%–61,7%2025: 57,6%56. w woj.1213. w Polsce
V LO im. Jana Szczepanikaliceum9162,2%44,2%75,3%–60,6%2025: 61,0%62. w woj.1270. w Polsce
Technikum nr 3 im. Stanisława Staszicatechnikum6454,2%57,6%68,2%9,1%28 os.60,0%2025: 62,1%16. w woj.358. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowego Karpatyliceum2256,9%47,6%64,9%–56,5%2025: 48,4%78. w woj.1443. w Polsce
Technikum nr 1 im. Jana Szczepanikatechnikum6551,3%46,5%57,2%–51,7%2025: 61,2%52. w woj.910. w Polsce
Technikum nr 4 im. Ignacego Łukasiewiczatechnikum4553,9%40,8%60,0%–51,6%2025: 49,4%53. w woj.915. w Polsce
Technikum nr 6 im. Jana Sas Zubrzyckiegotechnikum3345,8%43,6%63,4%–50,9%2025: 52,1%57. w woj.958. w Polsce
LO Edu-SPort z oddziałami mistrzostwa sportowegoliceum2142,1%44,6%65,5%–50,7%2025: –88. w woj.1631. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (5)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Krosna w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłychliceum17
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopniaszkoła ponadpodstawowa17
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiegoliceum16
Technikum nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnaratechnikum15
Technikum nr 7technikum13

Krosno na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Krosna (miasto na prawach powiatu), województwa podkarpackigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty63,3%60,2%+3,156,0%54,8%+8,52. z 25467
Polski, egzamin ósmoklasisty70,9%69,4%+1,567,1%64,8%+6,02. z 25467
Angielski, egzamin ósmoklasisty77,8%77,5%+0,372,5%72,6%+5,22. z 25472
Polski, matura podstawowa60,7%59,4%+1,358,1%58,9%+1,84. z 251306
Matematyka, matura podstawowa64,0%66,0%−2,059,6%59,0%+5,02. z 251307
Angielski, matura podstawowa79,6%78,3%+1,275,9%78,4%+1,22. z 251301
Matematyka, matura rozszerzona39,3%35,8%+3,535,6%37,1%+2,26. z 25433
Angielski, matura rozszerzona70,4%62,1%+8,466,2%69,2%+1,21. z 25918
Polski, matura rozszerzona51,6%40,3%+11,341,6%43,9%+7,82. z 25258
Biologia, matura rozszerzona43,8%50,0%−6,240,5%40,7%+3,14. z 25368
Chemia, matura rozszerzona44,4%45,0%−0,641,1%40,8%+3,64. z 24210
Fizyka, matura rozszerzona41,3%65,6%−24,337,7%41,8%−0,56. z 2197
Geografia, matura rozszerzona38,6%39,2%−0,637,2%40,6%−1,97. z 25345
Historia, matura rozszerzona49,6%49,7%−0,146,3%47,2%+2,45. z 2465
WOS, matura rozszerzona46,5%––44,0%44,0%+2,510. z 21103
Informatyka, matura rozszerzona39,9%47,7%−7,837,5%39,7%+0,26. z 1949

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.