Dane CKE · termin główny 2026 · śląskie

Edukacja w Mysłowicach: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z Mysłowic napisali matematykę na 52,0%, rok wcześniej na 44,6%. W województwie śląskim miasto jest teraz 24., a rok wcześniej było 31. Sześć z trzynastu dużych szkół podstawowych ma z matematyki więcej niż średnia Polski, a najwyżej jest SP nr 12 im. Bronisława Pukowca (63,5%).

  • 580ósmoklasistów
  • 372maturzystów
  • 2 + 1licea + technika
Wyniki 2026 Mysłowice, województwo, Polska

Ósmoklasiści z matematyki w górę

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 580 os.−2,8
Mysłowice52,0%
Województwo53,9%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 595 os.−0,7
Mysłowice72,0%
Województwo73,2%
Polska72,6%
Polskimatura podstawowa, 372 os.+3,4
Mysłowice62,3%
Województwo59,1%
Polska58,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Mysłowicach

Mysłowice na tle województwa i Polski

Matematyka580 os. w 2026−2,8
Mysłowice52,0%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 44,6% · 24. miejsce na 36 w województwie
Polski579 os. w 2026−3,8
Mysłowice61,0%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 62,0% · 29. miejsce na 36 w województwie
Angielski595 os. w 2026−0,7
Mysłowice72,0%
Województwo73,2%
Polska72,6%
w 2025: 67,8% · 21. miejsce na 36 w województwie
  1. 1SP nr 12 im. Bronisława Pukowca63,5%33 os.
  2. 2SP nr 4 z oddziałami dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego62,5%41 os.
  3. 3SP nr 17 im. Jana Pawła II60,3%47 os.
  4. 4SP nr 13 z oddziałami integracyjnymi i dwujęzycznymi im. Henryka Sienkiewicza60,3%49 os.
  5. 5SP nr 16 z oddziałami dwujęzycznymi im. Jerzego Chromika59,8%37 os.
  6. 6SP nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu59,0%32 os.
  7. 7SP nr 1454,2%25 os.
  8. 8SP nr 15 z oddziałami dwujęzycznymi im. Alfreda Szklarskiego51,8%44 os.
  9. 9SP nr 9 im. Bernarda Świerczyny50,6%39 os.
  10. 10SP nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie50,5%40 os.
  11. śr.Średnia miasta52,0%580 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Mysłowicach, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 13.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Mysłowicach z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 13, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 4 z oddziałami dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego62,5%70,6%82,2%71,8%41
SP nr 12 im. Bronisława Pukowca63,5%66,2%82,7%70,8%33
SP nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu59,0%65,3%85,0%69,8%32
SP nr 13 z oddziałami integracyjnymi i dwujęzycznymi im. Henryka Sienkiewicza60,3%67,8%78,0%68,7%49
SP nr 17 im. Jana Pawła II60,3%63,5%74,5%66,1%47
SP nr 16 z oddziałami dwujęzycznymi im. Jerzego Chromika59,8%61,6%75,0%65,5%37
SP nr 9 im. Bernarda Świerczyny50,6%64,0%75,8%63,5%39
SP nr 1454,2%61,0%74,4%63,2%25
SP nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie50,5%60,5%69,5%60,1%40
SP nr 15 z oddziałami dwujęzycznymi im. Alfreda Szklarskiego51,8%64,6%63,1%59,9%44
Średnia miasta, wszystkie szkoły52,0%61,0%72,0%61,7%580

Licea i technika w Mysłowicach: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Mysłowicach, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (203 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (166 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum23065,4%71,0%87,0%46,4%55 os.74,5%2025: 77,9%61. w woj.574. w Polsce
Technikum nr 1technikum2956,9%43,3%72,1%–57,4%2025: 50,8%78. w woj.516. w Polsce
II LO im. Powstańców Śląskichliceum9958,8%43,6%68,9%–57,1%2025: 53,7%152. w woj.1416. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (1)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Mysłowic w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Technikum nr 2technikum14

Mysłowice na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Mysłowic (miasto na prawach powiatu), województwa śląskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty52,0%44,6%+7,453,9%54,8%−2,824. z 36580
Polski, egzamin ósmoklasisty61,0%62,0%−0,963,9%64,8%−3,829. z 36579
Angielski, egzamin ósmoklasisty72,0%67,8%+4,173,2%72,6%−0,721. z 36595
Polski, matura podstawowa62,3%57,8%+4,559,1%58,9%+3,42. z 36372
Matematyka, matura podstawowa60,1%60,9%−0,858,0%59,0%+1,07. z 36371
Angielski, matura podstawowa80,3%81,6%−1,379,3%78,4%+1,911. z 36372
Matematyka, matura rozszerzona40,7%31,8%+8,834,1%37,1%+3,63. z 3664
Angielski, matura rozszerzona68,1%66,0%+2,167,6%69,2%−1,110. z 36308
Polski, matura rozszerzona41,8%40,5%+1,342,8%43,9%−2,116. z 3689
Biologia, matura rozszerzona44,4%60,1%−15,740,5%40,7%+3,67. z 3683
Chemia, matura rozszerzona56,3%66,7%−10,439,0%40,8%+15,52. z 3625
Fizyka, matura rozszerzona46,0%75,5%−29,539,3%41,8%+4,28. z 2921
Geografia, matura rozszerzona39,0%46,8%−7,841,3%40,6%−1,623. z 3654
Historia, matura rozszerzona58,6%48,9%+9,747,4%47,2%+11,31. z 3623
WOS, matura rozszerzona31,9%––44,6%44,0%−12,025. z 3329

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Mysłowic i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Mysłowice · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: matematyka w Mysłowicach o 7,4 punktu w górę

Ósmoklasiści z Mysłowic napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 52,0%. Rok wcześniej mieli 44,6%. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, a województwa śląskiego z 48,7% do 53,9%. Rok wcześniej Mysłowice były z matematyki 31. wśród 36 powiatów i miast województwa, a teraz są 24.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin z matematyki pisało w szkołach Mysłowic 580 uczniów. Do średniej Polski brakuje miastu jeszcze 2,8 punktu. Pod tym względem Mysłowice są dziś bliżej kraju niż rok temu, kiedy różnica wynosiła 5,5 punktu.

W górę poszedł też angielski, z 67,8% do 72,0%. W województwie to 21. miejsce, a rok wcześniej było 27. Średnia Polski z angielskiego wzrosła w tym czasie z 69,7% do 72,6%. Słabiej wypadł polski: ósmoklasiści napisali go na 61,0%, rok wcześniej na 62,0%, i są 29. w województwie.

Podstawówki ponad średnią Polski

W zestawieniu jest trzynaście szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów. Sześć z nich ma z matematyki więcej niż średnia Polski. Najwyżej jest SP nr 12 im. Bronisława Pukowca: 63,5% przy 33 zdających. Za nią są SP nr 4 z oddziałami dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego (62,5%) oraz SP nr 17 im. Jana Pawła II i SP nr 13 im. Henryka Sienkiewicza, obie z wynikiem 60,3%.

Średnią z trzech egzaminów najwyższą ma SP nr 4 im. Wojciecha Korfantego: 71,8%, z polskim 70,6% i angielskim 82,2%. SP nr 12 im. Bronisława Pukowca ma 70,8%, a SP nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu 69,8%. Angielski w SP nr 3 wyszedł na 85,0%, najwięcej w zestawieniu.

Z polskiego po SP nr 4 najwyżej jest SP nr 13 im. Henryka Sienkiewicza, w której egzamin pisało 48 uczniów: 67,8%. Polski wyszedł w mieście o 3,8 punktu słabiej niż średnia Polski, mimo że w SP nr 4 i SP nr 13 wynik był wyższy od tej średniej.

Matura: polski i historia wysoko

Na maturze Mysłowice wypadły lepiej niż na egzaminie ósmoklasisty. Polski podstawowy maturzyści napisali na 62,3%, o 3,4 punktu więcej niż średnia Polski. Matematyka podstawowa wyszła na 60,1% (Polska 59,0%), a angielski podstawowy na 80,3% (Polska 78,4%). Maturę z polskiego pisały 372 osoby, z czego 329 w liceach i 43 w technikach.

Rozszerzoną historię zdawały w mieście 23 osoby, ze średnią 58,6%, najwyższą w województwie śląskim. Matematyka rozszerzona poszła w górę z 31,8% do 40,7%, a w Polsce z 32,6% do 37,1%. Angielski rozszerzony pisało 308 osób, ze średnią 68,1%, blisko średniej Polski (69,2%).

Najwyżej z liceów jest I LO im. Tadeusza Kościuszki: średnia trzech matur obowiązkowych 74,5%, 61. miejsce w województwie i 574. w Polsce w rankingu liceów. Rok wcześniej I LO było 449. w kraju. Rozszerzoną matematykę 55 maturzystów tej szkoły napisało na 46,4%, a rozszerzoną historię 14 osób na 67,9%.

II LO im. Powstańców Śląskich poprawiło średnią z 53,7% do 57,1%. Technikum nr 1 ma 57,4%, rok wcześniej 50,8%, i awansowało w rankingu techników z 987. na 516. miejsce w Polsce. W województwie śląskim Technikum nr 1 jest 78. wśród 166 techników.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.