Dane CKE · termin główny 2026 · małopolskie

Edukacja w Nowym Sączu: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z Nowego Sącza napisali matematykę na 57,8%, a rok wcześniej mieli 58,1%. Średnia Polski poszła w tym czasie w górę z 50,1% do 54,8%. W Małopolsce miasto było z matematyki czwarte, a teraz jest 10. Z angielskiego sądeccy ósmoklasiści mają 78,0%, piąty wynik w województwie.

  • 852ósmoklasistów
  • 2560maturzystów
  • 12 + 11licea + technika
Wyniki 2026 Nowy Sącz, województwo, Polska

Ósmoklasiści: Nowy Sącz na tle Małopolski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 852 os.+3,0
Nowy Sącz57,8%
Województwo60,7%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 867 os.+5,4
Nowy Sącz78,0%
Województwo75,4%
Polska72,6%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 852 os.+3,9
Nowy Sącz68,7%
Województwo69,3%
Polska64,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Nowego Sącza i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Nowy Sącz · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: sądeccy ósmoklasiści z matematyki 10. w Małopolsce, rok wcześniej byli czwarci

Ósmoklasiści z Nowego Sącza napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 57,8%. Rok wcześniej mieli 58,1%. W tym samym czasie średnia Polski poszła w górę z 50,1% do 54,8%, a województwa małopolskiego z 56,3% do 60,7%.

Wśród 22 powiatów i miast na prawach powiatu w Małopolsce Nowy Sącz był z matematyki rok wcześniej czwarty, a teraz jest 10. Średnia miasta wciąż jest wyższa niż w Polsce, o 3,0 punktu.

Dane pochodzą z wyników egzaminu ósmoklasisty, które Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje na Mapie Wyników Egzaminów. Egzamin z matematyki pisało w sądeckich szkołach podstawowych 852 uczniów. Polski i matematykę piszą wszyscy ósmoklasiści, a język obcy każdy wybiera sam; angielski wybrało w Nowym Sączu 867 uczniów.

Z angielskiego ósmoklasiści mają 78,0%, o 5,4 punktu więcej niż średnia Polski i więcej niż średnia Małopolski (75,4%). To 5. wynik w województwie, rok wcześniej był 3. Z polskiego wyszło 68,7%, 8. wynik w województwie, tak samo jak przed rokiem. Średnia trzech egzaminów ósmoklasisty, czyli matematyki, polskiego i angielskiego razem, wynosi w Nowym Sączu 68,2%.

Matematyka w szkołach podstawowych

Najwyższy wynik z matematyki wśród sądeckich podstawówek ma Niepubliczna SP Jezuitów: 74,1% przy 43 uczniach. Druga jest SP nr 11 im. Juliana Tuwima (67,5%), a wśród szkół publicznych dalej są SP nr 6 im. ks. Jerzego Popiełuszki (63,5%) i SP nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej (59,7%).

Największa szkoła, SP nr 18 im. Karola Szymanowskiego, w której egzamin pisało 90 uczniów, ma z matematyki 57,7%, prawie tyle co średnia miasta. SP nr 3 im. Jana Kochanowskiego, z 63 ósmoklasistami, ma z matematyki 58,7%. W SP nr 7 z oddziałami dwujęzycznymi im. Obrońców Pokoju wyszło 56,6%, a w SP nr 21 z oddziałami integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II 53,4%. Najniższy wynik z matematyki ma SP nr 8 z oddziałami integracyjnymi im. Władysława Jagiełły: 44,2%.

Najwyższą średnią z trzech egzaminów, czyli z matematyki, polskiego i angielskiego, ma Niepubliczna SP Jezuitów: 79,4%. W zestawieniu jest 16 szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów.

Matura: angielski rozszerzony w górę

Z przedmiotów rozszerzonych najwięcej maturzystów zdawało w Nowym Sączu angielski: 1765 osób. Średnia wyniosła 66,5%, o 6,6 punktu więcej niż rok wcześniej, ale mniej niż w Polsce (69,2%). Najwyższy wynik ma Akademickie LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Króla Bolesława Chrobrego: 92,0% przy 25 zdających. W I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Jana Długosza angielski rozszerzony pisało 180 osób, ze średnią 83,6%.

Biologię rozszerzoną pisało w mieście 548 osób, ze średnią 42,4%, przy 40,7% w Polsce. Najwięcej z nich, 113, w I LO im. Jana Długosza, gdzie biologia wyszła na 68,4%.

Historia rozszerzona wyszła na 54,9%, o 7,6 punktu powyżej średniej Polski, przy 156 zdających. Z informatyki rozszerzonej Nowy Sącz jest 4. w województwie, ze średnią 45,7%. Wiedza o społeczeństwie wyszła na 48,4%, o 4,4 punktu więcej niż w kraju.

Słabiej niż w Polsce wypadła geografia rozszerzona: 35,9% przy 40,6%, choć pisało ją 630 osób. Fizyka rozszerzona spadła z 48,8% do 39,1%.

Na poziomie podstawowym maturę z polskiego pisało 2560 osób, z czego 1541 w liceach i 859 w technikach. Polski podstawowy wyszedł na 61,1%, a matematyka na 61,2%, w obu przypadkach o 2,2 punktu więcej niż w Polsce. V LO poprawiło średnią trzech matur z 67,7% do 72,4% i awansowało w województwie z 95. na 73. miejsce. Technikum nr 3 im. Władysława Grabskiego ma średnią trzech matur 67,5% i jest 16. wśród 122 techników w województwie.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Nowym Sączu

Nowy Sącz na tle województwa i Polski

Matematyka852 os. w 2026+3,0
Nowy Sącz57,8%
Województwo60,7%
Polska54,8%
w 2025: 58,1% · 10. miejsce na 22 w województwie
Polski852 os. w 2026+3,9
Nowy Sącz68,7%
Województwo69,3%
Polska64,8%
w 2025: 68,2% · 8. miejsce na 22 w województwie
Angielski867 os. w 2026+5,4
Nowy Sącz78,0%
Województwo75,4%
Polska72,6%
w 2025: 76,4% · 5. miejsce na 22 w województwie
  1. 1Niepubliczna SP Jezuitów74,1%43 os.
  2. 2SP nr 11 im. Juliana Tuwima67,5%29 os.
  3. 3Katolicka SP im. ks. Franciszka Blachnickiego65,2%25 os.
  4. 4SP nr 6 im. ks. Jerzego Popiełuszki63,5%26 os.
  5. 5SP nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej59,7%45 os.
  6. 6SP nr 3 im. Jana Kochanowskiego58,7%63 os.
  7. 7SP nr 18 im. Karola Szymanowskiego57,7%90 os.
  8. 8SP nr 17 im. Kurierów Sądeckich57,4%34 os.
  9. 9SP nr 16 z oddziałami integracyjnymi im. Orląt Lwowskich56,7%54 os.
  10. 10SP nr 7 z oddziałami dwujęzycznymi im. Obrońców Pokoju56,6%69 os.
  11. śr.Średnia miasta57,8%852 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Nowym Sączu, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 16.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Nowym Sączu z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 16, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Niepubliczna SP Jezuitów74,1%77,3%86,7%79,4%43
Katolicka SP im. ks. Franciszka Blachnickiego65,2%78,6%85,8%76,5%25
SP nr 11 im. Juliana Tuwima67,5%76,3%83,5%75,8%29
SP nr 6 im. ks. Jerzego Popiełuszki63,5%75,8%80,8%73,4%26
SP nr 16 z oddziałami integracyjnymi im. Orląt Lwowskich56,7%74,5%83,7%71,6%54
SP nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej59,7%73,2%76,4%69,8%45
SP nr 9 im. Tadeusza Kościuszki55,5%67,9%79,2%67,5%60
SP nr 15 im. Bohaterów Sądecczyzny55,4%69,4%76,8%67,2%26
SP nr 3 im. Jana Kochanowskiego58,7%65,2%77,7%67,2%63
SP nr 17 im. Kurierów Sądeckich57,4%65,9%73,8%65,7%34
Średnia miasta, wszystkie szkoły57,8%68,7%78,0%68,2%852

Licea i technika w Nowym Sączu: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Nowym Sączu, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (158 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (122 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Akademickie LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Króla Bolesława Chrobregoliceum2972,0%81,9%97,4%–83,8%2025: 86,8%16. w woj.130. w Polsce
I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Jana Długoszaliceum29776,9%80,8%93,2%50,5%150 os.83,6%2025: 81,0%17. w woj.135. w Polsce
Społeczne LO Splot z oddziałami dwujęzycznymi im. Jana Karskiegoliceum4576,7%80,3%92,8%–83,3%2025: 87,7%19. w woj.145. w Polsce
II LO im. Marii Konopnickiejliceum22075,1%80,0%88,5%50,5%93 os.81,2%2025: 79,3%29. w woj.233. w Polsce
Technikum nr 7 im. gen. Józefa Kustroniatechnikum18765,0%87,5%89,6%48,0%157 os.80,7%2025: 84,4%2. w woj.8. w Polsce
Ogólnokształcące Liceum Akademickie Jezuitówliceum8374,6%70,2%88,2%46,6%31 os.77,7%2025: 78,7%41. w woj.389. w Polsce
Elitarne LO im. Jana III Sobieskiegoliceum9266,8%73,5%86,8%28,4%34 os.75,7%2025: 77,3%56. w woj.498. w Polsce
V LOliceum17768,8%63,1%85,1%21,8%51 os.72,4%2025: 67,7%73. w woj.687. w Polsce
Elitarne Technikum Informatyczne im. Tadeusza Kościuszkitechnikum2460,0%71,4%85,5%–72,3%2025: –6. w woj.49. w Polsce
Technikum nr 3 im. Władysława Grabskiegotechnikum11663,4%66,9%72,0%21,2%46 os.67,5%2025: 68,8%16. w woj.118. w Polsce
III LO im. Władysława Grabskiegoliceum9760,3%53,8%78,6%5,7%21 os.64,2%2025: 71,9%107. w woj.1085. w Polsce
VI LOliceum14159,1%49,1%77,2%–61,8%2025: 60,5%121. w woj.1210. w Polsce
IV LO Sportowe im. Świętej Kingiliceum7751,6%54,2%66,3%–57,4%2025: 50,7%136. w woj.1409. w Polsce
IX Liceum Ogolnokształcące z Oddzialami integracyjnymiliceum23255,3%45,3%67,3%8,3%25 os.56,0%2025: 49,9%–
Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 4technikum13645,6%49,8%69,6%12,1%49 os.55,0%2025: 61,8%75. w woj.691. w Polsce
Technikum nr 5 im. Zenona Adama Remiegotechnikum6853,5%50,7%59,9%9,4%29 os.54,7%2025: 59,3%77. w woj.708. w Polsce
Technikum nr 1technikum8755,3%43,1%63,9%–54,1%2025: 54,7%82. w woj.755. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum2654,6%42,5%60,6%–52,6%2025: 50,2%92. w woj.853. w Polsce
Technikum nr 8 im. Tadeusza Tańskiegotechnikum10949,1%48,8%54,5%2,7%30 os.50,8%2025: 54,3%100. w woj.965. w Polsce
Prywatne Technikum Informatycznetechnikum2340,2%42,4%66,5%–49,7%2025: 61,9%106. w woj.1031. w Polsce
LO TEB Edukacjaliceum3349,3%40,0%56,6%–48,6%2025: –150. w woj.1683. w Polsce
Technikum Przemysłu Modytechnikum3244,6%38,8%59,2%–47,5%2025: 57,2%112. w woj.1126. w Polsce
Prywatne Technikum Fotograficznetechnikum2750,6%33,9%54,3%–46,3%2025: 49,4%117. w woj.1182. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (9)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Nowego Sącza w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłychżakliceum49
Prywatne LO dla Dorosłychliceum47
Zaoczne LO dla Dorosłych Cosinus Plusliceum20
Prywatna Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia19
Katolickie Liceum Sztuk Plastycznych im. bł. Piotra Jerzego Frassatiliceum18
Technikum nr 2technikum15
Katolicka Niepubliczna ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. bł. Piotra Frassatiszkoła ponadpodstawowa13
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1szkoła branżowa II stopnia12
Prywatne Technikum Zawodowetechnikum9

Nowy Sącz na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Nowego Sącza (miasto na prawach powiatu), województwa małopolskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty57,8%58,1%−0,460,7%54,8%+3,010. z 22852
Polski, egzamin ósmoklasisty68,7%68,2%+0,569,3%64,8%+3,98. z 22852
Angielski, egzamin ósmoklasisty78,0%76,4%+1,675,4%72,6%+5,45. z 22867
Polski, matura podstawowa61,1%63,2%−2,161,8%58,9%+2,27. z 222560
Matematyka, matura podstawowa61,2%61,9%−0,762,1%59,0%+2,28. z 222561
Angielski, matura podstawowa76,4%74,7%+1,779,5%78,4%−1,911. z 222543
Matematyka, matura rozszerzona35,3%28,2%+7,140,2%37,1%−1,88. z 22793
Angielski, matura rozszerzona66,5%60,0%+6,670,6%69,2%−2,713. z 221765
Polski, matura rozszerzona58,6%60,8%−2,248,1%43,9%+14,81. z 22557
Biologia, matura rozszerzona42,4%44,9%−2,543,6%40,7%+1,78. z 22548
Chemia, matura rozszerzona48,3%46,1%+2,144,5%40,8%+7,54. z 22251
Fizyka, matura rozszerzona39,1%48,8%−9,745,9%41,8%−2,611. z 2071
Geografia, matura rozszerzona35,9%34,6%+1,442,1%40,6%−4,614. z 22630
Historia, matura rozszerzona54,9%48,9%+5,954,4%47,2%+7,67. z 22156
WOS, matura rozszerzona48,4%––49,2%44,0%+4,46. z 2266
Informatyka, matura rozszerzona45,7%43,0%+2,843,3%39,7%+6,04. z 1963

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.