Dane CKE · termin główny 2026 · dolnośląskie

Edukacja w Legnicy: wyniki egzaminów 2026

Legniccy maturzyści napisali polski podstawowy na 54,6%, o 5,0 punktu słabiej niż rok wcześniej. W województwie dolnośląskim Legnica jest z tego egzaminu 14., rok wcześniej była 7. W V LO im. Jana Heweliusza średnia z polskiego zmalała z 68,5% do 54,5%.

  • 841ósmoklasistów
  • 1383maturzystów
  • 6 + 8licea + technika
Wyniki 2026 Legnica, województwo, Polska

Polski i angielski na maturze

Polskimatura podstawowa, 1383 os.−4,3
Legnica54,6%
Województwo56,6%
Polska58,9%
Polskimatura rozszerzona, 285 os.−8,1
Legnica35,8%
Województwo36,6%
Polska43,9%
Angielskimatura rozszerzona, 1037 os.−1,5
Legnica67,7%
Województwo70,0%
Polska69,2%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Legnicy i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Legnica · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Legnicy: polski podstawowy w dół o 5,0 punktu, w V LO z 68,5% na 54,5%

Maturzyści z Legnicy napisali w tym roku polski na poziomie podstawowym średnio na 54,6%. Rok wcześniej średnia miasta wynosiła 59,6%, więc spadła o 5,0 punktu. W całej Polsce spadek był niewielki: z 59,4% do 58,9%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Polski podstawowy pisały w Legnicy 1383 osoby. Wśród 30 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie dolnośląskim Legnica jest z polskiego 14., a rok wcześniej była 7. Średnia województwa wyniosła 56,6%.

Wśród liceów najmocniej w dół V LO

Wśród liceów najmocniej wynik spadł w V LO im. Jana Heweliusza, w którym maturę pisały 204 osoby. Średnia z polskiego podstawowego wyniosła tam 54,5%, rok wcześniej 68,5%.

Prawie bez zmian jest II LO im. Stanisława Wyspiańskiego: 74,1%, rok wcześniej 74,3%, najwyższy wynik w mieście. I LO im. Tadeusza Kościuszki ma 67,8% (rok wcześniej 69,9%). W górę poszły VII LO im. gen. dyw. Janusza Brochowicz-Lewińskiego ps. Gryf, z 36,0% do 40,2%, i LO Mistrzostwa Sportowego Miedź Legnica, z 55,8% do 60,0%.

Technika: polski niżej niż przed rokiem

W technikach spadki z polskiego były podobne. Technikum nr 5 ma 48,6%, rok wcześniej miało 64,0%, a Technikum Akademickie 43,4% (rok wcześniej 56,8%). Z polskiego Technikum nr 3 ma 35,4% (rok wcześniej 49,8%). W Technikum nr 4 wynik spadł z 47,4% do 34,2%, a w Technikum nr 2 z 57,8% do 51,5%. W górę poszło tylko Technikum Samochodowe, z 37,1% do 49,8%.

Maturę z polskiego pisały w liceach 932 osoby, a w technikach 410. W rankingu techników, liczonym ze średniej trzech matur obowiązkowych, Technikum nr 5 spadło w województwie z 4. na 12. miejsce, a Technikum nr 2 z 36. na 59.

Polski rozszerzony też w dół

Polski rozszerzony wyszedł w Legnicy na 35,8%, przy 43,9% w Polsce. Pisało go 285 osób, a rok wcześniej średnia miasta wynosiła 39,0%. W II LO im. Stanisława Wyspiańskiego, gdzie rozszerzenie zdawało 88 osób, średnia spadła z 59,4% do 42,0%. W V LO im. Jana Heweliusza wzrosła z 34,9% do 44,9%.

Angielski rozszerzony w górę

Inaczej poszedł angielski rozszerzony. Pisało go w Legnicy 1037 osób, a średnia wzrosła z 62,0% do 67,7%. W II LO im. Stanisława Wyspiańskiego angielski rozszerzony wyszedł na 83,5% (rok wcześniej 76,5%), a w I LO im. Tadeusza Kościuszki na 80,6% (70,9%).

Wyżej niż średnia Polski wypadła w Legnicy informatyka rozszerzona: 42,4% przy 51 zdających, trzeci wynik w województwie. Z matematyki podstawowej legniccy maturzyści mają 55,1%, prawie tyle co rok wcześniej (54,7%), a z angielskiego podstawowego 77,0%.

Historię rozszerzoną pisało w Legnicy 121 osób, a średnia wzrosła z 36,8% do 40,9%. Biologia rozszerzona wyszła na 37,2% przy 312 zdających, a wiedza o społeczeństwie na 38,1%. Średnia Polski z biologii to 40,7%, a z WOS 44,0%.

Ósmoklasiści z polskiego

U ósmoklasistów polski wypadł inaczej niż na maturze: średnia wzrosła z 59,7% do 60,7%. To jednak nadal mniej niż średnia Polski (64,8%) i województwa dolnośląskiego (63,2%). W województwie Legnica jest z polskiego ósmoklasistów 16., rok wcześniej była 15.

Najwyższy wynik z polskiego wśród szkół podstawowych ma SP nr 19: 73,5%. Druga jest SP nr 9, w której egzamin pisało 113 uczniów, z wynikiem 66,7%, a trzecia SP nr 16 im. Kornela Makuszyńskiego (64,1%). Największa szkoła, SP nr 20, ma z polskiego 60,6% przy 119 zdających. Najniższe wyniki z polskiego mają SP nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich (48,1%) i SP nr 2 (40,5%).

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Legnicy

Legnica na tle województwa i Polski

Matematyka841 os. w 2026−8,0
Legnica46,8%
Województwo52,8%
Polska54,8%
w 2025: 44,1% · 15. miejsce na 30 w województwie
Polski841 os. w 2026−4,1
Legnica60,7%
Województwo63,2%
Polska64,8%
w 2025: 59,7% · 16. miejsce na 30 w województwie
Angielski996 os. w 2026−5,8
Legnica66,9%
Województwo72,6%
Polska72,6%
w 2025: 67,9% · 17. miejsce na 30 w województwie
  1. 1SP nr 1961,6%83 os.
  2. 2SP nr 16 im. Kornela Makuszyńskiego56,6%63 os.
  3. 3SP nr 951,5%113 os.
  4. 4SP nr 6 im. Henryka Sienkiewicza50,8%46 os.
  5. 5Niepubliczna Katolicka SP im. Świętej Rodziny49,5%39 os.
  6. 6SP nr 7 im. Konstantego Ildefonsa Gałczynskiego48,4%86 os.
  7. 7SP nr 2044,6%119 os.
  8. 8SP nr 10 im. Zofii Kossak41,6%52 os.
  9. 9SP nr 18 im. Jana Brzechwy40,0%41 os.
  10. 10SP nr 4 im. Włodzimierza Puchalskiego34,5%67 os.
  11. śr.Średnia miasta46,8%841 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Legnicy, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 13.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Legnicy z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 13, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 1961,6%73,5%70,8%68,6%83
SP nr 16 im. Kornela Makuszyńskiego56,6%64,1%71,8%64,2%63
SP nr 951,5%66,7%71,1%63,1%113
Niepubliczna Katolicka SP im. Świętej Rodziny49,5%62,5%73,3%61,7%39
SP nr 6 im. Henryka Sienkiewicza50,8%60,5%69,4%60,2%46
SP nr 7 im. Konstantego Ildefonsa Gałczynskiego48,4%59,3%71,0%59,5%86
SP nr 2044,6%60,6%71,7%58,9%119
SP nr 10 im. Zofii Kossak41,6%61,2%68,6%57,2%52
SP Mistrzostwa Sportowego Miedź Legnica33,8%57,3%70,3%53,8%28
SP nr 18 im. Jana Brzechwy40,0%49,2%66,0%51,8%41
Średnia miasta, wszystkie szkoły46,8%60,7%66,9%58,1%841

Licea i technika w Legnicy: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Legnicy, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (116 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (100 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO im. Stanisława Wyspiańskiegoliceum23174,1%76,0%92,3%42,0%110 os.80,8%2025: 82,0%15. w woj.244. w Polsce
I LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum22767,8%75,1%88,8%43,9%89 os.77,2%2025: 78,1%26. w woj.417. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowego Miedź Legnicaliceum3160,0%67,0%84,7%–70,6%2025: –43. w woj.771. w Polsce
Technikum nr 5technikum10848,6%66,7%81,3%15,7%73 os.65,5%2025: 72,0%12. w woj.163. w Polsce
V LO im. Jana Heweliuszaliceum20454,5%54,1%77,5%20,1%27 os.62,0%2025: 66,5%75. w woj.1195. w Polsce
Technikum Akademickietechnikum4343,4%55,9%82,1%–60,4%2025: 62,6%18. w woj.339. w Polsce
Technikum Samochodowetechnikum2349,8%56,3%73,6%–59,9%2025: –21. w woj.368. w Polsce
Akademickie LO im. Witelonaliceum4046,0%42,5%78,1%–55,6%2025: 61,3%95. w woj.1470. w Polsce
Technikum nr 2technikum9151,5%42,1%62,1%–51,9%2025: 57,0%59. w woj.894. w Polsce
VII LO im. gen. Dyw. Janusza Brochowicz-Lewińskiego ps. Gryfliceum16440,2%33,1%63,2%–45,5%2025: 44,3%111. w woj.1734. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum2240,6%23,3%71,1%–45,0%2025: 50,6%89. w woj.1233. w Polsce
Technikum nr 1technikum3840,8%28,0%60,4%–43,1%2025: 42,1%93. w woj.1287. w Polsce
Technikum nr 4technikum3734,2%29,3%57,1%–40,2%2025: 46,7%97. w woj.1331. w Polsce
Technikum nr 3technikum4835,4%31,0%54,0%–40,2%2025: 44,4%98. w woj.1332. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (6)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Legnicy w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum26
IV LOliceum17
LO Integracyjneliceum10
Europejskie LOliceum8
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopniaszkoła ponadpodstawowa8
LO dla Dorosłychliceum7

Legnica na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Legnicy (miasto na prawach powiatu), województwa dolnośląskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty46,8%44,1%+2,652,8%54,8%−8,015. z 30841
Polski, egzamin ósmoklasisty60,7%59,7%+1,063,2%64,8%−4,116. z 30841
Angielski, egzamin ósmoklasisty66,9%67,9%−1,072,6%72,6%−5,817. z 30996
Polski, matura podstawowa54,6%59,6%−5,056,6%58,9%−4,314. z 301383
Matematyka, matura podstawowa55,1%54,7%+0,557,9%59,0%−3,911. z 301381
Angielski, matura podstawowa77,0%76,9%+0,179,8%78,4%−1,311. z 301354
Matematyka, matura rozszerzona29,1%25,5%+3,735,2%37,1%−7,99. z 28368
Angielski, matura rozszerzona67,7%62,0%+5,770,0%69,2%−1,58. z 301037
Polski, matura rozszerzona35,8%39,0%−3,336,6%43,9%−8,111. z 30285
Biologia, matura rozszerzona37,2%38,4%−1,239,4%40,7%−3,57. z 30312
Chemia, matura rozszerzona37,5%37,0%+0,637,4%40,8%−3,210. z 27126
Fizyka, matura rozszerzona29,2%39,9%−10,738,4%41,8%−12,615. z 2597
Geografia, matura rozszerzona34,7%35,9%−1,239,3%40,6%−5,811. z 29269
Historia, matura rozszerzona40,9%36,8%+4,145,5%47,2%−6,416. z 29121
WOS, matura rozszerzona38,1%––39,0%44,0%−5,97. z 25131
Informatyka, matura rozszerzona42,4%35,4%+7,041,9%39,7%+2,73. z 2051

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.