Dane CKE · termin główny 2026 · wielkopolskie

Edukacja w Lesznie: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z Leszna napisali matematykę podstawową na 61,2%, drugi wynik w Wielkopolsce, przy 59,0% w Polsce. Drugie miejsce w województwie ma też fizyka rozszerzona (48,5%). Najwyżej z matematyki podstawowej jest I LO im. Rodu Leszczyńskich: 80,9%.

  • 705ósmoklasistów
  • 1290maturzystów
  • 4 + 6licea + technika
Wyniki 2026 Leszno, województwo, Polska

Matura: Leszno na tle Wielkopolski

Matematykamatura podstawowa, 1290 os.+2,2
Leszno61,2%
Województwo55,8%
Polska59,0%
Fizykamatura rozszerzona, 78 os.+6,7
Leszno48,5%
Województwo40,1%
Polska41,8%
Angielskimatura podstawowa, 1281 os.+0,6
Leszno78,9%
Województwo77,1%
Polska78,4%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Leszna i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Leszno · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Lesznie: matematyka podstawowa i fizyka rozszerzona drugie w Wielkopolsce

Maturzyści z Leszna napisali w tym roku matematykę na poziomie podstawowym średnio na 61,2%. Wyższą średnią z tego egzaminu ma w województwie wielkopolskim tylko jeden z 35 powiatów i miast na prawach powiatu. Średnia Polski wyniosła 59,0%, a Wielkopolski 55,8%.

Tak wynika z wyników matury, które Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje na Mapie Wyników Egzaminów. Matematykę podstawową pisze każdy maturzysta. Maturę z polskiego i z matematyki pisało w Lesznie po 1290 osób. W liceach maturę z polskiego pisały 693 osoby, a w technikach 559.

Rok wcześniej średnia z matematyki podstawowej wynosiła w Lesznie 59,8%, więc poszła w górę o 1,4 punktu. W całej Polsce średnia z tego egzaminu spadła w tym czasie z 60,8% do 59,0%.

Matematyka w liceach i technikach

Najwyższy wynik z matematyki podstawowej ma I LO im. Rodu Leszczyńskich: 80,9% przy 206 zdających. II LO im. Mikołaja Kopernika ma 80,3%, a III LO im. Juliusza Słowackiego 69,6%. W technikach wyniki są niższe: Technikum nr 5 ma 57,4%, a Technikum nr 1, w którym maturę pisało najwięcej osób spośród techników, 55,1%.

Rozszerzoną matematykę pisały w Lesznie 352 osoby, ze średnią 31,8%. To o 6,3 punktu więcej niż rok wcześniej, ale wciąż mniej niż w Polsce (37,1%). Najwyższy wynik ma II LO im. Mikołaja Kopernika: 49,6% przy 70 zdających, a w I LO im. Rodu Leszczyńskich rozszerzenie pisało 89 osób, ze średnią 45,8%.

Fizyka druga w województwie

Fizykę rozszerzoną pisało w Lesznie 78 osób, ze średnią 48,5%. To o 6,7 punktu więcej niż w Polsce i 2. wynik wśród 31 powiatów i miast Wielkopolski, które mają średnią z tego egzaminu. W I LO im. Rodu Leszczyńskich fizyka wyszła na 61,6% przy 24 zdających, a w II LO im. Mikołaja Kopernika na 57,3% przy 35 zdających. Rok wcześniej średnia miasta z fizyki była wyższa: 54,8%.

Angielski podstawowy trzeci

Angielski na poziomie podstawowym maturzyści z Leszna napisali na 78,9%, o 0,6 punktu więcej niż średnia Polski. To 3. wynik w województwie. II LO im. Mikołaja Kopernika ma z angielskiego podstawowego 95,0%, I LO im. Rodu Leszczyńskich 93,0%, a Technikum nr 5 85,4%, więcej niż III LO im. Juliusza Słowackiego (84,3%).

Angielski rozszerzony pisało 825 osób, ze średnią 68,3%, o 6,6 punktu więcej niż rok wcześniej. Z tego egzaminu Leszno jest 9. w województwie. W Technikum nr 5 angielski rozszerzony zdawały 83 osoby, ze średnią 77,7%.

Geografia i historia w górę

Geografię rozszerzoną pisało w Lesznie 405 osób, ze średnią 39,3%, tyle co w województwie. Najwięcej, 101, w III LO im. Juliusza Słowackiego, gdzie wyszła na 37,8%, a najwyżej jest I LO im. Rodu Leszczyńskich: 58,6% przy 74 zdających. Historia rozszerzona poszła w górę z 42,4% do 49,0%, a wiedza o społeczeństwie wyszła na 48,1%, 6. wynik w województwie.

W dół poszły biologia i chemia rozszerzone. Biologia spadła z 43,6% do 37,4%, a chemia z 37,4% do 33,1%. Najwyższy wynik z biologii ma II LO im. Mikołaja Kopernika: 62,0% przy 40 zdających.

Z polskiego podstawowego wyszło 58,8%, prawie tyle co średnia Polski (58,9%), i 17. wynik w Wielkopolsce. Polski rozszerzony poszedł w górę z 33,8% do 41,3%. W I LO im. Rodu Leszczyńskich pisało go 65 osób, ze średnią 54,4%, a w II LO im. Mikołaja Kopernika 49 osób, ze średnią 60,0%.

Technikum nr 5 jest 11. wśród 131 techników województwa i 132. w Polsce, a rok wcześniej było 7. w województwie. IV LO im. Karola Kazimierza Kurpińskiego poprawiło średnią trzech matur z 46,7% do 55,3%. Wśród szkół podstawowych najwyższą średnią z trzech egzaminów ósmoklasisty ma SP nr 5 im. Henryka Sienkiewicza: 74,8%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Lesznie

Leszno na tle województwa i Polski

Matematyka705 os. w 2026+3,6
Leszno58,3%
Województwo52,6%
Polska54,8%
w 2025: 48,7% · 3. miejsce na 35 w województwie
Polski705 os. w 2026+3,9
Leszno68,8%
Województwo62,6%
Polska64,8%
w 2025: 64,1% · 1. miejsce na 35 w województwie
Angielski753 os. w 2026+2,1
Leszno74,8%
Województwo70,3%
Polska72,6%
w 2025: 71,5% · 3. miejsce na 35 w województwie
  1. 1SP nr 5 im. Henryka Sienkiewicza68,7%62 os.
  2. 2SP nr 9 im. ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego65,4%122 os.
  3. 3SP nr 4 im. Adama Mickiewicza63,8%40 os.
  4. 4SP nr 12 im. Generała Stefana Roweckiego-Grota63,6%103 os.
  5. 5SP nr 3 im. Marii Curie Skłodowskiej62,9%50 os.
  6. 6SP nr 10 im. Świętego Jana Pawła II59,2%27 os.
  7. 7SP nr 13 z oddziałami integracyjnymi im. Króla Stanisława Leszczyńskiego57,8%87 os.
  8. 8SP nr 2 im. Obrońców Polskiego Morza49,5%38 os.
  9. 9SP nr 7 im. Wojska Polskiego48,0%93 os.
  10. 10SP nr 1 im. Marii Konopnickiej28,9%31 os.
  11. śr.Średnia miasta58,3%705 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Lesznie, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 10.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Lesznie z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 10, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 5 im. Henryka Sienkiewicza68,7%69,4%86,3%74,8%62
SP nr 12 im. Generała Stefana Roweckiego-Grota63,6%74,6%80,2%72,8%103
SP nr 9 im. ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego65,4%71,5%79,3%72,0%122
SP nr 3 im. Marii Curie Skłodowskiej62,9%69,0%78,0%69,9%50
SP nr 4 im. Adama Mickiewicza63,8%68,3%76,0%69,4%40
SP nr 13 z oddziałami integracyjnymi im. Króla Stanisława Leszczyńskiego57,8%71,8%73,7%67,8%87
SP nr 10 im. Świętego Jana Pawła II59,2%63,5%71,2%64,6%27
SP nr 2 im. Obrońców Polskiego Morza49,5%66,5%69,4%61,8%38
SP nr 7 im. Wojska Polskiego48,0%64,9%68,2%60,4%93
SP nr 1 im. Marii Konopnickiej28,9%52,3%50,5%43,9%31
Średnia miasta, wszystkie szkoły58,3%68,8%74,8%67,3%705

Licea i technika w Lesznie: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Lesznie, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (163 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (131 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO im. Mikołaja Kopernika z oddziałami dwujęzycznymi i międzynarodowymiliceum14571,3%80,3%95,0%49,6%70 os.82,2%2025: 85,4%14. w woj.180. w Polsce
I LO im. Rodu Leszczyńskichliceum20671,5%80,9%93,0%45,8%89 os.81,8%2025: 83,9%15. w woj.203. w Polsce
III LO im. Juliusza Słowackiegoliceum24664,4%69,6%84,3%21,9%79 os.72,8%2025: 70,6%62. w woj.665. w Polsce
Technikum nr 5technikum10357,8%57,4%85,4%18,2%41 os.66,9%2025: 71,3%11. w woj.132. w Polsce
Technikum nr 1technikum17851,6%55,1%72,3%16,6%27 os.59,7%2025: 58,1%37. w woj.375. w Polsce
Technikum nr 2technikum10550,6%53,7%72,9%–59,1%2025: 62,4%42. w woj.412. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum3652,8%44,4%73,8%–57,0%2025: 56,5%47. w woj.540. w Polsce
IV LO im. Karola Kazimierza Kurpińskiegoliceum7353,1%45,0%67,8%–55,3%2025: 46,7%133. w woj.1480. w Polsce
Technikum nr 4technikum4451,2%43,9%63,6%–52,9%2025: 48,5%75. w woj.830. w Polsce
Technikum nr 3technikum9344,7%43,0%55,5%–47,7%2025: 52,5%105. w woj.1117. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Leszna w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum38
Prywatne LO im. C. K. Norwidaliceum16
Pierwsze Prywatne LO im. Tadeusza Łopuszańskiegoliceum7

Leszno na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Leszna (miasto na prawach powiatu), województwa wielkopolskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty58,3%48,7%+9,652,6%54,8%+3,63. z 35705
Polski, egzamin ósmoklasisty68,8%64,1%+4,762,6%64,8%+3,91. z 35705
Angielski, egzamin ósmoklasisty74,8%71,5%+3,270,3%72,6%+2,13. z 35753
Polski, matura podstawowa58,8%60,4%−1,659,5%58,9%−0,117. z 351290
Matematyka, matura podstawowa61,2%59,8%+1,455,8%59,0%+2,22. z 351290
Angielski, matura podstawowa78,9%76,1%+2,877,1%78,4%+0,63. z 351281
Matematyka, matura rozszerzona31,8%25,4%+6,332,5%37,1%−5,312. z 34352
Angielski, matura rozszerzona68,3%61,6%+6,668,2%69,2%−1,09. z 35825
Polski, matura rozszerzona41,3%33,8%+7,545,6%43,9%−2,523. z 34235
Biologia, matura rozszerzona37,4%43,6%−6,138,3%40,7%−3,316. z 34237
Chemia, matura rozszerzona33,1%37,4%−4,338,0%40,8%−7,717. z 33137
Fizyka, matura rozszerzona48,5%54,8%−6,340,1%41,8%+6,72. z 3178
Geografia, matura rozszerzona39,3%36,3%+3,039,3%40,6%−1,29. z 34405
Historia, matura rozszerzona49,0%42,4%+6,746,1%47,2%+1,88. z 3387
WOS, matura rozszerzona48,1%––39,6%44,0%+4,16. z 2949
Informatyka, matura rozszerzona43,1%52,1%−9,040,8%39,7%+3,49. z 2722

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.