Dane CKE · termin główny 2026 · opolskie

Edukacja w Opolu: wyniki egzaminów 2026

Publiczne Technikum nr 5 w Opolu jest 15. w Polsce wśród 1372 techników w rankingu z matury 2026. Średnia trzech matur obowiązkowych wyniosła tam 78,4%, a z matematyki podstawowej 82,5%. Ósmoklasiści z Opola mają najwyższe wyniki w województwie ze wszystkich trzech przedmiotów.

  • 1015ósmoklasistów
  • 2228maturzystów
  • 11 + 10licea + technika
Wyniki 2026 Opole, województwo, Polska

Opole powyżej województwa i Polski

Matematykamatura podstawowa, 2225 os.+3,9
Opole63,0%
Województwo56,7%
Polska59,0%
Angielskimatura podstawowa, 2102 os.+3,2
Opole81,6%
Województwo77,5%
Polska78,4%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1015 os.+7,6
Opole62,3%
Województwo52,2%
Polska54,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Opola i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Opole · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026: Technikum nr 5 w Opolu 15. w Polsce wśród techników, z matematyki 82,5%

Publiczne Technikum nr 5 w Opolu jest 15. w Polsce w rankingu techników z matury 2026. Ranking obejmuje 1372 technika, a liczy się w nim średnia z trzech matur obowiązkowych: polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. W Technikum nr 5 wyniosła ona 78,4%. Rok wcześniej szkoła była 28. w Polsce.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Ranking techników liczy ProfTutoring tą samą metodą co ranking liceów. W województwie opolskim Technikum nr 5 jest pierwsze, a drugie jest Publiczne Technikum nr 3 w Opolu, 45. w Polsce.

Maturę w Technikum nr 5 pisały 152 osoby. Matematykę podstawową maturzyści napisali średnio na 82,5%, prawie tyle co najlepsze licea w mieście: LO nr V ma 83,3%, a LO nr II 83,0%. Rozszerzoną matematykę pisało w Technikum nr 5 148 osób, czyli prawie wszyscy maturzyści, ze średnią 31,6%. Z angielskiego podstawowego szkoła ma 90,6%.

Technikum nr 3 ma średnią trzech matur 72,5% i awansowało w Polsce ze 73. na 45. miejsce. Z matematyki podstawowej jego maturzyści mają 68,7%. Publiczne Technikum nr 2 poprawiło średnią z 51,9% do 57,9% i w województwie przesunęło się z 23. na 12. miejsce.

LO nr V pierwsze w województwie

Wśród liceów najwyżej w województwie opolskim jest Publiczne LO nr V w Opolu, ze średnią trzech matur 83,9%. W rankingu liceów 2026 to 1. miejsce w województwie i 127. w Polsce, a rok wcześniej szkoła była 3. w województwie. Za nim jest LO nr II im. Marii Konopnickiej (82,2%, 184. w Polsce), w którym maturę pisały 222 osoby, najwięcej w Opolu. LO nr III im. Marii Skłodowskiej-Curie ma 79,4% i jest trzecie.

LO nr VIII im. Aleksandra Kamińskiego ma 76,7% i jest 5. w województwie, a LO nr I im. Mikołaja Kopernika, gdzie maturę pisało 217 osób, ma 76,5% i jest 6. Spadło LO nr III: z 84,5% do 79,4%, a w Polsce z 166. na 291. miejsce. Wśród publicznych liceów najniższą średnią ma LO nr VI im. gen. Leopolda Okulickiego, 60,2%.

Matematykę rozszerzoną pisało w Opolu 687 osób, ze średnią 37,5%, trochę więcej niż średnia Polski (37,1%). Z angielskiego podstawowego miasto ma 81,6% (Polska 78,4%), z matematyki podstawowej 63,0% (Polska 59,0%), a z polskiego 58,6%, prawie tyle co cała Polska (58,9%). Maturę z polskiego pisało w Opolu 2228 osób, z czego 1231 w liceach i 879 w technikach.

Na maturze rozszerzonej Opole jest pierwsze w województwie z biologii, polskiego i geografii. Biologię rozszerzoną pisało 514 osób, ze średnią 44,3% (Polska 40,7%). Najwięcej, 88 osób, pisało ją w LO nr II, gdzie średnia wyniosła 65,8%. Niemiecki na poziomie podstawowym pisało w Opolu 100 osób, ze średnią 75,6%.

Ósmoklasiści najwyżej w województwie

Ósmoklasiści z Opola mają najwyższe średnie w województwie opolskim we wszystkich trzech przedmiotach. Matematykę napisali na 62,3%, przy 52,2% w województwie i 54,8% w Polsce. Z polskiego miasto ma 68,8%, a z angielskiego 77,9%. Egzamin pisało w Opolu 1015 uczniów. Z matematyki wynik poszedł w górę z 59,0% do 62,3%, a w Polsce z 50,1% do 54,8%. Z angielskiego wynik był niższy niż rok wcześniej, 77,9% wobec 78,5%, choć w całej Polsce poszedł w górę z 69,7% do 72,6%.

Z matematyki 83,0% napisali uczniowie Publicznej SP nr 10 im. Henryka Sienkiewicza, a średnia z trzech egzaminów wyniosła tam 81,7%. W SP Tak im. Ireny Sendlerowej ta średnia to 82,1%, a w SP nr 5 im. Karola Musioła, gdzie egzamin pisało 95 uczniów, 72,6%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Opolu

Opole na tle województwa i Polski

Matematyka1015 os. w 2026+7,6
Opole62,3%
Województwo52,2%
Polska54,8%
w 2025: 59,0% · 1. miejsce na 12 w województwie
Polski1015 os. w 2026+4,0
Opole68,8%
Województwo62,6%
Polska64,8%
w 2025: 66,6% · 1. miejsce na 12 w województwie
Angielski1146 os. w 2026+5,2
Opole77,9%
Województwo71,0%
Polska72,6%
w 2025: 78,5% · 1. miejsce na 12 w województwie
  1. 1Niepubliczna SP Nasza Szkoła83,2%32 os.
  2. 2Publiczna SP nr 10 im. Henryka Sienkiewicza83,0%29 os.
  3. 3SP Tak im. Ireny Sendlerowej75,2%28 os.
  4. 4Publiczna SP nr 3071,3%26 os.
  5. 5Publiczna SP nr 9 im. Jana Łangowskiego70,6%60 os.
  6. 6Publiczna Katolicka SP Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Świętej Rity67,0%29 os.
  7. 7SP nr 5 z oddziałami integracyjnymi im. Karola Musioła66,6%95 os.
  8. 8Publiczna SP nr 20 im. Księcia Jana Dobrego64,2%81 os.
  9. 9Publiczna SP nr 1 im. Obrońców Westerplatte62,4%37 os.
  10. 10Publiczna SP nr 29 im. Armii Krajowej61,8%52 os.
  11. śr.Średnia miasta62,3%1015 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Opolu, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 19.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Opolu z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 19, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Niepubliczna SP Nasza Szkoła83,2%77,5%96,9%85,9%32
SP Tak im. Ireny Sendlerowej75,2%79,6%91,6%82,1%28
Publiczna SP nr 10 im. Henryka Sienkiewicza83,0%75,6%86,6%81,7%29
Publiczna SP nr 3071,3%69,1%90,3%76,9%26
Publiczna SP nr 9 im. Jana Łangowskiego70,6%70,2%82,4%74,4%60
Publiczna SP nr 20 im. Księcia Jana Dobrego64,2%73,2%81,5%73,0%81
SP nr 5 z oddziałami integracyjnymi im. Karola Musioła66,6%68,3%83,0%72,6%95
Publiczna Katolicka SP Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Świętej Rity67,0%69,4%75,5%70,6%29
Publiczna SP nr 1 im. Obrońców Westerplatte62,4%69,1%78,5%70,0%37
Publiczna SP nr 29 im. Armii Krajowej61,8%68,8%77,2%69,3%52
Średnia miasta, wszystkie szkoły62,3%68,8%77,9%69,7%1015

Licea i technika w Opolu: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Opolu, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (38 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (35 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Publiczne LO nr Vliceum15675,3%83,3%93,1%53,7%60 os.83,9%2025: 84,7%1. w woj.127. w Polsce
Publiczne LO nr II z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiejliceum22270,2%83,0%93,4%54,3%106 os.82,2%2025: 84,8%2. w woj.184. w Polsce
Publiczne LO nr III z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum9566,8%79,4%92,2%52,5%61 os.79,4%2025: 84,5%3. w woj.291. w Polsce
Publiczne Technikum nr 5technikum15262,0%82,5%90,6%31,6%148 os.78,4%2025: 75,6%1. w woj.15. w Polsce
Publiczne LO nr VIII im. Aleksandra Kamińskiegoliceum17368,8%71,4%89,7%34,5%47 os.76,7%2025: 77,6%5. w woj.441. w Polsce
Publiczne LO nr I im. Mikołaja Kopernikaliceum21764,5%75,1%89,9%49,0%59 os.76,5%2025: 79,3%6. w woj.449. w Polsce
Publiczne Technikum nr 3technikum15866,0%68,7%82,8%36,1%56 os.72,5%2025: 70,9%2. w woj.45. w Polsce
Katolickie LO Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostkiliceum2465,3%60,2%77,3%–67,6%2025: –22. w woj.929. w Polsce
Publiczne Liceum Sztuk Plastycznychliceum4050,0%51,9%87,0%–63,0%2025: 70,7%–
Publiczne Technikum nr 1technikum13546,3%61,3%78,3%16,9%47 os.62,0%2025: 65,0%7. w woj.273. w Polsce
Publiczne LO nr IX im. Generała Władysława Andersaliceum11749,4%58,6%76,0%24,1%21 os.61,3%2025: 64,7%27. w woj.1225. w Polsce
Publiczne LO nr VI im. gen. Leopolda Okulickiego Niedźwiadkaliceum14258,9%46,0%75,6%–60,2%2025: 58,3%28. w woj.1286. w Polsce
Publiczne Technikum nr 2technikum10151,2%51,2%71,3%–57,9%2025: 51,9%12. w woj.480. w Polsce
Publiczne Technikum nr 6technikum7260,3%43,9%63,7%–56,0%2025: 54,6%15. w woj.623. w Polsce
Społeczne Językowe LO im. Alberta Einsteina Wolnego Stowarzyszenia Regionu Opolskiegoliceum2436,3%39,4%86,9%–54,2%2025: –32. w woj.1521. w Polsce
Publiczne Technikum nr 7technikum9950,1%42,8%68,2%–53,7%2025: 49,9%18. w woj.778. w Polsce
Publiczne Technikum nr 4 im. rtm. Witolda Pileckiegotechnikum6744,4%43,9%70,9%–53,1%2025: 52,9%21. w woj.825. w Polsce
Publiczne Technikum im. Tadeusza Staruchatechnikum2432,6%49,5%75,4%–52,5%2025: –23. w woj.858. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum4242,2%41,5%70,7%–51,5%2025: 44,4%26. w woj.922. w Polsce
LO TEB Edukacjaliceum2146,1%28,9%––––
Publiczne Technikum Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowegotechnikum2020,6%–––––
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (8)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Opola w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Publiczna Branżowa Szkoła II stopnia Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowegoszkoła branżowa II stopnia32
LO dla Dorosłych Żakliceum25
Zaoczne LO dla Dorosłychliceum21
LO dla Dorosłychliceum13
Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Teresy Benedykty od Krzyżatechnikum9
Branżowa Szkoła II stopnia nr 5szkoła branżowa II stopnia8
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1szkoła branżowa II stopnia7
LO dla Dorosłych nr Vliceum7

Opole na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Opola (miasto na prawach powiatu), województwa opolskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty62,3%59,0%+3,352,2%54,8%+7,61. z 121015
Polski, egzamin ósmoklasisty68,8%66,6%+2,262,6%64,8%+4,01. z 121015
Angielski, egzamin ósmoklasisty77,9%78,5%−0,671,0%72,6%+5,21. z 121146
Polski, matura podstawowa58,6%61,0%−2,455,8%58,9%−0,32. z 122228
Matematyka, matura podstawowa63,0%66,3%−3,456,7%59,0%+3,92. z 122225
Angielski, matura podstawowa81,6%83,0%−1,577,5%78,4%+3,21. z 122102
Matematyka, matura rozszerzona37,5%35,8%+1,631,5%37,1%+0,42. z 12687
Angielski, matura rozszerzona70,4%67,3%+3,066,5%69,2%+1,11. z 121726
Polski, matura rozszerzona45,3%43,8%+1,537,4%43,9%+1,41. z 12509
Biologia, matura rozszerzona44,3%51,9%−7,637,6%40,7%+3,61. z 12514
Chemia, matura rozszerzona40,2%47,0%−6,936,3%40,8%−0,62. z 12204
Fizyka, matura rozszerzona35,8%44,6%−8,831,2%41,8%−5,93. z 11151
Geografia, matura rozszerzona43,5%43,3%+0,237,2%40,6%+2,91. z 12472
Historia, matura rozszerzona48,8%49,4%−0,644,2%47,2%+1,63. z 12127
WOS, matura rozszerzona51,3%––43,8%44,0%+7,42. z 1297
Informatyka, matura rozszerzona36,4%43,6%−7,233,0%39,7%−3,22. z 9108
Niemiecki, matura podstawowa75,6%64,7%+11,069,1%70,7%+4,91. z 9100

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.