Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w Ostrołęce: wyniki egzaminów 2026

Rozszerzoną matematykę maturzyści z Ostrołęki napisali na 33,2%, a rozszerzony angielski na 67,2%. W obu przedmiotach to o 7,3 punktu więcej niż rok wcześniej. Polski rozszerzony spadł z 54,1% do 41,7%, a geografia rozszerzona poszła w górę do 43,8%.

  • 541ósmoklasistów
  • 1382maturzystów
  • 5 + 4licea + technika
Wyniki 2026 Ostrołęka, województwo, Polska

Matura rozszerzona w mieście i w całej Polsce

Matematykamatura rozszerzona, 429 os.−3,8
Ostrołęka33,2%
Województwo43,8%
Polska37,1%
Angielskimatura rozszerzona, 1030 os.−2,0
Ostrołęka67,2%
Województwo72,1%
Polska69,2%
Polskimatura rozszerzona, 297 os.−2,1
Ostrołęka41,7%
Województwo47,4%
Polska43,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Ostrołęki i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Ostrołęka · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura rozszerzona 2026 w Ostrołęce: matematyka i angielski w górę o 7,3 punktu, polski w dół o 12,4

Maturzyści z Ostrołęki napisali w tym roku rozszerzoną matematykę średnio na 33,2%, a rozszerzony angielski na 67,2%. W obu przypadkach to o 7,3 punktu więcej niż rok wcześniej. W przeciwną stronę poszedł polski rozszerzony: z 54,1% do 41,7%.

To dane z terminu głównego matury 2026, które Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje na Mapie Wyników Egzaminów. Rozszerzoną matematykę pisało w Ostrołęce 429 osób, a angielski 1030 osób. Średnia Polski z rozszerzonej matematyki wyniosła 37,1%, a z angielskiego 69,2%, więc w obu przedmiotach miasto jest wciąż poniżej kraju.

Matematyka rozszerzona w szkołach

Najwyższy wynik z rozszerzonej matematyki ma I LO im. gen. Józefa Bema: 44,1% przy 91 zdających. W II LO im. C. K. Norwida, gdzie rozszerzenie pisało najwięcej osób, 126, średnia wyniosła 41,0%. W Technikum nr 4 rozszerzoną matematykę zdawały 24 osoby, ze średnią 39,2%, a w III LO im. Unii Europejskiej 79 osób, ze średnią 29,5%.

Z rozszerzonej matematyki Ostrołęka jest 19. wśród 41 powiatów i miast województwa mazowieckiego. Rok wcześniej średnia miasta z tego egzaminu wynosiła 26,0%.

Angielski rozszerzony to egzamin, który z przedmiotów rozszerzonych zdaje w Ostrołęce najwięcej maturzystów. W II LO im. C. K. Norwida pisały go 223 osoby, ze średnią 80,2%, a w I LO im. gen. Józefa Bema 180 osób, ze średnią 76,8%. Najwięcej osób zdawało angielski rozszerzony w III LO im. Unii Europejskiej: 236, ze średnią 68,5%. Z tego egzaminu Ostrołęka jest 12. w województwie.

Geografia, historia i chemia w górę

Geografię rozszerzoną pisało 385 osób. Średnia poszła w górę z 35,9% do 43,8% i jest o 3,2 punktu wyższa niż w Polsce. Najwyższy wynik ma II LO im. C. K. Norwida: 55,4% przy 85 zdających.

Historia rozszerzona wyszła na 51,9%, rok wcześniej 35,3%, ale pisało ją tylko 57 osób. To 8. wynik w województwie. Chemia rozszerzona wzrosła z 37,9% do 43,2% i jest 9. w województwie. Najwyższy wynik z chemii ma I LO im. gen. Józefa Bema: 57,8%.

Fizyka rozszerzona spadła z 45,6% do 39,6%. Najlepiej napisało ją III LO im. Unii Europejskiej: 56,9% przy 22 zdających.

Biologię rozszerzoną pisało 427 osób, ze średnią 43,7%, o 3,0 punktu więcej niż w Polsce. Najwyższy wynik z biologii ma I LO im. gen. Józefa Bema: 51,8% przy 96 zdających, a najwięcej osób zdawało ją w III LO im. Unii Europejskiej: 133, ze średnią 38,6%. Wiedza o społeczeństwie wyszła na 48,9%, przy 44,0% w kraju.

Polski rozszerzony w dół

Polski rozszerzony pisało w mieście 297 osób. Średnia 41,7% to mniej niż w Polsce (43,9%) i 25. wynik wśród 41 powiatów i miast województwa. Najwięcej osób zdawało go w III LO im. Unii Europejskiej: 98, ze średnią 37,7%. W I LO im. gen. Józefa Bema 74 osoby napisały polski rozszerzony na 54,6%, a w II LO im. C. K. Norwida 49 osób na 54,4%.

Na poziomie podstawowym maturę z polskiego pisało w Ostrołęce 1382 osoby, z czego 853 w liceach i 483 w technikach. Z polskiego podstawowego szkoły mają 63,3%, z matematyki 63,8%, a z angielskiego 77,1%.

Ósmoklasiści

Z egzaminu ósmoklasisty najlepiej wypadł angielski: 74,9%, przy 72,6% w Polsce i 10. wynik na Mazowszu. Matematykę ósmoklasiści napisali na 50,3%, poniżej średniej Polski (54,8%), a polski na 65,5%, o 0,7 punktu więcej niż średnia kraju. Najwyższą średnią z trzech egzaminów wśród szkół podstawowych ma SP nr 1 im. Stanisława Jachowicza: 71,1%. Najwięcej uczniów pisało egzamin z matematyki w SP nr 10 im. Jana Pawła II: 137. Średnia z trzech egzaminów wyniosła tam 66,2%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Ostrołęce

Ostrołęka na tle województwa i Polski

Matematyka541 os. w 2026−4,5
Ostrołęka50,3%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 45,8% · 25. miejsce na 42 w województwie
Polski540 os. w 2026+0,7
Ostrołęka65,5%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 63,8% · 19. miejsce na 42 w województwie
Angielski555 os. w 2026+2,3
Ostrołęka74,9%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 73,8% · 10. miejsce na 42 w województwie
  1. 1SP nr 1 im. Stanisława Jachowicza59,5%79 os.
  2. 2SP nr 3 im. Adama Mickiewicza56,1%48 os.
  3. 3SP nr 10 im. Jana Pawła II53,8%137 os.
  4. 4SP nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej48,2%87 os.
  5. 5SP nr 2 im. Stanisława Staszica45,1%43 os.
  6. 6SP nr 6 im. Orła Białego40,9%100 os.
  7. 7SP nr 4 im. Żołnierza Polskiego37,5%33 os.
  8. śr.Średnia miasta50,3%541 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Ostrołęce, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 7 z 7.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Ostrołęce z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 7, pokazujemy 7 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 1 im. Stanisława Jachowicza59,5%70,5%83,4%71,1%79
SP nr 3 im. Adama Mickiewicza56,1%73,0%77,8%69,0%48
SP nr 10 im. Jana Pawła II53,8%66,1%78,7%66,2%137
SP nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej48,2%60,8%75,4%61,5%87
SP nr 2 im. Stanisława Staszica45,1%66,9%66,7%59,6%43
SP nr 6 im. Orła Białego40,9%60,0%70,1%57,0%100
SP nr 4 im. Żołnierza Polskiego37,5%64,8%51,8%51,4%33
Średnia miasta, wszystkie szkoły50,3%65,5%74,9%63,6%541

Licea i technika w Ostrołęce: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Ostrołęce, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO im. C. K. Norwidaliceum25669,9%76,3%88,4%41,0%126 os.78,2%2025: 78,7%100. w woj.362. w Polsce
I LO im. gen. Józefa Bemaliceum22272,5%71,6%88,0%44,1%91 os.77,4%2025: 77,5%111. w woj.410. w Polsce
III LO im. Unii Europejskiejliceum29568,7%59,7%79,4%29,5%79 os.69,2%2025: 68,5%189. w woj.854. w Polsce
Technikum nr 3technikum10767,4%59,9%76,4%22,8%31 os.67,9%2025: 56,9%25. w woj.104. w Polsce
II Społeczne LO im. Toniego Halikaliceum4250,2%65,9%74,1%–63,4%2025: 71,0%242. w woj.1137. w Polsce
Technikum nr 1technikum12759,1%61,0%69,1%17,1%53 os.63,1%2025: 54,2%40. w woj.233. w Polsce
Technikum nr 2technikum12855,0%56,8%66,8%–59,5%2025: 62,7%59. w woj.383. w Polsce
Technikum nr 4technikum12149,4%58,3%62,3%39,2%24 os.56,7%2025: 54,7%79. w woj.560. w Polsce
Liceum Klasyczne im. Papieża Jana Pawła IIliceum2245,5%38,6%55,6%–46,6%2025: ––
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (4)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Ostrołęki w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum24
I LO Cn-B im. Polskich Spadochroniarzyliceum16
LO dla Dorosłych Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych i Edukacyjnych im. Karola Adamieckiego Oddziałliceum14
LO dla Dorosłych Akademia Sukcesuliceum8

Ostrołęka na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Ostrołęki (miasto na prawach powiatu), województwa mazowieckigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty50,3%45,8%+4,559,6%54,8%−4,525. z 42541
Polski, egzamin ósmoklasisty65,5%63,8%+1,768,5%64,8%+0,719. z 42540
Angielski, egzamin ósmoklasisty74,9%73,8%+1,176,5%72,6%+2,310. z 42555
Polski, matura podstawowa63,3%58,8%+4,561,5%58,9%+4,48. z 411382
Matematyka, matura podstawowa63,8%62,3%+1,562,4%59,0%+4,711. z 411382
Angielski, matura podstawowa77,1%75,9%+1,281,0%78,4%−1,211. z 411371
Matematyka, matura rozszerzona33,2%26,0%+7,343,8%37,1%−3,819. z 41429
Angielski, matura rozszerzona67,2%59,9%+7,372,1%69,2%−2,012. z 411030
Polski, matura rozszerzona41,7%54,1%−12,447,4%43,9%−2,125. z 41297
Biologia, matura rozszerzona43,7%45,3%−1,543,1%40,7%+3,011. z 41427
Chemia, matura rozszerzona43,2%37,9%+5,243,1%40,8%+2,49. z 40146
Fizyka, matura rozszerzona39,6%45,6%−6,149,3%41,8%−2,223. z 38167
Geografia, matura rozszerzona43,8%35,9%+7,946,3%40,6%+3,213. z 41385
Historia, matura rozszerzona51,9%35,3%+16,650,3%47,2%+4,78. z 3957
WOS, matura rozszerzona48,9%––48,1%44,0%+4,99. z 3878

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.